Odkedy môžem dať bábätku surové ovocie a zeleninu?

sabiatko
8. okt 2010

adamko ma necelych 7 mesiacov a stale davame varenu zeleninu a detsku vyzivu. zacala som s prikrmami ked mal 6 mesiacov. moze sa teda davat surova strava od zaciatku, ci to ma nejaky postup?

babu9
8. okt 2010

ja som môjmu drobcovi začala dávať surovú zeleninku, hlavne mrkvu a jabĺčko, banán, hrušku....okrem citrusov od 8.mesiaca ale postupne z odstupom troch dní aby som videla reakciu, keď sa nič nedialo, nebolo brušku, nevyhádzali sme sa, nehnačkovali tak sme skúšali druhé ..... u dcéry to bolo obdobné a neboli žiadne problémy. ale každé dieťatko zareaguje inač....
netreba nič uponáhľať, všetko má svoj čas.....nič nezamešká...čím neskôr tým lepšie... 🙂

berus222
8. okt 2010

ja som zeleninu zacala davat surovu asi od 8. mesiaca. ale ovocie som davala len surove. nikdy som mu ovocie nevarila.

ikke
8. okt 2010

varit ovocie? hmm, to pocujem asi prvy (no dobre, mozno druhy) krat 😅 ved varenim sa mnohe druhy ovocia stanu kyslejsimi, nehovoriac o vitaminoch... 😨 ovocie urcite netreba varit, pokial nemate potvrdene nejake alergie
a zeleninu teba vyskusat, ak nema reakciu, mozes uz kludne davat, si myslim...

garonka
8. okt 2010

my budeme mať 8 mesiacov a papame varene ovocie, či je to jablčko, broskyňa, slivka, alebo nektarinka a do toho mixnem banan 😉 môj Tobi ma rad varene ovocie 😵 .........inač.varene ovocie je ľahšie straviteľne a nezaťažuje traviaci system, čiže ak Tvoj synček ovocie dobre znáša tak v pohode daj v surovom stave 😉

lucia411
8. okt 2010

urcite nevarit ovocie, aj lekarka nam povedala, ze ked sa ovocie vari tym je potom kyslejsie a stracaju sa vsetky vitaminy ..takze my nevarime ovocie...davam len surove...a tiez skoro vzdy s bananom 😉

titkovamiriam
8. okt 2010

jablcko s mrkvou od 6m,banan od 8m a postupne vsetko ostatne -vzdy cerstve-varit ovocie to som nepocula-jedine ako kompot alebo vyživu no čerstve je čerstve

kaja73
8. okt 2010

baby, ovocie na začitku davania prvych prikrmov treba vždy trochu povariť . Ničia sa tym sice aj vitaminy, ale to v uvode prikrmov nie je podstatne, ved vitaminy maju deticky v tomto veku ešte hlavne z mlieka. Podstatne je, že sa ničia aj z velkej miery alergeny. To či dieťa bude,alebo nebude mat na niečo alergiu predsa na začiatku prikrmov ani netušime. Ak dieta nema alerg. reakciu na varene ovocie, možete ho skusit dat surove.Ja som cca po mesiaci podavania vareneho ovocia začala so surovym.Takže moja rada je mesiac podavat dane ovocie alebo zeleninu varenu,potom skusit surovu. Samozrejme banan som nikdy nevarila.

traktor
8. okt 2010

ja som davala hned ako vedel samostatne sediet...jablcko...najprv len struhane, potom do rucicky...samozrejme , ze som ho mala na ociach...matko totiz velmi skoro chcel cele ovocie, kasovite odmietal...bananik, hrusku..a postupne ako bolo ovocie v zahrade tak sme pridavali...varila som len zeleninu, ovocie nie...papal aj vyzivky...

suzik77
8. okt 2010

ovocie zacala papat od ukonceneho 6.mesiaca - surove, tiez som este v zivote nepocula o varenom ovoci okrem zavaranin, davam jej jablko, banan, malokedy hrusku, broskynu napr.este ani nemala.. surovu mrkvu som jej dala tiez v 7.mesiaci - teda asi 2 tyzdne potom, co zacala ovocie. mrkvu zje spolu s jablkom a bananom, zje toho plny tanier, ale struham, ma este trosicku problemy s prehltanim, ale aj to sa zlepsuje. okrem mrkvy som inu surovu zeleninu zatial nedavala, ale myslim, zeby sa mohla, ak dietatu chuti.
detsku vyzivu davam malokedy, vacsinou, ked nemam cas, som von, alebo je dieta prilis nedockave 😀 ale vyhybam sa jej, ja vyzivu kupujem a ta kupovana, predsa len obsahuje aj nejaku tu chemiu, takze opatrne s tym... 😉

blumka
8. okt 2010

ovocie davam surove od zaciatku a zeleninu surovu neviem kedy dam, teda asi sa mysli hlavne mrkva, starsia dcera nemoze surovu mrkvu doteraz, vzdy jej je z nej zle..

njonja
11. okt 2010

Ahoj, ja som citala, ze kvoli alergii je treba davat varene ovocie a zeleninu (okrem banana) do ukonceneho 10.mesiaca. Ja varim ovocie v trosku vode a pomixujem, je to ako vyzivka. Fajne, chuti aj nam🙂 Ma to vraj menej alergenov a je lahsie stravitelne. Ja to dodrziavam, lebo sme rodina alergikov a zleho travenia🙂

annika11
13. okt 2010

ja som najprv všetko prevárala, my sme prikrmovali od 4 mesiaca. Teraz má malá 6 mesiacov a už papala aj surové ovocie. Niekto to tu spomenul, ale nám bolo tiež povedané, že ovocie varením stráca vitamíny. Ale zeleninku ešte preváram, aj ked minule som dala malej ožužlať uhorku a ona z nej vycuckala jadierka. Nič jej nebolo, podľa mňa, ked na to pôjdeš postupne, začneš ovocím...nič sa nestane.

alca85
13. okt 2010

ja som prestala variť ovocie (jabĺčka) , keď jej vyšli prvé zúbky a vedela to rozkúsať.keď jablká strúhaš, netreba variť...mäkké ovocie je teda úplne zbytočné variť. Zeleninu (myslím tú koreňovú) stále varím, keďže tá je tvrdšia.

sisiska
12. jan 2011

mamicky, odkedy ste davali vasim drobcom citrusy?

ivett1
12. jan 2011

@sisiska
ahoj...ak nemate alergiu v rodine, tak mozete papat citrusy po roku (v malych mnozstvach).... inak, az ked lekarka zhodnoti stav, ci by nemohla nastat alergicka reakcia...

ewellina
12. jan 2011

No, ja som dala malému keď mal asi sedem alebo osem mesiacov surovú hrušku a mám poučenie na celý život. Nasledovala hrozná noc, ako ho nadúvalo - každú chvíľku sa budil a plakal. Inak spinkal pekne - aj deväť hodín v kuse. Takže NEDÁVAŤ SUROVÚ HRUŠKU!

tosomja
13. jan 2011

Moja má pol roka a už mesiac papáme surové ovocie postrúhané, ochutené piškótami, sem tam jej spravím jablko s mrkvou taktiež surovou...a nič jej nie je.
každé dieťatko je iné, každému vyhovuje niečo iné. Moja práveže sa aj pekne vykaká po surovom ovocí.

oacka
13. jan 2011

nám lekárka dokonca odporúčala ako prvý príkrm surové ovocie! dávam od ukončeného piateho mesiaca - banán,hrušku,jablko, doma vytlačené ovocné šťavy..... problémy zatiaľ neboli, ale každé bábo je iné,treba odskúšať. ja som ovocie nevarila vôbec.

beruska.zuzanka
13. jan 2011

ja som ovocko nikdy nevarila, prípadne len sterilovala domáce výživky, inak surový banánik na kašu a teraz už do rúčky dostávala od 7 mesiacov cca 🙂 jabĺčko postrúhané, melón... a hotové výživky teda 🙂 ale tie už moc nechce... už je veľká 😀 😀 😀

mirip
13. jan 2011

my sme dávali hned ako sa začalo prikrmovať a začala som s mrkvou surovou nastruhanou teda šťavou z mrkvy a potom už varenú všetku zeleninu ovocie až potom a dobre som spravila vela báb čo začína s ovocím potom nevie naučiť dieťa na zeleninu lebo ovocie je prirodzene sladké a zelenina nie a dodnes sladké velmi nemusí radšej zje pagáč, alebo niečo slané ako sladké

mirkabride
13. jan 2011

Neviem, ako je to na SK ale v UK su rady take, ze do 6 mesiaca nic iba mliecko - materske alebo flasku. Od 6 zacat ryzovou kasou, kedze ta je najlahsie stravitelna a potom postupne zacat pridavat VARENE ovocie a zeleninu. Nevari sa na zaciatku jedine banan a papaya. Najlepsi sposob varenia je urcite na pare, kde sa zachova najviac vitaminov. Od 7 mesiaca moze babo surovy zlty melon, mango, slivku broskynu ale iba ak su dostatocne zrele, inac maju v sebe prilis vela kysleiny, A nedavat detom cukor ako dlho sa len da, nie je nic horsie na ich zubky! To hovoria lekari a knihy tu, ale urcite ako matka sama vies, kedy co a ako. A kazde babo je ine. Vela stastia.

dominikaluis
8. mar 2011

dakujem urcite si nieco vyberiem 😉

mata07052013
19. jan 2014

Dobrý deň , má niekto aktualne info od ktorého mesiaca sa môže dávať surová zeleniana a ovocie

minqea
20. jan 2014

mne hovorila lekarka, ze od siesteho mesiaca mame zacat s ovocim. Povedala vsak, ze v sucasnosti su dva tabory nazorov- jeden je ten, ze ovocie treba varit a druhy zasa, ze sa ma jest ovocie surove. Ciste stavy z ovocia vsak odporucila miesat s vodou. Co sa tyka surovej zeleniny neviem, ale kedze surove je tazsie (dlhsie) stravitelne, tak by som tipovala po siestom mesiaci po varenej zeleninke 🙂 ocenim vsak aj ja aktualne info 🙂

lauritta96
13. feb 2014

mne povedali na alergologii ked som. bola sama so sebou ze na surovi stravu mame dost casu, su to silne alergeny pre babatka. teraz mame 6,5 mes. takze sa nikam neponahlam

bene
28. feb 2015

baby, osobná skúsenosť, malá od 4 mesiacov odmietala mlieko, nechcela pit, vymenili sme potiahla este 3 tyzdne a dost, bola som zufala ze co teraz, isli sme na gastro, boli tam az dve doktorky, jedna vyzivova, druha gastro neviem co, obe sa zhodli ze ak nechce mlieko nech zacne zo stravou pevnou, a pytala som sa co moze jest, tak z nich vypadlo ze vsetko, neprehanat to ale vsetko rad radom, nic neobmedzovat, ziadne cakanie na lepok po 6 mesiaci, tvaroh po roku, jogurt neviem kedy. Skusit vsetko ze co jej chutit nebude to nebude chciet a neskor to skusit znova. Tak s velkymi obavami som zacala zemiak mrkva, varena, potom banan, jablko ale surove, no a na 6 mesiacov jedla pomarance, mandarinky, citron, jablko, hrusku nechcela, banan, mrkvu vsetko surove, to boli nase ranajky kedze mlieko nechcela, dodnes ked vidi mandarinku a ma uz 9 mesiacov, ide vyskocit len aby ju dostala. Nic jej nie je, je uplne v pohode ziadne alergie ziadne reakcie, vsetko uplne v pohode. Takze ja si myslim ze to neprehanajte a skusajte... A paradajkova polievka je uplne ze najoblubenejsia, ved v kazdom prikrme od hami robenom mate paradajkovy pretlak. No jedine co som nedala je uhorka surova, paradajka, redkvicka a paprika toto nas caka v lete zo zahradky

moni244
28. feb 2015

ja som ani nepočula, že sa ovocie má variť a to moja na prelome 6-7 mesiaca jedla lesné jahody, čučoriedky, maliny, čerešne, ríbezle, všetko koštovala, keďže to bolo domáce, u svokry na záhrade a zvyšok nosila z lesa a nič jej nie je, žiadne alergie, prejavy, je všetko, čo nezje ju a v 8 mesiaci mala normálne paradajky, najprv uvarené a popučené a potom surové, mala som domáce a potom by som už nezohnala, keby sa mali dávať podľa tabuliek