Pitie čaju trojmesačnými deťmi

arasidka123
1. aug 2012

ahojte mamicky 🙂 chcela by som sa opytat hlavne tych mamiciek co prikrmuju deticky napriklad nutrilonom, ci im davate pit aj cajik aby ich nezapekalo...niekto povie ze takym malym detom (moj syncek ma mesiac a tri dni) by nemali pit cajik lebo ze obsahuje sacharidy...iny zas vravia ze mozu hlavne fenyklovy cajik lebo ze podporuje travenie...

chikitka
1. aug 2012

ahoj!
ja som mojmu malemu davala, aj ked papa len UM, tak cca tiez v mesiaci som davala fenyklovy. nekupuj granulovany, ja som si normalne kupila v koreninach fenykel a urobim caju kolko potrebujem. mam aj sackovane, ale tie sa robia do 2 dcl,a to sa mi zdalo vela mu tolko davat, a vyhadzovat predsa nebudem... moj ma teraz 3 mesiace a vypije cca 2dcl feniklovo-rascoveho. robi mu najlepsie, ani harmancek nepomohol... inak pise sa fenykel alebo fenikel?? 😕

arasidka123
autor
1. aug 2012

my sme dostali od sesterky granulkovy a celkom mu chuti...po 100 ml mu davam aj ked niekedy nevypije vsetko ale to len tak raz za cas lebo dostava aj moje mliecko aj ked aj toho uz nemam vela takze asi zacnem castejsie cajik robit aby nemal problem s kakanim...fenykel sa pise 🙂

chikitka
1. aug 2012

@arasidka123 ja som nekupila granulovany lebo je tam cukor...na hipp je to aj napisane ako upozornenie. ja mam daky nemecky od 4. mesiaca (tiez som dostala), ale aj tak mu ho dam asi az neskor... vela mam tu pise ze nedavat cajiky, ale po prve je leto, je teplo, a moj mal aj zapchy, takze som mu davala aj preto. verila som ze mu harmancek na to kakanie pomoze, ale nepomohol, nakoniec nam predpisala dokina nutrilon comfort, po dvoch tyzdnoch konecne zabral... boli to galeje! tak snad sa tomu vyhnete...bolo mi do placu, ked som mu musela rektalnu rurku pchat do ritky 😢

chikitka
1. aug 2012

🙂 inak ja som na nete nasla aj fenikel aj fenykel, sak v tom nikto nema jasno! 😀

adetka
1. aug 2012

obidve dievcata su od narodenia na UM.. prveho pol roka som nedavala nic okrem UM - ale ja mam baby zimne... v lete som pri prvej dcerke davala granulovane cajiky (vodu odmietala) - a zial, pokazila som jej zubky - ma na nich tzv. cumlikove kazy... druha pije cistu vodicku... nastastie jej chuti... sks cistu kojenecku vodicku

arasidka123
autor
1. aug 2012

sranda s tymi cajmi...lebo na nadobke pise ze sa moze davat od prveho tyzdna dokonca...och tak to muselo byt dost na figu ked sa tak trapil...

arasidka123
autor
1. aug 2012

adetka...no aj lucku som mu skusala davat...len teraz ked viac papa nutrilon ako moje mliecko tak dakedy ma problem sa vykakat tak som myslela ze tym fenyklovym cajikom mu pomozem...

annalena
1. aug 2012

@arasidka123 na granulovane caje pozor, obsahuju vysoky podiel cukrov, vacsinou cez 90%. tak si maleho naucis na sladke a potom ti bude vodu odmietat.
sypany/sackovy fenyklovy sa moze davat od prveho tyzdna, ale davala by som to vynimocne len ako liecivo, pri problemoch s bruskom. inak staci prve mesiace mlieko, resp. mozes ponukat cistu prevarenu vodu.
a ak ho nutrilon zapeka, skus sa poradit s pediatrom o zmene mlieka. 😉

kikatko
1. aug 2012

ja som davala čaj a vodu hned od narodenia- už v pôrodnici. ale na značku si nespomenie, nosil mi ho tato z nemecka

chikitka
1. aug 2012

@arasidka123 skus ten harmancekovy caj, mozno vam pomoze, ono to riedi kako...

alkubec90
1. aug 2012

urcite mozes a feyklovy cajik je dobry a v podstate ho mozes dat od prveho tyzdna, ja som kojila takze pol roka som mu nedavala skoro ziadne ine tekutiny sem tam vodu cistu ale to naozaj niekedy, ale keby som davala nutrilon urcite by som davala aj vodu aj ten cajik

klincek
1. aug 2012

trojmesacne uz caj moze, ale granulovany by som radsej nedavala kvoli cukru, este sa ho naje v zivote dost. a mladsiemu dietatu ani nahodou. vypestuje si nanho navyk a moze ho vyzadovat nadmerne /aj namiesto jedla/, co neprospeje oblickam ani zubkom. mam v rodine taky pripad, dieta stiahne liter sladkeho caju denne a este sa tesia, ako mu chuti, a ze ved pitny rezim treba.. 😖
bylinkove tiez opatrne, na harmancek byva vela alergii. fenikel zas podporuje vracanie, takze ak by malo babo reflux, nedavat, inak v pohode. len treba odsledovat, ci babo nie je nan citlive, niekedy sice nevracaju, ale bolia ich z toho bruska, vtedy staci len par lyziciek na vykakanie.
cistou vodou nepokazis nic, aj ked niektore deti ju pit nechcu, potom sa da pripadne skusit slaby detsky ovocny caj, alebo 100%na ovocna stava (nie z citrusov) velmi nariedena vodou-tak to riesim ja dodnes, nic ine nemalo uspech, aj ked si uz pomalicky zvykaju na vodu..
PS: fenikel je po slovensky, fenykel po cesky 🙂

chikitka
1. aug 2012

@klincek tak nasemu nastastie fenikel nerobi sarapatu...u harmanceka som nevidela ziadny ucinok, akurat ze mi dobre vonal 😉 ale ano, aj ja som citala, ze je alergen, ale zasa, zoberme si to racionalne, keby sme mali vsetko riesit ci je alergen... mam pocit, ze sa to dnes vsetko prehana... vsetko moze a nemusi byt alergen... a teraz ma mamicky ukamenujte...niektore su tu precitlivele trocha, mam pocit, teda nemyslim Teba, ale vo vseobecnosti mamy na forach.
ja nerobim tragediu ani z toho, ze mame macku... je zdrava, ziadna toxoplazmoza nehrozi, nebeha mi po vonku, nepapa ziadne obludnosti, takze je ok. ja som tiez vyrastala pri zvieratach. mali sme dokonca nemecku dogu, hned ako som sa narodila, a som ok. podla mna treba troska povzbudit imunitny system. moja babka vzdy hovorila ze seckeho vela skodi a ma pravdu. secko treba s mierou, aj harmanceka, aj feniklu 😉

klincek
1. aug 2012

@chikitka to mas pravdu. ani ja nie som uzkostliva, a uz vobec nie prehnane 😉 . ale mam bohuzial skusenosti s refluxom, odtial viem o fenikli, a alergiu uz dnes ma skoro kazdy, preto som radila opatrnost.
no a s tym cukrom - moje deti uz jedia piskoty, aj kolac od babky, parkarat uz mali kupenu vyzivu /maju rok, tak uz sa mi to zda v pohode/. len si zas myslim, ze ked sa mu da vyhnut, aspon pri uplne malom babatku, tak je to pren lepsie.
macku sme mali odjakziva aj my, a veru aj po vonku behala🙂)))

chikitka
1. aug 2012

tak pokial nemaju problemy ani rodicia, tak sa podla mna netreba tak bat... jasne ze ho nebudem tlacit pomarancami a mangami a davat mu colu 😉 ja si aj tak myslim, ze sa neda generalizovat ci bolo viac alergii v minulosti, ci dnes a ci boli potraviny a zelenina ci ovocie zdravsie, alebo ovzdusie a poda kvalitnejsie...daco zdravsie bolo, daco ee. mam zopar skusok z polnohospodarstva a hygieny pody ... 😎 takze co-to nas tam naucili...hlavne to, ze co podporili vedci minuly rok, to dnes vyvratia... ale sak to je vidno vsade... co dnes plati, zajtra nebude 😖 a potom mozme mudrosit, ked budeme mat vo vsetkom jasno, nie?
inak ten reflux nezavidim, chudatko male, musi ho palit... ☹ som rada ze som natrafila tiez na niekoho, kto ma rad zvieratka, lebo priatelova rodina do mna furt husti, aby som sa chuderky Fazule (nasa macka) zbavila... a to maju doma 3 psov, 2 papagajov, asi 5 korytnaciek a zbierku mrtvych aj zivych chrobakov... babka chova v satniku aj dva druhy moli 😀 a to secko v byte... farma...ja mam len dve zvieratka: macku a muza 😝

chikitka
1. aug 2012

a zabudla som ze maju aj dve akvarka rybicieek 😀 😀 😀

chikitka
1. aug 2012

a aby nas tu nevyhodili za odbocovanie od temy: netreba byt precitlively, a ano fenikel alebo aj fenykel je ok, hlavne nie litre 😉

mariamihalikova
28. sep 2012

ahojte mamičky, môj maličký bude mať 5 mesiacov o týždeň a nechce mi skoro vôbec piť.... za deň vypije asi 30ml vody alebo čajíku, nesladeného .... máme UM, začali sme prikrmovať a riadne ho zapeká ... dávala som mu aj jablkovo-hroznovú šťavu od HIPP(že pomáha vykakať, ale nám nepomáha), tak tá mu veľmi chutila, ale iné nič .... jáj, takto nebude kakať ... ako dávate piť svojim detičkám? ja pred kŕmením mu strčím fľašku do pusky, oklamem ho akože mliečko, potom asi v polke papania .... okrem papania to do neho vôbec nedostanem 😖