Od akého veku môžu deti papať jedla s prídavkom korenia?

iwesska
30. dec 2012

Mile mamicky, chcela by som sa spytat, ci mi viete poradit, resp. ci ste niekde citali, poculi, od akeho veku moze dieta jest bezne jedla s obsahom korenin - nemyslim tym chili a ine ohnive zalezitosti 🙂 Skor mam na mysli napr. gulockove cierne korenie, nove korenie napr. pri priprave svieckovej, vyvaru, pripadne kari, kurkuma, muskatovy oriesok a pod. Maly bude mat 2 roky a od 15mes. konzumuje to co my, ale varim velmi dietne, takmer bez soli, ochucujem len bylinkami, max. cervena paprika, nepouzivam ziadne so spominanych korenin pokial viem, ze to bude jest aj on. Teraz nechcem vediet nazory typu "Od 1.r mozu jest deti vsetko.." lebo zastavam nazor na zaklade vlastnych zisteni, ze to nie je celkom tak a detsky organizmus, hlavne oblicky su v tomto rannom veku velmi citlive. Milujem svoje dieta natolko, ze mu ich chcem chranit pokial to bude potrebne. Preto ma zaujima od akeho veku mozem bez vycitiek dietatu takto pripravene jedlo podat, resp. ako dlho este budeme na dietnej strave 😉 Uz sme si zvykli, ale niektore jedla bez korenin nie su to prave "orechove". Vdaka.

aklimka81
30. dec 2012

ahoj, ja v takychto pripadoch varim dvojmo, jedno pre nas a druhe pre malu bez korenin.. 🙂

anjelicek26
30. dec 2012

@iwesska - my od roku korenime normalne... nerobim prehnane stiplave ani slane, ale zamyslat sa nad gulickovym korenim ci bobkovym listom, to fakt nie 😕 Kari podobne, ide len o mnozstvo, neprehnat to, ale inak bezne pouzivame. Aj tvoja malinka raz prijde do skolky a tam taketo vynimky veru robit nebudu. A aj my ostatne milujeme nase deti 😉

mirka285
30. dec 2012

@iwesska aby si ochranila svoje dieta od kadejakych vplyvov by si ho asi musela drzat v nejakom vakuu,takze neboj,tymi koreninami mu urcite neublizis...

nikolet_89
30. dec 2012

@iwesska ahoj ja mam 10 mesacnu babiku a davam jej vsetko co jeme my okrem strukovin hlavne a uplne normalne okorenene a osolene....samozrejme sa koreni a soli podstatne menej, ale nie zase tak aby to nemalo chut...

filomenka11
30. dec 2012

@iwesska ked su to taketo skutocne koreniny, tak v malom mnozstve uz urcite mozes zacat (par guliciek noveho korenia do velkeho hrnca sosovice a pod.), muskatovy oriesok radsej len malicko (ma vselijake ucinky), bylinky myslim uz mozes vsetky, kari a kurkumu v malom mnozstve vyskusat a ak nebude robit problem tak by uz trosku mohol. Zazvor, cesnak a cibula je v pohode, to uz moze. Moj bude mat tiez dva roky, kari sa este trosku vyhybam (a aj sojovke), korenia v malom mnozstve sa uz nebojim. Ale vacsinou mu este varim zvlast lebo nase mu nechuti, takze chut robi hlavne sol, cibulka a cesnak.

V tych odporucaniach pre babatka sa niekedy nerozlisuje ci das dietatu normalne korenie alebo nejaku podivnu zmesku s glutamanom a pod.

iwesska
autor
31. dec 2012

@filomenka11 Aha, vdaka za vysvetlenie 😉 Lebo vsade som len citala nekorenit, nesolit prilis a teraz si vyber, ze co pod tym "nekorenit" sa mysli. Co viem tak cierne korenie nie je ani pre dospeleho velmi zdrave, tak preto sa pytam. Cesnak, cibula, bobkovy list, bylinky to bezne pouzivam, len o take tieto speci pridavne mi slo. Ako viem, ze jemu to nechyba, on mi zje co mu nalozim, ale mne to pride take nijake a niekedy nestaci dokorenit len na tanieri, lepsie ked sa to s korenim povari. Tak trosinku vyskusam teda postupne.

@mirka285 Hej, od vsetkeho sa uchranit neda, ale su veci ktore sa ovplyvnit daju, tak preco to neurobit 😉 Ale vdaka, zacneme skusat pomalicky. Som si myslela, ze az od 3r.

@anjelicek26 Ved to mi je jasne, ze v skolke bude normalna strava, len to uz bude mat 3r. a nie 2r. A rok je podla mna este celkom dost velky rozdiel v pripade takeho maleho dietata. Bobkovy list pouzivam uz davno, len skor tie "dospelacke" koreniny ma viac zaujimali. Ale vdaka, uz som viac v obraze 😉

vefi89
31. dec 2012

@iwesska sa pýtaš na korenie, ale dávaš do jedál bylinky.. bylinky sú drogy, na to treba myslieť tiež 🙂

iwesska
autor
31. dec 2012

@vefi89 Tak to som este nepocula, ze by bazalka, pazitka, alebo kopor boli drogy 😅

simca06022011
31. dec 2012

cele korenie pouzivame davno aj rascu a podobne veci -majoranka, fenykel atd, ved dieta to nezje, iba to ochuti trosku to jedlo.. od jedneho roka davam aj kopec inych korenin a byliniek - bazalka oregano a aj papriku sem tam. Stiplave nejem ani ja, takze take nerobime vobec 🙂))
A nie je droga ako droga 🙂
Este k tomu zazvoru, s tym velmi opatrne, do 3 rokoch ho velmi ani neodporucaju v odbornej bylinkovej literature, lebo prehrieva organizmus.

vefi89
31. dec 2012

@iwesska počula si že materina dúška je droga? 🙂 raz som sa ňou skoro zabila 😅 všetko má za aj proti 🙂 preto sa deťom do troch rokov neodporúča podávať bylinky či už vo forme čajov, alebo ako koreniny. a ak, tak veľmi opatrne. 🙂 bazalka napr. spôsobuje problémy pri pálení záhy, alebo citlivosti žalúdka 🙂 tým som chcela len povedať, že nemusíš sa báť čierneho korenia, ak sa nebojíš ani byliniek (a nemyslím to nijak zle 😉 )

amouramour
31. dec 2012

nechapem to pateticke zdoraznovanie....milujem svoje dieta...lebo ostatne maminy zvacsa nemiluju, ze?🙂myslim, ze tie koreniny moze uz 2 rocne dieta....

vefi89
31. dec 2012

@amouramour ja osobne som začala po malých množstvách pridávať od roku

bianca
31. dec 2012

vies co je korenie?Ususene bylinky.Najprv to niekde vyrastlo kym to ususili a pomleli.Vobec nechapem ani z odborneho ci maminkovskeho pohladu ako by mohol dietatu ublizit vyluhovany bobkovy list v omacke alebo cierne korenie.Tym co teraz robis ho nechranis ale naopak mu mozes iba ublizit lebo ked sa stretne s danou koreninou v skolke tak im to bude odmietat jest a ty budes mat potesenie z varenia nadalej.

monhla
31. dec 2012

My sme pod dohľadom lekárky kvôli obličkám a od roku korenie používam bežne - samozrejme s mierou a začala som s menšími dávkami. Po roku a pol aj pridávam soľ /dovtedy, len tá ktorá už bola v otravine , napr. v pečive/ A malá je v pohode - ešte ideme na poslednú kontrolu obličiek, ale doktorka je zatiaľ s nami spokojná.

Ak je dieťa zdravé tak korenie nemože uškodiť - jediná rada znie VŠETKO S MIEROU.

iwesska
autor
31. dec 2012

@amouramour Tak som to citila, tak som to napisala. Ja som pisala o sebe, nie o ostatnych maminach, takze ja uz nemozem za to ako to kto pochopil 😉

@vefi89 V pohode, pochopila som 😉 Viem, ze take ako materina, medovka, su drogy. Ale v suvislosti s bazalkou a pacitkou som to nepocula. Prave naopak, ze su velmi prospesne, zvlast v cerstvej forme, lebo obsahuju dost vitaminov. Samozrejme s mierou, zase mu nedam zjest cely tanier bazalky 😀

@bianca No naozaj velmi pochybujem, ze moje dieta bude mat problem so stravou v skolke. Ked mu chuti malo ochutene, preco by nezjedol to viac ochutene ? To len nam sa to zda bez chuti lebo sme na to zvyknuti. Ak si pozorne citala vyssie, pisala som ze bobkovy list pouzivam, ale cierne korenie je trosku o inom. Citujem z info o ciernom koreni " Pri jeho používaní treba však dávať pozor, lebo v dôsledku svojho dráždivého účinku môže poškodiť pečeň, obličky, konečníkk atď." Moj maly mal ako babatko problem s oblickou, tak si myslim, ze som opodstatnene opatrna.

@monhla Diky za prispevok. Aj moj maly mal problem s oblickou ako babo, preto som opatrna v takychto veciach. A radsej si nieco 2x nastudujem, ako mu ublizit. Dobre vediet, ze uz mozem. Neviem preco stale som si myslela, ze az od 3r. sa moze.

monhla
31. dec 2012

@iwesska Veď sa spýtaj doktorky. Mán na nefrológii prízvukovali iba soľ. Takže do roka som nesolila vôbec, aj keď sme mali výsledky dobré /aj preto mohla malá obyč. pečivo a pod./ A koreniny boli v pohode - samozrejme som jej nedala guláš, ktorý si navaril môj manžel a mojím bratom 😀 ale inak som dávala aj mleté čierne korenie, aj červenú papriku, aj iné. A tie čo sa iba vyvaria aj pred rokom /jedna gulička čierneho korenia, jeden bobkový list, .../ Inak tršku rasce som dávala aj skôr /ale iba vyvarenú/ pomáhala na vetríky 🙂

domak2
31. dec 2012

@iwesska ahoj nasla som fajn stranku, len neviem ci vies anglicky ale tak tu je 🙂 http://www.babycenter.com/0_baby-food-revolutio... ale viac menej tam pisu , ze nikto nikdy nedokazal nejaky zly vplyv korenin na deti a je to viac menej kulturna vec, ze indicke deti jedia kurca na kari uplne v pohode 😀 a americke len aby tam nahodou nebolo korenie tak sa napchavaju spagetami a vyprazanym kuratom, co teda lepsie nie je. 😒
A este je tam pisane, ze koreniny ktore jes a potom dojcis babatko aj tak citi, a preto mozu byt potom niektore vyberave ked mu das nasledne detske jedlo bez chuti 😀 Takze by som sa nejako nebala, spominali tam dokonca stiplave jedla, ze ak nie je nejaka alergia tak uplne v pohode 🙂 (a toto vsetko do roka 😲 ) 😀

iwesska
autor
31. dec 2012

@domak2 Jej, dakujem za tu stranku aj strucny preklad 😉 Hej viem anglicky, postudujem detailnejsie. Inak to mi napadlo, ze podla mna tie indicke deti urcite budu zvyknute, lebo ich mamicky sa tym ladovali uz pocas tehu, potom ked kojili, takze bude to fakt skor o tom zvyku. Americke deti a vyziva...to radsej pomlcim 😀 Vsetko presolene, polotovary atd, tym sa naozaj riadit neda. Ja som praveze dojcila velmi kratko, lebo som nemohla, takze maly vela veci ochutnal az ked zacal papat sam. Zatial klop-klop-klop, nema na nic alergiu, aj orchy rozne uz jedol. Tak skusim uz trosku viac dochucovat, ze co on na to. Zatial je velmi dobry jedak, co mu dam, to zje, nevybera nic, tak nech mu to dlho vydrzi 🙂

fuska
31. dec 2012

Ja nemam toho vela nastudovaneho ohladom korenin, ale moj nazor je, ze cca od roka zacat primerane s koreninami. Teda spolocna strava s rodicmi s tym, ze tych korenin tam bude primerane, ziadne prehnane a vyrazne chute.

bridget
31. dec 2012

Ja som dost obmedzila pouzivanie korenin, odkedy varim aj pre decka, solime malo, cierne korenie detom nedavam. Dcera ma tolko co tvoj syn. Bezne pouzivam rascu, cervenu papriku, majoranku, bobkovy list, nove korenie... s tym problem nemam. Uplne som vyhodila z kuchyne vegetu, sojovu omacku, worcherster, chilli... Bylinky tiez s mierou, zvykla som ich davat do jedal hodne, teraz sa krotim. Nemyslim, ze deti potrebuju silno korenene jedla, ale v malej miere sa im nebranim. Ja este ani nedavam uplne vsetko papat dcere,aj ked ma 2 roky, proste niektore veci sa mi zdaju nevhodne.

prcko1
17. jún 2019

Dobrý deň chcem sa informovať malý ma 3,5 ci mu môžem dať kurkumu s trochou oleja na lyžičku bo mu nosné mandle vyberali a ma dusivy kašeľ a berieme augumentin