Prechod na obyčajné mlieko. Ako na to?

danciacik
2. okt 2007

Ahojte. Nenašla som tu takú tému a potrebujem poradiť. Radi by sme prešli už na nízkotučné mliečko, pretože malá už dosť dlho papá aj pudingy aj jogurty aj krupicu, proste väčšinu robenú z nízkotučného mlieka. Ale keď jej ho dám piť tak potiahne 2-razy a viac už nechce. Poraďte mi ako ju naučiť piť obyčajné mlieko. Ako prejsť z Hami na obyčajné? Za každú radu ďakujem.

sirinka
10. nov 2008

jasne, acidko je super, ja davam iba plnotucne bez prichuti...niekedy davam aj cmar. vsetky kyslomliecne vyrobky mozes davat bez obav 😉
pudingy zatial nerobime, takze neviem ani poradit.

kvietocek7
10. nov 2008

vdaka sirinka 🙂 my este stale kojime tak preto sa pytam

sirinka
10. nov 2008

kvietocek ved aj my, ale davam jej uz aj ine mliecne vyrobky, lebo kojime iba tri krat denne, takze to by bolo malo...

teri3
11. nov 2008

kisska - áno, čítala som do konca a tiež asi čítame články z rovnakých zdrojov

mrknite na toto - http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...
niekde na tej stránke sa nachádza aj tabuľka o ktorej ste tu už hovorili, porovnanie výživovej hodnoty materského a kravského mlieka, ale kravského - priamo od kravy, nie "len" 3,5 percentrného 🙂

miriamkac
11. nov 2008

super clanok...nie som zastancom "mlieko nadovsetko" 😝 ...ale v clanku ma zaraza informacia: chuuuda teliatka musia byt odstavene, aby clovek dostal mlieko....no....tak takto to nefungue, kazde teliatko dostane aj svoj pridel a uuurcite sa nezabija od narodenia preto, lebo "nemoze" pit mlieko.... 😎 😝 ....priblizim to asi takto : aj v ludskej populaciu boli vyuzivane tzv"dojky"...proste zeny mali dost mlieka, aby nakojili aj ine babatka.... 😝 u tychto kraviciek tzv "mliekoveho typu" je nieco podobne..... 😎 vskratke...davaju viacej mliecka, ako je schopne ich teliatko vypit.....asi tak... 😎

kisska
11. nov 2008

mne sa tam zase paci odstavec o tom, ze clovek ako jediny cicavec pije mlieko inych cicavcov. Ze macka v PRIRODE nevypije mlieko ... Tiez som sa zamyslela a vyslo mi z toho, ze nevypije, ale len kvoli tomu, ze sa k nemu nedostane. Ale inak neexistuje cicavec, ktory mlieko odmietne(ale brokolicu zozerie maloktory vsezravec 😉 ), ked ho dostane v miske (vratane divych seliem). Ale tak ako sa zvierata dostavaju k cudzim vajciam, masu a zeru ho, tak keby sa VEDELI dostak k cudziemu mlieku, urcite by si dali. Aj mimo uplnej mladosti (ako to nazvat detstvo u zvierat?)

siri - posles mi prosim blizsie info o tom kurze? dakujem

marika80
11. nov 2008

Mne bolo povedane, ze kravske mlieko mozem pouzivat pri priprave jedal po 6 mesiaci, a davat ho pit ako hlavny napoj po roku. Ja som kojila malu do 18 mesiacov a na kravske mlieko sa mi ju nepodarilo presvedcit. Takze nepije ziadne. Zje ale dost jogurtov, aj syrov (ak ma obdobie) a kupujem chleba kde je vapnik. Na ranajky ma cerealie v mlieku ale mlieko z toho nechce (tak ale aspon trocha snad do seba dostane). Tak snad jej to staci.

sirinka
11. nov 2008

marika80 tvoje dieta je ovela rozumnejsie ako ten, co ti toto odporucil...sama ti dava najavo, co je pre nu dobre... 😉

marika80
11. nov 2008

A co tie jogurty a syry?

sirinka
11. nov 2008

jogurty su ok od 10. mesiaca, resp. 9. pri nekojenych detoch, syry treba opatrnejsie, lebo maju dost soli ale vo vasom pripade uz je slecna vacsia, takze bez problemov...mozes vsetky kyslomliecne vyrobky a syry neplesnive davat...

teri3
12. nov 2008

sirinka, veľmi dobre si to napísala. Ešte by som k tým syrom dodala, nemali by byť tavené, čiže roztierateľné, ale radšej tvrdé. No a kyslé mlieko a jogurty - to je tá "najvhodnejšia" forma - aj ten vápnik je tam viac koncentrovaný a samozrejme tvaroh je výborný - to od roka už deti môžu.

wien
13. nov 2008

ja nerozumiem tomu, prečo je plnotučné kravské mlieko vo varenom jedle pre vás v poriadku a prevarené bu-bu-bu, v poriadku až od 2-3 rokov. to je aký v tom rozdiel? veď toho nevypije hektolitre 😕
a o jogurte dobrá mama som počula, že je to umelinový jogurt a deťom sa napriek reklame neodporúča. mám taký dojem, že ho testovali česi v MF dnes a potom to spomínali v nejakom programe v telke. takže ten jogurt ja nekupujem sama pre seba a synovi ho tiež neskôr dávať nebudem, hoci patrí k najlacnejším.

kisska
13. nov 2008

wien - lebo vo vare tvori mlieko len cast pokrmu (ked uz musis varit s mliekom) a dieta pravdepodobne zje este aj mlieko (MM, UM) v inych pokrmoch (ranajky, vecera). Ale ked ho len prevaris a das ho vypit dietatu z flase namiesto vecere(ci uz s kasou alebo bez), je ho prilis vela nato, ze mu nedava taku vyzivu ako by malo.

Minule som este citala nejaky clanok o ne/vhodnosti kravskeho mlieka pre deti a jediny argument, ktory ospravedlnoval kravske mlieko v detskom jedalnicku bol FINANCNY... 😕

sirinka
13. nov 2008

tak ja osobne napr. nedavam zatial mlieko ani do varenych jedal, radsej pouzijem UM alebo jogurt, kyslu smotanu...
jogurt kupujem pre malu iba zvolensky smotanovy, je jasne, ze mnoho jogurtov na nasom trhu su umele bludy, treba rozmyslat, co kupime... 😉

kisska
13. nov 2008

inak Dobra mama ja jasnym prikladom marketingoveho tahu a taketo nieco ja osobne pokladam za dobre svinstvo (keby to bolo na mne, tak za to zatvaram do basy...). Uz som to niekde pisala, ale vyslovene neznasam, ked MUSIM kontrolovat zlozenie DETSKEJ stravy, ked tam nachadzam absolutne nevhodne prisady aj napriek vekovemu urceniu.
A dalej som velmi sklamana, ked zistim, ze pre deti vyborny Starocesky plnotucny jogurt v skle stoji 20,-Sk. Esteze aspon rovnakodobry Zvolensky je na tom lepsie...

miriamkac
13. nov 2008

Ja sa pridavam: Zvolensky biely je perfektny....my sme papali aj s prichutou (vanilkovy, marhulkovy)

teri3
13. nov 2008

Hlavne treba čítať, čo je v jogurte (a aj v iných potravinách), a nie, ako sa volá. Ja mám celkom rada jogurty Sanée a občas som si kúpila aj bio jogurt - stál okolo 16,-Sk 150g, mávali aj ochutený, len už neviem značku, mali ho v Bille. Či ešte majú, neviem, lebo som tam dávno nebola.

sirinka
13. nov 2008

teri3 hej viem, taky rakusky...

wien
14. nov 2008

Teraz som našla recept na domáci probiotický jogurt. Znie mi to celkom zaujímavo, asi si ho poznačím. Ten by mohol papať neskor aj náš drobec, nie? http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=643

krista
11. jan 2009

bramburka • 1d • Dnes v 19:34
Ahoj holky, zajímal by mě váš názor, od kdyz kdávat dítěti kravské mléko, kamaradka dává od roka, běžně, její Dr. to potvrdila, některé Dr. říkají až od 3 let, nevím ale proč?

Na netu sjem našla tento názor laktační poradkyně:
Ke kravskému mléku: Oficiální stanovisko je to, že kravské mléko (ale pasterované, ne přímo od krávy a ne odtučněné), se může dětem podávat cca od 1 roku věku. Ale - a to patří mezi mé, poněkud alternativní názory - není kravské mléko tak úžasný nápoj, jak nám prezentují lékaři a také mlékárenský průmysl. Jednak v našem těle po odstavení od mateřského mléka ubývají enzymy, které dokáží mléko štěpit, to má pak za následek tvoření nadbytečného hlenu v těle, zvláště u osob krevní skupiny 0, a potom vápník, kvůli kterému je kravské mléko pro děti údajně nepostradatelné, je v něm obsaženo ve velmi špatně využitelné formě. No a v neposlední řadě - a tento argument je mému zootechnickému srdci obzvláště milý 😉 - člověk je jediný savec, který pije mateřské mléko jiného savce. Kravské mléko je výborná potrava, ale nejlépe využitelná a od přírody namíchaná je pro telátka.....

Takže - sama za sebe radím podávat mléko spíše ve formě jogurtů, protože při jejich výrobě vzniká přirozenou cestou i určité množství enzymu nutného pro trávení mléka a dle mého názoru je jogurt už potravinou, ne jen surovým mateřským mlékem jiného savce.

Jani, to je můj názor. Možná je na laktačního poradce příliš alternativní, nicméně věř, že jsem toho o mléce dost přečetla a názory na jeho prospěšnost se velice rozcházejí i u odborníků...

Prostě ted bych chtěla vědět od kdy a proč? Díky moc.

vinka • 2d, 13tt • Dnes v 19:52
Bramburka kuk niečo sa možno dozvieš.
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

bramburka • 1d • Dnes ve 20:32
dekuji, no asi že od roka je mozne, ale asi jen převařené, ale to se mi zdá, že tedy z toho ty viotamíny vyprchají uplne.

petraluk • 1d • Dnes ve 20:43
bramburka od roka se z něj smí vařit, jinak až od 2 let a při alergiích dokonce od 3 let 😉

tanja61 • 1d • Dnes ve 20:50
ja malemu davam KM od roka ale tiez len pridavam do jedla alebo robim krupicu co poriadne prevrie ..

capy
12. jan 2009

ahojte ja som kojila starsieho syna do 22mesiacov a potom sme presli hned na kravske a v pohode. a mladsiemu synovi ma 9m. varim papanicu s kravskam mliekom a tiez nema ziadne problemy. ale je to na kazdej mamine ako si uvazi 😉

arieska
13. mar 2009

dievčatá, prosím o radu
chcem POMALY prejsť na kravské mlieko (pomaly znamená možno tak o 2 mesiace, ale už teraz hľadám nejaké rady)
1. každý mi radí, aby som kúpila plnotučné mlieko - ale trvanlivé alebo 5 dňové?
2. PREVARIŤ...ale ako? prevariť celý liter a potom ohrievať podľa potreby? alebo prevariť toľko, koľko bude piť pri najbližšom jedení a dať mu pred úplných zachladnutím alebo môžem potom aj ohriať?
3. švagriná mi poradila, že ona začínala prechod na kravské mlieko tak, že miešala 50% hotového Nutrilonu a 50% kravského mlieka zmiešať dokopy a tak podávať

tak neviem
ďakujem za každú radu

dominka11
13. mar 2009

arieska, s týmto ti neporadím, ja mám ešte male babo, ale baby ta budu odhovarat od kravského mlieka do 3 rokov.
Inak dnes sú uplne ine pravidla stravovania ako kedysi, ja som napr.nebola kojena a kravske mi davali od narodenia spolu s UM.

arieska
13. mar 2009

dominka, ďakujem 🙂
ja som plne kojila do siedmych mesiacov a vlastne stále kojím, aj keď už iba občas (nakoľko pracujem, takže cez deň pije Nutrilon a iba večer, v noci a ráno MM). tiež by sme potom mohli odsudzovať matky, ktoré dávali deťom od narodenia Nutrilony a Beby a Sunary...ale chápem, že nie všetky maminky majú to šťastie, že môžu kojiť. čo majú robiť keď to jednoducho nejde? a toto je to isté. a nech mi niekto nepovie, že Nutrilon je to isté ako materské mlieko
chcem mu to mliečko dávať postupne, nie naraz úplne prejsť na KM, len si chcem vykryštalizovať nejaký správny postup

alon111
13. mar 2009

moja mala ma rok a davam jej kravske mlieko .prevarujem jej osobitne kazdu davku.pytala som sa doktorky povedala ze kludne mozem.vsetky moje deti boli na KM od roka a nic im nieje.je to kazdeho osobna vec kedy prejde na kravske mlieko .ak niektora nechce nech nedava je to jej vec,ja davam a aj budem davat nech si kazdy mysli co chce.

katusha
13. mar 2009

ja davam malej kravske mlieko asi uz tri mesiace 😉 predtym pila sunar a ten jej uz asi nechutil, lebo niekedy sa ho aj dva dni nenapila 😝 s kravskym je to uz lepsie, sice rekordy netrha, ale rano vypije 😉
a alergici nie sme, takze nevidim dôvod, preco ho nedavat 😉

katusha
13. mar 2009

a arieska, k tvojim otazkam - môzes kupovat bud plnotucne v sacku, ale to treba prevarat alebo krabicove plnotucne, to prevarat netreba 😉
my kupujeme krabicove, najskôr som ho aj prevarala, ale potom som sa docitala, ze netreba, lebo je pasterizovane a neviem co vsetko 😀 a ze to prevaranie je uz vlastne zbytocne, takze staci len ohriat 😉

krista
28. máj 2009

tereziep • Dnes ve 20:06
Ahoj
Zajímalo by mě, do kolika let dávat umělé mléko. Do dvou nebo do tří let. Někde jsem četla, že se má dávat kravské až od tří let, ale někde jen do dvou. Jsem z toho trochu zmatená. A v jakém množství ho dětem dávat.

smardik • 1d, snž • Dnes ve 20:08
tereziep ideální je podle mého dr. od těch 3let, ale taky říkal že je dost dětí co ho po prvním roce odmítnou a prostě do nich nedostaneš

andy80 • 2d • Dnes ve 20:13
říká se, že do dvou let, od dvou let stačí najet na plnotučné obyč. mléko. Doporučuje se do tří let, podle nových studií se vyrábí i UM, které jsou od tří let výš, ale to je podle mě jen tah na naše peněženky. Kravské mléko se do jídla může přidávat po prvním roce života, na pití po druhém roce života. A stačí 250ml denně a k tomu mléčné výrobky (sýry, jogurty, tvaroh... atd.).

hancas • 2d • Dnes ve 21:25
já budu dávat asi tak do 2 let um a.oni už to odmítají ted

andy80 • 2d • Dnes ve 21:50
já chci taky do dvou let. Jiříkovi jsem dávala do dvou let kakaový Sunar, pak jsem přešla na plnotučné s Grankem a to mi pije každé ráno 250ml do dneška. Malá si zatím dává mlíčko 2x denně 220ml ráno a večer a teď je nemocná, tak ho má i odpoledne kvůli dostatku tekutin, takže u ní asi problém do dvou let dávat taky nebude.

leonik • 2d • Dnes ve 22:11
ahojky, tak já jsem dávala dceři UM do tří let, ráno a večer vypila 220ml. Prý se může dávat UM ještě po třetím roce, kvůli obsahu vtěch vitamínů a minerálů. Kravské mléko jim prý nic nedá, je to naředěné 😖 Od těch tří let jsem začala kupovat bio mléko od Olmy. UM by nás jinak vyšlo hodně draho

keba
28. máj 2009

holky taknámbyl rok a stěží do mí zacelý den narvu 150-200ml.UM 😒 a to ještě ve spánku...ale sní mě hodně mléčných výrobků tak snad má potřebu vápníku pokrytou,co jiného taky můžu nadělat když mlíčko nechce....

denka28
28. máj 2009

no ja kravske mlieko mojmu este nie, nakolko vdaka mojmu pracovisku viem, co kravske mlieko obsahuje, a to by som mala ciste mlieko, nie tu riedenu gebuzinu, ktoru volaju mlieko v obchodoch. skratka, to mliecko na com sme vyrastali my, je uz davno prec. teraz natrepu antibiotikami atd. nase krasne kravicky, a niekedy sa mliecka takychto krav vyhadzovali, no zial v dnesnej dobe ho uz veselo davaju do krabic. takze na taketo mliecko maaaame cas. tot moja mienka