Odkedy môže bábo papať miláčkov, pribináčkov atď.?

maja22
27. nov 2007

Ahojte, mám už skoro polročného synčeka, čoskoro začnem s prvým zeleninovým príkrmom. Minulý týždeň som mu dala trošku ochutnať smotanový marhuľový jogurt (videl,ako jem a pozeral sa na mňa tak žiadostivo, až som neodolala) 🙂, tak sa zalizoval, až mi ho bolo ľúto, že mu viac nemôžem dať z tejto dobrôtky. Odkedy smotana (jogurty)a podobné veci jeho črievkam neuškodia?

radka.m.
18. jan 2009

zuzko-tvaroh se může dávat od roku,ale stačí tak jednou týdně,protože hodně zatěžuje ledviny.jinak mléčná dávka na den je 500ml,ale třeba 150ml jogurtu se počítá jako 250ml mléka,takže když ti prcek vypije 400ml mléka a sní jogurt,tak to bohatě stačí.pribináčky se smějí dávat taky od roka,ale nejsou moc vhodné,protože obsahují dost éček-v želatině.při výběru by se mělo koukat hlavně na složení výrobků,nejvodnější jsou hollandia,chocenský jogurt a jihočeský ve skleničkách,taky bio od olmy,všechny tyto jogurty mají vhodné složení.jinak jogurty třeba jako dobrá máma a tak,ty nemají s jogurtama nic společného,co se týče složení.

sassi
18. jan 2009

radka... ja tie dobre mamy nekupujem, ved predsa nie je možne, aby kvaseny vyrobok, jogurt mal skoro mesačnu záruku 😕
naša dcera už 2x dostala z "detskeho" jogurtu alergicku reakciu ... rovnaku ako ked zjedla gumene cukríky, teda v tom musela byť rovnaká látka, asi želatína, alebo nejaké E-čko, farbivo, sladidlo ... no proste nejaké svinstvo

kupujem naše ALKE, tie maju krátku záruku a v zložení len mlieko a jogurtovu kulturu
aj naša Dr. odporučala tie jogurty, čo maju čo najkratšiu dobu spotreby 😉

zuzana76
18. jan 2009

radka, sassi dakujem za rady

ja kupujem zvolensky jogurt a Nitriansky, ma kratku trvanlivost

ten tvaroh aj ja som tak vedela,ze od roka sa moze davat, no a doteraz ho mal 2x, takze si myslim,ze to je ok, len som sa zarazila, ze niekto vravi,ze davat az od 2 rokov

sirinka
18. jan 2009

tvarohove vyrobky od roka...inac ako pise radka.m treba sledovat zlozenie, uz som sa aj ja naucila.

teraz som kupila jihoceske v skle a straaasne mi pripomenuli chut jogurtov z mojho detstva...

lukin
19. jan 2009

Ahoj, jak píšete o tom mléku, tak jsem před pár měsíci četla, že se nově zjistilo, že mléko sice obsahuje vápník, ale už neobsahuje další látku, která ten vápník v našem těle umí rozkládat. Takže se tam psalo, že je mléko na nic a spíše zahleňuje. Co si o tom myslíte?

Pribiňáček jsem ještě nedala a asi ani nedám. Já sama ho nejím a nevím, proč by mělo moje dítě.

yasmina
19. jan 2009

ja davam pribinacik od jedneho roka...a to i len biely bez prichute...ziadna vanilka, cokolada, jahoda a pod.
ale ta cena 😠 24 sk jeden velky kelimok a to moje dvojky spapaju kazdy jeden kelimok na desiatu...

sirinka
19. jan 2009

lukin jedna sa o druh bielkovin, ktore obsahuje mlieko, na ktore sa vapnik viaze a tie su horsie stravitelne pre nas organizmus, takze velka cast z nich je vylucena aj s vapnikom... takze je pravda, ze KM obsahuje vela vapnika, ale len malo je aj vyuzitelny v nasom organizme.

lukin
19. jan 2009

sirinka: Super, že jsi mi to potvrdila, tak proto ale nechápu, proč i doktoři doporučují jako denní dávku půl litra mléka? Jakože ne zrovna kravského, ale v jogurtech je přece taky.

titkovamiriam
19. jan 2009

marec uz sice nieje mimi ale dieta do troch rokov a veru 1/2l mlieka by nevypil-tak 2 deci a niaky jogurt syr obcas kakao-zato milan co je uz skoro dospale mimi vypije aj 2l mlieka denne 😀 😀 ,nenutim mareka aby mlieko pil ked ma chut si da a ked nie tak nie 🙂

lukin
19. jan 2009

Ale potom nevím, z jakého důvodu má být půl litru mléčných výrobků, když to není zdravé.

sirinka
19. jan 2009

lukin ale ono to zdrave je, ale az ked je nas organizmus na to pripraveny, teda ked oblicky aj traviaci trakt su uz dostatocne vyvinute.
predpoklada sa, ze do dvoch rokov prijima dieta materske mlieko, resp. UM, kde ma dostatok potrebnych zivin+kyslomleicne vyrobky. tam uz je ta bielkoviny nastiepena a tym ovela lahsie stravitelna. po dvoch rokoch uz by mal byt ludsky organizmus natolko silny, aby si dokazal poradit s KM, je to samozrejme individualne, ja by som aj tak preferovala viac kyslomliecne vyrobky, napr. zakvas a pod.

titkovamiriam
19. jan 2009

biely jogurt a zakvas to ide aj unas/jogurt si vyrabam sama/a este aj kysla smotana s grankom 😀

sirinka
19. jan 2009

miriam waw, tak to vyskusam...

titkovamiriam
19. jan 2009

tu kyslu smotanu a granko-milačik 😀

sassi
19. jan 2009

yasmina - velky kelimok každy den? Tak to je fakt dosť ... testuješ kolko vydržia? 😀

Inak aj v Pribinaku vraj "bez príchute" je príchuť 😉 - smotanová alebo vanilkova a tiež dosť vela cukru.

sassi
19. jan 2009

Mimka a biely jogurt + kysla smotana vymiešané s cukrom - naskladane do misy poprekladane s piškotami a ovocím ... mnam 😝
ale to len sviatočne, je to dosť kaloricka bomba ☹ žiaľ, inak by sme to vedeli jesť každy den 😀 😀 😀

zuzana76
19. jan 2009

sassi ten dezert ide aj u nas z jogurtu a kyslej smotany, teda malemu som to este nedavala

kyslu smotanu by uz mohol? a co Acidko? ani to som mu este nedavala

zuzana76
19. jan 2009

inak k tym pribinacikom, je to podla mna dost drahe a su tam ecka a dost chemie, podla mna je zdrasi dezert urobeny doma

biely jogurt/ alebo smotana na slahanie/ +tvaroh + 2 banany + vanilkovy cukor, vymixovat a je to strasna mnamka

a niekde je tu aj tema na doma vyrobenych pribinacikov, ja ked uz tak, tak by som davala asi to, clovek vie co do toho dava

sirinka
19. jan 2009

zuzana vsetky kyslomliecne vyrobky mozete papat od 10. mesiaca...

zuzana76
19. jan 2009

vdaka sirinka, tak skusim

sassi
19. jan 2009

acidko by podla mna mohol, aj cmar ... ale moj to nevypije, len jogurt zje
malemu to priamo nedavame (že by som mu porciu na tanierik naložila)
len ked my jeme a pýta, tak 2-3 lyžičky, aj to až teraz
a nerobím to moc často (lebo mne fakt take kalorické mňamotky netreba 😔 )

a ta cena je príšerná, ešte zložením je asi najlepší originál Pribináček (čo sa týka dodatkov, a farbív), tak ked už, tak ten by som kupila ... ale ta cena je hrozná, ked si vezmeš, že to ma dieťa na par lyžičiek ( a naš papkoš by sa isto obzeral, kde je další 😀 ). Niekedy ho u nás mavaju v COOP Jednote v akcii za polovicu, už som videla aj za 3,90 (v ten den končila zaruka) a ludia sa tam išli pozabíjať za tým 😀

ja myslím, že po roku - roku a pol fakt občasne aj tvaroh v strave nie je nejaká dráma, napr. aj nejaký tvarohový koláč, alebo rezance (halušky) z tvarohom. Alebo aj ten Pribináček, ak to je s mierou - trebárs 2 - 4x do mesiaca.
Ale nie decku do roka a nie každy den.

Mojej kamarátky dcerka mala alergiu, objavila sa po 2. narodeninách, pritom bola 13 mes. kojená... a lekár uplne zakázal akekolvek mleiko, len acidofilné alebo klasicke biele jogurty - to jej nevadilo. Ale po KM sa okamžite tiež vyhádzala 🙄 a stačilo fakt len troška v jedle a bolo hned zle

zuzana76
19. jan 2009

sassi, ja mam napriklad velmi rada varene zemiaky s kyslou smotanou, tak to by som dala aj malemu, tak kvoli tomu som sa pytala, to podla mna nie je kaloricke, a je to vyborneeeee, ja to zboznujem, asi si aj teraz uvarim, ked amly zaspi, mnam 🙂

sassi
19. jan 2009

mnam - mnam 😝

zuzana76
19. jan 2009

inak sassi, ja som si citala taku knihu ze "Nase dieta "este z cias ked moja mamina cakala mna a tam prosim pekne som si isla oci vyocit,ze tvarohove rezance na obed v jedalnicku asi 9-mesacneho dietata, uplne bezne na ranajky bola sunka a podobne mnamky 😒

siminks
19. jan 2009

Ahojte kočky ja dávam tiež malej už pribináčka ale najviac jej chutí a je fakt výborný nie sladky velký kakaovo vanilkový lipánek,malý vanilkový má úplne inú huť,neobsahuje farbivá a tie škodl.látky a jogurty tiež ako ty Zuzi nitriansky alebo zvolenský.........

sirinka
19. jan 2009

siminks tvaroh je nevhodny do roka a kakao do dvoch 🤐

sassi
19. jan 2009

zuzana, ved všetko prešlo vývojom ... mame snáď ostať pri davno prekonaných názoroch na výživu kojencov... pre niečo sa asi zmenili , nie ? 😉
sirinka, presne tak ...

sasiki
20. jan 2009

detská lekárka mi povedala, aby som sa vyhýbala príkrmom typu ,,termix, pribináčik", práve kôli éčkam a farbivám, dcére kupujem zvolenské jogurty 😉

vroni
20. jan 2009

Do roka by som urcite nedavala, tvaroh je skutocne velmi tazko stravitelny. Potom tiez skor obycajny jogurt bez predlzenej trvanlivosti nez pribinaka. Nastastie mojmu dietatu pribinaky nechutia a nemusim riesit. Kakao miestni doktori tiez odporucaju od roka (rovnako ako KM) - pochopitelne pri detoch bez dedicnej predispozicie, takze podla mna "alergeny" od roka treba brat s rezervou....(snad neexistuje potravina, ktoru by niekto neobvinil z toho, ze je alergen, nema sa jest do dvoch, troch , osmych rokov, nikdy......)

sirinka
20. jan 2009

vroni mas pravdu, ze niektore veci treba brat z rezervou...ja napr. davam malej mandarinky teraz, lebo je take tazke zohnat pestre cerstve ovocie, tak obcas spapa aj citrusy.