Odkedy môže bábo papať miláčkov, pribináčkov atď.?

maja22
27. nov 2007

Ahojte, mám už skoro polročného synčeka, čoskoro začnem s prvým zeleninovým príkrmom. Minulý týždeň som mu dala trošku ochutnať smotanový marhuľový jogurt (videl,ako jem a pozeral sa na mňa tak žiadostivo, až som neodolala) 🙂, tak sa zalizoval, až mi ho bolo ľúto, že mu viac nemôžem dať z tejto dobrôtky. Odkedy smotana (jogurty)a podobné veci jeho črievkam neuškodia?

aponchie
1. dec 2008

florian vede u nas ted a naprosto nechapu tu prichut co ji jede a to vajecny konak!!!podotykam,ze jsem nikdy nekoupila zadne ty opicarny co maji ve vicku nejake krupky a nejake fantazie a pauly a takove humace pro me teda ani to neche ,ale florianek teda jede i me mezi nama ja mam rada smetanove jogurty a ne nejake nizkace skrobove

alishia
18. jan 2009

ahojky,

tak dneska sem malemu dala ctyri lzicky pribinacka, desne mu to chutnalo a porad otviral pusinku, ze chce jeste, ale vice sem mu nedala. Tak sem zvedava, jak si s tim poradi. Snad bude vsechno ok a neosype se mi ekzemem. Ale kdyz to clovekk nezkusi, tak to nepozna. Zitra mu zkusim dat holandii s nejakou ovocnou presnidavkou, sem zvedava, co tomu rekne.) cetla sem diskuzi a pribinacek je tady velmi odmitany, vlastne vsechny ty tvarohovy kremy...docela me to zase pobavilo....Pribinacek a jemu podobne = ZLO 🙂 Prijde mi to prehnane, co by asi diteti udelalo par lzicek jednou za tyden??? Oni to ty ledviny zvladnou, budou muset zvladat i horsi veci, nase ledviny taky zijou. Jina vec je treba ta salmonea, stat se to muze, to uz je pak horsi./ Ale stat se to muze i z neceho jineho, to bychom se musely obavat kazdeho jidla a kazdeho sousta, ktere nase miminko spapají. Já to samozjeme do kluka cpat nebudu, radeji mu koupim treba jogurta, ale neodmitam to tak razantne jako dost maminek v teto diskuzi.)

sassi
18. jan 2009

alishia, zvláden, čo by nezvládlo ... a potom sa ti synček možno podakuje, ked bude mať v 18-ke celiakiu, v 30-ke žlčníkove či ladvinove kamene, a v 50-ke rakovinu 😉 Len tak dalej, do tohoooo 😀

briketa
18. jan 2009

sassi, som s Tebou 🙂

sassi
18. jan 2009

no my aj v 2 rokoch ostávamehlavne pri bielych nesladených plnotučných jogurtoch 😉
Pribináka mava tiež, občas, ale isto nie pred dovršením 1. narodenín 😉
Aj jogurt jedol 1.x až v 8 mesiacoch 🙂

ukmima
18. jan 2009

ja mam podobny nazor ako sassi...
moj prvy syn bol od 13mesiacov alergik, a vdaka mne, ze som mu zacala davat od 10 mesiacov pribinacka.

vsak som mu chcela dopriat, dala som mu radsej drahsi jogurt,ako tie lacne.A skoncili sme na alergologii a na koznom..raz do mesiaca sme chodili na kontroly...stalo ma to zhruba cca tisicku mesacne, a zdravie mojho syna.
do troch rokov som mu nemohla davat nic, kde bolo kravske mlieko....a mozte si predstavit, ake to bolo tazke..Polievky sme varili fakt len s trosku prichutov mlieka, uplne sa mu zhnusili vsetky polievky...vyvar,ani nevravim.
Nemohla som mu natriet ani chlebik so syrom...hned sme sa vyhadzali...a opakoval sa ritual...alergo, kozne.
Mal alergiu ma kravske mlieko.
A zapricinila som mu to "ja"lebo som mu chcela dobre...
Pani doktorka mi na alergo povedala:Co je pribinacek...je to tvaroh...a co je tvaroh???plnotucne mlieko od kravicky, ktore je "skysnute", potom nahriate...potom sa to nahriate mliecko zleje do sita, voda stecie, a to "tazke"mlieko ostane...
Tak si mile maminky predstavte, co davate detickam jest...to bola odpoved doktorky.
Dnes mi ma syn 4 roky, a fakt len zriedka papa pribinacka...radsej kupujeme activiu...a ta mu aj pomoze pri traveni...a mam aj druheho syna, ktory mal teraz vo stvrtok rocik,ale nemam este ani v plane mu zatazovat zaludok...
Deticky to spapaju...ale vysledky su podobne,ako pisala Sassi

sassi
18. jan 2009

ved to ... a ešte sa mamičky pochvália ako robia deťom dobre ... ked kupia Pribináka za 16 korun, a nie jogurt za 8,. Sk ... to iste aj s jogurtom Kostíci ☹
Netreba veriť všetkemu, čo je v reklame 😉

sassi
18. jan 2009

ukmima, to je smutne ... verim, že vela deťom sa z Pribinákov nemusí stať nič takto hned viditelné ... problemy sa možu objaviť aj ine ako kožné, aj vo väčšom časovom odstupe ... trebárs až v 4 - 5 rokoch, aj neskor, možno až v dospelosti

ukmima
18. jan 2009

sassi...zvladli sme to,aj ked aj teraz spapa napr..plnotucny zvolensky jogurt...sa taktiez vyhadze...ale vzdy si poviem, keby som mu nedala tak skoro pribinaka,bolo by to ine....
to povedala aj lekarka...na alergologii....Preto som proti tvarohovym jogurtom, lebo je to najhorsie pre nase deti...mi sme mali casovy odstup asi 3 mesiace...ale u vela detoch je to fakt az po par rokoch, nasa suseda ma 25rokov,a pred pol rokom jej zistili, ze ma celiakiu....

mikalove
18. jan 2009

ja ešte malej nedavam nič mliečne,začnem asi až po roku,tiež sa bojím alergií

sassi
18. jan 2009

my sme začali od 8. mes. najskor čisty jogurty, podotýkam, že maly boli nekojení, kojenému by som tiež počkala s vyrobkami z KM aspon do roka

naša dr. mi od roka odporučala davať piť kravske mlieko. Pri dcere tiež, jej sme davali a mlieko jej nevadilo ... ale okolo 2 rokov sa objavili obrovske kakacie problemy a trvalo to s prestávkami hadam do 5 rokov 😒
Syn sa z KM osypal, takže som to okamžite stopla a videla som zlepšenie. Takže ešte stale pijeme SUNAR, sice ak nemáme, raz za čas mu KM dam, aj do jedla davam KM, a tiež rozne druhy plnotučných jogurtov. Ale ten SUNAR do 3 rokov kupovať budeme.

Tvaroh skutočne nie je to najvhodnejšie pre deti a v pohode aj bez Pribinákov prežiju, netreba sa báť 😉

mikalove
18. jan 2009

moja suseda začala davať pribinačika od 4 mesiacov lebo obsahuje kalcium tak nech mu vyjdú rychlejšie zubky? počuli ste zž takuto somarčinu??

zuzana76
18. jan 2009

a co si myslite o tvarohu , po roku? moze sa? malemu som uz asi 2x dala taky tvarohovy dezert doma robeny z bananov, tvarohu a jogurtu a velmi mu chutil

riana12
18. jan 2009

Ja sice este mamou nie som a este si na to peknych par rockov pockam. Mam vsak 6-rocneho brata a vacsinu svojho casu som stravila staranim sa on. Presne si uz nepamatam, ale cca od 6 mesiacov pribinacikov, bobacikov, atd. jedol, mama kupovala a doteraz nema najmensie problemy. Ja som zas odmalicka vyrastala na kravskom mlieku. Este aj teraz mam na desiatu v praci pollitra mlieka, co od mamy viem, termixy, milaciky som tiez od malinka jedavala. Zijem, aj obaja surodenci su v pohode. Vsetci traja sme takto odchovani a nic nam mama neupierala.

Podla mna treba vsetko, ale s mierou. Urcite nie odopierat len preto, ze par babatiek ma na to a to alergiu. To potom ozaj pit len cistu vodu, nic nejest, len aby sa daco nestalo.

Co viem, v mojom okoli ma par deti alergiu na kravske mlieko len kvoli tomu, ze boli ako babatka krmene francuzskym mliekom. A tych problemov, co chudatka maju doteraz. Dokonca aj astmu jedno kvoli tomu dostalo.

mikalove
18. jan 2009

riana,aj my sme odchovaní na kravskom mlieku a všelijakej možnej strave od malička,ale ked sa može dať niečomu možno predysť tak prečo to neskusiť?

riana12
18. jan 2009

No ale len preto, ze "mozno" tomu a tomu predidem, budem to babu odopierat? Treba vyskusat. Ak sa stane, stane sa. Potom si mozem ist hlavu o mur tlct, ze som svojmu babu daco take dala jest.
Ale nemozem robit zavery, ked nemam nikde istotu, ze to skodit bude alebo nie. Kazdy organizmus je iny. Jednomu to skodit moze, druhemu nie. Takze preto by sa tu nemali robit zavery, ze ked to uskodilo mojmu, musi automaticky aj tvojmu.

Naviac si myslim, ze tato tema nie je o hadani sa, ci pribinacika, jogurt babo moze ale o tom, od akeho veku taketo veci papat moze.

ukmima
18. jan 2009

Zuzana76...pravdaze mu chutilo...vsak si tam dala bananik,tvaroh a jogurt, tak preco by to nespapal..ale podla mna...a asi aj ostat.mamin...je to skoro davat detom tvaroh...skus len jogurt a banan...bez tvarohu...
a urcite ti to spapa tiez..radsej tam pomrv piskoty 🙂

sassi
18. jan 2009

ked už pre nič ine, nedala by som to kvoli tej sladkej chuti
už som počula aj nazor, vraj "ked dieťa nič neje, nech ma aspon toto"
Samozrejme že nič neje, ked sa zasyti sice malým objemom (tuším 80g) ale zato sladkou a tučnou kalorickou bombou, navyše ak ho s tým napchávaju od polroka, tak nič nesladene samozrejme mu chutiť nebude

Aj ja som pri dcerke narobila kopa "začiatočnáckych chýb" (nielen čo sa stravy týka)... aj z nevedomosti, aj som si nechala do vychovy kecať a radiť ... teraz som sa tomu vyhla a maly je ovela spokojnejšie a zdravšie dieťa.

riana12
18. jan 2009

Co sa tyka spokojnosti a zdravia. Urcite kvoli pribinacikom, termixom slabym zdravim neoplyvame. Prave naopak. Ja som sice jeden cas bola chorlava, ale to som mala neustale choru kamaratku, od ktorej som to vzdy dostala (prestala som sa s nou hravat, nachladenia pomynuli). Prostredny brat bol prvykrat chory v siedmych (sarlachova angina) a najmladsi, ten mava akurat horucky zo zastavenych vetrov a ked mu rastli mliecne zubky. Mama nam nic neodopierala, kravske sa u nas pije pomaly na hektolitre, pribinaciky, termixy, jogurty sa jedia do radu. A ide to.

Je to o organizme babatka. Jednomu to neuveritelne skodi, ine moze bez problemov. Preco by sa potom mali pribinaciky odsudzovat? A nezastavam, ze treba krmit cely den pribinacikom a pod. Na desiatu ci olovrant je to ok. Ale nedavat to vobec a robit predcasne zavery? 😒

bejbypd
18. jan 2009

ja uz som pisala ze som sa tomu nevyhla a pre mna nie je vyhovorka ze dieta nechce nic ine tak mu dam toto pre mna je to pravda a dala som lebo nic ine jej nechutilo doteraz ho jedava ale okrem toho dostatok maska zeleninky ovocia a vsetkeho co ma mat..takze sa nestresujem ze som jej ublizila alebo co ani trosku neublizila teraz papa vsetko a jasne ze ma rada aj pribinackov...aale sto ludi sto chuti asi ako nazory na choditka vsety su rozne...

bejbypd
18. jan 2009

a riana uplne s tebou suhlasim... tiez som bola od narodenia dcerky vzorova mamina toto nie a nie lebo doktori hovoria no preco volakedy tie alergie neboli a teraz su?ja si myslim ze preto lebo sa vsetko zakazuje...to ozaj my jeme vsetko naozaj mala nemala nijaky problem chvalabohu nikdy je uplne zdravucke spokojne dievcatko ani raz nemala problemy abni len s bruskom ale je to na kazdej mamine co da svojmu dietatku ale urcite ani jedna mamina nechce dietatku zle

bejbypd
18. jan 2009

a este som chcela mamicky co davate activie naozaj si myslite ze je to ovela lepsie?moj brat mal velke krce zazivacie problemy a vysledok?mal to z activii kedze on ma ten jogurt rad moja svagrina takisto vyslovny zakaz od doktorov a povedane ze activia im zabila bunky ktore pracuju v crevnej mikroflore a bez toho sa im neobnovovali...a ze pre deti tiez to neodporucaju mala mi zboznovala activie po tejto skusenosti nekupujem...no kazdy ma svoje skusenosti presne ako s pribinacikmi...

sassi
18. jan 2009

bejbypd ... reklamám fakt netreba všetko veriť 😉

bejbypd
18. jan 2009

a este mi to neda sassi vobec nebola pekna reakcia ze sa ti podakuje ked bude mat hento toto a neviem co...jezis baby ja som mala rok a nasi ma krmili parkai a podobnymi vecami a tu som uplne zdrava chvalabohu nemam ziadne alergie ani nic zbonujem sice sladke,maso ale aj zeleninu ci ovocie...a keby mi nieco je tak teraz obvinim nasich ze to je za to ze ste mi dali tak skoro parok...uz vsetko nezhadzujte na jedlo...my v rodine ani z jednej strany nemame alergiu a dufam verim ze ani mala matnebude a priznavam ja nezijem predpisovo a neviem ako zdravo ale mam rada aj zeleninu a ani nemienim moje dieta obmedzovat a v piatich rokoch jej dat odhryznut prvy krat z cokolady alebo vobec sak to nepotrebuje to uz mi pride naozaj chore...aj detom chuti sladke ako nam a ked je to v miere a popritom spapa aj zeleninku a vsetko ostatne tak ja neviem zachvilu bude aj dojcenska voda skodliva...

bejbypd
18. jan 2009

to je pravda sassi s tymi reklamami...ja sa nechcem hadat prepac aj ty ako som bola prudsia ja sa len niekedy hnevam a zda sa mi ze sa niekedy vsetko zbytocne prehana ale nechcem nikoho urazit tak sa sassi ani ty nehnevaj ak som to v niecom prehnala 😉

sassi
18. jan 2009

bejbypd sa nehnevám 😉 diskutujeme
ani ja všetko nerobím na 100% správne, ved čo už je na 100% spravne?

Tiež myslím, že netreba velmi prehánať - ani jedným ani 2. smerom ... teda ked vezmem tie Pribináky ... jeden extrem je myslím, davať to dieťatku už v 6-7-8 mesiacoch a opačný extrem je vyhýbať sa im uplne ešte aj v škôlke
myslím, že ako vo všetkom plartí - zlatá stredná cesta

naš syn ma skoro 2 roky a Pribinaka už ochutnal, ale davam mu to fakt občas, 1-2 ks za mesiac, a začali sme tak od 18 mes.

asi maju lekári pravdu, lebo o škodlivosti tvarohu do roka som čítala asi v každej knižke o deťoch, a potvrdzuju to aj tu vypovede mamičiek, čo im poradili ich lekári a alergologovia

zuzana76
18. jan 2009

ukmima, ale moj syn bude mat rok a pol, to mu nemozem ani v tomto veku davat tvaroh? zatial ho jedol druhy krat a prvy krat som mu dala ked mal asi 15 mesiacov. Pribinacika nevezme do ust ani nahodou, ani mu ho neponukam, doteraz mu velmi nesolim, len malokedy, ked papa "nase" jedlo, ale pre neho varim neslane, takze podla mna ak ma tvarok raz za mesiac, nemyslim si, ze by to bolo take skodlive.

sassi
18. jan 2009

zuzana, po roku a pol v malom množstve podla mna može
ale menej je niekedy viac 😉
ak ti pije dosť mlieka, papá jogurty, tak ten až tak tvaroh nepotrebuje

naš zje tvaroh občas v nejkom koláči u svokry ... takto samotný mu ho ani nenukam, ale on vypije denne 3 flaše po 180 ml Sunaru + jogurt, no bielkovín ma fakt dosť 😀

zuzana76
18. jan 2009

aha, no moj tolko toho mlieka az nevypije, max. 400 ml niekedy ani to nie

sassi
18. jan 2009

Dieťa do 3 rokov vraj by malo denne vypiť pol litra mlieka
ale rataju sa do toho aj mliečne vyrobky
tvaroh sa rata tuším za dvojnásobok váhy (teda 50g ako 1dcl mlieka)