Odkedy môže bábo papať miláčkov, pribináčkov atď.?

maja22
27. nov 2007

Ahojte, mám už skoro polročného synčeka, čoskoro začnem s prvým zeleninovým príkrmom. Minulý týždeň som mu dala trošku ochutnať smotanový marhuľový jogurt (videl,ako jem a pozeral sa na mňa tak žiadostivo, až som neodolala) 🙂, tak sa zalizoval, až mi ho bolo ľúto, že mu viac nemôžem dať z tejto dobrôtky. Odkedy smotana (jogurty)a podobné veci jeho črievkam neuškodia?

certica
29. nov 2007

macik, mna toto uz velakrat napadlo...ze by som bola naopak rodicom vdacna, keby mi v detstve nedavali vsetko od vymyslu sveta. mozno by som teraz nebola otrokom svojej chute a nezapasila so zavislostou od sladkeho. ono je to uz podstatne tazsie v dospelosti sa odnaucat...
samozrejme nic netreba prehanat 😉

dadka212
30. nov 2007

Ja som už skúsila dať malému včera pribináčik a nechutil mu 😒 ale dávam mu jogurty, nie tie probiotické, ale normálne biele a ochutené nejakým čerstvým ovocím alebo detskou výživou 🙂
Ale zasa nie som za to, že nedávať detičkám vôbec nič sladké (keď už budú staršie), sesternicin malý nedostáva žiadne sladkosti od malička proste sa celá rodina zdravo stravujú a malý im vyjedá doma cukorničky a žobre od kamarátov zo škôlky sladkosti 😝

ukana
30. nov 2007

ja si tiez myslim, ze zakazane ovocie najviac chuti, ale to sa asi tyka uz starsich deti, tym treba veci vysvetlit a hlavne ist im prikladom 😉 Tiez sa mi zda divne, ked patrocne dieta nevie co je horalka, moze to sklznut do druheho extremu. Zlata stredna cesta, kazdy podla svojho uvazenia 😉

dadus
30. nov 2007

no ja davam pribinacika tiez od 10 mesiaca a v mnozsteve asi 3 za tyzden....ved na mna sa v rodine divaju ako na blba, ze segra detom a mama nam tieto veci davali podstatne skor...neviem ci nie od 6 mesiaca....a malej to chuti, minule som jej davala biely jogur a nechcela ho, ani sa nedivim, ani mne nechuti,iba ak, tak s lyzickou dzemu 😉

yesno22
30. nov 2007

Ja davam malemu od 8m len smotanove jogurty, prip.ovocne -broskyna, cucoriedka,banan...pribinacik raz ochutnal,lebo ja som ho pocas tehu jedla dost, ale uz ho nekupujem a papam take, ake mame doma 😉 Activiu a ziadne probio jogurty nedavam, niekto tu vyjadril nazor ze probio kultura nemoze vydrzat x tyzdnov...plne suhlasim, aj nas pediatricka nam odporucila len smotanove 🙂
A k sladkostiam a sladkemu...nemyslim ze moje dieta nieco zmeska, ak zacne chrumat keksiky co najneskor, ale to neznamena, ze nemoze ochutnat....
Ja som tiez rastla na MM aj KM, jedla tvaroh od 6m ale to neznamena, ze je to spravne 🙂

llenda
2. dec 2007

Já malýmu pribináky normálně dávám,nevidím na tom nic špatnýho.Necpu ho přece hranolkama!!!
Starší syni i já a moji sourozenci pribináky jedli taky a nikdy nám nic nebylo. 😀
Je to vždy jen na mamině co tomu malýmu dá. 😀
Buď mu to dát chce a dá mu to nebo nechce a nedá mu to. 😀

womann
2. dec 2007

Fakt nechapu,co je na takovem Lipanku (cukr,mleko,vanilkove aroma,tvaroh) chemickeho 😉 To Pribinak uz je na tom hur.
Uplne mne dojimaji nazory typu jak je nezdrave to a ono.Bily jogurt versus s ovocem.A pak mile mamci kupuji vyvar "kostku, jisku z ´pytliku a pohoda... 😀
Nebo ohledne zdravosti toho skveleho,uzasneho,zdraveho rozmackaneho bananu v jeste zdravejsim bilem jogurtu 😕 A co takhle tropicke plisne v milem bananu, nebo nikym nekontrolovany obsah chemie?Zlatej tvaroh od cesky kravy.
Jinak neexistuje potravina,ktera zdravemu cloveku zpusobi nejakou nemoc-v pripade,ze ji konzumuje v primerenem mnozstvi .Tak vseho s mirou 😉

magg
2. dec 2007

ahojte, my sme zacali s bielym jogurtom od 7. mesiaca(na odporucanie lekarky). Pribinaciky a pod. sme zacali papat asi od 10. mesiaca. Dcerka nechce pit mlieko - ziadne, preto ho nahradzame jogurtami, " pribinakmi" a krupicou, odmieta aj instantne mliecne alebo nemliecne kase typu Sunarka, Nutrilon, Nestle atd.Dojcila som do 14 mesiacov (zo zdravotnych dovodov som musela prestat). Na margo prispevku od "macik", ja by som si dieta tiez najradsej vykrmila zdravou vyzivou, ale jednak mi to financna situacia nedovoluje a na druhej strane, ak mi to dieta odmieta jest, tak ho predsa nenecham umriet od hladu, ale dam mu nieco, co mu aspon trocha chuti. Netvrdim, ze treba dieta pchat cokoladou, pizzou a chipsami, ale tiez to nie je prasa, aby som ho dzgala otrubami. A tiez by som svoje dieta neobrala o ten pozitok, dat si raz za cas kusok cokolady 😉 😀

r123
3. dec 2007

tak já si taky myslím že pribiňáčky tvaroháčky atd jsou pro malé děti docela nevhodné už jen to složení:malej jí pribináčky a všechny jogurty až tak od toho roku a půl dvou let,jinak sme dávaly ovoce nebo maximálně jogurty typu vitalinea activia atd....ani teď pribináky moc nepreferuju a malému spíš chutnají kostíci nebo takové ty české nebo valašské jogurty!a má staršně rád ty jogurtové nápoje od vitalinei atd...!jinak sme hodně dávaly kašičky nebo spíš sýry!

kacka.va
3. dec 2007

Já jsem nedávno četla článek o tom, kolik má Pribináček tuku a cukru a vycházelo to hůř než ty některé ty sladké tyčinky a to mě teda docela překvapilo

magg
3. dec 2007

ked spominate activiu a vitalineu, stryko robil v danone a povedal mi, ze by to dietatu jest nedal, ze je tam tolko konzervacnych latok, ze to uz snad nie je ani jogurt

zuzkafuny
3. dec 2007

Môj malý mal dnes na raňajky bielu activiu s porajbaným jablkom...chutí mu to. Jogurty musia podliehať a isto aj podliehajú rôznym kontrolám. Až by mali byť prekonzervované, tak by ich predaj hádam nepovolili.

jenis
3. dec 2007

Ja som jogurty davala az od nejakeho desiateho mesiace, nakolko som kojila a pribinacik a pod len teraz zacinam davat. Dokonca jej davam aj UM a nie kravske. Este aspon pol roka budem. Potom pomalicky prejdeme na kravske.

zuzkafuny
3. dec 2007

Ja by som to moje čudo ešte tak rada kojila a on normalne nechce... Sa tak na mne vie vyzúriť... Tak mu dávam aspoň raz v noci a raz takmer nasilu poobede... 🙂

terezkaaa
3. dec 2007

já myslím, že jogurty typu vitalinea jsou pro miminko víc nevhodné než pribiňáček atd.Vždyť jsou v tom umělá sladidla a celkově určeno pro lidi "na dietě". 😒

tilly
3. dec 2007

macik, čertica, s týmto plne súhlasím, a mám príklad zo života, moja sestra zápasila 30 rokov s obezitou a to len preto, že do nej naša babka nacpala všetko a sestra sa nenechala dva krát núkať, ak náhodou niečo nechcela, tak ju hneď považovali za chorú a výsledok? 98 kg keď išla do prvej triedy na strednej 😲 teraz po rokoch strašného odriekania a až prehnaného sledovania stravy je sestra kočka (teraz mi zas pripadá extrémne zameraná na zdravé jedlo), inak bola vždy len zakomplexovaná tlsťoška, má 36 rokov a nie je vydatá, nemá deti, nemá partnera, komplexami z váhy si narobila problémy aj vo vzťahoch a teraz keď vyzerá k svetu sú už všetci chlapi zadaní...

takže jedlo treba starostlivo vyberať, dávame si do tela strašné humusy, aj svojim deťom, bohužial robím to tiež, aj keď si uvedomujem, že to nie je správne... ja jedávam pri PC v práci, nahádžem do seba, čo mám po ruke a pod. pri malom sa aspoň trošku snažím mu dávať lepšie jedlo, ale je mi to prd platné, keď mu muž urobí čaj a hodí tam cukor (biely, ja čaje nesladím, sú sladké aj tak a ak už do niečoho dávam cukor, tak aspoň trstinový), keď je malý u našich, tak do neho mama natlačí parené buchty, za tým mu narve lízatko, čokoládu...

zuzula28
3. dec 2007

Ja som stale nejaka zmetena z toho, ze preco tak vela maminiek nedoveruje odbornym clankom. Ved to casto pisu ludia, ktori celi zivot zasvetili hladaniu optimalnej vyzivy pre dieta. Strasne som alergicka na to, ked pediatricky vnasaju do toho svoje osobne postoje a casto doslova vnucuju mamicke prikrmy skor, ako je potrebne a mamicka s tym ani vnutorne zjavne nesuhlasi.
Vsade sa jasne docitame [ved aj v klinik boxe bolo kopu literatury a informacie sa tam na 95% zhoduju]ako postupovat.
Vsade je jasne stanovene a to su dnes veci uz natolko overene, ze netreba o tom vobec diskutovat:
mliecne dezerty neobsahujuce tvaroh najskor od 8. mesiaca, ak obsahuje tvaroh[pribinacik, termix] najskor od roka.
obilniny a vsetko co obsahuje lepok najlepsie tiez az od roka
matka, ktora plne koji do konca 6.mesiaca nemusi vobec dokrmovat.
Riziko alergii z roka na rok stupa, alergikov pribuda aj v rodinach, kde sa takito problem vobec nevyskytoval, tak nerobme z deticiek pokusne kralicky.
Ja doverujem odbornikom a toho sa budem drzat!! A to, ze moja kamoska alebo teta z druheho kolena ma iny nazor, je mi cuma fuk. Kazda maminka si bude v buducnosti smam zodpovedat za to, ako krmila svoje dietatko.

zuzula28
3. dec 2007

Ved, ked ma nieco trvanlivost 3. tyzdne az mesiac, tak to musi byt napchate niecim, aby sa bakterie nepomnozili!

terezkaaa
3. dec 2007

zuzula,to bys ale nemohla dítěti dát vůbec nic, podle toho, co píšeš 😕

sarrinn
3. dec 2007

terezkaaa- souhlasim s tebou, taky mi to tak pripada 😉
A ja teda normalne sladim 3 cukry do kafe a tak a jim sladky a nadvahu jsem nikdy nemela, to podle me zalezi na organismu. Nerikam ze bych diteti davala cukr a tak, ale zase vse prehnane zdrave a tak taky skodi 😒

sarrinn
3. dec 2007

🙂 a kdyz jsou ty pribinaky(my je teda v Irsku nemame) tak strasne skodlivy proc je prodavaji 😉

majka35
3. dec 2007

no predávajú aj alkohol aj cigarety ... 😀 😀 😀

terezkaaa
3. dec 2007

tilli,promiň, ale já jsem přesvědčená, že pokud měla sestra v prváku 98 kg,tak to nebyla vina jen toho, že tolik jedla.A navíc v prváku už je to snad pomálu dospělá ženská a ví, co dělá,ne?To se nechala dobrovolně takhle přežírat?To tedy nechápu...Já bych to nesváděla už u takhle velký kočky na rodiče.

majka35
3. dec 2007

ja som bola ako malé dieťa bacuľa, pretože ma kŕmili buchtami, knedľami, cestovinami a sladkosťami ... normálne jedlo som odmietala jesť ... tak to skončilo s nadváhou ... teraz sa takým jedlám zďaleka vyhýbam a váhu si udržiavam ... tiež si myslím, že na vine bola moja milovaná babička, ktorá mala takúúúú veľkúúúú radosť, že som pekne papala a priberala ... a teraz ked vidím niektoré mamy, ako prepchávajú deti sladkosťami, dala by som im po rukách 😀 😀 😀 ale raz za čas aj to sladké treba, veď to je také mňam 😝

sarrinn
3. dec 2007

hmmm, ale od 18 😒

majka35
3. dec 2007

a predávajú aj cukrové vaty, farbené, presladené malinovky plné chemických prísad ... detské výživy plné cukru ... a tak ďalej ... horalky a iné sladkosti, ktoré pochybujem, že sú zdraviu prospešné ... 😉

vroni
3. dec 2007

Zuzula, ked oni aj odbornici sa nevedia dohodnut, co je "naozaj zdrave" stravovanie. Najpriklad posledne vyskumy (podla odbornych clankov) dokazuju, ze podavanie lepku az po roku pravdepodobnost alergie zvysuje rovnako ako podavanie UM po prvom roku. A vyber si! Mne osobne sa zda akykolvek extrem nespravny. Tiez nekupujem malej cokoladu a sladkosti, ale ked od niekoho kusok (nie kusisko) cokolady dostane, nesposobi mi to akutne zlyhanie srdca (ani malej dozivotnu nadvahu) Jogurty dostava, ale len plnotucne a podla moznosti bio. Snazim sa skor vyhybat vsetkym umelym prisadam, kolko sa len da (ako leninske - vecne zive - probioticke kultury) Ci robim dobre - to ukaze cas. Cokolvek, cim sa clovek bude pchat v neprimeranych mnozstvach je zdraviu skodlive.

cecil
3. dec 2007

U těch tvarohových věcí jde hlavně o vysoký obsah bílkovin, které nepřiměřeně zatěžují ledviny, které se vyvíjí až do jednoho roku života. A vysoký obsah tuku zase zatěžuje žlučník. Takže i bez chemických přísad je smetanový tvarohový dezert těžce stravitelný před prvním rokem života.

A argument, že výrobek podléhá kontrole...jediné kritérium pro výrobce je to, aby byl výrobek nezávadný a aby vydržel na pultu co nejdéle!!! Nám pediatrička doporučila jako první bílý jogurt s krátkou dobou trvanlivosti....tzn. týden! Třeba Olma má bílý Klasik.

PS : strejda zapomněl jogurt do Danone rok! někde zastrčený v lednici, rozdělal jej a nic mu nebylo! ten určitě nebyl živý!

zuzula28
3. dec 2007

cecil presne tak, su aj jogurty, ktore maju kratku dobu trvanlivosti. Ovocie si do neho pre dieta mozem lyzickou popucit aj sama, jablcka sa daju nastruhat a vysterilizovat do poharikov a k zemiackom popucenym je to pre dieta uplne mnamko. My uz mame teraz rozhodene siete na jablcka, mrkvu, zemiacky a inu zeleninku a ovocie po znamych a rodine, aby sme vedeli aka je to kvalita. Ovocie z obchodu budeme pridavat pomaly, ale az od roka, nech si chuda aj na ten bordel postupom casu zvykne. V DM maju bio/kontrolovany druh vyziv, neviem ako sa vola ta znacka, ale je tam ovocie, zelenina aj maska. Frutapura su vyborne a casopisy o detoch su plne vybornych receptov na jedla pre male deti, uz ich mam plny zosit. Absolutne nemam pocit, ze by som nevedela svoje dieta racionalne prestravovat a aj tak, aby to bolo pestre, chutne a obcas aj mlsotinkove.

zuzula28
Odpoveď bola odstránená
Zobraz