Prechod na obyčajné mlieko. Ako na to?

danciacik
2. okt 2007

Ahojte. Nenašla som tu takú tému a potrebujem poradiť. Radi by sme prešli už na nízkotučné mliečko, pretože malá už dosť dlho papá aj pudingy aj jogurty aj krupicu, proste väčšinu robenú z nízkotučného mlieka. Ale keď jej ho dám piť tak potiahne 2-razy a viac už nechce. Poraďte mi ako ju naučiť piť obyčajné mlieko. Ako prejsť z Hami na obyčajné? Za každú radu ďakujem.

sylvasik
5. okt 2007

aj ja som zacala davat malinkej kravske mlieko ked mala asi 8 mesiacov s grankom a pije mi ho do dnes,poznam aj takych co davali kravske uplne od malinkata a chlapec je uz dost velky a nastastie nic mu nie je,a ked sme lezali v nemocnici nie koli tomu ze jej davam kravske sa ma sestricky pytali ake mlieko pije takze asi existuje viac mamiciek co davaju kravske mlieko

boska
5. okt 2007

ahojte ako vidim je tu burliva debata.. v prvom rade ak budem mat preklepy sory to som ja a aj napriek tomu sa pokladam za inteligentnu. cat ty vies o com pisem. A co sa tyka mlieka... moj maly bol narodeny ako hypotrofik pre laikov , dieta s nizsou porodnou hmotnostou, je pravidelne sledovany vo fakultnej nemocnici a to pravidelnymi odbermi krvy, pijeme kravske mlieko plnotucne. Zacala som ho malemu davat po konzultacii s lekarmi { nie jednym } samozrejme ze mu tam na vecer supnem lyzicu kase. Maly bol kojeny pomerne dost dlho a presiel na obycajne mlieko uplne v pohode. Krvny obraz ma ukazkovy. A otazka co sa tyka alergenov, myslim si ze tak ako si kupujeme ovocie ktore bohvie kolko dni cestuje v kamionoch a je konzervovane a pod... neviem ci sa naozaj da uchranit nase deti pred alergenmi, a inymi skodlivinami. to by sme museli mat svoje zahradky ,sady na ovocie a aj pitnu vodu. A ze by aj bratislavsky vzduch... ?

boska
5. okt 2007

aha zabudla som to najdolezitejsie pitie kravskeho mlieka mojmu synovi bolo doporucene az po dovrseni jedneho roka. Ale zacali sme az ked mal rok aj 4 mesiace lebo dovtedy bol kojeny v kombinacii s bebeu. NO ako som ciatala niekde v prispevku ze sa doporucuje nizkotucne tak to naozaj sa asi pani doktorka pomylila.

vilki
5. okt 2007

ja som malemu zacala davat plnotucne ked mal 10 mesiacov pretoze mi ziadne ine nechcel vypit...teraz uz velmi mliecko nepije len sem tam kakao, ale papa vela jogurtov aj tie jogurtove napoje dobra mama ma rad a krupicu ma kazdy vecer... 🙂

janulap
5. okt 2007

No a mne uz par dni nechcu baby pit kravske plnotucne mlieko..Mate s tym sksuensot?zatial to riesime jogurtami.Moze to byt len nejake obdobie?je to blbe,lebo baby si vypytali flasku s kakaom pred spanim do postielky,a pritom aj zaspali 😀 .No ale teraz zaspavaju neskor a tazsie,a mna po celom dni ide vecer porazit 😅

nelika666
6. okt 2007

janula pokial viem mlieko nie je nutne takze nutit ich urcite netreba - ale treba to nahradit niecim inym - jogurty, syry a pod.

janulap
6. okt 2007

nelika dakujem 😉 No aspon tie jogurty zjedia.Mne ani nejde tak o to samotne mlieko,ale oni to mavali ako uspavaci ritual 😀 A ja som potom mohla skor sediet za pc 😀 😀 😀

ikke
3. nov 2008

terkaa • 1d • Dnes o 13:54
ahoj, v piatom mesiaci som prestala kojit. davam malemu nutrilon. kedy treba zacat s kravskym mliekom a v akych mnozstvach?

fifinna • 1d • Dnes o 13:57
kravske mlieko sa oficialne nedoporucuje do troch rokov a neoficialne sa môze davat od jedneho roka. Mne ho mama davala uz od troch mesiacov, ale vtedy bolo asi ine...

sirinka
3. nov 2008

kravske mlieko od troch rokov...ak nemate ziadne predispozicie na alergiu, mozes zvazit od dvoch.... 😉

jad
3. nov 2008

Ja som tiez zato, aby sa davalo od troch pripadne dvoch rokov. Ale urcite varit z neho budem. Maly ma 10 m a uz 2 mesiac papa jogurty. Idem podla kniziek, ako to tu mnohi nazyvaju, ale podla mna nie su to len knizky, je to nazor odbornikov, pediatrov a pod. Ani mi nemame ziadne alergie v rodine a myslim, ze malemu by ani nic nebolo, ale preco pokusat. Alergia moze prist aj v neskorsom veku. A tiez reci starych mam, ze treba dat vsetko detom aby si zvykli (a aj mojich), tak tie neznasam, vkuse mi hovoria, ze oni davali uz od troch mesiacov vsetko, tak preco uz nie hned od narodenia?

sirinka
3. nov 2008

jad mne akurat nedavno hovorila suseda - babka ako vypiplala svoju vnucku...od troch mesiacov jej robila sunar do vyvaru z hovadzej kosti, ktory varila 4-5 hodin aby bol naozaj silny...a ze doktorky ju chvalili, ako jej mala prospieva... 😖 co k tomu dodat...

jad
3. nov 2008

K tomu sa uz nic neda dodat. A dalsia vec, ked sme mi vyrastali, alebo nase mamy, tak nebolo tolko alergii, lebo i ked jedli vsetko, nebola tam ziadna chemia, vzduch bol cistejsi a pod. Mam mozno stastie, ze malemu chuti vsetko, co mu dam, tak naco pokusat.

vanish1
3. nov 2008

ahojte, chcem ragovať na príspevok jad, to, čo píšeš, sa teraz stalo mojej známej, má dvoch synov, jeden má skoro 5 a druhý 16 mesiacov. Tomu staršiemu dáva kr. mlieko na pitie od 7 mesiaca (vždy sa sťažovala, že jej potom nejako nechce spať 😲 ), a keď sa ma pýtala, čo si myslím (ja som zástancom UM do troch rokov a potom radšej žiadneho ako kravského) povedala, že u nich nikdy alergie neboli a aj naše mamy nám dávali kravské a pod... Teraz tomu staršiemu skoro v piatich rokoch zistili alergiu na bielk. kr. mlieka, hambila sa priznať, ale priznala, nič som jej na to nepovedala, nechcem, aby si myslela, že sa robím nejaká múdra..veď to poznáte, ale tomu mladšiemu dáva ďalej ☹

vanish1
3. nov 2008

aj tomu mladšiemu dáva od 7 mesiaca..

tamia
3. nov 2008

nizkotucne veci sa nemaju davat detom, ked tak plnotucne, alebo aspon polotucne 😒

mufo24
3. nov 2008

Ja som to vyriešila takto: snažím sa dodržiavať zásady zdravého stravovania detí, takže príkrmy od 5. mes. Dovtedy bola malá na Nutrilone, lebo sa mi nikdy neprisala a aj ked som sa odsávala každé 3 hodiny, moje mliečko vyddržalo len 3 mesiace. Tak najskôr zeleninka od výmyslu sveta, potom ovocie, mäsko. S múkou som čakala až po 8 mesiaci, jogurty a cottage syr po 11.mesiaci, od roka som skúsila aj tvarohové napr. Pribinák. Malá si už sama aj vypýtala z nášho keď sme jedli. Dali sme jej ochutnať napr kúsok zemiaka, keď sme mali francúzske alebo tak ale nie aby sa z toho najedla, len ochutnať. Varím jej stále oddelene. Keďže nikto v mojej ani mužovej rodine nemá alergie a ani malá nemala nikdy so žiadnou potravinou problém od 13. mes som pridávala do Nutrilonu aj plnotučné mlieko až sme postupne úplne naň prešli.Určite niesom za to aby sa do malinkých detí nalievalo kravské mlieko ale po roku ak nieje žiadny problém prečo nie?

sirinka
3. nov 2008

mufo24 lebo traviaci a vylucovaci system su este stale vo vyvine a to este nehovorim o imunitnom systeme...
to ze babatko nepreukazuje okamzitu reakciu na podanie kravskeho mlieka este neznamena, ze mu nesposobi problemy do buducna...

vanish1
4. nov 2008

sirinka súhlas

mufo24
9. nov 2008

No dievcata, myslim si ze o tom nieco viem, vystudovala som LF. Moja švagriná je dokonca alergo - imunologička a robili sme to obe u svojich detí takto. Tie údaje by sa nemali brať úplne doslovne a hlavne každé dieťatko je iné - aj inak zrelé. Každý má svoj názor. Podľa mňa,,Všetko s mierou."

sirinka
9. nov 2008

mufo24 ja si myslim, ze o tom nieco vie vela odbornikov, z najroznejsimi specializaciami a cuduj sa svete, ich nazory sa dost roznia...ja nie som v tomto smere vystudovana, ale moj logicky rozum mi hovori, ze nie je sa kam ponahlat. proste ked jej dam to mliecko neskor, nic sa nestane, aj ked mi niekto o 30 rokov povie, ze bolo zbytocne cakat tak dlho. ale ak jej ho dam priskoro, mohla by som si to neskor vycitat...
a myslim, ze v jednom su lekari za jedno...ze mnohe organy a systemy sa v tomto veku este stale vyvijaju a nie vzdy je vhodne ich zatazit priskoro...ale to matka laik tazko zisti, ci prave jej dietatko uz pripravene je.

junovka
9. nov 2008

ja tiez s tym nesuhlasim, aby sa KM davalo dietata uz od roka.Uz len preto, lebo pri starsej Timke som zazila na vlastnej kozi to, ze som takto robila ako Mufo 24 pise, a na 3 roky jej zistili alergiu na BKM a ine alergie, nehovoriac o tom, ze mala aj atopicky ekzem 😒 😉

teri3
10. nov 2008

pridám svoj skromný názor - k tomu, že kravské mlieko je iné - je, lebo ak si pamätáte, keď sme boli malí, tak to mlieko vydržalo 2 dni, na 3. už bolo skysnuté. Skúste nechať skysnúť krabicové - márna snaha a sáčkové? No, neviem...prajem veľa trpezlivosti 🙂

no a k tomu názoru lekárov...najnovšie výskumy sú vraj - podávať lepok už od ukončeného 6. mesiaca a nie od 8. ako tomu bolo donenávna, takže...

sirinka
10. nov 2008

teri3 mne uz aj krabicove skyslo... 😅 😀

kisska
10. nov 2008

siri - aspon je vidiet kolko ho pouzivas 😀 😀 😀 aj men sa sa uz stalo, neboj - ale ja som schopna mat otvorenu krabicu v chladnicke 3 mesiace a potom ho aj tak vylievam a otvaram novu 😎

Ja skusim kusok inej teorie - u malych deti tvori mlieko velku cast ich vyzivy a cim dalej sa tento podiel zmensuje. Ale minimalne do 3 rokov dieta vypije denne minimalne 500ml mlieka + samozrejme mliecne vyrobky. Mliecne vyrobky ako jogurty, acidko a ine kysle mlieka prechadzaju kyslomliecnym kvasenim, maju zmenene bielkoviny, preto sa za "klasicke" mlieko nepovazuju a mozu sa konzumovat od cca 8-10mesiaca, tvarohove vyrobky (pribinacik)od roka (kvoli vysokemu obsahu bielkovin a neprimeranej zataze pre nezrele oblicky, ktore sice nie je vidiet hned, ale castou konzumaciou ich moze poskodit).
Ide o to, ze mladata cicavcov su chovane na MM (a teraz je jedno, ci je mama slon, levica alebo kravicka) az do obdobia, kedy ich organizmus nie je schopny bezpecne prijimat inu potravu. KAZDEJ cicavcej matke sa mlieko prisposobuje potrebam ich mladata. Takze kravske mlieko je skvelou potravou... ale pre teliatka. Ja nehovorim, ze kravske mlieko nemame pit vobec, to nie, ale urcite by som ho nedavala malym detom v takej velkej miere. Niektore tabulky ukazu, ze v kravskom mlieku je viac vapnika ako v MM, ale malokto uz dopise, ze vyuzitelnost tohto vapnika je ovela nizsia (aj ked nie nezanedbatelna) ako v MM, z ktoreho vie dieta vyuzit az 90% vapnika. A ak je tabulka kompletna ukaze v KM vysoku hladinu sodika, bielkovin.

teri - ak si docitala tie najnovsie vyskumy o lepku - je to hlavne kvoli tomu, aby sa lepok podaval este v obdobi, kedy je dieta kojene, pretoze sa zistilo, ze MM chrani traviaci trakt pred nepriaznivymi ucinkami lepku a tak je aj dieta lepsie chranene a lahsie si na lepok zvyka..

sirinka
10. nov 2008

kisska ja ho pouzivam takmer vylucne iba do kavy...no ak ked ju pijem iba obcas... 😅
ku kompletnej tabulke by som este dodala laktoza+bifidus v MM, sacharoza v KM + mozne osidlenie trav. traktu e.coli.
nenasytene mastne kyseliny v MM oproti nasytenym v KM, a hlavne schopnost vstrebavania zeleza pri MM 80%, KM 10-20%...ked chceme byt presny...

kisska
10. nov 2008

siri - citame rovnake clanky? 😉

sirinka
10. nov 2008

kisska ja to mam z kurzu pre poradkyne v dojceni... 🙂 ale myslim, ze nazor mame ten isty...

kisska
10. nov 2008

😀 tak potom by som sa mala do takeho kurzu prihlasit aj ja, nech viem vela, vela 😀

ja som dokonca musela prestat pit mlieko, ked som zacala kojit, lebo malemu nerobilo dobre (alebo to tak vyzeralo). A to sa mi nerata nedela bez cerstvych rozkov s klasickym maslom a poriadnym kakaom (grankom) ☹

sirinka
10. nov 2008

kisska bude teraz posledny novembrovy vikend.
ja som nemala nastastie pri kojei ziadne obmedzenia... 😀

kvietocek7
10. nov 2008

ahojte
prosim Vas pekne poradte mi ci mozem podavat napr acidko mojej malej-vcera mala uz rocik 🙂 a ked tak ake-plnotucne neprichutene alebo?a tiez ako varite pudingy a ktore najcastejsie? vdaka