Nepoužívam UM. Stačí iba kojiť?

jaroe
25. jún 2009

v obidvoch rodinach ☹ Moje babo ma 4,5 mesiaca a cela rodina sa naramne cuduje, ze ju neprikrmujem. Uz mi lezu tie reci na nervy ("a to jej staci?", "my sme uz v 6 tyzdnoch davali ovocne stavy".... a pod). Mame ked poviem, ze mala v noci zle spala tak automaticky, ze ci mam dost mlieka. No horor. Ved tecie, tak je dost no nie? To vazne sa nenajde ziadna z generacie dnesnych 50tniciek, co svoje dieta IBA kojila? Nechapem ako a kedy vznikli tie povery o slabom, riedkom mlieku, o nedostatku mlieka a podobne blaboly (samozrejme, ze nejake % zien zial mlieko fakt nema). Ved volakedy zeny urcite plne kojili. Kde, kedy a preco dosla moda umelej vyzivy a nutkanie dieta rychlo "dotlacit" niecim "sytejsim"? Ved je to podla mna prirodzene krmit MM, praveka zena v jaskyni urcite nedala dietatu mamuta 😀 . Tak preco tie nase mamy a asi uz aj babky uverili, ze MM jednoducho nestaci.Prepacte len som sa chcela vykecat a vypocut si Vas nazor.

dominka11
25. jún 2009

ahoj, ja som síce kojila len 3 mesiace, ale tiež som počula od niektorých žien - tej staršej generácie, že mlieko nestačí, je slabé atd... ale netreba to brat važne, jedným uchom dnu, druhým von. oni svoj názor nezmenia.

jaroe
autor
25. jún 2009

a este dodam, ze svokra ma vytocila hned tyzden po porode, ked sme dosli z prvej poradne a jej prva otazka bola "co bolo, kazala dokrmovat?" A to som odchadzala z porodnice s bezproblemovym kojenim. Az na to, ze mlieko sa mi spustilo "AZ" na 3. den.

saska.t
25. jún 2009

jaroe - bola to chyba vtedajsieho systemu a vsetky Dr nakazali sunar, nebolo dostatok info ani dostupny internet tak si to nevsimaj a len pekne koj je to naj co moze tvoje dietatko dostat 😉

zelmirka1
25. jún 2009

nenechaj sa vobec znervoznit...kojila som celych 6 mesiacov a maly krasne prospieval a az potom sme zacali s prikrmamy. Nic lepsie ako MM nie je a je to pohoda lebo nic nechystas a mas vsade k dispozicii. Nase mamy to proste vidia inak, vtedy sa kojilo len par tyzdnov a hned sa daval sunar a kasicky.
Ak zacnes skor prikrmovat tak bude menej tahat mliecka a potom ho naozaj bude menej a moze sa stat ze dokojis. Aj mne hovorili ze je v noci hladny ked sa budil ale vydrzala som ked zacal riadne papat prikrmy tak uz v noci nepa a kojiim ho stale.

dididi30
25. jún 2009

jaroe, tak ja kojim stale 😀 a dlho budem, vyzera to tak 🙄 😅 mna v kojeni podporovali, dokonca aj svokra 😕 😉

evea80
25. jún 2009

na temu svokra by som tu aj ja vedela toho veeeeeeeeela popisat, ake vseliake bludy som sa dozvedela 🙂 Netreba to vobec brat do uvahy, resp vypocut a jednym uchom dnu druhym von 🙂 Ja som kojit nemohla ale aspon som si odsavala mlieko a davala malej, aj ked len malicko, ale nic lepsie urcite neexistuje... A cim dlhsie tym lepsie 🙂

potapko
25. jún 2009

Jaroe, myslim, ze to dokrmovanie v dobe nasich rodicov bola normalna vec preto, ze v pol roku uz museli nastupit do prace. A myslim, ze prestavky na kojenie by asi ziadny zamestnavatel vtedy netoleroval 😉 Ale netreba sa s tym nechat vytocit, treba to mame a svokre na rovinu povedat, ze ty to chces robit takto a ked ti chcu pomoct, nech ti pridu navarit, upratat a ozehlit 😀 😝

dididi30
25. jún 2009

potapko, presne tak, nech dojdu pomoct s cim treba a nie s kojenim 😉 😀 😀 😀

mywiel
25. jún 2009

My sme zacali prikrmovat zaciatkom 7meho mesiaca, 6 mesiacov som vylucne kojila. 😉

mywiel
25. jún 2009

A prestali sme kojit az teraz aj ked by som este mohla pokracovat, ale mala ma brala v noci za cumel tak uz som s tym skoncila a teraz uz konecne prespi celu noc. 😀

marrrka
25. jún 2009

jaroe "famy" o nedostatku mlieka nie su famy... keby si sa trapila s nedostatkom, tiez by si verila...

sloniiicek
25. jún 2009

jaroe - nic si z tych reci nerob. ty vies najlepsie, co je pre tvoje babatko dobre. a vzdy sa ohrad na to, ze doktorka povedala tak a tak. mne svokra zas vravela, ze treba prisolit jedlo, ze to babatku nemoze chutit. ze oni to, to, to. tak jej vzdy poviem, ze doktorka vyslovene zakazala do roka solit. riad sa vzdy tym, co ti povie doktorka. a my sme zacali prikrmovat na konci 6 mesiaca - t.j. zaciatkom 7.

a tiez mi martinka zle vnoci spava. budi sa vyslovene, aby si podudkala. a okolo vsetci maju reci, ci nechcem prejst na umele mlieko. ze asi mam slabe. co je podla mna blbost. ja viem, ze nie je vnoci taka hladna. len ma potrebuje citit.

lenko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaroe
autor
25. jún 2009

potapko zaujimavy postreh s tou pracou po pol roku. To ma nenapadlo. Ked zeny hnali hned do prace a jasle vychvalili do neba (citala som knihu z toho obdobia "Nase dieta" som nevedela, ci sa mam smiat alebo plakat pri niektorych hlaskach, o dnesnych babysatkach sa tam vyjadrili nieco v zmysle ze, "chudoba na vidieku vymyslela,....) veru museli sudruzky Dr. nakazat dokrm UM.
Snazim sa tie reci ignorovat, ale predsa len tesne po porode to bolo o drzku. Mala som co robit so svojimi naladami a este taketo riesit...
Mama ma minule dostala aj s otazkou, ze ci uz ucim malu sediet. Ja ze a ako? Ona, no oblozis ju vankusmi,...som sa zasmiala.

marrrka viem, ze niekedy to s tym kojenim asi nevyjde, ale vo vela pripadoch su to skutocne famy. Ja som vraj bola kojena 6 mesiacov (s dokrmami samozrejme) a moj mladsi brat len 3. A mama urcite postupovala rovnako aspon myslim teda. Takze verim neboj.

noricka
25. jún 2009

ahoj jaroe, ja poznám ženu po 50tke, ktorá je zástancom kojenia...moja svokra...zlatá žena,samozrejme aj s mojou švagrinou a manželom(ale tí nemajú 50 😀 )nebyt ich tak by som prvu dcerku možno prestala kojit hned po príchode z porodnice,lebo som bola v koncoch,malá sa narodila skor,takže nevedela cicat.lenže za podpory rodiny som to nevzdala a odsavala som si 8 mesiacov a dalších 5 už pekne papala z cicika.Teraz kojim a chcem tiež kojit plne až do polo roka,tak ti držím palce,nech zvladneš tie "reči" jedným uchom dnu a druhým von 🙂

stvura
25. jún 2009

Potapko fakt napisala ako to bolo. Nase mamy a svokry nas preto nechapu, lebo bola taka doba a oni sa riadili tym co bolo /sukali sme do seba kasu v troch mesiacoch, sedeli sme oblozeni vankusmi, sunar bola pecka/, skor najdeme oporu v nasich starych rodicoch - moja babka a susedy co mam stare tety v baraku su toho prikladom. Kojila som plne do 5,5 mesiaca, momentalne mame prikrmy, no kojim skoro v rovnakych intervaloch ako predtym, lebo maly si to vyzaduje. Je to taky maly priprsnik obycajny...
Tiez by som dakedy chcela aby mi dieta prespalo celu noc, no pokial mozem ho budem kojit /nemozem vylucit nocne kojenie lebo ma iba osem kilov/ a cumel nechce...

cestovatelkaandrea
25. jún 2009

jaroe, nestresuj sa z toho co ti hovori okolie. ja som svojmu synovi davala len MM, ktore som odstiekala prvych 5.5mesiaca. az potom som ho zacala prikrmovat tuhou stravou. dovtedy ani nepoznal caj, len mlieko. a mozem ti povedat, ze praca sa da sklbit aj s odstrekovanim mlieka. ja pracujem odkedy ma moj syn 3 mesiace. pekne krasne som vzdy doniesla do skolky nachystane davky mojho mlieka pre maleho a ucitelky ho pekne krmili. vsetko sa da, ked sa chce. tie komentare si fakt nevsimaj a koj co najdlhsie ak sa ti da. babaktu nic neujde, co sa tyka tuhej stravy 🙂 praveze mu mozes ublizit ak budes nieco silit a zacinat skor.

martao
25. jún 2009

Tiež som v klube bláznivých.
Najstaršieho som nekojila, práve pre tieto blbé poznámky.
Prostredného som kojila do 2 rokov a najmladšieho dúfam, že vydržím čo najdlhšie. Ani jedno kojenie nebolo bez problémov.Ale všetko sme zvládli. Decká nepoznali flašu, dokonca ani na čaj. A som na seba hrdá.
Ak má niekto problém, tak ho pošlem do obchodu, nech si pozrie cenu UM, každý sklapne. 😀
Za to čo ušetrím na UM pre najmladšieho, možem dopriať starším deťom. Ale doležitejšie je, že decká sú zdravé a chorobám dokážu lepšie vzdorovať. 🙂

marfic
25. jún 2009

Môj malý má tiež 4,5 mesiaca a výlučne kojím, chcela by som čo najdlhšie, doktorka povedala, že máme začať až po ukončenom 6. mesiaci. Mama sa už nestará i keď stále hovorí, ako to robili oni, niektoré veci som jej aj uznala, ale niektoré mi nevyhovorí. Dnes je tendencia dojčiť čo najdlhšie, ak sa dá.

mami.sk
25. jún 2009

ahojte 😉
tak veru aj ja patrim k tym "divnym" mamam co stale koja 😀
dcerka ma 6 mesiacov, tyzden prikrmujeme a tiez som si vypocula vselico ked som len kojila 😉
ked mala 3,5 mesiaca tak sme boli u nasich a moja mama sa so mnou pomaly nerozpravala lebo som nechcela ist dcere kupit Nutrilon 😝 😝 😝 / pre info je detska sestra a pracuje s detickami od narodenia do jedneho roka 😕 /
a dennodenne som pocuvala:" tvoje mlieko jej nestaci, mas slabe mlieko, pozri sa aka je chuda, vobec nepribera, trapis chuda dieta hladom a pod ☹ /, musela som ist na skusku dojcenia aby videla kolko mala pribrala / mali sme akurat laktacnu krizu tak som kojila skoro kazdu hodinu a tak mala vypila len 50 ml a to bolo samozrejme malo 😒 /

ja som vsak neustupila a som velmi rada ze som sa nedala 😉
ked som malej nechcela kupit nutrilon tak mi "poradila" aby som teda zacala aspon prikrmovat v 3,5 mesiacoch, lebo je urcite hladna 😒 a hned zacat bananikom a detskou vyzivkou 😒

no stale musim celit vycitkam ze malej urcite nestaci to co jej davam, lebo nema take typicke babatkovske sadielko a zahyby ☹
no mala krasne prospieva, rastie, pribera, stvornozkuje ostosest , sama sa posadi, uz sa aj postavi tak si myslim ze jej nic nechyba 😉

pookie
25. jún 2009

Aj moja ma takmer 5 mesiacov a iba kojim, zatial sa nikto moc nestara i ked mama mala par krat nejaku poznamku ze: ked mal tvoj brat 3 mesiace uvarili sme mu dobru kuraciu polievocku s nakrajanymi rezancekmi... neviem neviem ci to nebolo o nieco neskor 😀 Tiez si nedam do toho hovorit, chcem ju plne kojit do 6 mes. Neber si to k srdcu, nech si hovoria co chcu, je to tvoje dieta.

mamaja5
25. jún 2009

co by ine zeny dali za to keby mohli kojit.....

effie81
25. jún 2009

Jaroe,
vypocuj si ich a dojci normalne.Ta starsia generacia nema dostatocne informacie.Mozno by stacilo vytlacit nejake info o vyzive deti v prvom roku a dat im to precitat.Ani ja som nevedela normalne dojcit,tak som odsavala do roku.6 mesiacov mal iba moje mlieko,potom pomalicky zeleninku,po mesiaci ovocie,masko,po dalsom mesiaci kasicky,vsetko pomalinky,pritom pil tiez len moje mlieko,nechcel ani caj ani vodu,len mlieko.A nemyslim si ze by bol o nieco ochudobneny.Je pravda,ze nebol nikdy tucnucky,mozno sa aj zdal byt tensi medzi ostatnymi detmi,ale pohybovo bol vzdy ovela dopredu ako rovesnici.v 2 a pol mesiacoch sa otacal z bruska na chrbat,v 6 mesiacoch sam sedel(popritom sme ho nikdy "neucili" sediet)vtedy sa aj postavil a zacat chodit popri nabytku.v 9 mesiacoch uz sam chodil,v behaku nikdy nebol(pre starsie generacie je aj toto divne,preco nedat dieta v 5 mesiacoch do behaka a mat od neho klud).Nechcem tvrdit,ze z MM sa deti vyvijaju rychlejsie,ale asi mozno uznat,ze MM uskodit nemoze.Dieta ma dostat tuhu stravu,ked sa samo vie posadit(nie medzi vankusmi 😀) a nauci sa posuvat tuhu stravu smerom dolu.Ja si zas neviem presne predstavit ako dokaze 3mesacne babatko prehltnut hustu kasu a tie vselijake zmixovane polievky,ktore su vraj "nevyhnutne".Ja som este nikdy nepocula,ze by dietatu uskodilo MM.ale ze malo problemy z priskoro "naordinovanej" tuhej stravy tak take pripady som uz pocula.Takze ja si myslim,ze si netreba brat k srdcu reci typu:slabe mlieko,malo mlieka atd. 😉 😉

denduska
25. jún 2009

jaroe, ozaj jednym uchom dnu, druhym von, ja som tiez pocuvala to iste, ale v mensej miere a ked teraz niekomu poviem ze este kojim, tak im oci letia z jamok... inak moja mala prikrmy extra nechce, obcas zje plnu misku, ale to je naozaj velmi malokedy, mala uz take obdobie asi pred mesiacom ked nechcela vobec nic jest..okrem mm...som myslela ze ani nepribrala nic a nakoniec som zistila ze kilo! Teraz ma 10 mesiacov a 10 kg a vyzera ako michelin, kazdy sa pyta cim ju krmim (uz som pocula o sebe aj take ze ju isto napchavam nejakymi tabletkami 🙄 ), a pritom mam problem dostat do nej vobec daco...slovom to nepotrebuje. Takze - nedaj sa! 😉

trixi
25. jún 2009

aj mna mala moja mama za blazna, ked som maleho kojila. Odstavila som ho pred par tyzdnami, ked mal 21 mesiacov. A co na to povedala moja mama? Ze je nacase ho odstavit, pretoze je nezdrave aby som ho tak dlho kojila. Tak som jej povedala, ze jej nazor je urcite "spravny", ked ona nekojila ani jedno z deti (a to sme traja), ale ze je to moja vec ako dlho budem kojit. Co ma vsak zarazilo, bol aj nazor mojej mladsej sestry, ktora sa tiez vyjadrila, ze to uz nie je zdrave tak dlho kojit. Oba nazory povazujem za hlupe.

agalia
25. jún 2009

Tak to moja mamina je asi pokrokova 🙂 maly ma 8 mesiacov, ale ona velmi obdivuje, ze este kojim, ona hovori, ze nas kojila len 3 mesiace a potom hned presla na Sunar - bohuzial vtedy to bolo tak... velmi mi drzi palce a aj ked maly nebol nejaky extra jedak a naozaj vela nepriberal, tak som LEN kojila a ona ma v tom podporovala! Ale kazdopadne vydrzat MM je to najnajnaj pre babo - a bud rada, ze mas mliecko, co by mozno ine mamicky za to dali. Takze ziadne stresy a uzivaj tie krasne okamihy pri kojeni!

petkovalucka
25. jún 2009

My sme do 6 mesiacikov tiez len kojili a nastastie manzelova mamina ma len podporovala, inak pediatricka, takze asi tak.... 🙂

egyptanka
25. jún 2009

tak moja mamina ked sme mali laktacne krizy hovorila nech ju dokrmim, co som odmietla a teraz vravi, ze ma obdivuje, ze to zvladam a vylucne dojcim. Dokonca som taka, ze mam strach ist niekam sama, len aby sa malej nedala flaska (i ked s mojim odstriekanym MM), len aby mi neodmietala prsnik.
Musim vsak povedat ze v dojceni som sebec, samozrejme to robim pre malu lebo je to najlepsie a nemusim vlacit flasky, vodu a pod. ale najme pre seba, aby som sa chranila pred rakovinou prsnika a krcka maternice a eliminovala v menopauze vznik osteoporozy na ktoru teraz moja mamina trpi.
Fuj som ja ale sebecka matka!

milliigoret
25. jún 2009

Každá mama vie najlepšie,čo jej dieťa potrebuje 😉 takže si nevšímaj reči okolo toho a rob podľa seba,neskor by ťa možno mrzelo ,že si sa riadila niekym iným ako sama sebou 😉