Prechod na obyčajné mlieko. Ako na to?

danciacik
2. okt 2007

Ahojte. Nenašla som tu takú tému a potrebujem poradiť. Radi by sme prešli už na nízkotučné mliečko, pretože malá už dosť dlho papá aj pudingy aj jogurty aj krupicu, proste väčšinu robenú z nízkotučného mlieka. Ale keď jej ho dám piť tak potiahne 2-razy a viac už nechce. Poraďte mi ako ju naučiť piť obyčajné mlieko. Ako prejsť z Hami na obyčajné? Za každú radu ďakujem.

milhaus
2. okt 2007

a neni to ešte skoro davat obyčajne mlieko?
skus jej do toho dat granko ale ja chcem aspon do roka ju mat na kojeneckom mlieku

susanh
2. okt 2007

Danciacik, podľa mňa je ešte skoro začať s normálnym mliekom. Lara nemá ešte ani rok, a obyč. mlieko radia až od 3 rokov. Jogurty bábätká môžu, lebo v nich je to mlieko vo vhodnej forme a obsahuje zdravé kultúry. My varíme krupicu vo vode, a keď trochu vychladne, primiešam sušené mlieko. Určite by som ešte obyč. nedávala, hlavne nie na pitie pol litra denne. Možno sem-tam do varenia, ale aj tak máte čas na to. Je pravda, že za našich detských čias sme ho pili, ale doba sa mení 😉

janamacka
2. okt 2007

nie som vobec zastankynou normalneho mlieka, ale to je kazdeho osobna vec. len kazda lekarka povie ze ked kravske tak plnotucne, najlepsie cely liter prevarit, rychlo schladit, uskladnit v chladnicke a z neho potom ohrievat.
nizkotucne mlieko je odstredene a neobsahuje to co dieta potrebuje pre zdravy rast a vyvoj kosti. skus osladit medom alebo dat granko. alebo urobit uplne riedku krupicu do flase

danciacik
autor
2. okt 2007

Ďakujem za rady.
No skoro nie je. Pretože už nám to radila aj doktorka, keďže malá je dosť silný jedák a papá možno toľko ako 2-ročná.
Janamacka - nemožeme dávať plnotučné, pretože doktorka nám povedala, že plnotučné najviac zaťaží detský žalúdok a nesmie sa dávať malým deťom. Nízkotučné je pre nich lepšie.
A to granko som skúšala a nepomohlo.

rybecka
2. okt 2007

Ahojte
Ja zatial obycajne mliecko nedavam ale tiez mu varim pudingy a krupicku a tak pod.
Vsetky co tu piseme tak sme vyrastli na obycajnom mlieku a svet sa nezrutil podla mna chcu na nas vyrobcovia susenych mliek zarobit.
Ked babo nema ziadnu alergiu a je uplne zdrave tak moze obycajne mlieko ci si myslite ze aj kravy sa zmenili a zacali davat ine mlieko ako pred 20 rokmi?

babulka
2. okt 2007

Danciacik, to co mas za doktorku, ze nizkotucne mlieko dojcatam a batolatam???? detom do troch rokov sa zasadne neznizuje prijem tukov, kedze ten je dolezity pre spravny vyvoj centralnej nervovej sustavy (mozgu atd.). Ked kravske mlieko, tak VYLUCNE plnotucne. Normalne som zostala sokovana. Lekarka nech ide vratit diplom, lebo vazne ohrozuje zdravie deti, takymito radami. neviem, co to znamena, ze mala papa ako dvojrocna, ale urcite by som s kravskym mliekom kvoli takemuto "padovodu" nezacinala. Ide o to, ze nie vyrobcovia susenych mliek na nas chcu zarobit, ale to susene mlieko ma prisposobeny obsah zivin, mineralov, vitaminov akurat pre vyvyijajuci sa malinky organizmus. Traviaci trakt sa vyvija do dvoch rokov dietata, takze tie alergie mozu kedykolvek nastupit. Aky zaklad dame dietatku v ranom detstve (aj pokial ide o stravu) taky bude mat cely zivot. Predcasne pitie kravskeho mlieka ma za nasledok nielen alergie, ale aj vazny nedostatok potrebynch zivin (napr. aj tukov), moze sposobit tazke anemie a pod. Preto radsej opatrne. ale kazda matka je zodpovedna za svoje dieta.

Rybecka, kravy sa nezmenili, ale zivotne prostredie ano, a dost vyrazne. Minimalne sme vacsina z nas narodnene pre Cernobylom, a mozno si pamatame, aky plosny zakaz pitia mlieka bol vtedy vydany. Preco asi?

janamacka
2. okt 2007

babulka - dakujem 🙂
kedysi kravy tiez svoje mlieko hned neodstredovali a nedelili na nizkotucne, ked uz tak aspon nad tym by som rozmyslala, kazde babo papa tak ako jeho organizmus potrebuje, tymto sa zaraba alergia do buducna.
ale ak uz dat mlieko kravske tak urcite plnotucne.

rybecka
2. okt 2007

Ja som vedela ze tu sa hned bombarduje ked niektora z nas nevychovava podla kniziek a predpisov. 😉
Ja nastastie nekupujem mlieko z obchodu lebo beriem tu od jednych co chovaju kravu a to mlieko je uplne bez chemie a nastastie kojim takze ma nezabite 😵
A rozmyslali ste aj o tom ze nie kazda z nas ma na tie umele mlieka peniazky?
Ja poznam dost mamiciek co bohuzial presli na kravske mlieko z dovodu financii a co tie chuderky mali robit ked im nevyslo na umele museli nejak zaobstarat potravu pre svoje deturence no nie?

babulka
2. okt 2007

Rybecka, preboha, nie, ani ja nevychovavvam svoje dieta podla kniziek a predpisov (aj ked teda strava a vychova su trosku odlisne dimenzie). A aj som napisala, kazda matka si je zodpovedna za svoje dieta (ale aj vratane nasledkov). Len ked uz mame nejake tie poznatky, preco sa nimi neobohatit. Tyka sa to tak mlieka, ako aj lepku, alergenov a pod.
Inac - to mliecko, ktore davas, je priamo od kravy, ze? Nepasterizovane? Hm...
Nemyslim, ze tu patri otazka penazi, pretoze ja budem radsej jest suche rozky, ale svojmu dietatu dam vsetko, co potrebuje. A teda aj najlepsiu stravu, aku mozem dat. Nekupujem hotove potraviny, malemu varim kazdy den obed aj veceru, vzdy cerstve, pestre a nestoji ma to majland.

cat
2. okt 2007

danciacik. neviem co to mas za doktorku a kto jej dal diplom. Si najdi hocikde na webe od xy odbornikov na detsku vyzivu ze ake mlieko mas davat.
len priklad:
"Pri deťoch do 5 rokov je potrebné dávať plnotučné mlieko, pretože obsah tukov zabezpečuje aj dostatočné vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch. Potrebnych vitaminov- t.j. hlavne A,D,E a K."

rybecka
2. okt 2007

Ved aj ja mu varim a vsetko robim preto aby mal najzdravsiu stravu mna sa to netyka ale su ludia co jedia suche rozky a aj tak nemaju peniazky. a ako si uz napisala kazda je zodpovedna za svoje dieta zober si take male ciganca oni take problemy nemaju jedia klobasy ktovie od kedy no nie 😀 a ja mu to mliecko nedavam lebo kojim.
Chcela som sa len zastat zien co davaju mlieko nic ine.

danciacik
autor
2. okt 2007

Baby, ďakujem každej z vás, ale nepochopili ste ma. Ja sa nepýtam, či mi to schvaľujete alebo nie. Ja vás prosím o radu ako ju naučiť, ako nájsť vhodný sposob. Cat ďakujem za radu. Budem nad tým plnotučným mliekom uvažovať

biccy
2. okt 2007

Ja suhlasim s babulkou. 🙂
Danciacik,na tvojom mieste by som zmenila pediatricku. 😖 Na kravske mlieko je este skoro,ale ked uz,tak sa ma davat vylucne plnotucne.Nikde som sa este nestretla s tym,ze sa ma davat nizkotucne. 😕 A ked neprechadzas na kravske mlieko z financnych dovodov,skus este malej davat Hami mlieko-ked aj tak este kravske mlieko nechce.Aby sa jej uz celkom "nezhnusilo". 😅
Aj o obycajnej krupici som citala,ze sa ma davat az od troch rokov.
A granko by som este tiez nedavala. 🙂
Tolko moj nazor. 🙂 😔

danciacik
autor
2. okt 2007

Takže ešte raz: Prosím vás poraďte mi ako najlepšie prejsť z Hami na obyčajné mlieko.
Ja nepotrebujem schvaliť či ho dávať alebo nie.

zuzu13
2. okt 2007

danciacik, my sa už 2 mes., snažíme prejsť z HAMI na obyč...ale z fľaše..a teplé....ho nevypije...tak to riešim tak, že ráno vypije cca 80 hami, potom spapá chlebík, desiatu má mliečnu...t. j. jogurt, puding a v poháriku studené obyč, ml., do váry jej dávam obyč. mlieko a večer jej dám krupicu alebo chlebík s masielkom, lekvár, vianočku...s obyč mliekom zase v pohári...

nadhera
2. okt 2007

do jedneho rocika babatkam vraj ziadne granka,cokoladky,tvaroh,kravske mlieko,citrusy,med...kamoska koziarka mala pripady v ordinacii, ked babo bolo obsypane. ale zas babenka s ktorou som rodila, tak dava malej uz snad vsetko - kinder cokoladky ! , pirohy, kupne cokopudingy a je v pohode. my este vydrzime.

andrea.m
2. okt 2007

starší syn pil obyčajné mlieko od 7 mesiacov.nebol dojčený a vtedy začal odmietať mliečné náhrady všeho druhu.dcérka pije zatiaľ francúzske mlieko a sem tam jej dám aj obyčajné.znáša ho dobre takže postupne FM vyradím.podľa mňa to záleží od konkrétného dieťaťa a nie od kníh.čo sa týka tvarohu,vaječného bielka,čokolády a podobných vecí to zaradím tiež až po roku lebo je to ťažké ne žalúdok.jediné čoho sa budem striktne držať:jahody do 3 rokov nie a mak absolútne deťom nedám.

janazuza
2. okt 2007

ahojte. Ja som začala dávať mlieko malému až ked mal rok. Bola to katastrofa.On nechcel žiadne iba mamkyne 🙂 . Mala som Problém dostať do neho umelé a nie ešte kravské...Kojila som do 17.mesiaca, potom som sa snažila prejsť na polotučné kravské. Malý mlieko nechcel vôbec a to dosť dlho, nenútili sme dali sme viac syrov a kremikov. Mlieko ani teraz nema v obľube, hockedy celý tyžden nepije a ked dostane chuť tak je schopný vypiť aj liter naraz. 😀

milhaus
3. okt 2007

moja sa vždy povracala z tych kupenych čokopudingov ale milačik jej nevadi

valy
3. okt 2007

vobec nie som zastanca kravskeho mlieka pre malinke deticky, ale myslim si, ze take od kravy je prirodzenejsie ako z obchodu, len ho treba poriadne prevarit. pasterizacia je tiez len ohriatie na urcitu teplotu, pri ktorej sa zabiju vsetky mikroorganizmy.

dea
3. okt 2007

ahojte tak aj ja sa pridam, tiez som zastancom tych ktori tu tvrdia ze mlieko kravske az do troch rokov urcite nie 😕 moja mala bude mat za chvilu rocik a nepapala este ani tvaroh a kravske mlieko urcite ani papat nebude. Neviem pisali ste ze niektore mamicky si "nemozu dovolit" kupovat dietatu UM 😕 dost ma to zarazilo,podla mna rodicia by si to mali vzdy dovolit, dat dietatu to najlepsie!!!!aj ked mozno niekedy na ukor samych seba!!!! moja mala je na sunari a mesacne nas to vyjde na 300 korun!!!!!!!!!! Je pravda ze pije mlieko len raz denne,lebo viackrat nechce, tak jej cez den davam aj jogurt,a vecer kasu........cize nam to vyjde kupovat malej sunar velmi vyhodne, by som povedala ze kravske by nas vyslo viacej 😒 a tiez by som tej dr zobrala diplom za tu hovadinu co vobec vypustila z ust!!!!!!!ze nizkotucne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

maminka07
3. okt 2007

milé mamičky, ake jogurtiky davate takym malinkym detickam? napriklad od 6 mesiacov... Ktore su vhodne? 😕 😕 😕

nelika666
3. okt 2007

maminka.. jogurty su vhodne od 7. - 8. mesiaca - maju byt plnotucke biele mozu byt smotanove.. napr. activia biela.. nam chuti aj zvolensky a sabi

nelika666
3. okt 2007

danciacik mas IP 😉

nelika666
3. okt 2007

maminka - este som zabudla - u kojenych deti aj neskor 😉

maminka07
3. okt 2007

nelika666: dakujem krasne, to som ani nevedela, a ochutene jogurtiky od kedy? mi papame zatial len pribinacika, a velmi jej chuti

nelika666
3. okt 2007

maminka, ochutene nedavam.. ak chcem ochutit tak pridam par lyziciek cerstveho ovocia pripadne ovocnej vyzivy..

a pribinacek obsahuje tvaroh - tvaroh nie je vhodny minimalne do 1.roka - je t velky alergen!!!

maminka07
3. okt 2007

nelinka666: takze jej ho mam prestat davat? hm?

nelika666
3. okt 2007

no ak ti mozem poradit urcite ano 😉

danciacik
autor
3. okt 2007

Nelika a Zuzu máte IP. 😉