Prečo môj skoro 10 mesačný syn nechce jesť a piť?

saerdna
5. apr 2012

Moj 10 mesacny syn odmieta jest a pit. S prikrmovanim sme zacali v 7.mesaci (bol kojeny). Zeleninka a ovocie mu vobec nechutilo, tak sme zacali s kasickami. Ostali sme pri nich az doteraz. On okrem kase nestle a materskeho mlieka, ktoreho mam uz extremne malo, nezje a nevypije nic. Mnohi mi hovoria, ze chce to cas, alebo mu idu zuby... ale ako je mozne, ze kasu dokaze zjest aj plny tanier a kazdu zeleninu a ovocie odmieta? Na sladky zemiak uz ho ucim 1 mesiac!! Je to normalne, aby si dieta nezvyklo za tak dlhu dobu aspon na jednu chut? Skusala som vyradit kasicky z jedalnicka a pomaly nahradit zeleninkou, skusala som mu popri kasi dat par lyziciek zeleninky, nepomaha nic. Ked je hladny a dam mu zeleninku, zatvori usta a radsej ostane hladny. Jogurty, caje vodu, masko proste nic neakceptuje a pritom ho do nicoho netlacim, snazim sa navodit prijemnu atmosferu, hrame sa a aj tak nic neprijma. Uz som z toho zufala, skusala som uz vsetko, som v koncoch. Takisto je dehydrovany, stolicu ma len raz za 5 dni aj to len suchu, lebo vodu a caj, dzus, neprijme. Dakujem za kazdu radu, velmi ocenim pomoc...

lumarque
5. apr 2012

Ahoj .. len na povzbudenie Mne zacal syn jest normalnejsie az ked mal vonku vsetky stolicky.. dovtedy len mlieko a mlieko a za cely den sme zjedli povedzme stvrtku zemiacika.. potom som mu pustala rozpravky a pritom bol v takom tranze, ze aj níeco zjedol. Alebo mi zjedol len jedlo na kusky, ktore si mohol sam davat do ust a pomixovane nic. drzim palce

zuzin78
5. apr 2012

ahoj
neviem ci ci poradim, ale skus sa poradit s detskou lekarkou,mozno ti povie nejake finty ako ho prekabatit.
moja Zari pije len materske mlieko, spapa vsetko okrem zeleniny./zboznuje materske mlieko/ tu ako nahle uciti niekde tak jedlo uz ani neokusi. proste zeleninu nechce detska mi povedala ,ze kojene deti su take, ze si vyberaju v jedle. moja starsia dcerka vyse dvoch rokov ani kusocek ovocia nezjedla nijako ani po dobrotky ani po zlotky, a raz ked videla ze sestricka papa vyzivu aj ona chcela . mala som VIanoce na jar 😀 😀
co sa tyka pitia, skus mu kupit nejaky poharik a davat vodicku do toho ,najprv bude mokry ale mozno nieco vypije .
polievky ti spapa? ak ano tak aj tam ma vodu, nemusi mrkvu, staci ak spapa kuraci vyvar aby sa mu lahsie kakalo. 😉 hlavne trosku ochuteny, nic sa mu nestane ak bude citit trosku soli. lebo take mdle bez chuti to by som ani ja nezjedla 🙂
ja som sa detskej tiez pytala, ci nevadi ze zeleninu mladsia odmieta,a povedala mi, ze mam skusit po roku, mozno zabudne a nezabudla. 😉 🙂
aj my sme mali obdobie, ze sme jedli len kasicky, a potom ju to prestalo bavit , dala som jej polievku do taniera a hned to chcela. skus mozno sa mu len nepaci lyzicka, tanierik, mozno mu fakt idu zubky a nic ine ako kojenie nechce . je to tazke a stresujuce ale drzim ti palce presli sme s tym aj my, pri obidvoch dcerkach ale stolicu klop klop klop mali ok.
drzim ti palceky....

katarina822
5. apr 2012

ahoj ku kasickam skusaj namiesto kasiciek nestle skus kasicku z ovsenych vlociek stale ponukaj ci rozmixovanu mrkvicky ci zemiacik do ktoreho pridas mliecko .ci do kasicky piskotku po trosku tvoja uloha je ponukat skusat snale nieco nove vela trpezlivosti a treba sa zmierit ze su deti co vypiju akekollvek tekutiny aj 1l.denne a papaju zaradom ze nestihas na lyz.naberat a su deticky ako moja co dostat do nej tekutiny je problem cajik vobec mliecko uz pije krabickove a to rano max.120ml a vecermax 90ml a vodicky si parkrat srkne a viac do nej nedostanem a co sa tyka jedla my papala malo ale skusali sme stale a teraz ma 2 apol roka. z ovocia my zje max. jablko aj to polovicku ine ovocie do nej nedostanem a zeleninu len sem tam a to trosku ale polievocky hoci len par lyz. a aj to si u nej cenim.a co sa este tyka kasiciek pozor lebo tak v rodine mame babo co asi do roka a pol nic okrem kasiciek nejedol pil caj s cukor a to bolo vsetko teraz ma 5rokov v skolke sa naucil nieco viac jest sice dost si vybera ako napriklad maso ked zje trosku a to max.raz do tyz. a co sa tyka kakania my berieme probiotika infants dophilus su od narodenia dolezite je skusat castejsie pit tekutiny pohyb moja bola schopna kakat po 4dnoch a uz mala aj kvapku krvi po stolicy pouzivali sme vtedy mast ziadne sladkosti cok.kakaoove.neskor.skusat cisty jogurt moja uz niekedy aj trchu vypije actimelu radim ti to co mne radila lekarka. ak sa kaknie neupravi prejde do zapchy robia sa vysetrenia. neviem ci este mu davas materske mliecko alebo um. ak Um skus zmenit znacku ci by sa neupravila stolica. skus po porade s lekarkou tie probiotika nam pomahaju co ti povie. a ovsene vlocky nalacno jablcko vodu skor ako mliecko viem ze uz sa my to lahko hovori ale je vela mamiciek co maju take alebo podobne problemy stale treba len skusat nevzdavat sa a mozno by pomohlo keby videl ako papa nejake ine babo v jeho veku.ze by aj on chcel skusit alebo len ty skusaj nech vas pozoruje pri jedeny a vraveni ake je to dobre... drzim palce

humenka
5. apr 2012

ahoj, aj my sme mali podobny problem. kupila som trojzrnu kasu babylove a do tej som mu vzdy zamiesala nejake ovocie. najprv pomenej, potom som pridavala. teraz ju miluje. 😀 a s vodickou som ho tiez musela salit, zacinali sme po malych lyzickach pocas jedla. ani si to nevsimol. teraz mu voda chuti z poldecakov. 😉 drzim vam palce, aby ste to rychlo prekonali. 🙂

pipkoska
5. apr 2012

Keď si niekde čítala, že je normálne mať stolicu na 5deň, tak je to zle. Takéto malinké dieťatko by malo mať stolicu 2x denne. Ak nechce piť tekutiny, vyskúšaj normálnu striekačku. Dieťatko to zoberie ako hru a aj pritom niečo vypijem. A čo sa týka papania, moja malinká tiež v tomto období chcela hlavne moje mliečko, kľudne mu daj požuť piškótku. Ak mu idú zuby, tak ho to svrbí a nechce nič zjesť. Ak bude žmolkať piškótku, tak si to aspoň trocha uvoľní. A ja by som mu obmedzila kašu. On si na ňu zvykol a teraz si myslí, že už nič lepšie nieje. Skús kúpiť v obchode výživku zeleninovú, sú aj mäsové a všelijaké iné. Tam má tiež potrebné látky. A samozrejme, ako ti mamičky radia, je potrebné mu dávať aj probiotiká. Nedávaj dlho, ale aspoň 2týždne. Podporíš mu tak imunitný systém. Prajem ti všetko dobré a nezúfaj. Oli

careamell
5. apr 2012

Čisto kojené dieťatko má stolicu aj jeden krát za týždeň. My sme tak mávali pravidelne. S malým som mala rovnaký problém doteraz, je to týždeň, čo mi papá normálne. Od začiatku prikrmovania, od 6. mesiaca, tiež sme kojený, papal veľmi máličko, zeleninku, mäsko, kaše a podobné veci mi vôbec nezjedol. Chutil mu len jogurt. Ja som ho ale stále kojila. Pokiaľ môžeš, koj koľko sa ti dá, bude sa ti aj viac mliečka tvoriť. Hlavne nestresuj, lebo aj to ovplyvní tvorbu mlieka. Ja som bola tiež v koncoch, varila som denne ako najatá a nakoniec to skončilo v mrazáku. Niekedy mi vydržal aj pol dňa bez mlieka, alebo iného jedla. Poraď sa s lekárkou, ale zo svojej vlastnej nedávnej skúsenosti viem, že sa to obráti. Aj keď ja som čakala skoro pol roka, dokým začal jesť niečo normálne, nie len jogurty. Prajem pevné nervy a hlavne nepoľav, ponúkaj mu stále papať. 🙂

adkaa
5. apr 2012

Ahoj, vacsina deti sa rozpapa az po jednom roku, preto je dolezite aktivne mu ponukat prsnik a dojcit na poziadanie, nie napr. len rano a vecer, ale hocikedy, aby mal dostatok zivin aj tekutin. Vobec sa nemusis bat, ze ak mu das mliecko, nezje prikrm. Paradoxne, cim viac budes babatko dojcit, tym lepsie bude papat. Aj z tvojho mliecka citi chut potravin a uci sa na ne 🙂 Podla WHO sa dieta uci jest do dvoch rokov, pocas toho sa ma dojcit na poziadanie. Aj ked vacsina deti uz okolo toho roka zacne papat 🙂 My sme takisto do takmer 14 mesiacov nic poriadne nezjdli. Takze nadalej mu ponukaj jedlo, pokojne aj to, co jes ty, ak je to zdrave. Deti bavi napodobnovat dospelych, ucia sa od nich a pravdepodobne si skor uchmatne z tvojho taniera a da do pusy, lebo ta bude chciet napodbnit ako ked ho budes krmit lyzickou. A to plati aj o vodicke, skusaj mu ponukat aj tu, aby sa ucil pit, lebo cielom prikrmovania nie je nahradit dojcenie prikrmami (teraz dam obed a vynecham dojcenie-tymto dost zauzivanym sposobom moze dojst k predcasnemu odstaveniu), ale popri dojceni prikrmy zavadzat, aby sa dietatko naucilo pit, jest a jeho traviaci sysem si zvykol na ine potraviny ako MM. Takisto ho mozes nadojcit aj po jedle, MM pomaha lepsie rozlozit a stravit prijatu potravu. Ak ho budes dojcit na poziadanie a popritom mu ponukat zdravu, pestru a nutricne vyvazenu stravu, bude to OK 🙂