Postup zavádzania príkrmov

lusia222
27. mar 2013

Ahojte,chcela by som sa opytat cim sa pokracuje po prikrmovani zeleninkou,ovocim,kasickami a maskom?? Potom uz moze dietatko ,,vsetko" alebo je aj dalsi postup zavadzania potravin? Dakujem velmi pekne

zivika
27. mar 2013

@lusia222 a ake stare dietatko? takmer vsetko moze dietatko zruba od 1 roka, okrem hub, korenistych a pikantnych jedal, udenych vyrobkov, ja by som nedavala ani vyprazane, ani tucne masa...co si pamatam, ja som po masku zacala s jogurtami a inymi mliecnymi vyrobkami, potom strukoviny

ewca
27. mar 2013

suhlasim s @zivika , a medzi tym este lepok.... to je najlepsie okolo 5-6 mesiaca

moon1979
27. mar 2013

@ewca lepok v 5-6 mesiaci? ufff to dáš riadne zabrať tráveniu 😖 😖 😖 😖

ewca
27. mar 2013

@moon1979 lepok sa ma prave preto vtedy pridavat do stravy kym je este dietatko chranene materskym mliekom...samozrejme som to nemyslela tak ze dietatu natriet chlieb s maslom... ale pomrvit do vyzivky jednu piskotku, alebo do polievocky pomixovat trosku cestovinky, popropade nechat dieta zuzlat chlebikovu korku (pod dozorom samozrejme) urcite travenie nezatazi tolko ako napriklad pribinacik alebo tvaroh a ine .... teda aspon mne to takto bolo vysvetlene a aj som to takto robila

moon1979
27. mar 2013

@ewca tak môj malý má 3 roky ale hovadinku typu "pribináčik" dostal asi pred mesiacom prvýkrát ... a aj to som mu ja nekúpila 🙂 a nedávala som ani piškoty (už len svojim zložením nie je vhodná do prvého roka a nedáva dieťaťu okrem návyku na hlúposti nič pozitívne pre telo) a iné zbytočnosti do jedného roka ... lepok som mu dala až po 9 mesiaci a aj to vo forme cestoviny alebo pečiva ...
ale nech každá maminka urobí ako uzná za vhodné 🙂

ewca
27. mar 2013

@moon1979 no moja dcera (2r) pribinacika jedava, jogurty jej nechutia, tak aspon nejaky mliecny vyrobok ale tiez nie kazdy den a ani ho nezje cely... piskotu som jej obcas pomrvila, ale inak im tiez velmi neublizi.... tiez si myslim, ze cestoviny a pecivo je lepsie ako sladka piskota a uplne suhlasim s tvrdenim, ze nech kazda maminka spravi tak ako uzna za vhodne.... a taktiez by kazda maminka mala ostatne maminky respektovat 🙂

hradnapani
27. mar 2013

@lusia222 tuto to najdes v kocke vsetko http://babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat... plus na tej stranke je kopa dalsich clankov. Aj tu na koniku je nespocetne diskusii o tom.

josenka
27. mar 2013

@lusia222 Pridávam tiež jeden dobrý link http://kojeni.net/prikrmy.php

@hradnapani Mrkla som sa na ten link, je fakt dobrý 😵 .

cawes
27. mar 2013

@moon1979 lepok me dolezite zaradit medzi 6-8mesiacom zivota. Nie skor ako 6 vsak. A urcite ie neskor ako 8.mam doma muza celiatika takze o tomto viem dost kedze je riziko ze to bude mat aj maly. Je dolezite dat lepok z dovodu aby nenastala celiakia v neskorsom veku.

@lusia222 co sa tyka prikrmov. Tak ja som zacala zelenina, neskor ovocie (jablko,hruska,banan) potom kase na veceru. Teraz mame jedalnicek nasledovny :
Rano mlieko
Desiata domaca presnidavka s detskymi piskotami (babylove)
Obed zelenina plus ryza/cestovina a /alebo mäsko napr dnes bolo zemiaky mrkva cuketa vareny zltok.
Olovrant: presnidavka/alebo banan
Vecera mliecna kasa s bananom alebo ovocim

Zo zeleniny papame uz: mmrkvu, zemiak, brokolicu, karfiol, dynu, avokado, cuketa, spenat
Ovocie: jablko, hruska, banan, slivka, mango vsetko okrem bananu varene.
Masko : kuracie (nohy) morcacie (prsia) hovadzie a telacie.

hradnapani
27. mar 2013

@lusia222 ale v zasade, ak uz zvlada dieta to, co si vymenovala, tak moze "skoro vsetko", s vynimkou velmi solenych, korenistych potravin, treba dat pozor na alergeny (orechy, med), nadalej sa vyhybat cukru, udeninam (pozor na tzv.detske sunky!), Pomaly je mozne skusit zltok, cize cele vajicko, strukoviny (najlepsie zacat lasie stravitelnymi, napriklad cervenou sosovicou) atd.

hradnapani
27. mar 2013

@josenka ano, ten tvoj je tiez dobry, nevedela som ho v rychlosti najst, prehladne tabulky sa vzdy zidu 🙂

saska.t
27. mar 2013

@moon1979 podla poslednych studii,je vhodne zaradit lepok okolo 5-6 mes. najlepsie ak je este kojene,tym je chranene pred agresivitou lepku,9 mes.uz je neskoro 😉 aj ked kedysi kazali az po 8-9 mes.ale zistili,ze deti reagovali horsie,alebo sa potvrdila celiakia
@ewca piskoty uplne nevhodne min do roka kedze je obsahuju cele vajcia a vela cukru,pribinak nevhodny pree deti vobec - ziadna vyzivova hodnota,plny farbiv a konzervantov,je lepsie urobit domaceho trva presne 2 min. a vies co tvoje dieta je - ak zmiesas hladky tvaroh so slahackovou vyslahas cca 2 min. pridas vanilkovy ci trsinovy cukor,mas hotoveho domaceho pribinaka a zdraveho,podl chuti pridas kakao al.vanilku a mas aj rozne chute 😉 vsetky produkty by mali byt plnotucne alebo polot. 😉

ewca
27. mar 2013

@saska.t jej, dakujem za recept na domaceho pribinacika, urcite vyskusam, mame doma aj jogurtovac, ale hovorim dcera to nechce... ano s tymi bielkami vajencymi mas pravdu.... priznam ze v strave nie som uplne striktna a ked sme sli k svokrovcom tak sa ani nedalo (key ste vedeli co vsetko do nej chceli napchat a ake z toho boli vzdy hadky...) .... a poznam napriklad aj zdravotnu sestru u pediatra, ktora sa chvalila, ze 4 mesacne dvojicky uz spapaju celeho pribinacia a od dvoch mesiacvo davala detom mrkvu a neviem co vsetko...takze snad nie som az taka ukrizovaniahodna matka 🙂 ....

moon1979
27. mar 2013

@saska.t ano, tie štúdie menia každým rokom 🙂 pre mňa osobne je skoro cpať do 5 mesačného dieťaťa niektoré potraviny keď len vtom období začínam dávať prvé pokrmy - v mojom prípade zeleninu 🙂 ale ako som písala, nech mamička urobí ako myslí ... ja by som určite 5 mesačnému nedala nech si štúdie hovoria čo chcú ... o rok vídu nové štúdie, ktoré odporučia prvý príkrm 1 mesačnému dieťaťu ... čo dodať ...
to, čo deklarovali pred 3 rokmi dnes považujú za nonsens a nesprávne ... ja už tie ich štúdie ani neriešim 🙂 poznám si dieťa a viem, čo je pre neho to najlepšie a mám krásne 3 ročné zdravé dieťa, ktoré nevie, čo sú to ATB ani iné lieky ... vdaka bohu ... a mimochodom nebol kojený (nie mojim nechcením ...)

saska.t
27. mar 2013

jejda ospravedlnujem sa za pravopis,ale mam nieco s klavesnicou a nechce posluchat a niektore pismenka vypadavaju
@ewca aby som to upresnila so slahackovou smotanou, no u mna stravovanie deti osobna aj profesna zalezitost,takze na konzervanty a farbiva pozeram neustale,kedze mozu u deti sposobovat hyperaktivitu a rozne poruchy a problemy zo zdravotneho hladiska 😅

saska.t
27. mar 2013

@moon1979 hovorila som o naozajstnych (dlhorocnych) medicinskych studiach,kedze som to studovala,nie o tych internetovych v ktorych sa pise stale nieco nove.... 😉 a neoverene...

moon1979
27. mar 2013

@saska.t
súčasná medicína je postavená len na "tlmení príznakov" na určitú dobu a nie na úplné vyliečenie ... veď keď by sme boli všetci zdraví z čoho by žili lekári? 🙂 ... píšem trošku nadnesene ale kus pravdy vtom je ... keď raz začneš behať po lekároch, už sa ich nezbavíš ... 🙂
s farbivami a konzervantmi a ich negatívnymi vplyvmi hlavne na detský organizmus úplne súhlasím ...

saska.t
27. mar 2013

@moon1979 tak o tom nemusime diskutovat,plne suhlasim,zdravotnictvo je len biznis sponzorovany farma-firmami,napriek tomu,ze pracujem v tejto sfere je mi z toho nagrc a snazim sa robit vsetko,aby sme ziadnych lekarov v nasom zivote neptrebovali a ked,tak len minimalne a zili najzdravsie,ako to len ide 😉

zuzana909
27. mar 2013

@saska.t by ma zaujímalo aké konzervačné látky a farbivá obsahuje pribináčik, myslím ten originálny pribináčik, nie napodobneniny.
malá ho nejedáva a ani sme neskúšali a zaujímalo by ma čo tam dávajú, lebo slogan hovorí niečo iné a čo potom klasické jogurty, tie sú ok, ktorý by som mohla dať malému, budeme mať o chvíľku 9 mesiacov a rozmýšľala som nad bielym jogurtom len neviem akú značku?

moon1979
27. mar 2013

@saska.t podobne 🙂

lusia222
autor
27. mar 2013

@saska.t prepac ze otravujem ale nemohla by si mi v skratke napisat ako ti je postupne s tym dalsim zavadzanim prikrmov,co nasleduje? Mam nieco s pocitacom a ta tabulka mi nejde 😒 dakujem velmi pekne

saska.t
27. mar 2013

@zuzana909 rada by som ti odpovedala ohladom pribinacika,ale uz si to nepamätam (nezijem na SK),ale viem,ze som ich tam objavila dost. Okrem ineho obsahuje tvaroh,ktory sa do 1 r.tiez nedoporucuje (vela nestravitelnych biekovin BKM) zatazuje nadmerne ladviny
co sa tyka jogurtov,ked som na SK pre deti vo vasom veku som objavila znacky Zvolensky,Holandia alebo myslim Sabi sa volal, zaklad pri vybere pre deti do 1 roka je -biely,plnotucny,smotanovy so zivymi kulturami,bez pridania pomocnych latok (eciek,umelych farbiv,konzervantov) upozornujem,ze biela activia je nevhodna,obsahuje vela draslika - ktory je nevhodny pre tak male deti. Najviac sa u nas osvedcil Zvolensky-nie je taky kysli ako Holandia,mozno ti ostatne kocky poradia aj ine znacky 😉

saska.t
27. mar 2013

@lusia222 musis mi v prvom rade povedat,ake stare mas dietatko a co vsetko uz mate za sebou 😉

lusia222
autor
27. mar 2013

@saska.t zo zeleninky mame za sebou mrkvu,apstrnak,zemiak,cuketu,brokolicu,karfiol a kalerab.Malej najviac chutila mrkva,brokolica a kalerab,bez problemov spapa 100ml. Postupne sme pridavali do toho ryzu,skusali sme raz aj ovsene vlocky co jej vobec nechutilo 🙂 a raz mala aj kuracie masko ale usudila som ze na to je este priskoro tak som z toho upustila. Tak dva tyzdne by som este chcela ostat pri zelenine a potom prejst na ovocie.Mala ma 5 mesiacov a 1 tyzden. Viem ze sa odporuca do pol roka iba kojit ale poviem ti ze ako som zacala davat tieto veci tak lepsie spinka,aj cez den co pred tym nehrozilo a velmi jej zeleninka chuti.Inac si pytala MM tak kazdu hodinku a teraz je to tak kazde skoro dve.Nikam sa neponahlam len ma zaujima ako sa postupuje neskor,teda cim sa pokracuje a ktory chod kojenia sa kedy vynechava.

hradnapani
27. mar 2013

@lusia222 jejha,ked som pisala moju odpoved, tak som predpokladala, ze ma uz skoro rok, ked uz aj masko si spominala... takze moja odpoved este urcite neplati pre 5 mesacne babatko, ale az od roka 😉

saska.t
27. mar 2013

@lusia222 2-3 tyz.po zacati prikrmov sa zaraduje mäsko (biele-morka,kralik kura) a zaroven ovocie (ovocie-nie exoticke-vynimkou je banan,ktory mozes zaradit) preferuje sa uvarene,moj osobny nazor je,ze ak nie su v najblizsej rodine potravinove alergie,nie je dovod ovocie varit-len by prislo o vitaminy. Tento stav prikrmov tj.2 denne mozu kludne ostat do skonc.7 mes. Davka mäska je na 1 prikrm cca 20g tj.kocka asi 2x2 cm, plna davka prikrmu /samozrejme nie hned na zaciatku prikrmov/ by mala byt 150-250 ml,podla toho ake je dieta hlados,, co sa tyka kojenia-ziadne by si nemala vynechat,po kazdom prikrme by si mala dat aspon cucnut,kedze MM sluzi aj ako pitie,nielen papanie - nesmies zabudnut,ze pre dieta je prikrm na ochutnavanie a spoznavanie a nie na poriadne najedenie,do 1 r.je hlavnou a velmi podstatnou zlozkou mliecko a preto ho v ziadnom pripade netreba obmedzovat. Pri zacati prikrmov by si mala zacat ponukat vodicku,hlavne na spoznavanie (staci po 6 mes.) Do kazdeho prikrmu treba dat trosku tuku (oliv.olej,slnecnicovy atd.najlepsie za studena lisovany) kedze vit..a mineraly su rozpustne v tukoch. 😉 Casom mozes mäsko nahradit 1x v tyz.zltkom z vajicka. Oficialne sa uvadza po plnom zavedeni prikrmov mäsko pridavat 6x v tyzdni a 1 x zltko no moj osobny nazor je to prehnane staci aj 4x v tyzdni,tolko zeleza a bielkovin zasa mäso neobsahuje,aby to malo na vyvoj dietata taky vplyv - rozhodne musis ako mama sama zvazit,ako sa zariadis,kazde dieta je ine a ma ine tempo,ktoremu sa treba prisposobit a neriadit sa tabulkami 😉 Ak som nieco zabudla kludne sa ozvi 😉

lusia222
autor
28. mar 2013

@saska.t dakujem pekne 🙂 urcite chcem dcerku co najdlhsie kojit ale je fakt ze je to riadny hlados preto sme aj na odporucanie pediatra zacali s tou zeleninkou 🙂 alergik v rodine nie je nikto nastasie tak hadam ani dcerka nebude. Takze ked uz sme dva tyzdne na zeleninke mozem zacat davat aj ovocie a masko alebo na to je este priskoro?

lusia222
autor
28. mar 2013

@hradnapani jasne,to bolo len zo zvedavosti,urcite jej nebudem uz teraz pchat vsetko mozne 🙂

saska.t
28. mar 2013

@lusia222 ak si myslis,ze mala je uz na to pripravena mozes 😉

zuzana909
28. mar 2013

@saska.t dneska som kúpila pribináčika a napíšem ti zloženie, ak budeš taká dobrá napíš mi, ktoré zložky sú nevhodné a je potrebné sa im vyhnúť aj v iných typoch jogurtov alebo tvarohov
- tvaroh, smotana, cukor, jedlá želatína, zahusťovadlá: xantánová guma, modifikovaný kukuričný škrob, kakaová zložka: kakaový prášok 19%, cukor, glukózovo-fruktózovy sirup, čokoládový prášok
viem, že veľa mamičiek hovorí o pribináčiku ako o najhoršom jogurte-tvarohu a pritom na obale majú písané bez konzervačných látok a umelých farbív
človek potom nevie čo si má myslieť, mne deti pribináčik nejedia, ale ja si ho sem tam kúpim, mne chutí 🙂