Pangasius. Áno či radšej nie?

zukab
3. nov 2009

vela sa toho v poslednej dobe hovori o tom, aky je pangasius plny svinstva a neviem coho a ze by sa nemal vobec jest, nehovoriac o detoch.
aky je vas nazor?
mala mi ho parkrat zjedla, chutil, ziadne hnacky, nic, ale som v rozpakoch a mam chrobaka v hlave. vy ho detom davate, pripadne ho jete same?

sue
3. nov 2009

Zuka,záleží najmä od toho odkiaľ ryba je 😉

My jeme...ako všetko ostatné, veľmi s mierou a občas... inak by sme nemohli jesť nič 😔 keďže vo všetkom je plno svinstva...a o chovaní vystresovaných sliepok čo za života nevidia ani slnko ani trávu a sú nadopované hormónmi aby ráýchlo narástli hovoriť nebudem... (to by nebolo žiadne mäso ani vajíčka, mlieko tiež nie...)

kisska
3. nov 2009

hmmm, ja som ho prestala kupovat aj pre seba. Ved na trhu je dost inych ryb... a hlavne, ked sa odbornici nevedia zhodnut na termine, kedy su ryby vhodne pre takto male deticky. Adamovi davam mrazene file z morskej stuky, ktore tiez nema kosti a chutovo je vyborne... a pri tom mnozstve, ktore on zje je cena zanedbatelna 😉 My dospelaci jeme ryby pri kazdej prilezotosti a v roznych upravach... pangasius nam nechyba 😉

zukab
autor
3. nov 2009

sue, ved jasne, vsetkeho s mierou a hlavne neprepadat panike.
len vacsina tych pangasiusov je prave z vietnamu, kde ziju v tych hnusnych vodach, atd atd.
aj ked, co sa tych kuriat tyka, zahranicie ma vycvicilo a maso kupujem bio, kedze som mala moznost ist pozriet farmu, co predava bio masu a masovu liahen sliepok, ktore su bezne k dostaniu. od tej doby radsej ziadne maso alebo vajcia, ako take.... ☹ hnusny zazitok.

kisska, ja davam malej ryby tiez, nie len pangasiusa. ma rada lososa, tuniaka. len clovek sa zrazu docita, aky je to vsetko humus, ake su morske ryby plne fosforu a neviem coho vsetkeho a zacne pochybovat.
ale na druhej strane, neje to kazdy den a tie porcie su take male, ze ju snad nevedomky "nezabijam" 😝

danu
4. nov 2009

pozri aj do tejto temy, je tu o pangasovi pisane
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

veronika81
4. nov 2009

mne akurát dnes prišiel taký mail, kde sa píše o škodlivosti pangasiusa, údajne je to od nejakého Mgr. Hangáča z Ministerstva životného prostredia, ale ktovie čo je na tom pravdy 😀
Ale zaujalo ma to, lebo túto rybu máme pravidelne na stole, na rôzne spôsoby (zatiaľ len my, malému nič také nedávam) a tiež som sa jej veľa najedla, keď som bola tehotná.
Jedno je ale pravda..keby sme nemali jesť všetko, v čom je nejaké svinstvo..tak asi dlho nevydržíme 😅

zuzka1.
4. nov 2009

my jeme, aj maly, nemame ju casto, ale mame, ked mame chut.

Dnes sme mali klasika tresku, jeme aj kapre, stuky, zralocie steaky.

co sa tyka pangasa, berem to tak, ze je to mrazene v takych teplotach, ze to najhorsie je z toho prec. 😉

monka88
4. nov 2009

ahojte,
ja som zase pocula nieco take,ze je to vraj zbytocna fama,lebo keby tie vody boli vraj skutocne take neciste,ako sa hovori,ziadna ryba by tam neprezila.
Tak si vyberte 😉

junovka
4. nov 2009

zukab, my ho papame.Ked sa to tak vezme, tak dnes mas pomaly vo vsetkom samu chemiu a clovek ani sam nevie ake svinstvo zje 😉

saska.t
4. nov 2009

aj my papame, nie extra casto ale papame, kocky keby sme mali sledovat naozaj vsetky potraviny ktore dame do pusy tak umrieme od hladu 😀 😀

anica
4. nov 2009

Posielam link na clanok, co som citala, nazor si spravte sami 🙂
http://ekonomika.idnes.cz/pangasius-zdravi-neus...

kisska
4. nov 2009

anica skvele - toto by ma vedelo presvedcit 😉 . Teraz uz len vyberat ryby bez stabilizatorov, maximalne s trochou vody 😉

bianka234
4. nov 2009

Ahojte, presne toto riešim dva týždne,keď som si prečítala o tom pangasovi, skoro som zinfarktovala, lebo to je jediná ryba doteraz, ktorá nám chutí všetkým, takže sa ňou napchávame veselo asi 2 roky. No po prečítaní článku na nete, ďakujem stačilo. Pred rokmi som počula takú fámu o kurencoch, vraj tiež obsahujú azbest, vraj keď sa maso oddelí od kosti, znamená to, že je azbestové. Neviem čo je na tom pravdy, ale od vtedy mi kuriatko tak nechutí a veľmi vážne rozmýšľam nad tým, že si na jar vychovám sama kurence. Hanba nehanba budem ako puťka, ale pre naše deti to spravím, ešte že žijem na dedine.

paola.o1
4. nov 2009

no pangas sa zacal posledne roky naozaj vo velkom mnozstve predavat. urcite to ostatnym chovatelom, inych druhov, nie tak predavanych ryb nevyhovuje....

prasiatko30
5. nov 2009

ja som ho obcas kupovavala ale teraz sa riadim heslom ze pokial tu rybu nevdim celu - musi na mna zmurkat z pultu 😀 😝 - tak sa taka ryba nekupuje. takze kupujem len cerstve ryby a najlepsie ked vidim ze je tam cela vystavena a v takom obchode kde viem ze sa premelie vela ludi - cize furt musia dovazat cerstve rybicky.

ilijanka
5. nov 2009

aj u nás je to obľúbená ryba, vyhovuje nám hlavne to, že je bez kostí, tiež si myslím, že tie reči o jeho škodlivosti sú trochu nafúknuté, presne ako píše sue, to by sme už potom nejedli nič- ani kurence, nehovoriac už o ovocí, čo sa dováža bohvie odkiaľ a sú ho plné obchodné reťazce, v tom musí byť plno dusičnanov, tiež som počula, že sa trhá ešte nezrelé aby vydržalo cestu a zrejme ho aj niečím postriekajú, aby vydržalo... 😉

dai
5. nov 2009

no, my jeme vsetko, vsetky ryby, chude masko, snazim sa pozerat na kvalitu - z kadial je tovar, ako boli zvierata chovane , kolko podielu masa je v danom vyrobku etc. ...
myslim ale ze najlepsia taktika je zo vsetkeho trosku, vela pohybu a vyrastie vam zdrave dieta - my sme take zdrave nemali, ani ryby sme tolko nejedli, ovocie len domace etc. a sme zdravy a stihly... tak hadam to aj staci... ja nemam rada bubliny a toto mi ako jedna z nich pripada ( raz je vajicko zle, potom treba kazdy den, raz mlieko nie, potom stale etc...)

erikasadek
5. nov 2009

potom co som pred rokom videla dokument ako je chovana tak urcite ani psovi ju nedam aa nezto dietatu.. 😠

paola.o1
5. nov 2009

no a ja som videla dokument o chove dobytka, osobne som bola v hydinarni, a prasata papaju svoje vlastne vykaly bleee, ale vegetarianmi veru nebudeme. malemu vsak davam bio masko a panganius tiez ma etiketu a kazdy si moze vybrat aku kvalitu chce...

smileyka
16. nov 2009

ja si tiez myslim, ze keby ste videli ako chovaju kurata, co jedia kravy a prasce, keby ste vedeli ako osetruju zeleninu alebo co vsetko sa dostane do chleba pri preceni nejedli by ste nic.
Vsetko s mierou a nic sa nestane.

bihan
16. nov 2009

Tak ja som práve videla, ako žijú kuratá, kravy a prasatá vo výkrmoch, preto kupujeme len kurence z voľného výbehu, vajíčka od kuriat z voľného výbehu a veľa čerstvých rýb.

Pangasa občas máme, ale je to tak raz za mesiac, asi ani toľko nie. Na trhu je milión druho sladkovodných aj morských rýb, pangas bol objavený ako rýchla náhrada za ryby, ktoré začali byť nedostatkové. Nedá sa vlastne ani urobiť na panvici, lebo sa rozpadáva, asi aj to o niečom hovorí.

kuky8
20. nov 2009

My ho papáme tak raz za dva týždne. Malému chutí a myslím si, že všetkého treba papať s mierou (tak ako to už viac krát odznelo).

emfi
20. nov 2009

Ahojte,
my ho tiež papáme a chutí nám všetkým. Tiež som počula o tom, aké svinstvo sa tam nachádza, ale
na druhej strane musíte uznať, že toho svinstva je vo všetkom dosť, a ani o tom nevieme.
A dokonca ani tie bio potraviny ako som počula nie sú až také bio, ako sa o nich hovorí, vraj aj tam je dosť všeličoho zlého, čo by tam byť nemalo.
Napísať môžu aké je to dobré a zdravé, ale pravda to byť nemusí.....

matysekasasenka
21. nov 2009

aj mojmu malemu velmi chuti, len tak na masielku.....

zukab
autor
21. nov 2009

paola, praveze viem, ake su podmienky v hydinarnach a podobne a preto kupujem len kurence z volneho chovu, tiez vajcia, hovadzie detto, bravcove nejeme.
na SK sa to ale neda, vdakabohu za zahranicie 😉 nie vzdy sa to da, ale raz za cas urobim mega nakup v rakusku a natrieskam si mrazak.
a pangasia som z mrazaku zlikvidovala, mala by som chrobaka v hlave a lezal by mi tam neviem ako dlho.
tak ho zjedli poulicne macky 🙂

maja31
22. nov 2009

Ja som svojej malej dala len raz túto rybku a v noci mi tak zvracala že sme museli s nou na pohotovost.Neviem či to bola zhoda okolností ale od kedy sa narodila zvracala len raz a práve po tomto jedle. Tak neviem ale od vtedy ju nejeme.

adulik23
22. nov 2009

ja som zase citala, ze pangasius je prirodzene sede maso a ten co je v obchodoch krasny bielusky je chemicky vybieleny 😝
takze pangasius ano, ale sedy 🙂

k tym kuratam: okrem hormonov ich dopuju aj neskutocnymi davkami ATB, takze kazdy sa musi rozhodnut sam, co zje

lienka79
23. nov 2009

ja si myslim,z evela citania takychto clankov je viac na skodu,ako na osoh.
a
samo,ze dieta sa ma stravovat rozumne a racionalne.ale keby sme vsetko brali prislis vasnze,nejedko by vobec noic a zilo z MM do konca zivota...
Vsade ma skopu svinstva...aj biozelenina je riadny blud...vsade mas same E.cka, v dzusocjh,pudingoch..proste vsade..Ryby sami o sebe,ke su 'tukovejsie"..tak viazu v tuku skodliove latky,ako tazke kovy a pod.hovadiny...ale to by sme si museli doma vo vani chovat ryby... 😅
Takze.ak mam na vyber..pangasius vs.rezen..urcite mu dam tu rybu..
NAs ju jedava a chutiu mu....

jananinka
24. nov 2009

vcera bol na CT v test magazine akurat tento pangas a kontrolori skumali tieto ryby od roznych vyrobcov, ci obsahuju tie skodlive latky. vysledok bol vo vsetkych pripadoch nulovy, to znamena ziadne stopy po skodlivinach. a bolo tam vela predajcov, aj drahsi aj lacnejsi.
my papame a chuti nam.

diddi
24. nov 2009

aj my ho papame, mame ho dnes na obed...so zemiakovym salatom...mnam

ivca82
24. nov 2009

Aj my jeme pangasa, chutí nám a na panvici sa mi nerozpadáva 😅 🙂 a k bio potravinám, videla so mna vlastné oči "bio" sady s jablkami, hneď vedla normálnych, ktoré niečím striekali a vietor si to veselo odfukoval aj na povestné bio jabĺčka 😀