Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pomalé priberanie u dieťaťa 4+

maznacik007
31. júl 2012

Syn velmi pomaly pribera.... ma 4 roky a nie a nie sa dostat cez hranicu 14 kg, je aj nizky takze nevyzera ze vychudnuty ale proste kym nepriberie tak sa nemoze vysvihnut do vysky...
maly ma viacere zdravotne problemy stitnu zlazu ma v poriadku, jest lubi masko, aj surovu zeleninu mi zje ale len male mnozstva ... ale asi mu to staci ale zasa vsetko vybeha a vyskace...
co mam robit na co sa zamerat resp. poradte z coho sa pribera ci su nejake speci veci na priberanie u deti ... nanestastie on prilohy moc nemusi radsej ma maso a ma aj vyhranene co zje.. nieco som citala ze existuju nejake nutridrinky co to je a kto to predpisuje?
dalej ak mate skusenosti ake vysetrenia treba dat urobit co by za tym mohlo byt.... mame ist na gastro ale tam z dovodu nizkeho vzrastu odoslala nas endokrinologia zatial mu z krvi vylucili celiakiu ale alergoimunu aj tak odporucila vysetrenie na gastro, co by este za tym mohlo byt...
tiez ake mate osvedcene recepty s nim je problem ze jeho nedonutim jest ked nechce.... a dalsia vec nechcem mu davat B vit. navyse ani tie kvasnice... z dovodu nasej dalsej diagnozy kde nie je dobre ho B ckami prekrmovat
rada by som keby sme pribrali a myslim ze by sa potom aj vysvihol do vysky...

pozn. pre katren nez som zalozila tuto diskusiu som si poctivo viac krat presla vyhladavacom najdene temy na moj problem a kedze moje dieta je uz vacsie a nemienim to riesit v x rokoch starych diskusiach kde sa riesia babetka .. a potom u nas je pravd. ze tam moze byt aj ina zdravotna pricina... a chcem vediet co treba dat vysetrit a co si pytat u lekarov... nechcem aby sem boli vkladane linky na ine temy 😉

jaruska8
31. júl 2012

Koľko má synček cm?? Nechcem to zľahčovať, ale ak mu všetky výsledky vyjdú Ok, tak by som to nechala tak, neboj, v puberte nebudeš stíhať variť, to mi ver!! 😉 Môj brácho a aj ja sme boli mizerní jedáci a teraz je to v pohode. Tiež nás kŕmili B vitamínmi a nič z toho... Upravilo sa to postupne.

maznacik007
autor
31. júl 2012

@jaruska8 no na gastro len ideme .... nas je aj maly on je SGA ma 95 cm cca co ho ja meriam doma on B vitaminy nemoze uz mat navysene lebo on ma aj problemy ine a nechcem ho viac aktivizovat a namahat mu mozog zvysenou cinnostou...
no on praveze ako je aj ked nie nejake zavratne mnozstva ale nepribera podla mna dostatocne k prijmu potravy ma aj dost objemne stolice ...
no sak uvidim co povedia na gastre zas..

zuzkat1
31. júl 2012

teda moja 4 roky nema ...mame len 2,5 roka ale je malinka... ma cca 88cm a za posledny rok ledva pribrala kilo... nosi oblecenie na 18-24 mesacne deti a este jej je to velke... nasa dr nas nikam neposiela lebo mala rastie a pribera sice velmi pomaly ale predsa... ani ja to rozhodne nechcem zlahcovat,ale naozaj ak budu vysledky v poriadku tak by som to nechala tak....na druhej strane poznam dievcatko ktore malo malo rastoveho hormonu a dali jej ho v tabletkach a vsetko je OK... rastie a pekne pribera a vyvija sa normalne len musi brat tie lieky....

zuzkat1
31. júl 2012

@maznacik007 zabudla som napisat ze ma necelych 12 kil🙂

jaruska8
31. júl 2012

@maznacik007 Aha, tak to je iné samozrejme, dúfam, že vám pomôžu!! Držte sa.

kimmie
31. júl 2012

@maznacik007 Ja mam podobny problem, moj syn ma 5 a pol roka a vazi 16 kil aj s topankami. On pribera tak 2 kila rocne. On bol vzdy vyberavy jedak a tiez vzdy stihly, ale zasa my s manzelom sme tiez stihli. On je tiez pomaly jedak, niekedy mu to trva aj hodinu zjest jedlo🙂. Jedlo je proste ta posledna vec na svete co ho zaujima. Nema rad sladkosti ani cokolady, obcas si da citronovu zmrzlinu. Medzi hlavnymi jedlami nejedava. Na ranajky, obed a veceru mu vzdy nalozim a musi vsetko zjest. Ja si vzdy na jeho narodky totiz nastudujem denny jedalny listok pre dieta v primeranom veku a podla toho mu nakladam. Inak sa totiz neda, on je asi najchudsi v triede, trcia mu rebra a jeho kolena su najsirsia cast jeho noh (jeho stehna su normalne chudsie ako jeho kolena), Inak on ma energie aj za troch ludi, teraz ho mam doma pocas prazdnin a ked sa chystame rano na ihrisko a dlho mi to trva s mladsim synom tak zacne behat po obyvacke kolecka lebo nevie co so svojou energiou. Tiez chodi pravidelne na velku, takze usudzujem ze je vsetko v poriadku.

Ja som sa o tom bavila aj s lekarkou, ale ona vravela ze niektore deti su proste stihlejsie.

sisaha
31. júl 2012

@maznacik007 ja chodim s mojou dcerou tiez na gastro. Ma tri roky, cca 12 kg a 96 cm. Nutridrinky pije aj ona a predpisuje ich gastroenterologicka. Ale ze by z nich nejak vyrazne priberala sa neda povedat. Mozna keby som jeden vypila ja, tak mam urcite kilo naviac. Vaha jej kolise, raz priberie za 3 mesiace ledva 200g, inokedy pribrala za 3 mesiace nieco vyse kila. NO, predpise ti ich ak budete mat hotove vsetky vysledky.

zuzkat1
31. júl 2012

@sisaha a mozem sa opytat to vas na gastro poslala dr? lebo ked pises ze ma 3 roky tak je dost vysoka...moja nema este ani 90cm a akil ma nieco pod 12 a teda ona za rok nepriberie kilo... a nasa dr ze je to OK pokial pribera...vraj sme v tabulke...ze na spodku ale sme tam...

maznacik007
autor
31. júl 2012

dakujem kocky no uvidim ci to predpise... ano rastovy hormon budu riesit v septembri na endokrinologii z toho mam veru obavy ze sa to denne picha... no ale ak pomoze tak neni o com...
u nas je problem aj v tom ze mame dost silnu poruchu imunity a on dost chyta rozne infekcne pliagy a vacsinou po kazdom ide tak o 10 az 15 percent hmotnosti dolu... ale klop klop... teraz sme aktualne fajn tak dufam ze vydrzime este aspon chvilu...
no inak aj to jedenie je aj u nas kolisave niekedy stale pyta a niekedy proste nie a nie... ale nemyslim ze by bol nejako total preberavy.... zje ale nepribere ci to vybeha ale vykaka ja neviem ....

sisaha
31. júl 2012

@zuzkat1 ano, na gastro nas poslala pediatricka, ked mala 15 mesiacov. Odvtedy ju sleduje, predpisuje nutrini drinky, vazi, meria, priebezne berie krv na vylucenie celiakie a alergie na BKM. Vysku ma OK - tam je na 50 percentiloch, ale vahu ma na 2 percentiloch, naposledy tusim este nizsie - cize podvyziva, lebo za 3 mesiace vyrastla 3 cm, ale pribrala iba 200 g.

zuzkat1
31. júl 2012

@maznacik007 dazim palce... a imunolog? jednej kamoske dcere-velmi pomohli nejake lieky na imunitu...neviem nazov len viem ze to brala pol roka systemom ze mesiac kazdy den potom raz za tyzden a potom raz za dva a potom uz len mesacne jednu tusim...no nechcem klamat ale nejak tak to bolo...
co sa jedla tyka moja zije z lasky😅 neje skoro nic

maznacik007
autor
31. júl 2012

@zuzkat1 nas tiez neposielala nasa pediatricka ale ona je celkovo taka ze neposiela pokial jej nepovies... nas na gastro poslali z endokrinologie inak v ba je centrum Thalion a da sa tam objednat a zevraj... zajtra si toto overim zaplatis 15 eur za objednanie a ostatne preplaca poistovna a ze su dobri... a netreba ze ani odporucanku... aj ked teda ja beriem uz tie spravy co mame ...
nas najprv pediatricka poslala na kramare ale my sme z sc a patrili sme pod nejaku lekarku objednaju tak o tri styri mesiace a to tak ze nie na presny cas ale cakas ako blbec no desne to tam bolo... brrr ... takze radsej ideme do thalionu...

sisaha
31. júl 2012

@maznacik007 poznam, niektore dni ma moja take žrave, že som cela happy z toho a niektore ledva do nej nieco dostanem...
a uplne najlepsie je na tom to, ze ona si tak zvykla na tu chut nutridrinku (ale iba vanilkoveho, alebo s neutralnou chutou), ze normalne mlieko nechce (vraj nechuti).

sisaha
31. júl 2012

@maznacik007 ano, aj my chodime do Thalionu. Je tam vyborna ta detska gastroenterologicka. Dieta plati 15 eur - rocny poplatok

maznacik007
autor
31. júl 2012

@zuzkat1 on ma imunoliecbu nastavenu, aj alergo .... ale proste niekedy aj tak ho to drapne.... ale tie priebehy uz su miernejsie ako bez imunoliecby...

maznacik007
autor
31. júl 2012

@sisaha a ako prebieha to prve vysetrenie? no hadam to nejako zvladneme....

zuzkat1
31. júl 2012

@sisaha no teda... som zvedava co povie nasa dokina idem teraz v auguste...ale mne sa moja zda byt taka akurat pevna je mensia ale k tomu ma prmeranu vahu... tak snad to bude OK...ona hrozna malo papa... navyse je kojena a teda ked nechce jest tak si vystaci s mliekom...ale nechcem jej ho odopriet lebo ona jest aj tak nebude ... tak som rada ze aspon to mlieko si da...inak sa cudujem,lebo nasa dr hovori ze ked rastie tak nemusi priberat ...aby som sa lepsie vyjadrila podla mojej dr je OK ked to ide v cykloch teda ze bud narastie alebo priberie... a u mojej je to presne tak... raz sa vytiahne a nepriberie ani gram... a potom pribera ale nerastie... tak drzim palce nech sa vam to upravi

sisaha
31. júl 2012

@zuzkat1 no moja od narodenia slabo pribera, podla vsetkeho za to mozu geny (je cely otec, nielen vizazovo, ale aj s jedenim). V roku nemala ani rovnych osem kg, preto nas tam dr. poslala.

zuzkat1
31. júl 2012

@maznacik007 my sme boli na endokrynologii cca do roka sledovani ale mala vsetko OK...uz tam ani nemusi chodit... tak neviem, mozno naozaj len patri medzi mensie deti...

maznacik007
autor
31. júl 2012

@zuzkat1 no ano to aj nam vraveli ze ak rastie tak je to ok aj ked nepribera my ale ani nerastieme ani nepriberame... iinak presne toto aj moja dcera bola ona bola total zavislacka na dojceni... a vybehana chuducka ... a teraz ide pomaly do puberty a zjedla by aj mna 😀

sisaha
31. júl 2012

@maznacik007 no bude chciet vediet celu genezu a anamnezu, aku ma stolicu, ci zapacha. Odmeria, odvazi, prehmata brusko. Posle vas na ekg a sono brucha, objedna na krv. A potom zosumarizuje vysledky a stanovi dalsiu liecbu

zuzkat1
31. júl 2012

@sisaha moja mala cca 8-9kg teraz neviem presne ale viac ako 9 tusim nemala... no narodila sa 3760gramova...bola tucnucka... v mesiaci vsak mala uz len 3100 a odvtedy sa to taha...pribera a rastie ale pomaly...

sisaha
31. júl 2012

@maznacik007 ale ked bude brat krv, tak berie uplne na vsetko - hormony, celiakia, KO, ja som poziadala aj o alergiu na potraviny, tak dala aj to..

sisaha
31. júl 2012

@zuzkat1 presne ako moja...v bruchu živena dobre, narodena s vahou 3850 g a potom pomaly, pomalicky..., aby tomu jedlu neublizila... 😅

maznacik007
autor
31. júl 2012

@sisaha no ekg hadam zvladneme aj tak by sme mali ist na kontrolu teraz na jesen na kardiocentrum to vydrzi aj sono bruska lebo aj to nam robievaju... mame totiz aj zvacsenu slezinu dlhodobo... tak to prezijeme.. ja som sa bala ze nejake rektoskopie alebo nieco podobne na crievka robia.. diky zajtra sa objednam nebudem to uz odkladat...

zuzkat1
31. júl 2012

@maznacik007 jej tak to rada pocujem...lebo ona neje a stale beha energiu ma za 10tich... a vzdy sa zlaknem ked potom vidim takuto diskusiu a porovnavam tie udaje a zistim ze ma bud take miery alebo aj horsie a vy behate o doktoroch a my nie... no neviem... ona v pohode aj kaka aj pribera aj rastie pomalinky ale ide to... aj na satch vidim ze uz potrebuje trochu vacsie...tak snad jej nic nie je... v auguste poradna tak som zvedava...

sisaha
31. júl 2012

@maznacik007 v ambulancii ma hracky, takze maly sa zabavi, kym sa vy budete rozpravat

sisaha
31. júl 2012

@maznacik007 no neviem ci taketo nieco by robili takym malym detom. Ale zas ked mas tieto vysetrenia hotove, tak vas asi posielat na sono a ekg nebude. Vezmi si to so sebou potom

zuzkat1
31. júl 2012

@sisaha presne... moja mam stale vzdycha ze chuda dieta rebra jej trcia..pritom jej netrcia je taka akurat... ale ked ona nezje vobec ranajky max. si da kakao - asi pol pohara a potom desiata nejake ovocie alebo keksik a obed ak tak trosicku polievky aj to len ked sa jej pozdava a druhe zvacsa ani neochutna...olovrant nechce a vecera podla toho ci sa jej paci alebo nie... max. 1/4 chlabe..ale vacsinou ani to nie len z neho zlize maslo a zje sunku

sisaha
31. júl 2012

@zuzkat1 no mojej aj trcia rebra, ked je vyzlecena, ale tak co narobim? ja by som jej navarila co by chcela, ale ked ju jedlo nezaujima...Jedine jedlo, ktore dokaze jest aj 3 dni za sebou je paradajkova polievka. Ale to nemoze stale, ze ano..

Tu začni písať odpoveď...

Odošli