Pitný režim plne kojeného bábätka

katkosa
16. okt 2013

Ahojte chcem sa poradit. Mam 4 mesacnu dcerku a okrem MM nepije nic ine. Odkedy je potrebne davat dietatku cajik alebo vodicku na doplnenie tekutin? Nemam pocit ze by bola smadna ale nechcem nieco zanedbat 🙂. Dokedy jej staci len MM? Aj ked som skusala cajik nepila mi ho lebo nevie pit z flasky 🙂. Mam ju to nejak postupne ucit alebo ked pride cas tak sa to sama nauci? 🙂. Dakujem.

millatina
16. okt 2013

Pokial je plne kojená nepotrebuje žiadne iné tekutiny, takže minimálne do takého 6 mesiaca máte čas na akékolvek iné tekutiny, v materskom mliečku má všetko čo potrebuje aj od smädu-teda samozrejme ak kojíš na požiadanie. Ked potrebuje pit vypýta si mliečko neboj sa 😉

katkosa
autor
16. okt 2013

Dakujem za radu. Tiez si myslim ze mi to da razne vediet ze je smadna🙂. Kojim kazde 2,5 hodiny. Obcas aj castejsie.

saska.t
16. okt 2013

@katkosa pit sa zacina ponukat pri zavadzani prikrmov,ktore staci zavadzat po 6 mes.,do tohoto veku ziadne ine tekutiny nepotrebuje ak ma dosttocny prisun MM (na poziadanie) aj pri zavadzani prikrmov je vodicka len na spoznavanie - ochutnavanie, aby si deticky zvykli,samozrejme po kazdom prikrme treba ponuknut aj MM,kedze zaciatky pitia byvaju narocne a pomale,najlepsie ponukat z hrnceka bez sosacikov 😉

millatina
16. okt 2013

Ešte doplním že moj malý má už 10 mesiacov a až teraz donho dostanem za celý den cca 80 ml čajíku viac donho nedostanem a ostatné si ešte stále doplna materským mliečkom.

katkosa
autor
16. okt 2013

@saska.t takze flasky ani neriesit?

saska.t
16. okt 2013

@katkosa asi tak 😉 stretla som sa s pripadmi,kedy flasky - sosaciky pokazili prisatie na prsnik,kedze je to uplne iny tip sania,ale ako hovorim zaciatky su tazke a trva to velmi dlho kym dieta naozaj zacne pekne pit,esteze mame to MM 😀

linda20111
17. okt 2013

@katkosa ahoj, ono je to sice pekne ze kojit, kojit a nic ine, mam na to svoj nazor, nebudem to tu pisat cele, lebo by sa niektore matky urazili a mali potrebu sa hadat. To ze dietatu sa pokazi prisatie ked ho budes ucit na flasu je totalna hlupost, tak isto aj s cumlikom, praveze je to opacne, dieta si zvykne na cumlik, ze nieco chce mat v ustach (prve dni ked sa nevie este prisat) a potom ked zisti ze je to dobre tak sa lahsie prisaje na cokolvek - na prsnik, na flasu. Ja som malemu od 1tyzdna davala pit feniklovy caj - nie velke mnozstvo iba sem tam cucnut, kvoli tomu ze je to dobre aby nemal problem s bolavym bruskom, fenikel pomaha babatkam pri prdeni. Dalsia dobra vec, ked dieta vie pit z flase - ked potrebujes niekde odijst na viac hodin - k lekarovi, nieco vybavit a nemozes so sebou vziat dieta - tak odsajes svoje mlieko aby mu ho mohol manzel dat, nemusite tak davat umele (to nemusi chciet). Vela veci ktore vravia v porodnici su uplne opacne a radia to podla nejakych tabuliek co by sa malo a co nie. Nie vsetko sedi, o vela veciach sa stale diskutuje. Takze moja rada: nic nepokazis ked das dietatku caj, alebo len vodu(tu asi chciet na zaciatok nebude). Nechapem hlavne tie mamicky ktore v lete, v obrovskych horucavach nedaju dietatu pit lebo niekto povedal ze sa to nema.. Ved logicky aj my dospeli potrebujeme okrem potravy aj tekutiny a hlavne ked sme vo velkom teple.

emikie
17. okt 2013

@linda20111 ach jaj, a Ty vidis, ake mliecko Ti zo zaciatku tecie, ze je to skoro sama voda? Sak tie deti sa z toho aj napiju aj napapaju, keby to nestacilo, tak cisto kojene deti tazko to leto preziju v pohode a zdravi, nie? A vidis, nic im nie je, plienok zacikaju kopu, tak smadni byt nemozu. Druha vec je, ze neskor ich tazko naucis pit z niecoho ineho, nas sa chytil az po roku - z flase s tvrdym sosakom. Alebo z pohara potiahol aj trochu skor. Takze na doplnanie urcite nic netreba min do doby, kym sa cisto kojite, potrebne moze byt cca ked sa zacnu viac davat prikrmy. Ale aj vtedy, ak este stale budes vela kojit, tak nejak netreba to silit. Uvidis, ako sa situacia vyvinie. A ked som skusala mu malemu dat flasu z cumlom, tak len do toho hryzkal s dasnami a potom skusal to iste na mne. Takze myslim, ze to kojenie to trosku kazi, aj ked uz by sa svojho mm nevzdal urcite. Ale to uz bol vacsi. @katkosa

katkosa
autor
17. okt 2013

Ahoj. Dakujem za nazor. Urcite mas ak ty pravdu a hlavne v tom, ze co sme my ako deti jedli a pili dnes je vsetko zle 🙂. Ked som prisla z porodnice a povedala doma co nam nakazali a zakazali moja mamina a starka len krutili hlavou 🙂. Ako hovori starka "naopak sveta" 🙂. A cumlik mame od narodenia napriek tomu, ze ma zvozili sestricky. A s tou flaskou trenujeme presne kvoli odsatemu mlieku. 🙂)

linda20111
17. okt 2013

@emikie neviem odkial beries ze mm zo zaciatku je sama voda, mozno tak bolo u teba, ale nie u kazdeho je to tak. A na zaklade toho ako mlieko vyzera jeho zlozenie mozes predpokladat, ale nie s istotou urcit. Kazdy ma ine skusenosti a kazdy to vnima inac. Ja mam nazor ze caj moze dat, ty si myslis ze je lepsie nedat. Podla mna mu to urcite neuskodi, ani nic nepokazi.

linda20111
17. okt 2013

@katkosa tak vidis, ja som ti to napisala na zaklade skusenosti aku mam, nie na zaklade odporucani niekoho kto nieco niekedy videl alebo pocul 🙂 🙂 🙂 urcite skus ten caj - feniklovy napr. HIPP, ten je podla mna najlepsi, babatku od toho nebude nic, ved sa vyraba pre babatka.

emikie
17. okt 2013

myslela som zo zaciatku kazeho kojenia, je take priesvitnejsie. potom uz je belsie, hustejsie. Ale jasne, kazdy nech si robi, ako chce, ja som len chcela napisat, ze urcite to babatko "nevyschne", ked nebude pit aj nieco ine. Ved ot om bola otazka, ze ci moze byt smadne. O tom, ze je urcite pohodlne, ked vie pit aj z flase, to je ina vec.

josenka
17. okt 2013

@katkosa Tiež sa prikláňam k názoru mamičiek, že okrem MM nepotrebuje nič. A s príkrmami skús rovno, aby maličká pila z pohárika. Ale keď nebude chcieť, nič sa nedej, ona na to časom príde. Pokiaľ dojčíš, tekutiny má. Náš drobec sa naučil piť s manželom - lebo čo má v hrnčeku tatino, je vždy najlepšie 😀 . A keď ideme von, tak má hrnček so sosákom, slamku ešte nepochopil - len ju žuje.

emikie
17. okt 2013

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

kusok okopirovany
Materské mlieko obsahuje 87% vody, a preto bábätko , ktoré je dojčené na požiadanie viackrát za deň, zvyčajne napriek prikrmovaniu iné tekutiny vôbec nepotrebuje.

saska.t
17. okt 2013

haha najradsej mam ked sa niekto pasuje do role odborniika a nic o Tom nevie,no niektori musime dlhe roky studovat a ziskavat prax a niektori to hodia z brucha, asi nazor matky, ktorej sa nepdarilo kojit /bez urazky/ 😅

aliza
17. okt 2013

@linda20111 @katkosa ano, Hipp je pre babatka, ale nie je zdravy. Obsahuje cukor! k tomu caju je doslovne napisane, ze pozor, obsahuje sacharidy, ktore mozu vazne poskodit zubky....takze by som urcite takyto caj tak malemu babatku nedavala. Ono je fajn sa riadit skusenostami, ze ano, ale niekedy nie je naskodu sa aj trochu vzdelavat a veci si pozistovat, nie slepo robit to, co sa robilo pred 20 -30 rokmi. Vtedy to bolo skor pokus-omyl, boli sme viac menej pokusni kralici, davalo sa nam to, co nas doslovne nezabilo, nikto sa nezaoberal traviacim systemom, ako funguju oblicky babatiek, aky dopad na zdravie moze mat skore zavadzanie cukru a nevhodnych jedal....parky, sunky a spol. Ano, zijeme, ale zdravou generaciou nie sme ani nahodou.

gretocka
17. okt 2013

@linda2011 napisem ti len jednu vec k tomu flaskovaniu popri kojeni - moja vlastna skusenost. Maly sa narodil predcasne a znama mi poradila, ze aby sa dostal aj k zadnemu mlieku mam si vzdy po nakojeni mlieko odsat a vecer mu ho dat, aby dobre priberal. Jeden vecer sme to vyskusali v poradi kojenie a potom flaska - vysledok z flasky uz nechcel. Dalsi vecer som si hovorila, tak nech to hutne mlieko dostane, tak som mu najskor lupla z flase a ze ho potom dokojim. Chyba - velka chyba. Dieta sa nevedelo prisat a ked sa uz aj prisal, zuril, lebo mu to neslo tak lahko ako z flase. Takze s vyjadreniami, ze cumlik a flasa kojenie nepokazia by som bola opatrna a preformulovala to skor, ze niektore deti to toleruju aj sucasne, ale niektorym detom mozes flaskou kojenie aj prakticky ukoncit.....

@katkosa naozaj sa nemusis znepokojovat, pri plnom kojeni nie je potrebne dietatu davat ine tekutiny. Pitie vody alebo cajika prichadza do uvahy po zavedeni prikrnom, pokial klesne frekvencia dojceni pocas dna.

A este k tomu cajiku sa vyjadrim: Urcite by som nesla do cajov, ktore su prisladzane. Vlastna skusenost - kym dieta pije caj bez cukru treba mu ho davat. Ako jedneho dna spozna sladeny napoj, tazsie uz donho dostanete hoc aj cistu vodu....
A fenyklovy caj - odporucali mi v porodnici ze mam pit fenyklovy caj ja - ucinne latky prejdu do mliecka

saska.t
17. okt 2013

@katkosa ja este doplnim @gretocka fenyklovy caj moze posobit dobre,ale v poslednom case sa stretavam s tym,ze Vela deti s nim ma zaludocne problemy,takze co plati na jedno dieta, nemusi na ine deti 😉

gretocka
17. okt 2013

@saska.t ano aj ja som to uz pocula, ze moze sposobovat pravy opak toho, co ocakavame, takze treba vyskusat a pocitat aj s tym, ze to moze byt krok vedla 🙂

linda20111
17. okt 2013

@saska.t koho si chcela urazit ????? Ak si to myslela na mna tak ti to nevyslo, pretoze mne sa kojit nahodou podarilo, ale nie natolko aby mi dieta vycucalo aj zdravy rozum ako poniektorym kojofilkam tu!!! Z tvojho vyjadrenia citit velku povrchnost, ako by matky ktorym sa "nepodarilo kojit" boli zlymi matkami.. mala by si sa radsej zdrzat poznamok na inych ucastnikov , napisat si svoj nazor a tym to haslo.

saska.t
17. okt 2013

@linda20111 praveze som nechcela urazit nikoho a ani kojofilka nie som, sama si sa postavila do ulohy jedinej pravdovravnej a odsudzujecej nazor ineho a medzi riadkami si naznacila,ze vlastne vsetko co sme popisali su blbosti,najprv sa zamysli ako si to napisala /kedze to tak pochopili viacere podla prispevkov/ potm sud mna... a rozhodne neodsudzujem matky ktore z nejakeho dovodu nemohli kojit,sama som v minulosti taka Bola,takze to si si domyslela 😉

linda20111
17. okt 2013

@saska.t ja som sa nepostavila do ziadnej ulohy, napisala som svoj nazor ale uz som hned aj vedela ze sa tu najde minimalne jedna premudrela ktora ma potrebu sa hadat. vzdy to tak je v kazdej diskusii ma niekto iny nazor a nevie si ho presadit inak len urazkami...

linda20111
17. okt 2013

@gretocka vidis, ja som mala taku skusenost, ze moj syn s flasou a cumlikmi nemal ziadny problem, prave opacne.. pomohlo mu to lepsie sa prisat. u vas to vidim bolo opacne 🙂 kazde dietatko moze na to inac reagovat 🙂

saska.t
17. okt 2013

@linda20111 ja som nikoho neurazila,ako ty hovoris vyjadrila som svoj nazor a hadat sa s nikym nemusim,z toho som uz davno vyrastla a presadzovat na tomto fore je nezmysel,kedze tu je tisice prispievateliek,skor mam ten pocit,ze ty si si chcela rypnut a vyvolat hadku,ale neboj ja som skoncila,kto chcel si nechal poradit kto nie tak nie,sme predsa dospeli, nie deti,aspon ja urcite

salome_82
17. okt 2013

@katkosa Do 6. mes. stačí tvoje mliečko. Po 6. mes., keď začneš s príkrmami, tak môžeš ponúknuť vodičku, ale je to skôr len také zoznamovanie sa s ňou. Materské mlieko je aj po začatí prikrmovania hlavnou zložkou potravy a pitným režimom zároveň. Prvé príkrmy sú dosť riedke, takže sa netreba báť dehydratácie. Dieťa začne vodičku samé vyhľadávať, keď príkrmy zhustnú, cca v 8-9. tom mesiaci. Určite však treba dávať ochutnávať vodičku od tých 6. mes., aby si zvyklo na chuť a tiež pohárik. Plne dojčenému dieťatku môžeš vodičku ponúkať z klasického pohárika, v pohode sa z neho naučí piť aj keď zo začiatku bude možno viac vody všade okolo, len nie v brušku 🙂 Ja som to takto robila a už vie pekne piť, naša má 9 mes. 🙂

janinka13
5. nov 2013

@salome_82 Dobrý deň, a ak moja dcérka takmer 3 mesačná pije UM (môjho je už minimim), netreba prevarenú vodičku občas dať? (na lyžičke či z fľašky)? Ďakujem

salome_82
5. nov 2013

@janinka13 Myslím, že sa to týka aj detí na UM, nakoľko je zarábané do vody. S vodičkou by som začala až so zavedením príkrmov. A aj to len trošku, ono ti asi ani veľa nevypije 🙂 Ak má dcérka dosť pocikaných plienok, tak sa nemusíš báť dehydratácie.

jakubko7
13. nov 2013

Dobry den.mozem sa opýtat kolko by si malo vypit kojene dieta?????

lenicka280
17. mar 2014

@linda20111 mas pravdu kamoske v porodnici dali sestricky feniklovi cajik aby davala pit malemu a prdka a pije ho aj do teraz.nekere maminy su moc studovane,bez urazky

siska53
17. mar 2014

@jakubko7 coho?vody? Ak je kojene,netreba,jedine,mozno vo velkych horucavach..