Prechod na obyčajné mlieko. Ako na to?

danciacik
2. okt 2007

Ahojte. Nenašla som tu takú tému a potrebujem poradiť. Radi by sme prešli už na nízkotučné mliečko, pretože malá už dosť dlho papá aj pudingy aj jogurty aj krupicu, proste väčšinu robenú z nízkotučného mlieka. Ale keď jej ho dám piť tak potiahne 2-razy a viac už nechce. Poraďte mi ako ju naučiť piť obyčajné mlieko. Ako prejsť z Hami na obyčajné? Za každú radu ďakujem.

kisska
29. máj 2009

keba - ja by som to nesilila, dokonca minule som niekde citala, ze ak dieta po roku papa dostatok mliecnych vyrobkov, vobec netreba davat UM, najma ak ho odmieta.
My sme momentalne na jednom kojeni denne, ale kazdy den padne za obet minimalne jeden jogurt, uz som skusala domaceho milacika, aj kusok tvarohu v palacinke a pod. Myslim, ze uplne najhorsie je tlacit nieco do dietata nasilu a nemusi to byt len mlieko 😉

sirinka
29. máj 2009

ja planujem malej zacat davat od dvoch rokov kravske, len sa tiez desim toho, co pise denka, ze to ani nie je poriadne mlieko ☹ tak este uvidime...doteraz pije len mm + mliecne vyrobky, acidko, lipanek, jogurty...

kisska
29. máj 2009

siri ale to mate super, myslim, ze ked Klarka zvladne na ranajky jogurt, je to to iste, ako salka mlieka, ak nie este lepsie 😉 inak kde kupujes Lipanka? ja som ho uz hladala, ale nikde som ho nevidela, mozno som len nemala stastie 😒
Inak som uz len tak pre info pozerala zasoby Bio mlieka v Tescu a mavaju ho celkom pravidelne a aj cena nie je az taka strasna, takze na buduci rok sa mozeme do toho pustit 😉

sirinka
29. máj 2009

kisska u nas je jogurt po obednom spanku...rano si klarka este dava mm 🙂
lipanka kupujeme v bille, ale mavaju len maxi duo vanilkovo cokoladovy...nechapem, preco je to taky podpultovy tovar...celkovo vyrobky od madety su jedne z najkvalitnejsich a v nasich obchodoch takmer vobec nie su, vsade iba jogobela a supermama ci ako sa volaju...

kisska
29. máj 2009

ja som doteraz chodila na zvolenske do Kauflandu, ale od minuleho tyzdna som ich videla konecne aj v Tescu. Vidis, od Madety mali minule v K. akciu na vacsinu mliecnych vyrobkov... alebo ani neviem ci akciu, ale ked som si pozerala ceny a kvalitu, tak som v kosiku nasla asi 3 vyrobky od Madety, tak tam asi musim lepsie pohladat aj toho Lipanka 😉
Adam ten zvladne cely jogurt hned po rannom MM... tak ho podozrievam, ze uz ma len ozuzlava, nez pije, ale mliecko sa este drzi, aj ked netusim akym zazrakom 😎

mamaja5
30. máj 2009

baby uplne ste zmenili temu ktora bola dana....
danciacik sa pitala ze ako ma prejst na kravske mlieko a nie sudit jej doktorku a pod.
napisem ti ako sme my presli pri starsom synovi na obyc mlieko.ked mal 10mes tak mal hrozne hnacky,potom mu zistili alergiu na kravske mlieko.boli sme na sojovom nutrilone.mali sme ho na recept.cize sme zan nemuseli platit.ale postupne jeho doplatok sa zvysoval az na plnu sumu.penazi sme nemali.tak sme skusali mu dat to obyc.najskor len za lyzicku potom trochu do flasky ale najviac mu chutilo ked tam mal trosku granka.kamaratka davala aj stipku vanilkoveho cukru ale to uz mali nase deti viac ako 2roky.ked nastupil do skolky tak ho flasa s mliekom presla.

roka96
30. máj 2009

ja som čo sa týka papania strašne opatrná...nevychovávam podla knižiek a poučiek, aj ked aspon si prečítam. prečítam si aké následky z čoho plynú a ked vidím, že to može ublížit nerobím to. ja som tiež čítala, že mlieko do roka by sa určite nemalo dávat a po roku ale určite nie nízkotučné. K tomu, že niekto nemá peniaze: Prečo nekojí??? Ja mám totiž svoj názor, že ked žena chce kojit može. Ja sama som mala nesmierne problémy od narodenia aj sme sa prikrmovali ale nakoniec som si povedala, nie a dávala som synovi iba MM. Dávam doteraz. Ja som bola strašne unavená bola som s ním sama a nespal ani cez den ani v noci. Tým sa nestažujem iba chcem poukázať na to, že ked niekto chce kojit može. jasne, že nerátam zdravotné problémy, ked mamina fakt nemože. Ale je to na každom. viem, že to asi nesúvisy s témou a viem, že maminy ktoré detom dávajú nízkotučné mlieka im ich aj tak budú dávat. VIem. A najviac sa bavím, ked niekto napíše, že nemá na mlieko a potom si vypisuje na nete!!! 😉 my keby nemáme peniaze nazvyš tak zruším net, pretože ako tu niekto spomínal ja aj ked nemám tak syn bude mat... všetko len to naj,. to je len moj názor nikoho nesúdim ani nič podobné.

shaula
30. máj 2009

mamaja - myslím, že teď je to už jedno, danciacik se ptala před rokem a půl🙂 Kromě toho je logické, že pokud je někdo přesvědčen o tom, že malému dítěti kravské mléko nepatří (já patřím mezi ně), snaží se od toho odrazovat.

roka - ono to s tím kojením zase není tak jednoduché, jak píšeš. My jsme taky měli velké problémy, já měla málo mléka (aspoň jsem si to myslela), kluci se neuměli přisávat, usínali u kojení atd. atd. Takže jsme dokrmovali a i když jsem ten dokrm později taky odbourala, byli hodně plačtiví a nikdy jsem si nebyla jistá, jestli mají dost (ale dokrm už nechtěli, i když jsem ho nabízela). Ale jinak s tebou souhlasím, ono je třeba si předem uvědomit, že dítě stojí hodně peněz a že když jich někdo nemá nazbyt, bude se muset v něčem uskrovnit, ale dítěti zabezpečit to, co potřebuje.

radka.m.
30. máj 2009

roka-takovéto připomínky ke kojení mně teda vždy dojímají,je tady téma úplně o něčem jiném a ty tady vypustíš názor,že kdo chce tak kojit může,kdo tvrdí,že kojení je jediný druh potravy kojenců,nebo že kojit může každá žena,tak je podle mně fanatik!zatím máš jenom jedno dítě a měla jsi to štěstí,že ti to zrovna vyšlo,ale chtěla bych tě vidět,co by jsi napsala,kdyby jsi měla bud zdravotní problémy,při kterých by jsi musela přestat kojit,nebo by ti prostě dítě bojkotovalo mm tak dlouho,až by jsi musela volit UM,samozřejm ě,že se musí počítat,že dítě stojí spoustu peněz,ale myslím,že to tady nikdo nemyslel tak,že by dítěti nedopřál to nejlepší,jenom prostě se holkám zdá zbytečný dávat um,když už by dítě mohlo kravské,to je přece každého věc,tak bud tak hodná a hned tady nepředhazuj peníze,nebo kojení. 😠

denka28
30. máj 2009

no, roka, ja mam predcasniatko... 6 tyzdnov bol v nemocke, ja som odsavala mliecko kazdy den, a niesla som mu ho do nemocky, prvykrat ked som kojila som plakala, co som bolas dojata, bolo to najkrajsia vec na svete, modlila som sa, aby som mohla kojit nadalej.. a... dosli me domov, nervy zvitazili, behom troch dni mi zmyzlo mlieko... a chcela som kojit!!! Boh mi je svetkom ako strasne, ale nedalo sa... 😔

roka96
31. máj 2009

radka.m tak to som nechcela vyzniet ako fanatik 😉 lebo nie som. akurát sme sa vela natrápili ale nakoniec to stálo za to 😉 , sama som tam písala, že aksú zdravotné problémy tak jasne že sa nedá, ved nie som na hlavičku..
ale sama poznám matky ktoré možu a aj tak to nerobia ale to je na inú debatu... máš pravdu mám len jedno dieta ale pri druhom sa budem správat tak isto 🙂 budem sa mu snažit dat to najlepšie. a aj ked to nebude kojenie určite to tak isto nebude obyčajné mlieko.... no a k tomu, písala som to preto, že sa to tu rozoberalo že ked matka nemá na rožky a pod. iba preto ale to nemalo vyzniet ako hodnotenie alebo kritizovanie, alebo hádka to som nemala v úmysle tak sorry ak to tak vyznelo.

jeudi
3. jún 2009

davame nutrilon rano a vecer obcas obyc.kravske mleko ,ale to se do urciteho veku nedoporucuje,protoze zatezuje organismus ditete,a kupujeme kase nestle prodavaji to v takovych krabickach ktera vypadaji jak piticka to mu moc chutna ,ale bez fllasky rano a vecer se porad neobejdeme

zuzana030
3. jún 2009

roka96,
len toľko, že aj keď niekto veľmi chce, tak nemôže, aj bez zdravotných problémov, mám už druhú dcérku, prvú som kojila a túto druhú teraz nie, len pár dní a to som chcela omnoho viac ako prvýkrát,
to čo som si užila za tie dni neprajem ani tomu najhoršiemu človeku, a som presvedčená, že ten, kto to neprežije, tak ani nepochopí..toť môj názor
papáme len bebu, máme zatiaľ len 2 mesiace, no určite min. do roka budem dávať UM

roka96
4. jún 2009

zuzana030 tak my sme si tiež užili svoje ale ved je to každého vec. my sme len vytrvali a tiež sme išli domov s Um ale povedala som si nie a kým sa to rozbehlo zažili sme si krásne chvilky 😔 . ale to sem fakt nepatrí . ak žena nedojčí ja to neodsudzujem akurat nechápem, že dá obyčajné mlieko. tým myslím dietatko aspon do roka. v tých Um sú potrebné vitamíny a všetko pre bábo a v klasickom mlieku to určite nieje..

tyli
10. júl 2009

ahojte,
kamarátka dáva deťom kravské mlieko už od 15 mes. môj syn bude mať 17mes. a zatiaľ dávam Nutrilon. chcela by som sa opýtať na váš názor, kedy prechádzať na kravské mlieko. mne sa to zdá ešte skoro. 😕

shaula
10. júl 2009

Tyli, na to nenajdeš jednoznačný názor. Obecně se doporučuje kravské mléko k přímému pití od dvou let, ale pokud nikdo nemá u vás v rodině alergii na kravské mléko, tak si myslím, že je možné začít i dříve.

krista
14. júl 2009

annie13 • 1d, 5tt • Dnes ve 14:01
ahojte maminky, chcela by som sa spytat ake je vhodne umele mliecko znacka pre plne kojene babo, nejedol este ine mliecko ako moje, papa pekne aj zeĺeninku, jogurt, kase. Ale kedze som tehotna rada by som ho pomaly odstavit ale nie naraz. Najma v noci si vela vyzaduje kojit.
Dnes som videla v obchode nutrilon 3 banan a vanilka bolo by to vhodne pred spinkanim.

Mame moznost zohnat si aj kravske mliecko z biochovu ale neviem ci je to vhodne, v kombinacii s materskym

dakujem

sipcek • 1d • Dnes ve 14:28
ahoj,no skus sa poradit so svojou pediatrickou,s kravskym mliekom by som pockala,ked mu bude chutit UM.my mame nutrilon,ak by si sa pren rozhodla.no skus mu aspon do roka davat 2,potom prejdi na 3.nasa pediatricka nam davala vzorky mlieka,aby sme nemuseli hned kupovat celu krabicu v pripade keby nechutilo. 😉

jeudi • 2d • Dnes ve 14:31
ahojky kravske mleko urcite jeste ne to zatezuje organismus ditete ja kravske zacla davat az po druhem roce ..a nutrilon jsme pouzivali take nemuzu si na nej stezovat zkus mu dat trosku ze zacatku a uvidis reakci.jinak jste moc sikovni ze jste takhle pekne kojili ja nemam mlicko tak musim krmit hned od zacatku z flasky .. 😔 davame opet nutrilon comfort a na noc nutrilon extra pro lepsi zasyceni..

luccy1012
15. nov 2009

Dobry den,potrebujem poradit,mam 8.mesacneho synceka,v 7.mesiaci som mu skusila dat kravske plnotucne mliecko,nebola ziadna reakcia na alergiu,tak mu ho davam do dnes,ale iba na noc,ked spravim krupicku alebo puding,vydrzi mi spinkat celu noc,este ho aj dojcim,ale iba rano cize 1x denne,potom mu davam tuhu stravu.Neviem ci som urobila spravne,ci nemam radsej prejst na Bebu,Nutrilon,Sunar...alebo mu ho davat uz dalej ked som zacala s tym...mal 8.mesiacov,a dostal zihlavku,citala som,ze to moze byt s kravskeho mliecka,ale neviem ze ci aj po mesiaci moze byt tato reakcia nato....alebo ak by bol nejak alergicky,ci by sa to neuakazalo aj hned...prosim o radu,ci uz ho davat dalej ked som zacala,ale este prejst na susene mliecko...dakujem

maatkka
15. nov 2009

luccy to sa praveze nemusi ukazat hned a podla mna to moze kludne byt reakcia na KM. mala by si sa co najskor poradit s pediatrickou - aj ked asi maloktora ti KM "schvali"...

luccy1012
15. nov 2009

Jasne...ja som mu dala trosku slivky spapat,ale len fakt malicko,a hovoria ze to je urcite z toho...ale potom som studovala,a napadlo ma ze to moze byt aj s mliecka...dakujem maatkka

babka555
15. nov 2009

Vstupujem do diskusie o mlieku, nemôžem to už čítať.Pracujem v škôlke milé mamičky.Čo sa týka papkania, vaše detičky nevedia nič papať.Najpre robite caviky pre mlieko, jogurty a potom deti vedia papať iba špagety, pizzu a párky. Mlieko absolútne nepijú aj keď ho potrebujú. Propagujete umelé mlieko, čo už názov hovorí umelé ako umelý margarín, keď dieťa po vypití kravského nemá žiadnu reakciu tak ho môže piť, v jasličkách ani v škôlke nedostane ani bebku ani nutrilon. Učte ich jesť normálne jedlá, varte im, neohrievajte fľaštičky od výživy s hotovými jedlami. podľa jednej nie je vhodný pribináček,lebo obsahuje tvaroh, veď rezance s tvarohom sa dávajú od 6 mesiacov a deti to normálne znášajú, každé dieťa je iné a musíte si všetko vyskúšať aby ste detičky pripravili do jasličiek a do škôlky.

berenika39
15. nov 2009

no nevím, babka555, určitě na tom něco bude, vím asi, jak to myslíš, ale já rozhodně nedávám bacha na stravu syna kvůli tomu, abych ho připravila na hromadné stravování, ale proto, abych alespon nějak omezila šance na alergie a aby byl zdravý🙂.

shaula
15. nov 2009

Babka - že děti "snášejí" tvaroh v 6 měsících, ještě neznamená, že jim prospívá. Zatěžuje ledviny a to se neprojeví hned, ale třeba za hooodně dlouhý čas. Tyhle rady typu "vy jste to taky jedli a žijete" mě tedy fakt nadzvedávají 😠
Sice souhlasím s tím, že dítě se musí učit jíst normální stravu, ale rozhodně musí být přiměřená věku!

lindda
15. nov 2009

my mame skoro 3oky a kravske nedavam iba nutrilon mam nato svoje dovody a su podla mna dobre asme spokojny aj co sa tyka jogurtou si vyberam.

artuse
15. nov 2009

babka555: to nelze přece říci, že UM - umělé mléko je umělé tak jako umělý margarín, to je hloupost 😀 vždyť UM je určeno pro děti, které nemohou být kojené, umělé se mu říká proto, že není od matky "živé" 😉 a kravské mléko jako takové je dosti nebo spíše bylo v dobách minulých hodně přeceňované, nyní se mu už taková prospěšnost nepřisuzuje, ani kvůli vápníku, který z něj neumí tělo až tak dobře získat, hodně zahleňuje organismus, atd., atd., existuje jiná strava bohatá na vápník...a přesně jak píše berenika, o stravu dětí se zajímáme kvůli imunitě a alergiím, ne jen kvůli papání v jeslích a školkách 😀

artuse
15. nov 2009

shaula - já také nemám ráda argument typu "však vy jste to taky jedli/pili a vyrostli jste a jste zdraví 😠

babka555: a ještě k tomu, když pracuješ ve školce, tak by podle mě nebylo od věci jídelníček dětí ve školkách trochu zpestřit, ne jenom podávat klasická jídla typu omáčky, knedlíky, maso a na sváču pribiňáky, tvaroháčky apod., teď je k mání mnohem více prospěšných potravin a produktů (jáhly, kuskus, pohanka....), chce to jen zapojit fantazii a trochu se o to zajímat 😉

maatkka
15. nov 2009

babka ale podla mna je veeelky rozdiel medzi traviacou sustavou skolkara a babatka do jedneho roka...
ja som napr. dcerku do roka "naucila" jest zeleninu ovocie maso pecivo cestoviny mliecne vyrobky... no a urcite na nej nebudem ako pises "vsetko skusat" lebo keby z toho vsetkeho mala nejaku alergiu na cely zivot bolo by uz neskoro aby som si buchala hlavu o stenu... (mam 2 take odstrasujuce priklady v rodine).
k mlieku... samozrejme ze v tomto obdobi je najlepsie MM ale ked som ho proste nemala mala som dat malej od narodenia KM aby sa naucila na to co bude pit v skolke?

shaula
15. nov 2009

Holky, ale jsme se tu všechny do Babky pustily 😅 Ona to určitě myslela dobře, a má pravdu v tom, že děti musí umět jíst normální jídla, nejen skleničky apod. a taky nesmí být příliš vybíravé. Nicméně zásadní problém je podle mě asi v tom, že ve školkách si myslí, že se dítě musí 100 % podřídit školce. Domnívám se, že by to ale mělo být i naopak, a sice že i školka by se měla přizpůsobit dětem - tj. absorbovat nové poznatky o výchově a stravování malých dětí a začlenit je do své činnosti - přesně jak píše Artuse. Ne dávat půlročním dětem nudle s tvarohem jen proto, že se to tak dělá už 30 let 😝 Pak by se nestávaly takové případy, jako že škola způsobila holčičce s celiakií zdravotní problémy, protože nebyla schopna na škole v přírodě zajistit dodržení její bezlepkové diety, přestože byla o její nemoci informována, matka jí s sebou nabalila bezlepkové potraviny a škola souhlasila s tím, že toto zajistí. 😝 ☹

maatkka
15. nov 2009

ja som sa tiez nechcela do nikoho "pustat". ano babka ma tiez v niecom pravdu ze deti su akoby cim dalej prebercivejsie (alebo sa mi to len zda?) ale podla mna v tom veku o ktoro som pisala je lepsie sa urcitym nezdravym potravinam vyhybat a ked o nich babo nevie ani mu nechybaju. a dolezite je aby si zvykalo na zdrave jedla na nezdrave si asi zvykne ovela rychlejsie. a keby aj nie... nevadiii 😀
ale ano do skolky by uz malo ist s tym ze spapa skoro vsetko 🙂
a na 100% suhlasim s artuse... dufam ze kym pojde Julia do skolky bude to zase s tou stravou tam o nieco lepsie 😉

bihan
16. nov 2009

Tak ak sú vo všetkých škôlkach takéto úžasné "babky", tak mám normálne strach tam tú svoju drndu nechať 🙄

Kravské mlieko je potravina, ktorá je primárne určená pre malé teliatka (dúfam, že za ne svoje deti nepovažujete 😅 😉) ztv. UM je upravené kravské mlieko, ktoré obsahuje menej bielkovín, menej železa, viac iných vitamínov a stopových prvkov, aby sa to mlieko určené pre teliatka viac podobalo tomu, ktoré je určené pre ľudské mláďatká 😉

A dávať 6m dieťaťu rezance s tvarohom je fakt sila... nielenže je to záťaž z ťažkostráviteľného tvarohu ale ešte aj super dávka lepku a bielej múky (rýchleho cukru)... fakt ideálna strava pre 6m mimino 🙄

Moje dieťa je tiež priberčivé, radšej si z taniera povyberá mrvku ako ryžu, radšej si dá uhorku ako keksík... asi ju musím viac "učiť na všetko" 😝