Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Od koľkých mesiacov prikrmovať dojčené dieťa?

onestar
3. máj 2012

Je pravda ze dojciace deti sa prikrmuju az od pol roka?nemoze sa skor ani ziadna stavicka a tak??dakujem

b1105
3. máj 2012

Ahoj myslim ze v pohode aj skor ale nemusis ak nechces, neublizi mu ak zacnes aj pred 6 ale zacni mrkvickou, zemiacikmi a tak

didulka85
3. máj 2012

Nechapem, kam sa vsetci ponahlaju...

anieli_1
3. máj 2012

@onestar môže sa každé dieťa od 4 mesiacov akurát konečnému stačí od pól roka bo do vtedy mu mlieko stačí ale ak vidíš že je hladne že mu uz nestačí kľudne môžeš skorého obe deti som začala tak okolo 5 mesiacov prikrmovat... Musíš ty vidieť co mu stačí a co nie 😉

strapco13
3. máj 2012

@onestar WHO doporuca vylucne dojcenie do ukonceneho 6. mesiaca cize kym nebude mat polroka, pokial je problem s dojcenim treba sa obratit na laktacnu poradkynu nech skontroluje dojcenie pripadne pomoze
pokial sa neda dojcenim dosiahnut aby bolo dieta plne dojcene do toho polroka tak mozes to co chyba nahradit tuhou stravou po 4. mesici..ale najprv sa riesi dojcenie
je to individualne ale vacsina deti do toho 6. mesiaca nie je velmi pripravena na tuhu stravu a aj tie mnozstva co tuhej stravy pojedia su skor take spoznavacie

a suhlasim s @didulka85 naco sa ponahlat? dojcenie je tak jednoduche, mliecko je vzdy hotove, cerstve, akurat teple, ciste..netreba uvazovat kam pojdes kolko sa zdrzis, lebo je vzdy po ruke

mamilia
4. máj 2012

@strapco13 presne ...tak isto by somto napisala aj ja..🙂

lenka311
4. máj 2012

@onestar Ja som sa riadila pokynmi pediatričky, kázala mi v 5mesiaci ale opatrne, jeden príkrm denne, na začitku mrkvu, potom zemiak, potom zmiešať mrkvu so zemiakom.. Proste opatrne a s mäskom zase opatrne od ukončeného 3mesiaca. Každý mesiac mi radila ako postupovať, múku mi tuším dovolila od 8mes. /rožok, chlebík/ od 9mesiaca krupičku a mliekové polievočky /aby sa mrliko dostatočne prevarilo/...

skeptik
4. máj 2012

@strapco13 Treba si uvedomit, ze odporucania WHO sa tykaju hlavne chudobnych rozvojovych krajin. WHO odporuca vylucne dojcenie do ukonceneho 6. mesiaca hlavne tam, kde je kvalitna pestra strava nedostupna a cista voda akurat importovana vo flasi. V tychto krajinach v podstate plati, ze dojcenie je vzdy bezpecnejsie, nez cokolvek ine.

(To teraz neznamena, ze som zastanca skoreho podavania prikrmov, ale zase to netreba prehanat ani druhym smerom, som zastanca toho, ze najneskor od 7. mesiaca treba zacat davat maso kvoli heme zelezu)

happy8051
4. máj 2012

nikdy by som neprikrmovala dieta do siestich mesiacov, pokial by mu mliecko stacilo. svoje prve dieta som vylucne dojcila do 6m a teraz to tiez tak urobim

skeptik
4. máj 2012

@lenka311 mliekove polievocky su absolutne nevhodne pre deti do 1 roka, to by mohla pediatricka vediet, nielenze je kravske mlieko pre tak male deti nevhodne, ale varenim sa stava este nebezpecnejsie, nakolko odparovanim vody sa len zvysuje mnozstvo nevhodnych nadbytocnych bielkovin a soli.
Tu nie je o com polemizovat, proste to je akokeby sme sa tu bavili o tom, ze je jedno ci das dietatu detsky paralen alebo rovno 500vku pre dospeleho.

lilla244
4. máj 2012

@lenka311 mliekove polievky???

strapco13
4. máj 2012

@skeptik WHO sa netyka len zaostalych krajin..tyka sa celeho sveta, neriesi len hlad v rozvojovych krajinach..riesi aj zdravotne tazkosti v rozvinutych krajinach, chripkove epidemie na celom svete, koordinuje liecbu a urcuje postupy na celom svete, aj na slovensku. Neriesi dojcenie len v Afrike a pod ...ale na celom svete. dieta sa rodi s rovnakym stupnom vyvoja a nezrelostou traviaceho traktu rovnako v Afrike, Cine, nemecku ci u nas.Ano v zaostalych krajinach hrozi riziko nedostatocnej hygieny, v rozvinutych krajinach zas chemikalie, bakterie rezistentne na ATB. Ale hlavne traviaci trakt dietatka dozrieva na tuhu stravu naozaj az kolo toho polroka, bez ohladu na miesto narodenia. Preto prilis skore zavedenie tuhej str.avy moze viest k alergiam...ale neskore zavadzani.e ma tiez svoje rizika napr. Sa zistilo ze zavadzanie lepkuje najlepsie v case okolo 6,5 mesiaca spolu s dojcenim...vtedy je nakmensie riziko vzniku sekundarnej coeliakie

lilla244
4. máj 2012

moj syn ma takemr 9mesiacov, je dojceny, prvu mrkvu ochutnal ked mal takmer 8mesiacov, nikde som sa neponahlala, videla som na nom,ze o nieco ine ako moje "prso" zaujem nema 🙂 a stale je to v podstate tak.. zje velmi malicko mrkvu takmer vobec, tekvicu a cuketu zopar lyziciek, kasicky vobec, maso este vobec neje,ak neratam vyvary,ktore mu pripravujem .. a nestresujem.. ked bude mat zaujem a chut zacne papat
netreba sa ponahlat, teda aspon ja to tak beriem,inak by som o nervy prisla

strapco13
4. máj 2012

@skeptik a zabudla som ..plne s tebou suhlasim masko najneskor do 7 mesiaca ..ja som davala od 6,5 m ...masko sa moze dat medzi prvymi prikrmami..nehovorim ze dieta ma ako prvy prikrm dostat steak 😀 😀 😀 , ale ak uz spapa masko, mrkvicku, kludne k tomu moze dostat masko

tinki
4. máj 2012

@skeptik ale železo a bielkoviny sa dajú nahradiť aj zeleninou. 😉

@onestar stačí od pol roka a určite nedávaj šťavičky, šťavy hlavne ovocné obsahujú mnoho cukru, deti si potom zvyknú na chuť sladkého a odmietajú zeleninu, resp. potravu neutrálnej chuti. Potom ľudia zasa zbytočne začínajú deťom prisladzovať, prisoľovať, lebo si myslia, že je to v poriadku, len aby dieťatko niečo zjedlo. Neučme deti zbytočne na sladkú chuť. Majú celý život pred sebou, aby si ničili organizmus.

strapco13
4. máj 2012

@lenka311 ups...toto su dovne postupy od tvojej pediatricky..pokial je dojcenie v poriadku, prikrmuje sa od ukonceneho 6 mesiaca
a to masko od ukonceneho 3 mesiaca uz vobec nechapem..ved aj deti na UM sa prikrmuju najskor od 4. measiaca 😕
lepok /muka/ sa zavdza cca od 6,5 mesiaca
a mliekove polievky pred rokom urcite nie 😕 🙄
ale samozrejme..skorym zavedenim nie tych najvhodnejsich prikrmov sa nemusi samozrejme nic stat..len sa ide do rizika..u niekoho to vyjde, u niekoho nie..naco riskovat

strapco13
4. máj 2012

@tinki len tak mimochodom..ochutnala si materske mliecko..je uzasne sladucke /ani sa necudujem detom ze ho zboznuju/..cize dieta sladku chut pozna ako prvu
ale suhlasim ze stavy nie..ale nic sa nestane ak sa da najpv ovocie..ale moj osobny nazor je ako tvoj..zacat zeleninkou a maskom

tinki
4. máj 2012

@strapco13 áno, chutnala som, viem, že materské mlieko je sladké, ale ak potom "tuhý" pokrm nebude prisladený, alebo ak nebude ako prvé podané sladké ovocie, tak dieťatko si skôr zvykne na chuť jedla. Len o to mi išlo.. 😉

didulka85
4. máj 2012

Je to smiesne, ale moj manzel minule nastavajucemu oteckovi vysvetloval, ako musi podporovat zenu v dojceni, lebo kym bude len dojcit, mozu ist hocikam, aj na dovolenku a nemusia sa starat o nejake flase, jedlo. Zena len vytiahne cecok a vybavene.. 😀

strapco13
4. máj 2012

@tinki ako na prisladzanie a prisolovanie prikrmov mam svoj nazor 🙄 nebudem ho pisat..admini by ma stopli za vulgarizmy 😅 😝
neochutena zelenina a ovocie maju uplne inu chut a pestru a dieta sol a cukor navyse dodavane naozaj nepotrebuju

strapco13
4. máj 2012

@didulka85 nie je to smiesne..je to krasne a pravdive 😵 😵
nech pokracuje v osvete nadalej 😉

didulka85
4. máj 2012

@strapco13 moj muz je iny odbornik cez dojcenie... 😀 😀 😀 😀 😀

strapco13
4. máj 2012

@didulka85 je super ze v nom mas taku podporu
je skvele ked aj chlap pochopi o com to dojcenie je 🙂 🙂

zunolu
4. máj 2012

@onestar Moja dcérka bola plne kojená a príkrmy sme začaly dávať v polovici pieteho mesiaca, ale to nám doslova trhala taniere z rúk 😀. Bola zvedavá a chcela aj nniečo iné ako mliečko, ale pokiaľ tvojmu bábu stačí tvoje mliečko nemáš sa kam ponáhľať. Plne kojenému dieťaťu netreba dávať nič ani čajíky ani vodu. V mlieku má všetko čo potrebuje. Ak chceš predsa len začať skôr tak sa porad aj so svojím pediatrom čo ti ten na to povie. Ak už tak začni varenou rozmixovanou mrkvou alebo zemiakom prípadne do zeleninky pridaj aj svoje mliečko.

skeptik
4. máj 2012

@tinki zelezo u babatiek "zeleninou" nenahradis, lebo nemaju sancu tolko "zeleniny", aby to pokrylo potreby zeleza, ktore su po 6 mesiacoch od narodenia vycerpane . Heme zelezo, ktore je vylucne zivocisneho povodu je ovela jednoduchsie metabolizovane, a preto ho netreba zjest take mnozstvo.

strapco13
4. máj 2012

@skeptik suhlas
preto je clovek vsezravec..ma papat aj maso
keby sme boli vegetariani ..tak nemame ocne zuby..ocaky maju len zvierata papajuce maso

lenka_l
4. máj 2012

my sme prvy zemiacik ochutnali, ked mal maly 10 dni pred ukoncenym 6-mesiacom, uz som na nom videla, ze by si rad dal aj nieco ine ako mliecko a od zaciatku mu velmi chuti, je typ co spapa vsetko (nechutia mu jedine nemliecne kase, z toho ho striasa a nechce) prikrmy papa domace, vynimocne kupovane, ale tiez si myslim, ze sa netreba ponahlat... vodicku alebo nesladeny cajik som mu zacala davat az teraz, ked sa oteplilo a to uz mal 8 mesiacov, dovtedy pil len mliecko a stacilo mu...

strapco13
4. máj 2012

@lenka_l presne netreba sa ponhlat
ak mu nechutia kase, tak mu ich nedavaj..dieta ich nepotrebuje
kludne si mozes spravit vlastne
len sa krasne dojcite aj nadalej

ja som s malym prezila tie najvacsie tepla /40st vonku/ len na mliecku inu tekutinu nechcel..skusala som, obcas sa mi podarilo mu dat tekutinu lyziackou ci striekackou, pit zacal kolo roka az ..proste bked bol smadny tak sa dojcil

barchee
4. máj 2012

v novom Dieťati je teraz o tomto článok, sú tam aj novinky celkom čo sa týka prikrmovania a zavádzania "rizikových" potravín, odporúčam prečítať, ostala som prekvapená 😝

lenka311
4. máj 2012

@lenka311 pardón, 6mesiaca, mäsko... 😉

@lilla244 Bryndzovú si ešte nevarila? Strúčková, kôprová - toto som myslela..

Tu začni písať odpoveď...

Odošli