Pediatrička nesúhlasí s prikrmovaním do 6.mesiaca !

gemerka
5. apr 2008

tvrdí, že dieťaťu stačí do 6m. iba mlieko. Nezohľadňuje či ide o dieťa kojené alebo na UM. Písala som to v príspevku "kedy začať s 1.príkrmom" no uzavreli mi ju .
Chcela by som ale vedieť názor ostatných mamičiek. Mne sa to zdá divné. Ked mi to malý chce, a byť len na Nutrilone sa mi zdá byť málo. Malý nevydrží ani 3 hodiny je hladný a nepokojný.
Všade som sa dočítala , že nekojené deti sa majú prikrmovať od 5.mesiaca. Malý bol plne kojený 4 mesiace, 5. mesiac sme prešli na Nutrilon.
Čo si myslíte o ryzovo-ovocných kašičkách napr. od Hami určené od 4.mesiacov? Myslíte, že sú nevhodné a ide len o biznis? pediatrička ich odmieta do 8.mesiaca!

lusil2005
5. apr 2008

no ak ide o mliecne kase, ak je maly citlivejsi moze na ne zareagovat alergicky... ale mne vseobecne tie hami kase vobec nechutili. take umelinove mi pripadali aj ked zlozenim neboli zle. neviem. viac sa mi pozdavaju nestle.
ale to od kolkych mesiacov pisu na obale - tym by som sa az tak velmi neriadila. na vyzivach s napisom "od 6. mesiaca" najdes paradajky, petrzlen, zeler, jahody a ine "dobroty" ktore by som tak malemu babetku urcite nedavala. 😠
a s tym prikrmovanim - neviem. tazko povedat. ak babo nieje kojene a vravis ze je hladne, nepokojne... no ja by som mozno vyskusala. mozno by som urobila nejaky kompromis ze pockat este tyzden alebo tak a potom skusit. ale urcite nezacni s kasickami. zacni so zeleninkovymi prikrmami. potom ovocie a nakoniec zarad kasicky. inac riskujes ze sa ti babo nauci na sladke a nebude chciet potom zeleninku papat.

fabiana
5. apr 2008

Ahoj!
Ja súhlasím s názorom pediatričky... ale nie celkom. Naša pediatrička nám kázala dávať od cca 5. mesiaca po pár lyžičkách jablkovú a mrkvovú šťavu, začínali sme teda takto. Potom okolo 6. mesiaca prišla na rad varená zeleninka - zemiak, mrkva, potom aj iná zeleninka a mäsko... , prípadne ovocie, ale na to pozor, lebo je sladké. Kašičky podľa mňa vôbec nie sú vhodné, nakoľko väčšina z nich obsahuje lepok. O zásadách správnej výživy dojčiat sa popísalo už toho veľa... odporúčam napr. Špeciál časopisu Mama a ja o stravovaní detí. 😉

zuzana24
5. apr 2008

ahojky moja pedia my odporucila uz od siedmeho mesiaca kase sunarku lebo som jej povedala ze malej uz zrejme mlieko nestaci,tak isto ju od siedmeho mesiaca uz krmim masko a zemiacikmi a zeleninku jej tam pridam to mi tiez odporucila pedia a to ju stale kojim a meme 11 mesiacov.malej som skusala dattie ryzovo ovocne ale mala z toho koliku tak som jej kupila sunarku ta je na mliecnej baze a je to ok a tiez jej to velmi chuti.mam kamosku ktora maleho kojila len mesiac pak zacala s nutrilonom to mu davala do 3 mesiacov a pak mu zacala davat jogurty namiesto nutrilonu mu davala uz krupici ktoru varila z normalneho mlieka.takze si myslim ze to je na kazdej mamine.takzemu daj co si pyta a dokna ti nemusi o tom vediet ak vies ze ti bude z tej kase napapany tak mu ju daj.

zuzana24
5. apr 2008

no ano treba dat pozor aj na lepok tato sunarka co mi ju odporucila pedia je bezlepkova.len ona je urcena myslim len od 6 mesiacov ale na tychto prikrmoch mas napisane ci lepok obsahuje alebo nie treba si to precitat.

lusil2005
5. apr 2008

no ono je to hlavne na kazdom dietatku. ja som skusila dat tusim v siedmom mesiaci mliecnu sunarku a skoncili sme na pohotovosti. a teraz v devaitich jej robili testy a zistili silnu alergiu na kravske mlieko. ale to som vtedy nemohla tusit ☹
kazdopadne s nemliecnou kasickou nic nepokazis a neskor mozes skusit aj mliecnu. teda aspon ja som to tak robila.
ale suhlasim ze doktorka to vediet nemusi. skus co uznas za vhodne.

korculka
5. apr 2008

ahojte maminky,my sme zacali s prikrmami ked ma maly 5 a pol mesiaca,lebo nebolo tolko mlieka ako potreboval.pediatricka mi povedala,ze mam zacat najprv zeleninkou po 6 tyzdnoch pridat ovocie a po dalsich 3 tyzdnoch kase.my sme na zaciatku mali kasu nutrilon,ale maly po nich vzdy vracal,tak sme presli na nestle a sme spokojny.maleho stale este kojim,potom sa to mlieko zase akosi rozbehlo 🙂 no a normalne mu robim aj grisku do materskeho mlieka,ale naozaj zalezi na kazdej mamine,sama vie co jej babo chce a potrebuje.

edita33
5. apr 2008

ahojte ,ja som pri prvom dietati tiez dodrziavala postupi ako v knihach,a tak to potom aj vyzeralo ked rastol,bol chudi a priebercivy,teraz uz zje skoro vsetko,ten druhy je kojeny az do teraz a to bude mat dva roky ale na 4 mesiace jedol jablka,pribinacek,polievku vypil z flasky,.....a teraz nemam problen dostat do nho cokolvek,zje vsetko,takze ja by som sa nedrzala zasad doktorov.a chvala bohu nie su alergici na nic..

gemerka
autor
5. apr 2008

babenky dik za nazory 🙂 tiez som si myslela, ze pediatrička to nemusí vedieť. Držať sa pravidla do 6.mesiacov žiadne dieťa nič - sa mi zdá choré. Ved každé dieťa je individuálne. Jasne že mu nedám hned neviem čo všetko, ale podľa mňa začať mrkvovou kašou, potom zemiačik ... a iné zeleninky. To mu snád neuškodí - ak mu bude chutiť a nebudú problémy. Inak na tej kašičke od Hami je uvedené že je z bezlepkových surovín, no s tou radšej počkám pre istotu.

fabiana
5. apr 2008

Myslím, že zeleninkou už môžeš začať... malý má cca 5 mesiacov? Ak mu bude chutiť, po pár dňoch pridaj aj zemiačik, sleduj, či sa nevyhádže a pod., potom môžeš pridať aj inú zeleninku, napr. kúštik brokolice. Nám takto radila doktorka od 5. mesiaca, ale ja som počkala do 6. mesiaca... Po takých 2 týždňoch môžeš pridať aj kuracie mäsko. Kašičky by som ale dávala najskôr od 7. mesiaca...

edita33
5. apr 2008

ked je bezlepkova je dobra,no nemusis dat od teraz,lepok sa podava od toho 7-8 mesiaca,to su piskoty ,chleba,,,,ja som davala aj piskoty uz,tak do jogurtiku,,,

lusil2005
5. apr 2008

gemerka vsetky tieto ryzovo/nejake kasicky su bezlepkove. lepkove su potom tie viaczrnne a tak.

edita33
5. apr 2008

mam vobec nechutili tie umeliny,kasicky,vyzivy,radsej v surovom stave,aj domaca vyziva je lepsia,

jasminke
5. apr 2008

Gemerka, aj WHO odporuca dieta krmit cisto MM do 6 mesiaca, az potom zacat s prikrmami. UM - tym firmam ide o to, aby predavali co najviac produktov, no ak si pozries ich reklamne knizocky, aj tam je uvedene, ze s prikrmami by sa malo zacat v obdobi medzi 6-7 mesiacom.... Ochrana proti sudnym sporom - mozno 😎

sakura77
5. apr 2008

gemerka- daj na svoj vlastny nazor,ved je to tvoje dieta,lekarka ti moze tak akurat doporucit,ale ty najlepsie vies.mne tiez zacal pytat nieco ine uz okolo 4 mesiaca,vydrzala som asi tyzden pred ukoncenim stvrteho sme zacali s prikrmmi,zrazu aj mliecko zachutilo.zacala som s mrkvickou,ale varievala som sama,lebo kupovane kasicky byvaju prevazne dochucovane.

janinah
5. apr 2008

dieťa je hladné,daj mu jesť, samozrejme začni pomaly postupne,najprv varenú zeleninu,najprv jeden druh,potom pridaj, začína sa zemiakom,mrkvou,brokolica,karfiol,surové šťavy sa vraj dnes už nedávajú ako prvé,ale tá varená zeleninka áno,kaše (tie čo píšu od 4. mes.) by som tiež skúsila,najprv len málo zahustiť mlieko,potom pridať viac ,dávaj aj detský čajík, kupované jedlá som nedávala,len ak sme šli niekam na výlet,všetko som chystala sama doma a čo sa dalo (mixované mäsko neskôr) aj do mrazničky,podľa mňa je rozdiel,či sa dieťa narodí 2kg alebo 4 kg,ak si žiada jesť,treba mu opatrne začať dávať aj v 4.mesiaci.

sakura77
5. apr 2008

janinah,citas mi myslienky,presne takto sme aj my isli 😉

zuzana24
5. apr 2008

no vidis gemerka naozaj sa riad len svojim rozumom si matka a svojmu dietatku das len to najlepsie.dam ti este jeden priklad co som sa nedavno dozvedela:kamaratka(shodou okolnosti je sestricka) bola na navsteve pri svojej kamake ku ktorej prisla znama aj z malym 4mesacnym babenkom povedala ze take skarede dieta este nevidela ze to tulenie mlada oproti tomu dietatku je nic to babenko ze krmili slaninou,klobasami,a masom videla to na vlastne oci ako ta mama davala tomu malemu klobasku jest.to dieta bude mat take problemy v buducnosti ze az.tak vidis aj take su niektore maminy neboja sa nicoho.

duskaf
5. apr 2008

Ja takisto počkám do ukončeného 6. mesiaca a až potom začnem s príkrmami, ono to nie je len o alergii, ale aj o tom, že priskoré zavádzanie príkrmov je záťaž na imunitný systém, na obličky. Pre dieťatko je to záťaž. Samozrejme, množstvo detí sa s tým vysporiada, ale čo ak to moje nie. Keď som ešte chodila na zdravotnú, mali sme super učiteľa pediatrie a jeho radami sa stále riadim, ešte nikdy som neoľutovala. A výlučné dojčenie do 6. mesiaca a až potom príkrmy - to bolo jeho zlaté pravidlo. U nás sú prísnejšie normy ako napríklad v Čechách aj čo sa týka zavádzania príkrmov.

mimma
5. apr 2008

Duskaf, však v pohode, ak je dieťatko kojené. Ale pokiaľ je na UM, tak sa začína už od 5-teho mesiaca.
Gemerka, baby ti dobre poradili, ty si malého najlepšie poznáš a pediatrov zase netreba brať vo všetkom tak vážne. Ja sa s ním vždy poradím, pozháňam si info, ale nakoniec sa rozhodnem sama, čo bude najlepšie. 😉

biba12
5. apr 2008

Moj maly je prikrmovany od 5 mesiaca, dovtedy som kojila. AK Ti je stale hladny, kludne zacni prikrmovat. Zacni zeleninkou mrkvickou, daj tam trosku MM, aby chutila. V podstate moze vsetku korenovu zel, zemiak az od 6 mesiaca. Ovocie moze tiez, ja davam jablko, banan, hrusku, broskynu,slivku.Iba nase ovocie... A robim to tak, ze ranajky a desiata moje mliecko, obed zelenina, alebo ovocie/striedam /, olovrant moje mliecko, vecera od 6 mesiaca som zacala davat mliecnu kasu jablkovu, alebo medovu a este ho dokojim. A v noci len kojim.

nevesta
5. apr 2008

My sme na UM a dokrmujeme od 4. mesiaca

shura
5. apr 2008

Ahoj. tak mi sme riešili niečo podobné. Nika som kojila plne do 4 mesiaca. vtedy začal štrajkovať. budil sa každé dve hodiny či deň či noc, aj keď už spával celú noc.potom to bola každá hodina, malý začal chudnúť a stále nariekal. tak som šla k pedi a tá, že to máme ešte týždeň vydržať, lebo materské je materské. ale to sa ťahalo už dva týždne. Drahý sa vrátil zo služobky a ešte ten deň letel kúpiť kašu. V lekárni nám dali mličnu Nutrilon, ale neskôr som sa dozvedela, že lepšia je ryžová, nemliečna.kvôli alergii. tým sme začali dokrmovanie. potom nám doktorka kázala, dokrmovať normálne Nutrilonom.a od piateho mesiaca normálne zeleninovú polievku s mäsom. vraj sa toho netreba báť, takže sme dali mrkvu, petržlen, zemiak a kuracinu, teľacinu.. presne prvý deň piateho mesiaca. a bolo vyriešené. ak sa dokrmuje, s príkrmom sa začína od piateho mesiaca. ako baby radili, pedi len radí, ty si musíš urobiť podľa seba. nájdi na nete, alebo si kúp ten špeciál, ale kľudne dávaj zeleninu. ak sa nič nestane, nie je alergik a dobre to znáša, tak sme dávali po dvoch týždňoch ovocie na desiatu.

lienka79
6. apr 2008

Moj maly papa prikrmy od uk.5 mesiaca.Aj ked bol na UM,kase som zacala davat az po zeleninovych a ovocnych prikromoch..Od 4.mes.sa mi zda skoro,je to podla mna nazoaj len biznis//Ono aj zlozenie detskych prikrmov je niekedy otazne..Napr.jahodove vyzivy od 6.mes a pod....