Pevná strava pred 4. mesiacom. Čo si o tom myslíte?

cheekymonkey
20. mar 2009

Mohli by ste prosim napisat svoje nazory. Moja mala ma 14 takmer 15 tyzdnov a skusam jej davat mliecne kase kedze je hladna. Ja ju prikrmujem uz od tretieho tyzdna raz do dna a inak kojim. Mala si vsak pyta dost casto jest a v noci sa zvykne budit 2-3 krat (posledny tyzden aj kazde dve hodiny). Tiez jej idu zubky.
Dakujem

standu
28. mar 2009

prepac pimpo, kazdy vie. jednoducho traviaci trakt takeho baba este nie je usposobeny na inu stravu ako je MM, popripade UM.

sarianah
28. mar 2009

..my tiez papame kazde 2 hodiny uz od narodenia a je to o.k...maly si to tak vyzaduje a vobec to neriesim, lebo pekne pribera, je spokojny, vysmiaty, tak o.k...v noci sa bude 1 - 2 krat, napapa sa a haja dalej...ked by bol problem poradila by som sa urcite najprv s lekarkou..

zuzana1710
28. mar 2009

cheek,bzucka,tu uz ani nepiste radsej..lebo sami vidite,ze to nema vyznam..ja vam drzim palce. 😉 😉 😉 a babatkam veeeeeeeeeela zdravicka. 😉

standu
28. mar 2009

nerozumiem preco do tejto temy tahas rakovinu spenat pytanie sa na nocnik a podobne. ano myslim, ze keby ma neladovali somarinami, traviace problemy by som nemala ani ani by som nebola "tucko" do puberty lebo ma rozopchali krupickami.

maca793
28. mar 2009

baby musíte sa hádať?
veď je to každého vec ☹

standu
28. mar 2009

zuzana co nema vyznam??? ty s podavanim kasi 15tyzdnovemu babatku suhlasis? ja nie a napisala som len svoj nazor, do nikoho sa nenavazam, sorry, ak to takk vyznelo, ale velmi ma to rozhorcilo, ze sa najprv neporadila. naco sa pyta, ked to uz robi?

pimpo
28. mar 2009

mam sesternice dvojicky, krmili ich presne rovnako, jedna je chuda, jedna tucna, jedna poje aj klince a jedna sa len pozrie na tanier a ma zaludocne problemy. tak teraz neviem, ze preco je to tak...

standu
28. mar 2009

maca, mas svatu pravdu..a..naco vysvetlovat nieco niekomu, ked nechce pocuvat.

maca793
28. mar 2009

pimpo
asi to bude tým revolučným bum
moje dvojčatá síce nie sú tučné len teraz akosi priberajú viac ale už majú na to vek ale jedna zje aj za 10-tich a druhá za malé dieťatko. obidve sú na tom rovnako s váhou.
ja som ich začala prikmovať pevnou stravou od 5-6 mesiacov a kašičky od 5 mesiacov.

zuzana1710
28. mar 2009

standu,napisala som ze s tym suhlasim???napisala som,ze nema to tu vyznam citat!!!!!!!!!!!!!!!

dobru noc

maca793
28. mar 2009

a pozrime sa na spoluobčanov inej menšiny. tí dávajú deťom pevnú stravu od narodenia a tú sú otužujú ich 😉 behajú bosé, holé po zime a nič im nieje. spracú do seba hocičo a tie naše, čím im viac vyberame pestrejšiu a bohatčšiu stravu tým sú chorľavejšie a prieberčivejšie.

standu
28. mar 2009

prepac, zle som pochopila, aka som najedovana. odchadzam radsej. dobru.

bzucka4
28. mar 2009

vejinka
myslim, ze by bolo lepsie sa najprv opytat a potom reagovat na to, co som napisala. urcite nie som taka krava, ze by som dala trojdnovemu babatku stavu z jablcka!!!! myslela som tym, tri dni po sebe !!! 🙄

bzucka4
28. mar 2009

zuzana1710
dakujem za radu...asi sme nedockavi 😅 , ze?

bzucka4
28. mar 2009

standu
pises, ze traviaci trakt nie je usposobeny. ja si myslim, ze ked dam skoro stvormesacnemu babatku malu lyzicku jablcnej stavy raz za tyzden, nic sa mu nestane. to mi poradila aj moja midwife tu v skotsku. nic viac len jednu lyzicku za cely tyzden.
napriklad moja mama mi davala v styroch mesiacoch aj mrkvicku aj jablcko a som v pohode. a takto zacala aj u mojich dvoch sestrach. a co viem, tak kopec ludi v mojich rokoch, tiez ked boli babatka, tak ich mamy tak zacinali a sme vsetci bez zdravotnych problemov

maca793
28. mar 2009

bzucka4
tak to sa nič nestane môžeš skúsiť aj mrkvovú

bzucka4
28. mar 2009

ved sme tu na to, aby sme si radili a nie sa hadali a pisali, ze tu pise niekto kraviny atd 🙂

maca793
28. mar 2009

tak to hej 😉

maca793
28. mar 2009

ak si dobre pamätám ja som malej dala v 4 mesiaci troška jablkovej šťavy ale veľmi jej nechutila a mrkvová tobôž 😝

ale od konca 5 mesiaca som jej začala dávať strúhané jablčko s piškotkou ale nie veľa aby si zvykla a postupne sme prechádzali na pevnú stravu.

bzucka4
28. mar 2009

maca793
chceme skusit aj tu mrkvicku, tak uvidime, ci jej bude chutit, lebo pri tej jablkovej sa tiez netvarila prilis veselo 😀

cheekymonkey
autor
29. mar 2009

Dakujem vsetkym za rady a za reakcie.

Na moju obranu:

1.)Malej som dala zatial iba raz pat liziciek riedkej kase - co si myslim, ze sa jej nic nestane. Inak som sa nakoniec rozhodla prikrmovat raz za den s UM. Malej to zatial vyhovuje.
2.) Samozrejme, ze som si precitala vela dostupnej literatury a clankov na internete (kedze viem, ze internet nie je iba na chatovanie). Druha vec su nazory druhych maminiek, tiet a vobec celej rodiny. Vela krat predsa pocuvame hlavne rady od nich. Toto sa vazne lisi v kazdej krajine a mozem vam povedat, ze som bola sama sokovana, ked mi partnerova rodina povedala, ze ju mozem zacat krmit kasami uz v desiatom tyzdni. Prave preto, ze som citala vsetko mozne tak som zacala az neskor (v podstate nezacala, ale este len zacnem).
3.) Co sa tyka lekarov - toho som sa opytala - a v 14 tyzdni mi povedal, ze jej mozem dat dokonca aj jogurt 🙂
To sa mi ale tiez zdalo az prilis. Takze zdravy rozum tu existuje...

Zhrnutie:
Reakcie typu, ze som velmi odvazna tu rozputat takuto diskusiu si myslim, ze nie su na mieste. Kazda krajina ma ine zvyky a kazda rodina ma ine zvyky. Niekedy je vsak tych informacii a rad velmi vela a tak clovek nevie co je lepsie. Preto som sa opytala na radu aj tu. To ze niektore baby tu k tomu pristup taky, ze vas hned zd... ako sirotu podhradskych je uz druha vec.

vejinka
29. mar 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

cheekymonkey
autor
29. mar 2009

Dakujem Vejinka,

Ja si myslim, ze vazne v tomto treba pouzivat vlastny rozum, ale tie rady su tiez dobre a najlepsie od mamy aj ked vela z tych veci sa uz dnes neodporuca. Ja si myslim, ze ak niekto vychova tri alebo sest deti a poradi mi kasu pred stvrtym mesziacom, tak to treba aspon trochu zvazit. Ale koniec koncov je iba na mne ci tie rady posluchnem...

annag
29. mar 2009

cheekymonkey, nestihla som tu ešte zareagovať. Ale myslím, že tu ide skôr o to, že si začala pochybovať Ty, resp. Tvoje okolie, či Tvoje mliečko bábetku stačí , či ho je dosť, pretož je bábo pre niečo nespokojné. Ak chceš, napíš mi do IP

- ako často dojčíš
- či z obidvoch prsníkov, alebo jedného
- ako dlho trvá jedno dojčenie
- akú má bábo stolicu, ako ciká
- koľko vážilo pri narodení, aké má prírastky, koľko váži teraz
- aké má bábo problémy - či vracia, či má štikútku, koliku , či zle spinká ....

Možno si dokrmovanie ešte rozmyslíš, lebo ani jedna z mamaček tu asi o kvalite dojčenia nepochybuje, skôr ide o to, ako vyriešiť situáciu, ak sa zdá, že bábetko neprospieva dobre.

margab
29. mar 2009

Cheekymonkey,ja viem,že počuvat rozne rady z kazdej strany je strašné,človek je z toho zmatený,ale fakt si myslim,že na kaše ma tvoje dietatko čas.Ešte tak nejaku zeleninku trošilinku sem-tam,možno.Ja viem,možno si nedočkava,ako mnohe z nas,ale ver mi, ,,radčej hamovat ako banovat,, Daj na annag,ta ti iste dobre poradi.Prajem všetko dobré a opatruj seba i svoje babo 🙂 🙂 🙂 🙂

standu
29. mar 2009

konieckoncov som ostala najhorsia. ok. cheeky. prepac, ak sa ti videla moja reakcia prehnana, ja som si predstavila, ze dieta ladujes kasou kazdy den.
inak tie rady su z kazdej strany tak roznorode, ze je velky problem si z nich vybrat to, co je ozaj spravne, preto som pri kazdej pochybnosti precitala rady lekarov na nete- svojej detskej velmi nedoverujem, co sa tyka stravovania babatiek, jednak ma nahovarala na UM a take veci, ze od 5mesiaca piskoty-jednak su z celych vajec-bielok, jednak lepok....atd.
napr keby som sa riadila radami mojej svokry, ktora mi povedala, ze ona by jej chlieb nedavala(mala 10mes), pri minulej navsteve malej vsak v pohode chcela ponuknut cokoladovo-orechovu babovku, ze, vsak uz moze. ked som zakazala, tak jej chcela dat aspon slahacku olizat, "nech sa uci novym chutiam"...nie zeby to malu zabilo, ale nevidim k tomu dovod. a to odchovala dve vlastne deti plus dve vnucata. (z toho jedno ma ekzem a su alergici- nik v rodine nie- zeby zo stravy??? ktovie)
takze zasa spolahnut sa na rady starsich, skusenejsich tiez nie je vzdy zaruka spravnosti postupu.

evita123
29. mar 2009

ahojte babulky.. potrebujem vasu radu.. mam 3 a pol mesacneho chlapceka.. a blizi sa cas kedy sa uz bude moct pomalicky zacat s prikrmovanim.. chcela by som sa vas opytat kedy a hlavne ako zacat.. kojeny bol iba dva tyzdne.. takze take deticky vraj mozu zacat s prikrmom skor... pocula som rozne verzie.. napr ze mu mam do nutrilonu rozmixovat trosku bananiku, potom ze mu mam riedit kravske mlieko.. a do toho postupne babananik. ale ja vobec neviem. nemam rada neoverene info.. a bananu s abojim., ci to nie je zhurta.. prosim keby ste mi napisali svoje skusenosti.. ako ste pomalicky zacinali.. dakujem.. este som zabudla, ze doteraz papal iba nutrilon 1. doktorka nam povedala ze s nim vydrzime, ze netreba prechadzat na 2.. mam prejst na nutrilon kasicku 1 alebo na prikrm... naozaj neviem. kazdy mi povie inak.. najlepsie je opytat sa skusenych mamiciek.. mozno si poviete ze pisem blbosti a zhrozite sa ked citate o banane atd.. ale to je tak ked mam prve babo potom budem mudrejsia...

bezaz
29. mar 2009

evita urco by som bananom nezacinala.. ad 1, je sladky, odporuca sa zacinat zeleninou, aby si deti nezvykali na sladke, potom ti nebude papat ine, ad 2, ja by som sa bala, kedze je to exoticke ovocie, predsa je lepsie davat na zaciatok nieco z nasich zemepisnych sirok, ad 3 banan zapeka 😉 takze asi nejaku zeleninku, vela sa zacina mrkou, ale moze byt zemiacik, cuketa, ved uvidis sama, co ti bude chceit papat.. a kravske mlieko uz vobec nie, nepamatam sa presne, ale myslim, ze mlieko ako take sa ma davat detickam na pitie az od 1 roka

standu
29. mar 2009

evita, urcite zacat zeleninkou, mrkva, zemiak....uvar vo vode, najemno rozmixuj, aj dve lyzicky budu uspech, potom daj mliecko. ako sa bude zvysovat pocet zjedenych lyziciek prikrmu, bude sa znizovat davka mliecka, az celkom prejdete na 1x prikrm. kravske mlieko urcite nie. vobec pre deti nie je vhodny vzhladom na svoje zlozenie- MM je pre deticky, KM pre teliatka. bezaz, dokonca do troch rokov by dieta malo mat na pitie MM alebo UM, kravske len na varenie- do jedla.
potom, ked zavedies na obed prikrm, by som dala kasu na veceru, aj ked my sme zacinali opacne, clovek sa uci na vlastnych chybach.
urcite sa radsej riad radami lekarky, v tomto neviem, my sme UM zatial nemali, stale kojim a este neplanujem odstavit. predsa MM je MM.

vejinka
29. mar 2009

evita...preco xces silou mocou prikrmovat? ved na to ma este casuuuu pekne mu davaj to co doteraz cize UM kedze MM nemas prikrmuj az po 5. mesiaci skor nie..a to kravske mlieko nech ta ani nenapadne...ja veru nedam do roka 😒 mozno aj dlhsie uvidim

a ked zacnes tak presne ako pisali baby..bananom urcite nie mrkvicku s troskou UM popucis pripadne rozmyxujes potom dalsia zeleninka ..napriklad spenat vsetko tri dni po sebe aby si spozorovala pripadnu alergicku reakciu...ale zopakujem este raz: STACI KED ZACNES PRIKRMOVAT PO 5. MESIACI dovtedy len mliecko pripadne ryzovu kasu velmi riedkej konzistencie a to len par lyziciek a nedavaj to na vecer lebo je to tazkee..treba to dat okolo 4-5 hodiny poobede alebo rano...koniec koncov rozhodnes sa ty ako budes postupovat my ti tu len radime 😉

standu veru mas ako vzdy pravdu 😀 MM je len jedno 😀