Pomalé priberanie u dieťaťa 4+

maznacik007
31. júl 2012

Syn velmi pomaly pribera.... ma 4 roky a nie a nie sa dostat cez hranicu 14 kg, je aj nizky takze nevyzera ze vychudnuty ale proste kym nepriberie tak sa nemoze vysvihnut do vysky...
maly ma viacere zdravotne problemy stitnu zlazu ma v poriadku, jest lubi masko, aj surovu zeleninu mi zje ale len male mnozstva ... ale asi mu to staci ale zasa vsetko vybeha a vyskace...
co mam robit na co sa zamerat resp. poradte z coho sa pribera ci su nejake speci veci na priberanie u deti ... nanestastie on prilohy moc nemusi radsej ma maso a ma aj vyhranene co zje.. nieco som citala ze existuju nejake nutridrinky co to je a kto to predpisuje?
dalej ak mate skusenosti ake vysetrenia treba dat urobit co by za tym mohlo byt.... mame ist na gastro ale tam z dovodu nizkeho vzrastu odoslala nas endokrinologia zatial mu z krvi vylucili celiakiu ale alergoimunu aj tak odporucila vysetrenie na gastro, co by este za tym mohlo byt...
tiez ake mate osvedcene recepty s nim je problem ze jeho nedonutim jest ked nechce.... a dalsia vec nechcem mu davat B vit. navyse ani tie kvasnice... z dovodu nasej dalsej diagnozy kde nie je dobre ho B ckami prekrmovat
rada by som keby sme pribrali a myslim ze by sa potom aj vysvihol do vysky...

pozn. pre katren nez som zalozila tuto diskusiu som si poctivo viac krat presla vyhladavacom najdene temy na moj problem a kedze moje dieta je uz vacsie a nemienim to riesit v x rokoch starych diskusiach kde sa riesia babetka .. a potom u nas je pravd. ze tam moze byt aj ina zdravotna pricina... a chcem vediet co treba dat vysetrit a co si pytat u lekarov... nechcem aby sem boli vkladane linky na ine temy 😉

zuzkat1
31. júl 2012

@sisaha tvoja je ale o dost vyssia...paradajkova aj u nas moze byt a este rascova s vajickom...

anjelicek26
31. júl 2012

@maznacik007 - inak co som sa docitala, tak celiaku z krvi zistia len v malom percente pripadov, aj keby bola hned tretieho stupna. Tie objemne stolice a nepriberanie urcite neznacia nic dobreho, tu by trebalo na uplne vylucenie endoskopiu, ale to je u tak maleho dietata mozne len v narkoze 😖 Inak Saska v jeho veku tiez 92cm a 13,5 kg 😝 Ale tak my uz aspon vieme, ze preco. Dufam, ze aj u vas zistia pricinu... ja sa tym prave prekopavam, co to vobec znamena... a mam aj odpovede, preco ma ona chudatko tak kazive zubky, tonu plaku, napriek tomu, ze cistime ako blazni, no otvara mi to oci..

sisaha
31. júl 2012

@zuzkat1 ale aj starsia..ale je pravda, ze za posledneho pol roka dala kazdy mesiac 1 cm...Teraz sa mi zda, ze uz 2 mesiace nerastie..,takze co priberie a nevyrastie, tak bude mat trosku tuku

sisaha
31. júl 2012

@anjelicek26 a co jej zistili?

anjelicek26
31. júl 2012

@sisaha - znizenu cinnost stitnej zlazy, vraj pri takych vysledkoch nema z coho rast. Zajtra nas caka endokrinolog, tak uvidime, co s nami budu robit.

sisaha
31. júl 2012

@anjelicek26 no, tak dufam,ze spravnou liecbou sa to napravi... U nas su hormony v poriadku, aj stolica..

zuzkat1
31. júl 2012

@sisaha tak moja ma 2 roky a 7 mesiacov takze nie je az taky velky vekovy rozdiel... to ti naozaj pekne narastla...moja mam pocit ze prave pribera... aj ked neviem z coho...ale zas nie vela... ale uz mala vcera na vahe rovnych 12kg...vazim ju uz na nasej digitalnej ...

sisaha
31. júl 2012

@anjelicek26 pravdepodobne zacnete pichat rastove hormony. Kamoska tiez svoje dcere picha, ale zacala dost neskoro, uz bude mat 10 rokov.

anjelicek26
31. júl 2012

@sisaha u nej to bolo v 4 rokoch hranicne,, dostala jodove tablety a poskocila za rok z 92 na 102 cm (tabletky brala dva mesiace, ale rastla cely rok)... teraz ma 106-107cm na 6 rokov a 16,6kg... teraz je to vraj fakt zle, ze to bude treba riesit.

sisaha
31. júl 2012

@anjelicek26 drzim palce, ale myslim, ze si to vcas podchytila..

anjelicek26
31. júl 2012

@sisaha - rastove hormony urcite nie, neni dovod. Aj pri tomto raste jej z rentgenu zapästia zistili minuly tyzden vyslednu vysku 157cm.. to neni nic extra, ale na dievcatko staci. Nie je to dovod jej pichat kazdy den injekcie. A strasne dufam a aj doky nam vravela, ze ak sa dobre nastavi liecba stitnej zlazy, moze byt aj vyssia, ako to, co jej vyslo teraz.

sisaha
31. júl 2012

@anjelicek26
@zuzkat1
@maznacik007 baby, idem spat, tak pekny vecer zatial

sisaha
31. júl 2012

@anjelicek26 tak lekari vedia co robia, verim tomu, ze spravnou liecbou sa to napravi 😉

sanym
1. aug 2012

@maznacik007 Ahoj. Máme veľmi podobný problém. Mladší syn má 4 roky a priberá aj rastie strašne pomaly - má 99 cm a 13 - 14 kg (podľa toho či práve jedol). Je strašne slabý jedák, na jedlo si celý deň ani nespomenie. Pochodili sme množstvo vyšetrení, je sledovaný na gastre aj imunoalergológii a zatiaľ sa nič nezistilo okrem tukov v stolici čo poukazuje na nejakú poruchu pankreasu, ale stále sa nevie akú. Ešte mi napadlo či ste boli na genetických testoch na vylúčenie cystickej fibrózy (my sme absolvovali, našťastie s neg. výsledkom). A napríklad celiakia sa u niektorých detí nemusí prejaviť zvýšením protilátok v krvi a dokáže ju len biopsia tenkého čreva. Starší syn má celiakiu, ale mladší má zatiaľ krv OK. Každopádne držím palce. 😉

maznacik007
autor
1. aug 2012

@anjelicek26 no s tou biopsiou ma strasila imunologicka..... tiez take nieco vravela ze to neznamena ked z krvi vylucia ze to nie je tam... no ved hadam nejako zvladneme ak by to bolo treba.... veru lekari to casto len tak hadzu ze sak sa vytiahne a tak... ale ked sa zjavi diagnoza tak clovek len otvara oci a dava si to do suvislosti... ja verim ze ked vas nastavia na liecbu tej stitky ze to bude o milion percent lepsie....

my mame maloho od roka a ked sme ho brali tak bol malinky ako babenko este vo vajci 7 kg.. dam vam fotku.... takze u neho sa to velmi pohlo ale mam pocit ze sa to zasa zastavilo...

@sisaha vezmem spravu z genetiky tam to ma vsetko spisane vsetky diagnozy a nalezy .... tam mu zatial nezistili nic ze im to nepasuje do ziadneho syndromu tie zakladne testovali to sa nepotvrdilo ale cysticku fibrozu neviem to asi nie opytam sa pediatricky,
@sanym spytam sa na tu CF, hej to je malicko.... co vazi tvoj syncek... u nas ja sa mu snazim davat co najviac len co lubi... inak aj u nas frci paradajkova polievka.... so syrom struhanym....

maznacik007
autor
1. aug 2012

xxx

maznacik007
autor
1. aug 2012

slubena fotka pokus c.2 ta druha to uz je u nas cca 2 mesiace

sisaha
1. aug 2012

@maznacik007 no je drobnejsi, ved uvidis co vam zistia. Dr. Nemcsicsova v Thalione je mila, trpezliva, aj sestricky. Daj potom vediet ako ste dopadli. Drzim palce

maznacik007
autor
1. aug 2012

@sisaha do thalianu nas nevezmu .... teda najprv ze ano a potom ked sa pytala na dalsie diagnozy tak ze nie ze musime ist na kramare.. ze tam su vyssie pracovisko... ma trafi....

sisaha
1. aug 2012

@maznacik007 jeeejda, tak to ma mrzi... ☹. Ale mohla by si sa spytat, ved ked si zaplatis rocny poplatok, ci nemoze niektore vysetrenia spravit doktorka tam a ked sa uz presiahnu "kompetencie", tak pojdete na kramare...? Skus napisat priamo doktorke a poprosit ju, ci by vas nevzala nemcsicsova@thalion.sk

maznacik007
autor
1. aug 2012

@sisaha no sak ma tam prepajali proste oni povedali ze mozem si to zaplatit a absolvovat to tam ale ze mi to bude prd platne lebo ze to vysetrenie co aj potrebujem robia len na kramaroch a to ze dokonca len pri hospitalizacii takze mi povedala sama ze to je zbytocne ze mam ist rovno tam lebo aj tak ma tam oni odoslu.... ale nevadi predycham .... proste niekedy sa inak neda co neurobime pre tych nasich loptosov...

adetka
1. aug 2012

dievcata... nestraste maaaa 😕 ... staria ma v 5,5 roku 15 kil. a 107 cm.. a je o hlavu mensia oproti vsetkym spoluziakom... od troch rokov pribrala kilo... doktorka jej robila odber krvi: a vsetko je v poriadku... na endokrinologiu nas neposialala... aj ked ja mam so stitkou problemy od svojich 24. rokov... vraj ma sice hranicne miery... ale je to v poriadku... ste mi vsadili chrobaka do hlavy

sisaha
1. aug 2012

@adetka k odbornym lekarom mozes ist aj bez odporucacieho listku, ja by som pre klud duse isla...Ved je to tvoje dieta..., aby si si niekedy v buducnosti nevycitala, ze sa dalo nieco riesit a neriesilo... Predsa len, oni su odborní lekári a vela veci mozu vidiet inak, ako pediater 😉

sisaha
1. aug 2012

@maznacik007 tak zrejme budu robit tu endoskopiu...NO nic, objednaj sa na kramare, tam budu zrejme dlhsie čakačky na vysetrenie, nech sa to zbytocne nezdrzuje... 😒

adetka
1. aug 2012

@sisaha Ďakujem Už som nás objednala na detskú endokrinológiu. Uvidíme.

reisi
1. aug 2012

Ahojte, tiez sa trapime s priberanim a "rastenim "ak to tak mozem nazvat...varila som denne tri druhy jedal len , aby dcera nieco zjedla...nic jej nechutilo, nemala pocit hladu...od 21 mesiacov ma autoimunne ochorenie...ale ani jeden dr. nechcel pripustit suvis...uzivala lieky , ktore mali vedlajsi ucinok narast vahy u nej nic...tri roky mala rovnaku vahu a skoro vobec nerastla bola pod vsetkym rastovymi i vahovymi krivkami...potom sa to pomalinky zacalo rozbehat,vlani v decembri jej zacalo chutit a zacala priberat a rast...teraz ma 112 a 18 kg ma 7 rokov. Kedze som z toho bola nestastna a stale som to riesila pomohlo mi kedze dcera sa lieci i ajurvedou zistenie od ajurvedskeho lekara,ze dieta pokial jeho organizmus bojuje s vaznym ochorenim vynaklada vsetky sily na boj s diagnozou dieta nerastie a nepribera, ked sa stav dietata upravi k lepsiemu, organizmus zacne fungovat i tymto smerom. Pisem laicky ale snad pochopitelne. Dufam, ze postupne dohoni zameskane lebo teda nam to dalo tych par rokov dost zabrat 😝

reisi
1. aug 2012

Este ma zaujimalo kto bol pri hranicnych krvnych testoch na celiakiu hned na endoskopiu? My mame z genetickych testov vylucenu celiakiu, dokonca dva dr ju vylucili ale vraj pre istotu nech dam...no nemam vela chuti, kedze tych vysetreni je uz nadmieru a uz musim selektovat co ano a co nie.

maznacik007
autor
1. aug 2012

@reisi osobne by som nedala endoskopiu robit ale zacala stravovaci rezim ako pri celiakii....

nam sa celiakia z krvi nepotrvdila a to ani hranicne ale zasa endokrinologia pozaduje uplne vylucenie tejto diagnozy ja len chcem aby rastol aspon trochu.. a nie dva centi za rok... a topanky nosil z minuleho roka a stale su mu dobre...

@adetka no ja by som trvala na tom nech jej skontroluju tu stitku .... aj @anjelicek26 ma podobne so Saskou... a vidis teraz im to zistili , inak anjelicek ako ste dopadli u lekara...

ale zasa kocky ja si vravim ze to ma aj vyhody... my chodime s kocikom a moj ma este aj dudel takze vsade ho pustaju bez vstupneho ako dieta do troch rokov teda ak ich neupozornim... 😀

gubcikova
1. aug 2012

moja malá má 2 aj 9mes. a váži 11,6kg.od 2 rokoch pribrala 600g a meria 92cm.nohavice musíme nosiť od 18-24mes.papáme dosť.no ona je živá a rýchlo to vybehá.doktorka to nerieši.jej rovesníčky majú 14,5.

sanym
1. aug 2012

@reisi keď vám genetika vylúčila celiakiu, tak ju dcérka určite nemá. Genetické testy na celiakiu potvrdia, resp. vylúčia genetickú predispozíciu na túto chorobu - takže keď sa u dcérky vylúčila prítomnosť predispozície v génoch celiakiu nemá. Môj starší syn má celiakiu, mladšiemu sa potvrdila genetická predispozícia čo ale znamená len toľko, že buď mu celiakia môže prepuknúť po najbližšom infekte, alebo kedykoľvek v priebehu života alebo aj vôbec.