Prechod na obyčajné mlieko. Ako na to?

danciacik
2. okt 2007

Ahojte. Nenašla som tu takú tému a potrebujem poradiť. Radi by sme prešli už na nízkotučné mliečko, pretože malá už dosť dlho papá aj pudingy aj jogurty aj krupicu, proste väčšinu robenú z nízkotučného mlieka. Ale keď jej ho dám piť tak potiahne 2-razy a viac už nechce. Poraďte mi ako ju naučiť piť obyčajné mlieko. Ako prejsť z Hami na obyčajné? Za každú radu ďakujem.

tamarka_laura
3. okt 2007

Ahojte! Nam detska lekarka kazala jogurt po 9. mesiaci (kojene dieťa) a to obyčajny biely jogurt ( napr.Sabi) a ak dieťa odmieta, tak že dodať domaci džem. Ja zvyknem niekedy dať roztlačeny banán. Čistý mi nechce.
Pribinačik po roku aj my sa už na neho tešíme.

janulap
3. okt 2007

Danciacikto ti dala dr.nejaku chybnu informaciu o mlieku,nie?Ak ches davat obycajne mlieko,tak PLNOTUCNE!!!Nie nizkotucne.Nie preto,ze by z neho pribrala,ale preto,ze v plnotucnom su tuky,ktore potrebuje dietatko na vyvoj mozgu. 😕

stefy
3. okt 2007

tak čaute maminy, ja vám zruším asi všetky vaše dobre mienené rady a odporúčania. Všetky deti som dojčila viac ako 6 mesiacov a mám štyri. ked som chcela prejsť na umelú výživu tak všetky odmietali, vyskúšali sme rôzne aj granko atd. Bola som zúfala, pretože už odmietali prsník, tak som musela niečo vymyslieť. Skúsila som obyčajné polotučné sáčkové s minimálnou trvanlivosťou, prevarila som a chalani pili. Všetci traja. Nie sú ani alergický, ani chorľavý. S krabicovými mliekami sa nekamarátime, lebo zapekajú!!! Teraz mám 9 mesačné dievčatko, ale s ňou to nie je také jednoduché, takže každé dieťa je iné a nedá sa to zrejme generalizovať. Veľa úspechov 🙂

maminka07
3. okt 2007

stefy: a co davas teraz papat Sabrinke? preco to s nou nieje jednoduche?

stefy
3. okt 2007

krabicové som myslela tie trvanlivé.

tamarka_laura
3. okt 2007

Nám bolo poradené polotučné mlieko krátkodobe. Do letnej dovolenky sme ho aj prevarali a od 2 rokov sme prešli na mlieko bez prevarania a už davame aj trvanlivé (staršej dcére)

janulap
3. okt 2007

Stefy,ano kazde babtko je ine.Ja som kojila obe baby 1rok.ked som presla na nrmalne mlieko-kravske,tak mi ho vypili a vypiju len s Grankom.A ked sme nemali plnotucne,dala som v nudzi aj polotucne.Ale nizkotucne sa mi zda pre dietatko nevhodne.Preto som aj rekvapena,ze to dr. danciatku poradila 😖

andrea.m
3. okt 2007

nízkotučné je ľahšie stráviteľne.moje deti piju len také a žijú.ja by som poradila riadiť sa vlastným inštiktom a povahou dieťatka.

dea to že rodičia nemajú na UM je bohužiaľ realita.sú rodiny ktorých príjem je sotva 10 tisíc dokopy a z toho treba mesačne na mlieko do 6m veku dieťaťa 3-4 tisícky+ nájomne a inkaso a nemáš ani na chleba.určite to nieje o tom žeby to dieťaťu dopriať nechceli.viem to z vlastnej skúsenosti spred 4 rokov.keby som nemala bebu na lekársky predpis tak sa idem odstreliť.ale to je na dlhý príbeh.ešte že už ma manžel inú prácu 😀

luciask
3. okt 2007

ja som pocula o systeme zavadzania normlaneho mlieka takto. Najprv skusas, ak nechce normalne, spravis dakme tomu 7 dielov umeleho mlieka a 1 diel kravskeho a po dvoch dnoch ked si dietatko zvykne tak das 6 dielov umeleho a 2 diely kravskeho a postupne zavadzas kravske kym nevypije iba cisto kravske, niektore deti si musia zvyknut na nove chute a trva im to dlhsie. Tiez je dobre skusit ho ochutit a potom zmensovat davku ochucovadla. Hadam to niekomu pomoze.

nelika666
3. okt 2007

teoria o mlieku

Deťom do 2 rokov, a v poslednom čase deťom až do 3 rokov, sa neodporúčajú pasterizované mlieka ani mlieka s predĺženou trvanlivosťou, pretože z hľadiska zloženia nie sú najvhodnejšou stravou pre dojčatá (zbytočne vysoký obsah bielkovín, vyššia osmolalita, nedostatočný obsah kyseliny linolovej a linolénovej), nakoľko kravské mlieko je silná alergénna potravina, predstavuje aj riziko rozvoja alergie.
Intoleranciou kravského mlieka u dojčiat sa označuje nežiaduca reakcia organizmu na cukry alebo tuky kravského mlieka, zatiaľ čo reakcia na bielkoviny sa považuje za alergiu, ktorá sa môže skôr či neskôr prejaviť rôznymi gastrointestinálnymi (vracanie, hnačka, zápchy), kožnými (atopická dermatitída, exémy, urtikária - žihľavka), respiračnými a inými (dojčenské koliky, poruchy spánku) symptómami.
Odporúčam vám kravské mlieko nahrádzať umelým mliekom aj pri príprave jedál, teda použiť umelé mlieko aj na varenie pudingov, krupice či iných mliečnych pokrmov, aj keď tepelne spracovávané potraviny majú nižší obsah alergénov (alergizujúcich látok). Obsiahnutá bielkovina sa pôsobením tepla zmení - denaturuje sa, a stane sa znášanlivejšou.

stefy
3. okt 2007

Sabrinku ešte kojim, ale celkom odmieta fľašu, vôbec nič z fľaše nevypije.

luciask
3. okt 2007

Moje tiez nechceli z flase pit a tak sme zacinali na poohariku zo sosacikom asi okolo 7-8 mes., flase sa nedotkli ani jedna ani druha. A tiez ten sosacikovy poharik byval zo zaciatku iba ako hracka a nie vela vypili ale postupne sa naucili.

andrea.m
3. okt 2007

teória je jedná vec a prax druhá.a ked pôjde dieťa do škôlky alebo do jaslí skôr ako v troch rokoch tak čo? ved tam davaju kravské mlieko a potom to dieťa trpí raz toľko ked doma na umelom a zrazu šok.a ked sa to mlieko prevarí tak je to v pohode si myslím aspoň u zdravých detí.

fabuska
3. okt 2007

mile mamicky vazne ste ma bobavili.Danciacik vas prosi o radu ako ma prejst na obycajne mlieko aby to dietatku chutilo a zacalo pit a vy zatial sudite ci je to spravne alebo nie onasa vas na to nepyta.Ja poznam dost mamiciek co to tiez odsudzuju ale beriem to tak kazdy nech robi podla svojho lebo nikto sa nevie vzit do situacie toho druheho.Ale poznam aj mamicku co ma rizikove dieta a dava mu mliecko prevarene kravske a je v pohode.Moja mala nema ani rok a od narodenia mala problemy s jedenim a tiez na noc dostava prevarene mlieko kravske,kupujem polotucne ale davam jej tam 3odmerky nutrilonu.A co ma teraz za to odsudite?Kazdeho je osobna vec ako a kedy zacne.Tak ak mate zaujem poradte jej a nekrytizujte ci chce s tym zacat a ci je to skoro.
A teraz sa mozete do mna pustit s krytikov ja viem ze si par na mne zgustne tak nech sa paci!!!! 🙂
A dam ti radu skus jej pridavat do toho Hami,a postupne jej davaj menej a menej odmeriek alebo vyskusaj nieco co ma rada,ty sama vies co je pre nu dobre.To je moj nazor.

zuzu13
3. okt 2007

andrea pekne si to napísala 😀 je to smutné ale je to tak...niektoré rodiny nemajú na UM...no a tu sa tisne otázka...prečo mali dieťa, keď nemajú na základné potreby???odpovede sú rozne...a nebudem to rozoberať....
a čo sa týka teorií o mliekou???je to všetko len otázka reklamy/a peňazí/...
každá mama chce pre svoje deti to naj...a je len na nej ako bude postupovať ... 😅

andrea.m
3. okt 2007

zuzu 😀 no napr.preto že sa neskutočne ľúbia a situácia že po pôrode nenabehne laktácia im pripadala ako science fiction 😀

janulap
3. okt 2007

zuzu,ano.Niektore maminky nemaju na UM,tak naco im bolo dieta.To mozme povedat,ze ved mala kojit,ked nema na UM.A nekoji?Tak naco jej bolo dieta.
ja viem,ze mnohe rodiny si nemozu dovolit pri 2-3-4detoch kupovat pre najmensie UM,ked stasiemu treba zosity do skoly,a vsetkym detom treba jogurty,ovocie...
fabuska-nemyslim,ze sa tu niekto pustil do danciatka.Len sme sa pozastavili nad tym,ze jej dr.kazala davat dojcatu nizkotucne mlieko.

danciacik
autor
4. okt 2007

Fabuska ďakujem za radu - skúsim to. 😉 A mimochodom včera som rozprávala s tetou - má dve krásne a zdravé dievčatá a pýtala som sa jej kedy prešla na obyčajné mlieko a aké dávala. Dávala nízkotučné a prešla naňho asi keď mali dievčatá 6 mesiacov. A sú zdravučké.

elliana
4. okt 2007

danciacik, skus plnotucne, mozno jej to nizkotucne nechuti, ono nema bohvieaku chut. A to plnotucne skus nejako ochutit. Ale fakt je to nizkotucne take vodove, mozno preto ho nechce
drzim prsty, nech to zvladnete

cat
4. okt 2007

mila fabuska aj mna si pobavila. Urobit v jednom slove 2 hrubky to je vykon. Rady dane danciacikovi boli myslene len v dobrom, nie ako utok a myslim ze danciacik to aj tak berie.

nelika666
4. okt 2007

andrea ved nikto netvrdi ze niekto sa ma doslova dodrziavat toho ze do 3rokov dieta mlieko nema dostat.. ide o to ze dcerka danciacika ma 10mesiacov.. a na nete je fakt vela diskusii o tom ze minimalne do roka kravske mlieko nie..

a naozaj ju nikto nenuti s tymto nazorom suhlasit.. tu teoriu som tu okopirovala preto aby si ju mohli mamicky precitat a same sa rozhodnut ci dietatu kr. mlieko daju alebo nie..

a v IP kt. som danciacikovi napisala bolo okrem ineho aj to ze ak uz chce davat mlieko tak urcite plnotucne.. alebo podla niektorych sa moze aj riedit vodou..

alergia kt. si moze dieta vypestovat na alergiu nezasahuje len deti, kt. rodiacia maju nejaku alrgiu - nebudem tu pisat percentualne vysledky
je na kazdej matke aby sa rozhodla a verim ze kazda matka chce svojmu dietatu to najlepsie.. ja som sa rohodla nedavat a to nie len preto ze ja som alergik.. lieky beriem od 7-mich rokov a veru to nie je prechadzka ruzovou zahradou - obmedzuje ma to teraz a obmedzovalo ma to aj v skole..

to by bolo asi vsetko co chcem k tejto teme povedat

broskynka
4. okt 2007

ja som sa taktiež dočítala,že pasterizované kravské mlieko sa má dávať deťom po prvom roku aj to plnotučné,pretože hrozí alergia,tak ako je to aj s citrusovým ovocím a s tými jogurtmi to bude podobne,nie 😒

nelika666
4. okt 2007

jogurty su ine v tom ze v nich je bielkovina, ktoru obsahuje aj kr.mlieko uz rozlozena tak tie vlastne deti mozu - deti, alergickych rodicov, nachylne na alergie by mali tiez pockat do roka 😉

broskynka
4. okt 2007

nelika ďakujem a ešte sa chcem opýtať od kedy jogurty a aký druh?

nelika666
4. okt 2007

na prvej strane som to pisala 😉

zuzka25
4. okt 2007

danciacik, ja som postupovala pri kubkovi takto, najskor som zacala robit krupicu a pudingy z plnotucneho mlieka a pridavala som aj do varenych jedal, po asi mesiaci som zacala davat na ranajky flasku plnotucneho, poobede umele a postupne som umele vyradila. celkom sa chytil a umele potom uz nechcel. u janika bol iny problem, mal asi od 4teho mesiaca exemy, hlavne na nozickach a na licku na jednej strane, chodila som s tym ku koznej, kremy nepomahali, tak som mu od 6teho mesiaca zacala davat kozie mliecko, vobec neprotestoval, asi od 10teho mesiaca som zacala davat kravske plnotucne, z toho mi vracal, tak sme presli na polotucne a odvtedy je dobre. skus polotucne, mozno zachuti. 😉

dea
5. okt 2007

cat suhlasim s tebou a najma s tou"krytikou" 😉 a aj s tym ze to nebol utok, ale len poskytnute informacie, ktore by jej mali pomoct rozhodnut sa ci vobec prejst tak skoro z hami na kravske mlieko 😉 verim ze si danciacik precitala vsetky infosky o kravskom mlieku ze preco ho este nedavat a ostane aspon do roka pri hami. Zas na druhej strane danciacik nepisala ze si hami mlieko nemozu dovolit 😉 tak ja v tom nevidim problem ostat pri nom este tie dva mesiace 😉

danciacik
autor
5. okt 2007

Dea prečítala som si všetky príspevky a vybrala som si z nich čo potrebujem. A pravdupovediac viac som sa sústredila na tie kde mi radia ako ho zaviesť do jedálnička.
Ďakujem všetkým babám za snahu.

babulka
5. okt 2007

Aj mna tie hrubYce bavia, niekedy mam pocit, ze sme na zakladne skole, na prvom stupni.
Jedna otazocka - ked viete, ze nieco moze byt pre dieta potencialne (a s dost vysokym percentom pravdepodobnosti) skodlive, preco pokusate osud? Viem, ze to nie je predmetom tejto temy, ale ked uz sme u kravskeho mlieka, je to alergen ako hrom. Predcasnym podavanim moze sposobit zavazne reakcie traviaceho traktu a celeho organizmu, a to dozivotne. Iste, fajcenie, pitie alkoholu... tiez skodi, ale spravidla to robia dospeli jedinci (alebo taki, co uz maju aku taku schopnost o sebe uvazovat), ale robit "pokusy" na vlastnom dietati, o ktorych viem, ze mu mozu uskodit, a toto dieta nie je schopne samo o sebe rozhodovat, to mi pride zvlastne. Ono to dieta sa vam iste podakuje, ked bude dozivotne trpiet alergiou, este lepsie koznymi chorobami (pri hladani kamartova a partnerov...byvaju to krute casy), pobytmi v nemocnici...
len jeden priklad z okolia - znama, tiez matka typu "ani susedovej nic nie je, tak ani mojej nebude" takisto zacala experimentovat, tiez ju uz nebavili len mrkvicky, ovocie, vsak nech si dieta da, ked mu chuti (pravdupovediac, dieta zje aj segedin, ked mu ho nalozite, ide o to, ci mam dost rozumu mu ho nenalozit). Zacala s kravskym mliekom dost skoro, vsak nebude vyhadzovat peniaze na umelace, ktore su nanic. Teraz jej dcerka bojuju s tazkou anemiou, v nemocinici su castejsie ako doma, ma silne skrizene alergie, dostala uz parkrat transfuziu krvi (v dnesnej dobe nic moc) prave kvoli anemii, to dieta bude snad zit zo vzduchu, ked nemoze pomaly nic jest. Ano, mile mamicky, reakcia na kravske mlieko. Tazka alergia na bielkovinu KM so skrizenymi reakciami, postihnuta sliznica creva a to dozivotne. Teraz mila premudrela mamicka kade chodi, tade vyplakva, aky ma ona tazky zivot, ze su stale s dcerou doma alebo v nemocnici, nemaju peniaze, kedze sa nikde nemoze zamestnat. Chcela by vratit cas... Bohuzial, aj jej lekarka je kdesi so zapadakova a diplom z roku 3, tiez nesie podiel viny.
Tej mamicky mi nie je luto, len to krasne dievcatko bude cely zivot trpiet kvoli sprostej materi.
Vzdy, ked si precitam, co matky dobrovolne pachaju na svojich detoch, mam pre ocami tu malu. Svojej matke ma byt uz teraz za co vdacna.
Takze tu nejde o kritiku ani plamenny prejav "premudrelych" osob, len sa casto dobra rada zamiena s utokom. Radsej potom nezakladajme temy, ked by sme radi poculi, ze ako vsetko, co robime, je super.
Vela zdravicka vsetkym detickam.

danciacik
autor
5. okt 2007

Babulka, tak teraz si ma prekvapila. Ja som chcela radu a ty ma tu odsúdiš. Ja nemám nič proti žiadnemu názoru, ktorý tu padol, ale tak isto nebudem iných hodnotiť. Je to každého vec.