Prechod na obyčajné mlieko. Ako na to?

danciacik
2. okt 2007

Ahojte. Nenašla som tu takú tému a potrebujem poradiť. Radi by sme prešli už na nízkotučné mliečko, pretože malá už dosť dlho papá aj pudingy aj jogurty aj krupicu, proste väčšinu robenú z nízkotučného mlieka. Ale keď jej ho dám piť tak potiahne 2-razy a viac už nechce. Poraďte mi ako ju naučiť piť obyčajné mlieko. Ako prejsť z Hami na obyčajné? Za každú radu ďakujem.

lusy82
5. júl 2011

@monika15 Nevím, někdy mi přijde že doktoři toho o dětské výživě moc neví, že se tím moc nezabívají. Naše zase tvrdí že jedině až od dvou let dřív ne, jak na pití, tak na vaření. Tak si vyber. No ale to co jsem psala nahoře je podle Světové zdravotnické organizace, kterou by se všichni lékaři měli držet. No tak snad jim můžem věřit alespoň jako diagnostikům 😒 Mě stačí moje švagrová zdravotní sestřička. Co z ní občas vypadne, tak jen čumím. 😝

januska010
21. júl 2011

@bambulkabambulkova ďakujem veľmi pekne. Vyskúšam a napíšem či chutilo 🙂 🙂

melly88
21. júl 2011

Ja dcérke dávam kravské plnotučné mlieko od 11 mes,nakoľko odmietala umelé. A ŽIJE! Nemala z neho nič,žiadne zdravotné problémy,ani zle jej nebolo,nič. Tak keby mala nejakú alergiu alebo čo tak by som jej nedala. jedna baba dávala od pol roka synovi polotučné mlieko,ten malý sa každé 2h precikal,ved´ to je len voda..

macilaci
11. nov 2011

Ahoj baby, mne pili dievčatá 2 roky nutrilon, a od 2 rokov som chcela prejsť na trvanlivé, najprv som miešala, už velmi nechceli ked teraz pred 3 dnami došiel nutrilon som dávala čisté, necheli, dala som tam trošku cukru, no jedna vypije asi polovicu čo doteraz a druhá nič, čo mám robiť, mám jej nadalej dávať nutrilon a skúsiť neskôr alebo čo? 😢

luthien.k
11. nov 2011

@macilaci , jestli má dostatek mléčných výrobků (hlavně ty zakysané a tvrdé sýry) a jiných potravin bohatých na vápník (květák, kapusta (kel), brokolice, špenát, kedlubna atd.), tak nemusí dokonce pít mléko žádné 😉

macilaci
11. nov 2011

@luthien.k no práveže nie, teraz odmieta aj syr aj pribináčiky a také, jogurty nikdy nechceli 😒

luthien.k
11. nov 2011

@macilaci tak zpátky Nutrilon, cukr není řešení, cukr je naprosto k ničemu potravina, akorát se po něm kazí zuby, zvyšuje se riziko diabetu, má nepříznivý vliv na střevní mikroflóru, jeho trávení spotřebovává z těla vitamíny a minerály... Pokud nechtějí mléčné výrobky, i to se dá řešit, zkus koupit někdy Reis drink calcium z DM drogerie, je to rýžové "mléko", s vápníkem z mořských řas a dávej do kaší (jestli jedí), dá se z něj vařit pudink...

macilaci
11. nov 2011

díky, kašu jedli tiež len takú pripravenú z nutrilonu 😠

milka24
15. dec 2011

prosim,mate nejake skusenosti???chcem prejst u dcery na kravske mlieko,ma 16 mes .a doteraz pila hami.mozme uz??ake mlieko??nizkotucne ci plnotucne??do akej doby sa objavia priznaky ak jej nevyhovuje alebo pripadna alergia??dakujem

janulkaval
31. dec 2011

chcem sa tiez opytat na vase skusenosti.syn ma 2r a 2mes.ma nutrilon,chcem prejst na kravske mlieko.vcera sme to skusily.pil,ale o dost menej.je to normalne,ze to kravske mlieko bude pit menej ako UM?alebo je to rozne?a citala som aj,ze nie je dobre prejst zo dna na den.syn pije mlieko rano,na obed a pred spanim vecer.to kravske mu mam dat zatiala rano a zbytok UM?je jogurty,ale syry nechce.tak to mleko nechcem zatial obmedzit.na ranajky by som mu chcela dat chlaba,alebo pecivo,ale nechce chce len mlieko.a mlieko plnotucne vzdy prevarit,alebo staci zohriat? ☹

katren
31. dec 2011

@milka24
@janulkaval my sme pili do roka UM, do polroka Humanu a po polroku sme pili Hami....po roku sme dopili poslednu krabicu a presli na normalne mlieko....asi od 10 mesiaca som z neho aj varila a keby mala problemy, tak si vsimnem vtedy...a maslo tiez asi odvtedy papala s chlebikom, normalne, nie rastlinne, tak ked jej to nerobilo problemy, presli sme na normalne mlieko....a pijeme mlieko ako @janulkaval 😉
pri Miskovi planujem tak isto 😎

heni79
31. dec 2011

@janulkaval
@milka24
Ja som dcéru prehodila z Nutrilonu na kravské mlieko takmer pred 3 týždňami. Bolo to úplne ok. Večer som namiesto Nutrilonu dala prevarené plnotučné mlieko, z fľaše, ako vždy. Zaváhala na 3 sekundy a vypila. Ráno mala zas Nutrilon. Po tri dni som to tak striedala, na štvrtý už iba kravské mlieko. Bez hnačiek, bez akýchkoľvek prieťahov, pije od vtedy už iba kravské. Plnotučné, prevarené.
Ráno poväčšine pije už zo šálky, občas cez slamku.
Žiadna veda to nebola, ani stres. 😉

lenka03
2. mar 2012

@heni79 chcem sa opytat ci si mala nejaky dovod na to aby si davala vecer km a rano um alebo to len tak vyslo? my prave prechadzame na kravske, chcem to tiez takto postupne a niekde som citala ze je lepsie vecer dat um ako zvycajne a rano kravske, ze mensie riciko zapekania alebo traviacich problemov ( vraj to dieta cez den vybeha a aj ranna flasa je doplnana beznou stravou... Prechadzame na nepasterizovane mlieko z automatu, ktore doma prevaram.

Baby preco tu pisete o trvanlivom mlieku ze je to len biela voda? Ved je to normalne mlieko od krav zbavene casti tukov ( odstredovanim na pozadovanu tucnost), bez pridania chemikalii , ale malej by som ho aj tak nedala ... Aby to trvanlive mlieko vydrzalo tak dlho je doslova spalene ( UHT zahrev) a ta vysoka teplota sposobuje ze sa vapnik horsie vstrebava. Preto je vhodnejsie mlieko s kratsou dobou trvanlivosti, ktore nie je spracovane formou UHT zahrevu ale pasterizaciou ( obdoba prevarenia). Mlieko spracovane UHT alebo pasterizaciou sa nemusi prevarat ( je dostatocne tepelne osetrene a dodatocne varenie zas len skodi vapniku) - tot moje spomienky na skolske casy, konkretne na predmet POTRAVINARSKE TECHNIOLOGIE a este nejake potravinarske, neviem kolko sa za tu dobu zmenilo ale boli to moje srdcovky 🙂

poleva
2. mar 2012

najlepšie je variť,polievočky z mlieka,dávať mlieko do príkrmov,a potom vám v pohode prejdú na mliečko,žiadne hnačky,nič,črievko už bude zvyknuté,my sme prešli pred 3 týždnami,dávam granko a nestlé vanilka - junior drink - striedam

lenka03
2. mar 2012

my papame jogurty dlho dlho, na olovrant nic ine ako fantaziu nespapa, jogurt je naj, a aj na varenie pouzivam kravske mlieko a smmotanu. Teraz ked ma 2,5 pomalicky prechadzame na kravske do flase, najprv som jej dala len par krat po obede 1dl a chutilo a teraz som zvazovala ci rano alebo vecer dat namiesto umeleho, dala som jej teraz tak uvidime ci nezapecie, nenafukne alebo neprezenie ...

heni79
2. mar 2012

@lenka03
Kvôli reakcii, či sa náhodou nezmení stolica. Či nebude malú preháňať, alebo zapekať. To, že na mlieko alergická nie je, mi bolo jasné, nakoľko je to syrová a jogurtová kráľovná, acidko a podobné veci miluje tiež. 🙂 To mala dávno, AE to nezhoršovalo, ani neriešilo. Rovnako ako keď sme jej začali namiesto HA mlieka dávať normálne. Ten Nutrilon som si tak naplánovala, že aby to vyšlo aspoň po tri dni na striedačku. A aj kvôli chuti, ak by normálne mlieko odmietla, nech mám ešte po ruke možnosť ponúknuť známu alternatívu.
Mlieko síce kupujeme 3,5% tuku, zvyčajne trvanlivé, no i tak preváram, asi pranoja. No jej najlepšie chutí teplé.
🙂

heni79
2. mar 2012

@lenka03
A ešte v tom období už dávni jedávala aj polievky a má obľúbené 4, všetko mliečne, prípadne so smotanou. 😀
Klasika kurací vývar tak raz za mesiac vezme na milosť. Ale šošovicová (mliečna), fazuľová (mliečna), brokolicová (mliečna krémová) a zemiaková na kyslo (mliečna, ako inak) sa u nás striedajú véééééééééééľmi často.
A tam tiež mlieko tolerovala, do nich dávam ale obyčajne polotučné.

lenka03
3. mar 2012

@heni79 ja s tym sledovanim hlavne preto ze ja mam laktozovu intoleranciu ( zistili mi az ked som mala 17, dovtedy kazde rano kakao z domaceho kravskeho mlieka a po jednych prazdninach bez mlieka moje telo stratilo schopnost stiepit mliecny cukor...) Ta intolerancia znamena ze nemozem len sladke mlieko, kysle je ok lebo tam uz je ten mliecnyh cukor rozstiepeny. Ale zas asi aj babylove obsahuje laktozu a ked s nou nemala problemy tak by to malo byt aj teraz ok. Intolerancia nie je alergia na mliecne bielkovinny, jogurty, acidko a ine veci kde nie ej sladke mlieko nerobia problemy.

s tym varenim: pasterizacia je lepsia ako varenie lebo sa robi pri nizsej teplote takze vapnik sa menej poskodzuuje ... pasterizovane a uht nie je potrebne prevarat, zbytocne viac dokalicis ten vapnik. Ja kupujem nepasterizovane z automatu takze prevaram ale zas len tak ze zovrie a odstavim.
mrkni na stranky www.mlieko.sk tam je to dost rozpisane, len to o to vapniku velmi nespominaju tak neviem ci sa boja odlivu uzivatelov trvanliveho mlieka alebo je vapnik odolnejsi ...
Domace mlieko sa na dedinach ani neprevara ( detom ano), ale kyslomliecne vyrobky, tvaroh, maslo a podobne sa robilo bez prevarania) ale to preto ze domace je rucne dojene a tak je tam minimalna kontaminacia v potrubi dojacich zariadeni.

biancaneve
3. mar 2012

Moja mala bola odstavena od MM pred 6 tyzdnami a hned som jej dala na skusku kravske, chvalabohu bez akychkolvek komplikacii, pije zo salky resp. s lyzickou je s cokoladovymi gulickami viac krat do dna, jej srdcovka 🙂 Ja davam ale polotucne, RAJO cerstve, to co vydrzi dlhsie, nie trvanlive. Bolo mi povedane, ze je zbytocne dieta "pretucnovat" mliekom 3,5%.

lenka03
3. mar 2012

Na ten tuk je tiez vela nazorov, zalezi k comu sa priklonis ... jedni tvrdia ze plnotucne aby sa maximalne vyuzili vitaminy D E K A, ktore potrebuju pre vstrebanie tuk, ini zas ze polotucne aby a deti nepretucnovali.
Neviem , mozno tym vitaminom staci aj 1,5 % tuku aby zafungovali ... ale divala som sa na UM a bolo tam podobne % tuku ako v plnotucnom tak som sa rozhodla ze to automatove necham tak ako je. Ono zas to mlieko uz netvori vacsinovy podiel v strave dietata tak je otazkou nakolko to mnozstvo tuku zavazi.
Dnesne rano pohoda, uvidime ako nam bude mliekovanie na KM pokracovat 🙂 Ale chutit chuti. Akokeby ani nezaznamenala rozdiel oproti babylove.

exupery
3. mar 2012

Moja presla na plnotucne kravske v 13tich mesiacoch,proste sa zatala a UM nechcela-zo dna na den.Tak som skusila kravske-a to jej chuti dodnes,sice nema rada syry,jogurty ani mliecne ine produkty,ale mlieka si dopraje,rano naobed aj vecer...nezapeka ju.Ak by zapekalo treba skusit polotucne,alebo sojove,bezlaktozove,je toho vela na vyber...

lenka03
6. mar 2012

tak hlasim uspesny prechod, uz davame len kravske z automatu a ok 🙂

isis
31. aug 2012

obnovujem tuto temu, pretoze mame rovnaky problem. Maly 2,5 rocny syn, papa uz davno jogurty, kasu, puding a polievky vsetko pripravene z kravskeho mlieka. Doteraz mal sunar, ale ked mu dam prevarene plnotucne mlieko, hned zisti ze je ine a nechce ho. Opakovala som to po mesiaci, reakcia ta ista. Ako na to? Ale nechcem ist cestou ze mu tam dam cukor alebo granko.

mmaatt
31. aug 2012

@isis už som to niekde písala, ale my sme to vyriešili tak, že sme dávali UM a do toho po troške prilievali kravské, tak aby to nezmenilo výrazne chuť a postupne sme ten pomer menili (vždy po pár dňoch sme priliali trošku viac kravského a menej umelého až kým som mu neponúkla iba obyčajné mlieko). Dnes pije v pohode mlieko z pohára (niekedy aj 1/2 litra napr.k buchtám, alebo haluškám).

isis
31. aug 2012

aha, to jezaujimavy napad. Nie je problem ked sa umele mlieko zmiesava s kravskym normalnym. Mam trochu obavy,. maly je vedeny ako kvazi astmatik, mame lieky, tak aby som neurobila nejaku chybu. U dcerky to bolo v pohode, hned na prvy sup pila kravske, ale maly mi flasu vypluje ze je to fuj:(

moninnka
31. aug 2012

danciacik, možno sa budem po niekom opakovať, ale nečítam to,lebo píšu všetko to isté dokola, ako nemáš dávať plnotučné mlieko.
Ja som dávala prvej dcerke polotučné,a dochucovala som-ale len jemne grankom, ale jahodovým,vanilkovým, banánovým, nie kakaovým, také mi papala až neskor.
ale do roka som kojila,do 2.rokov som dávala nutrilon.až potom obyčko mlieko.
vela zdaru 😉

bubiiina
13. apr 2013

ahojte poradte mi mam 6mesacneho syna ma reflux mozem mu urobit vecer krupicu so sunaru?dakujem vam

kvietocek7
13. apr 2013

@bubiiina reflux by mal uz v tomto veku pomaly ustupovat, a kasicku kludne mozes vyskusat mozno skor ani hustu ani moc riedku.A syncek ma materske mliecko alebo umele?