Parný hrniec. Ktorá značka je najlepšia?

alami
12. mar 2008

Začínam uvažovať nad tým, že by som si kúpila parný hrniec na varenie pre 6mesačného syna, ale aj pre nás. Zatiaľ o ňom neviem nič. Preto prosím, píšte všetko, čo vás napadne - na čo dať pozor pri kúpe, ktorá značka je najlepšia, čo sa v ňom dá variť - pariť + recepty. Ďakujem 🙂

sisa.b
7. jan 2011

kazdy z nich ma svoje plusy aj minusy. len vybrat ten spravny 😝

fraufrt
8. jan 2011

@sisa.b tak to som nevedela,...kazdopadne prajem dobru kupu a potom uz len dobru chut! 😅

sisa.b
8. jan 2011

@fraufrt dik. uz som si nasla dalsi 😀 ale pojdeme ich najskor omrknut, uvidim, ktory nas oslovi

nelinka79
10. jan 2011

ahojte tak my sme hrniec kupili vcera a ako som nato pozerala tak nejak nechapem ako robit ryzu? je tam nadoba a je tam nakreslene ze ju treba zmiesat s vodou? poradite niekto?

alami
autor
10. jan 2011

@nelinka79 áno, prepláchni ryžu, daj ju aj s vodou do tej nádoby na ryžu a zapni parenie, pomer koľko vody a ryže som písala kdesi vyššie. nezabudni posoliť

nelinka79
10. jan 2011

vodu dam este aj do tej spodnej nadrze?

alami
autor
10. jan 2011

@nelinka79 áno, samozrejme, z tej sa bude tvoriť para, treba pozrieť po nejakých 15-20 min, či nie je pod minimom a doliať ak treba - u mňa sa dolieva počas prevádzky, nič netreba prerušovať, pozri si v návode, ale myslím, že to bude rovnako

sisa.b
12. jan 2011

ahojte, tak som si nakoniec kupila ten tefal vitamine+, len sa mi zda nejaky labilny. to vsetky tak? dnes som na nom parila a cinklo mi to 4 minuty vopred. to aj vam? 😒 toto mi dost vadi

sisa.b
14. jan 2011

mate niektora odskusanu neoriginalnu misku do parneho hrnca? napr. co je urcena do mikrovlnky. ta originalna je dost mala pre nas, uvazujem, ze este jednu dokupim

mia1111
14. jan 2011

@sisa.b - ako labilný? Tie misky pekne do seba zapadnú, treba sa trafiť, potom je to ok. Môj teda nie je ani trochu labilný 😕 . Aj mne to cinkne nejakých 5minút vopred, v pare jedlo dojde, mne to napr.vôbec nevadí... 😉

anibas
14. jan 2011

@sisa.b no áno - misky zapadnú do seba, ale tak plytko ...

deado
11. feb 2011

ahojte, dufam ze je este tato tema aktivna, a nebude vadit ze som chlap 🙂
anyway
kupil som domov nas prvy parak a vcera som skusal robit v spodnom patre marinovanu rybu, nad tym zemiaky a nad nimi brokolicu, vsetko super uvarene/parene az na>
velmi rychlo sa naplnila miska na odkvapkavanie, potom sa to zmiesalo s bilinkami vo flavour boostery a pretieklo to do normalnej vody, zacalo to moc bublat ze as to prskalo na spodny parak, je to normalne ?
nevadi ze ked dam nieco marinovane a potom ta stava steka dole do odkvapkavaca?
miska s rybou a zemiakmi mala spodok takmer cely zakryty, velmi malo dier.
dik za odpoved

zuzkat1
27. feb 2011

@deado to sa aj mne stava...presne s tymto bojujem ze sa mi velmi rychlo zaplni ten priestor na vodu ... ja to riesim tak ze odsavam tu vodu, lebo menej vody ( a teda aj kratsi cas naparovania mi nestacil na pripravu jedla) normalne striekackou "vycucnem"🙂 ine neviem poradit...ale myslim ze nie je dobre aby sa ta mastna voda dostala tam kde davas tu vodu co sa ma odparovat... to nemas velmi ako vycistit potom... neviem...asi som moc neporadila,ale presne tento problem mam aj ja... male urobili tie nadobky,alebo maju radi nedovarene jedla 😅

graziela
8. apr 2011

Ahojte,
aj ja rozmyslam nad kupou parneho hrnca Tefal Vitamine. Viem, ze teraz su ceny o dost nizsie ako pred par rokmi, vedeli by ste mi povedat, za aku najnizsiu cenu sa da zohnat a hlavne spolahlivo?

graziela
17. máj 2011

Ahojte, tak ja som si prave vcera zadovazila parny hrniec, vcera zacala akcia v Lidli, stoji nieco cez 30eur a teda idem ho dnes otestovat. Rozhdola som sa, ze urobim kuracie prsicka s broskynkou a syrom a nejaku zeleninu a ryzu. Tolko na zaciatok, no dufam, ze sa mi ta ryza podari...Prosim vas, ako vy robite ryzu? Preplachnete studenou vodou, zalejete vriacou a parite? Davate ju vzdy to tej vrchnej nadobky? A v akom pomere sa vam osvecilo?

alami
autor
17. máj 2011

@graziela ryža - strana 5 v tejto téme - celkom hore. nech sa ti vydarí 🙂

graziela
17. máj 2011

@alami, dakujem, skusila som podla navodu v brozurke, dala som 300g ryze a 600 ml vody+sol+vegeta. A bola vyborna, vyslo nam na 3 porcie a este 1/2 ostala aj na zajtra. A aj chutovo bola vyborna, najskor sa mi zdala tvrdsia, ale potom dosla sama...Ale ked vychladla, bola trochu lepkava, asi preto, ze som ju zabudla pre parenim premyt. Mimochodom, niekde som citala, ze je dobre zaliat ryzu vriacou vodou???

alami
autor
17. máj 2011

@graziela vieš čo - neviem, ja bežne ryžu pečiem v rúre a raz som ju zaliala vriacou, že nech je rýchlejšie a nebola dobrá, lepila sa, neviem, či to bola náhoda, a nebolo to tou vriacou, ale viac som to neskúšala

graziela
17. máj 2011

@alami, ja som rozhodnuta, ze budem parny hrniev vyuzivat maximalne, teda aj ryzu budem varievat len tam. Len skusim preliat aspon tou studenou, mozno zo pomoze. To som aj kdesi tusim citala, ze okrem rizota, treba vopred premyt, aby sa odstranil skrob, inac ten skrob, ktory sa pri vareni vyplavi, sposobuje to lepenie. Tak uvidime, ako sa mi podari na 2.krat.

alami
autor
17. máj 2011

@graziela to hej, to isto, ja ryžu vždy premývam

momka
18. máj 2011

@graziela A si spokojná s tým Lidlovským parným hrncom? Ja už mám skúsenosti, lebo máme doma pol roka Tefal, ale mama si chce kúpiť konkrétne tento z Lidla, tak preto sa pýtam. Díky.

graziela
18. máj 2011

@momka, zatial som spokojna, hoci som ho odskusala 1.krat len vcera, robila som kur. prsia a ryzu+omacku zo stavy a bolo to vyborne 🙂 Myslim, ze funkciami a ovladanim sa tento parny hrniec vyrovna aj tym znackovym a ovela drahsim.Je to tak podobne ako aj s pekarnou na chlebik, aj tu mam z Lidlu a som nadmieru spokojna 🙂
Aj co sa tyka velkosti hrnca, su tam 3nadoby s obsahom 3l, takze spolu 9l a podla mna to bohate staci pre 4 clennu rodinu s malymi detmi, teda nam to staci. Voda sa da dolievat aj pocas parenie, su tam po bokoch take vylevky, kde sa dolieva voda, nemusis nic vypinat, vyberat, len dolejes. Display je tiez digitalny, je tam zvukova signaliziacia, ked sa vypne a este ukazovatel zostatkoveho tepla a tiez ukazovatel hladiny vody. Podla mna je proste super, zalezi od toho, kto ma ake poziadavky a naroky, no ja ho mozem len odporucat 🙂 Ked vyskusam nejake dalsie recepty, dam vediet 🙂

momka
19. máj 2011

@graziela ďakujem za odpoveď aj za skúsenosti s parným hrncom, mamka si ho dnes v Lidli už aj kúpila. 😉 , zajtra ho otestujeme.

graziela
19. máj 2011

@momka, drzim palce, nech 1.test dopadne na vybornu 🙂
Ja som vcera aj dnes "parila" v hrnci zemiaky, brokolicu a mrkvu a opät ma hrniec nesklamal 🙂 Ta chut sa neda porovnat s varenou zeleninou, je to skratka citit, ze si zeleninka zachova svoju aromu, chut a vone nie su take premiesane ako ked sa to vari vo vode. Ja si tie nove chute len uzivam 🙂

katkastet
24. máj 2011

Ahojte,ja varím 11 rokov v zepteri ,je to praktické a zdravé ak chceš mám katalógy prakticky ukážem varenie.0905533787 pa katka

graziela
4. jún 2011

Ahojte, po case sa opät ozyvam 🙂 Snazim sa vyuzivat mojho noveho pomocnika tak casto ako sa len da, od mojho posl. prispevku som vyskusala uz aj nakladane zemiaky s kur. prsiami, brokolicou a zaliate vajcom so syrom -+ vsetko v nadobke k ryzi, bolo top mnamky 🙂
No a vcera som robila parene buchty...velmi rychla pracicka, cesto zamiesila pekaren, akurat co som naplnila buchty slivkovym lekvarom...naozaj cistej prace mozno 10 minut 🙂
Len bola som trochu sklamana vysledkom...buchty som parila vo vsetkych 3 poschodiach, spolu 10 minut...A zdali sa mi take nenadychane, v strede take akoby mazlave, hoci tie spodne sa mi uz zdali "preparene"... 😒 Keby som ich nechala kratsie, zrejme by neboli celkom dostatocne naparene...A okrem toho po vychladnuti uplne splasli a vsetky boli take priesvitne, presvital z nich lekvar 😖
Takze neviem, neviem, ci prave buchty budem robievat v paraku...ale inac zatial vsetko fajn, vsetko ostatne nam chuti, aj zeleninka, zemiaky, ryza, mäsko, super 🙂 No a vlastne ja ani buchty nerobievam nejako casto, to som teraz len kvoli deckam, lebo pytali ...tak som chcela vyskusat...
Nemate niektora skusenost s buchtami na pare?

alami
autor
4. jún 2011

@graziela
Knedľu aj parené buchty som dlho skúšala a robila a nikdy to nebolo " ako od maminky" 😅 , hoci boli dobré. časom som prišla na najlepšie verzie, ktoré si teraz už neviem vynachváliť. Aj som sa dlho zamýšľala nad tým časom parenia, parila som buchty 10min a knedľu 20min, ale prišla som na to, že to treba dlhšie! a keďže ti splasli, tak mi napadá - po doparení si do nich hneď a zaraz - čo najrýchlejšie popichala? do každej jednej. a po ďalšie, hneď ako cinkne, že hotovo, hneď treba otvoriť, popichať, vybrať. nie nechať "dojsť" v pare.buchty a knedľu treba vybrať okamžite.
teda moje najosvedčenejšie, naozaj najsamsuperlepšie recepty:

PARENÉ BUCHTY:
400g polohr. múky
2PL cukru
1vanilkový cukor
trošku soli
1 vajce
250ml mlieka
kvapka oleja
1/2 droždia

Vymiesime v dom. pekárni (alebo ručne), nechať vykysnúť (program cesto), vybrať, urobiť buchtičky plnené marmeládou, nechať pod utierkou podkysnúť a v parnom hrnci (dobre je trochu potrieť dno misiek olejom) pariť 15minút!!! Hneď otvoriť a popichať vidličkou.

DOMÁCA KNEDĽA
250ml mlieka
1 vajce
350gpolohrubej múky
100 g hrubej múky
trošku kr cukor pod droždie
1kl soli
1/2 kocky droždia

V pekárni vymiesiť a vykysnúť (program cesto), vytvarovať dve knedle, pod utierkou nechať ešte podkysnúť, dať pariť na 25minút. Dno nádob je dobre potrieť olejom, nech sa neprilepia. keď robím dve, jednu dávam do spodnej nádoby,so strednej odoberiem dno a druhú dám do vrchnej (aby mali viac miesta)


graziela
4. jún 2011

@alami, vdaka za rady a receptiky 🙂 Mas pravdu, ja som buchty vobec neprepichovala, nerobila som to ani, ked som ich robila v hrnci na obycajnom paraku ... Nabuduce vyskusam tak ako pises, hadam sa podari 🙂

alami
autor
4. jún 2011

@graziela určite sa ti vydaria a dôvod splasnutia máš úplne istý - v tom nepopichaní. Inak, pre mňa je to super jednoduchý obed - keď mám DP a parák, je to robota fakt len na tých 10min, kým sa urobia buchtičky. Treba ešte vyskúšať,.... nech sa ti vydaria - daj potom vedieť 😉 🙂