Prečo sa nemôže od 4. mesiaca prikrmovať aj kojené dieťa?

seemani
4. nov 2013

Baby, vopred POPROSÍM, píšte mi LEN K VECI!!!! prečo sa nemôže od 4 mesiaca prikrmovať aj kojené dieťa? Čo také sa môže stať?: Nemám asi dostatok mlieka a malý mi celé dni pomrnkáva, stále je hladný, najprv som si myslela, že sú to koliky, ale nie sú. Doteraz mi prespal v noci aj 8 hodín, ale už sa budí na hlad aj v noci každé dve hodinky. Tak rozmýšľam, čím mu spestriť jedálniček, aby som ho zasýtila. Či dávať medzi kojeniami nejakú detskú výživu alebo UM? Zajtra idem k lekárke, tak sa poradím aj s ňou. Prosím vás, nepíšte mi tu tie moderné učebnicové mamičky aká som blbá ani nič podobné. pýtam sa normálne a chcem normálne odpovede. 🙂 22.11. máme štyri mesiace...

senta_sofia
4. nov 2013

Nas prikrmovali od 3. mesiaca a sme tu, takze povedala by som, ze sa nestane nic, dokonca som nedavno citala (myslim v Dietati) nazor nejakeho imunoalergologa, ktory tvrdi, ze by sa malo zacat prikrmovat skor, kvoli tzv. imunologickemu oknu, ktore deti maju... Ja by som radsej presla na prikrmy, ako na umele mlieko a popri tom ho dojcila.

leporeloo
4. nov 2013

@seemani ahoj, ono pri plne dojecenom dietati je to v podstate zbytocne.. lebo dieta tak ma absolutne vsetko co potrebuje ak je dieta na UM tak ano kludne by som zacinala s prikrmami od 4mesiaca nech ma normalne jedlo a nie "vesmirnu stravu" 🙂 tvoj problem vidim skor v dojceni, nedostatok mlieka ma vzdy dovod, takze ak to chces riesit su na to cesty ak nie tak mozes zacat s prikrmami ale pocitaj s tym ze sa tvoja tvorba mlieka este znizi, ked zacnes nahradzovat dojcenia jedlami.
takze zavisi to na tom o co ti ide...??

eli135
4. nov 2013

Ja som prikrmovala od 3 mesiacov a zacala som jablkom, potom jablko piskota a je vsetko ok
a mala som dost mlieka, pedogastroenterolog mi to schvalil, ze cim skor zacne dieta s obilninami, tak je mensia pravdepodobnist alergie ...

seemani
autor
4. nov 2013

@senta_sofia myslíš normálne varenú zeleninku? môže aj detskú výživu?

povuma
4. nov 2013

@seemani podla mna sa mu nič nestane, normálne dávaj umelé mlieko na dokrm, ak je hladný, nič sa nestane....aj tak to vela mám tak robí, len to sem nenapíšu 😝

povuma
4. nov 2013

príp. začni varenou zeleninou 🙂 🙂 🙂

seemani
autor
4. nov 2013

ide mi o to, aby nebol hladný a aby som nedojčila každú hodinu keďže aj pracujem. Hlavne oto, či mu príkrmy nemôžu nejak uškodiť. Je inak strašne silný, už sa stavia na nohy ťahá sa do sedu, má 6,5 kg

digysa
4. nov 2013

@seemani

Ak ho kojist a mas malo mlieka, tak ja by som asi dokrmovala UM. Ale bolo by dobre sa porozpravat s lekarkou a nieco nastudovat cez net...

PReco sa neprikrmuje kojene dieta?- Materske mlieko mu dava vsetky ziviny, nepotrebuje ziadne spestrenie jedalnicka....na to tak skoro nemysli. Tiez nema este vyvinuty traviaci system.

Ale pocula som aj nazor, ze ked mas malo materskeho mlieka, tak je lepsie dokrmovat s prikrmami, ako s UM.

A teraz babo rad.......... Ja by som si skutocne nasla odpoved na tuto otazku skor u odbornika, lebo sa to tu aj tak zvrtne 😉 Internet je plny tychto informacii....a ked citas, tak nedostanes zbytocne ziadne "reakcie", ktorych sa tak obavas....

enya00
4. nov 2013

teraz niekedy bol clanok v maminke tusim a tam pisali clanok ze uz aj kojene deti by sa mali zacat prikrmovat od 4mesiaca a aj lepok by sa mal skor zavadzat ako bolo doporucovane predtym.....vyzivu by som este nedavala zacni s mrkvou postupne zemiak,kalerab,cukina,petrzlen atd.....ovocie sa dava az potom lebo sa moze stat ze po sladkom uz nebude vobec chciet zeleninu co by bola skoda

povuma
4. nov 2013

@seemani a ako by mu to mohlo uškodit? nedojčené deti sa tak prikrmuju, tak možeš aj ty...je to len tvoja osobná volba 😎

senta_sofia
4. nov 2013

@seemani jasne, normalne by som zacala nejakou zeleninkou, postupne pridavala ovocie, nech teda dodrzis aspon to, ze si ho otestujes, ci nahodou na nejaku zlozku potravy nebude reagovat alergicky, kludne aj vyzivu, aj ked teda ja tie kupovane nemusim, pridu mi tak divne sladke, radsej by som nastruhala jabko alebo roztlacila bananik

seemani
autor
4. nov 2013

@digysa dieťa na UM sa môže od 4 mesiaca prikrmovať, tzn. že už má nato vyvinutý tráviaci systém.A dieťa na materskom mlieko nemá? podľa mňa to je rovnako vyvinuté a ak ide len o tú zbytočnosť, tak u nás to zbytočné asi nebude, keďže je stále hladný
A tá detská výživa sa môže dávať? Lebo som sa stretla s názorom , že vôbec

aliza
4. nov 2013

@seemani ja len, ze v 4.mesiaci travenie a oblicky nie su este pripravene na inu stravu, ako mliecnu. to je fakt, ktory je dobre respektovat, aby sa vyhlo pripadnym traviacim problemom a alergiam. Nie som ucebnicova mamicka, len rozmyslajuca a hladajuca, co je pre moje deti najlepsie. Takze moja rada, ak mas pocit, ze je dieta hladne, treba najst pricinu, preco mu tvoje mlieko nestaci. Ako pribera? ak pribera, tak hladne nie je. Ako casto dojcis cez den? to, ze sa ti v noci budi, moze byt hladom, ale aj nemusi. Ak sa nezisti pricina, dieta nepribera....tak som rozhodne za UM. Tych par lyziciek prikrmu mu nedoplni potrebne vitaminy a mineraly. A k vyzivam, to myslis tie z obchodu? plne chemie a cukru? tak ja neviem, ale ja taketo vyzivy za prikrm nepovazujem.

seemani
autor
4. nov 2013

@enya00 a mrkvová výživa napríklad?

jadinka
4. nov 2013

ak sa rozhodnes prikrmovat, urcite nezacni ovocím, ale zeleninkou, potom zeleninkou s maskom a až potom ovocím 🙂

seemani
autor
4. nov 2013

@aliza takže radšej len tú zeleninku a tie výživy úplne vynechať..
A čo sa týka toho tráviaceho traktu, vo 4 mesiaci by už mal byť vyvinutý, keďže deti na UM sa už prikrmovať môžu, nie?:

aliza
4. nov 2013

@seemani ano, moze sa nedojcene od 4.m., hlavne, ak to pisu na tych poharikoch v obchodoch a ludia to kupuju 😎 . Mozes vsetko, co len chces, ale ci je to aj zdrave, to uz na pohariku nenapisu.

digysa
4. nov 2013

@seemani UM ma ine zlozky.....materske mlieko ma ine zlozky.... a ak vyvin traviaceho systemu povazujes za zbytocnost, tak to som trochu nepochopila.

Asi by som sa drzala nazoru @aliza precitaj....

ALe podla toho, co pises si proste "nazhavena" na prikrmovanie detskou stravou.........mne je v podstate jedno, co urobis. Moju odpoved si uz dostala, vyjadrila som sa k veci a tym koncim, aby sme to nezvrtli na dohadovanie a mudrovanie.
Je len na tebe, ako sa rozhodnes..... 😎

aliza
4. nov 2013

@seemani traviaci trakt nedojceneho 4-mesacneho dietata je taky isty, ako dojceneho. Neviem, preco sa to u nas na Sk takto rozlisuje, nema to ziadnu logiku. Moj syn neboj dojceny a zacali sme s prikrmami pred 6.mesiacom a nic mu nie je, zdravy ako buk a to mame tazke alergie v rodine, takze ani to imunologicke okno velmi neschvalujem.
Ak predsa len chces zacat s jedlom, urcite zacni iba zeleninou, zemiackom ....uvarenymi doma, nie kupovanymi.

heni79
4. nov 2013

@seemani
Začni normálne príkrmom tak ako sa začína pri deťoch, čo sú na UM. Uvaríš vo vode napr. zemiak, roztlačíš ho aj s troškou vody (do vody, v ideálnom prípade pridaj svoje odstriekané mlieko - chuť, ktorú dieťa pozná, pridať max. štipku rasce, v žiadnom prípade nie soľ) a po troške dáš dieťaťu. Dáva sa na začiatok medzi 2 dojčeniami, teda nie úplne hladnému dieťaťu, skôr na vyskúšanie. Až po cca týždni (ak dieťa spolupracuje) je možné nahradiť jedno jedlo príkrmom. (Napr. akože obed.) Ak už dieťa dokáže zjesť jedno jedlo iné ako mlieko, je možné pridať - vyskúšať dvojzložkové jedlo. Teda k uvarenému zemiaku pridať napr. uvarenú mrkvu. Odporúča sa začať zeleninou, ovocie neskôr, to sa dáva skôr čerstvé. Ak je dieťa chudokrvné, dokonca sa môže už v začiatkoch pridať mäso. Ak je ok, tak mäso sa pridáva až neskôr. Lepok - teda napr. tie piśkóty - na to je kopec času. V 4 mesiacoch určite nie. Navyše piškóty (myslím klasické) obsahujú aj celé vajce a dieťa do 1.roka by nemalo jesť vaječný bielok (niežeby ho v tej piškóte bolo nejako katastrofálne veľa, ale len pre informáciu). Napr. si pamätám, že dcérka ako 8 mesačná s obľubou žužlala chlebovú kôrku - šli jej zuby. 😀

Možno dostaneš aj iné rady, ja píšem za seba a zo svojich skúseností. Pri prvom dieťati som začínala s príkrmami od 4. mesiaca, ale to bolo dieťa na UM. Teraz dojčím, mlieka mám na rozdiel od teba dosť, tak zatiaľ príkrmy neriešim. Ale ak by som mala pocit, že dieťa je hladné a moje mlieko mu nestačí, tak príkrmy začnem dávať tiež. 😉

briketa
4. nov 2013

@seemani dojcene deti zacinaju s prikrmami neskor, pretoze materske mlieko je vytvarane prirodzene od prirody presne na mieru pre novorodena na uplne vsetky jeho potreby na spravny vyvin.. Babatko si ho instinktivne davkuje podla jeho vlastnej potreby, netreba ho vymeriavat.
Nikdy nic co je vytvorene laboratorne nebude plnohodnotne dosahovat kvalitu naturalneho produktu.
Deti sa prikrmuju od urciteho veku, lebo ked sledujes dieta, jeho vyvin aj keby si nikdy nenavstivila lekara, intuitivne vidis - dieta sedi a drzi hlavku vzpriamene, vie otvorit usta ked podavas lyzicku, vie prezut a spravne prehltnut. Vtedy je aj traviaca sustava a oblicky, crevna cinnost pripravene na prikrmy. Staci len pozorne sledovat svoje dieta.
A prikrmovanie je odporucane v urcitom rozmedzi, pretoze nerodime sa ako klony, kazdy sme individualny, niekto sa narodil vacsi a ma vacsiu spotrebu uz od narodenia, rychlejsie sa vyvija, potrebuje tie prkrmy uz skor. Niekomu bohate staci a pekne pribera na materskom mlieku aj do konca siedmeho mesiaca.
Takze Ty si to prisposobis tomu ako je Tvoje dieta vyvinute.
Jednym z najidealnejsich prvych prikrmov je ryzova kasa. Lahko stravitelna, velmi neutralnej chuti. Nicim ju nedochucovat. Zarobis ju v materskom mlieku

enya00
4. nov 2013

@seemani ja by som to nedavala,radsej uvar jednu mrkvu no ak nemas moznost tak daj kupovanu to je uz na tebe 🙂

heni79
4. nov 2013

@seemani
A výživy nie. Síce sa dajú zohnať aj bez cukru, ale na začiatok to vôbec nie je ideálne. A kupovaná strava v pohárikoch hotová, hm, to som v živote dieťaťu nedala a ani nedám. Sú síce mamičky, čo to dávajhú a nedajú na to dopustiť, osobne som voči tomu skeptická.
Uvariť jeden zemiak, či mrkvu nikoho nezabije. A neskôr trošku zvýšiš množstvo a budeš mať uvarené na dva dni. 😉

saska.t
4. nov 2013

@aliza dovolim si protirecit, traviaci trakt dojceneho dietata je iny ako nedojceneho a to v mnozstve prijimanej stravy teda MM ci UM, dieta MM neprijima v takom velkom mnozstve ako deti na UM.
@seemani ak mas pocit,ze musis prikrmovat najlepsie alternativa je zelenina,nie UM naco miesat umelinu a prirodzenu vyzivu,neviem preco si myslis,ze mu tvoje mm nestaci,to ze chce castejsie pit a viac sa budi v noci je skor o pocite byt pri mamine a citit ju ako o hlade.. Ak chces davat vyzivy,treba pozerat zlozenia,kedze polovica z nic obsahuje vela nevhodnych zloziek,ktore nezodpovedaju veku dietata,nehovorit o cukre, alergenoch v urcitych druhoch zelenin ci smotane,ktora je vhodna az po roku 😉

K prikrmovaniu skor ako po skonc.4 mes. je to hazardovanie s detskym zivotom,kedze vylucne mliecna strava ma byt min do skonc.16 tyz.organizmus prechadza tzv sokom...

janinna11
4. nov 2013

Poznam to. My sme mali 29.10. styri mesiace a v ten vecer som mu dala na skusku par lyziciek riedkeho mrkvoveho pyre, spal omnoho lepsie, krasne to spapal. Aj ja mam pocit, ze malemu uz mnozstvo mojho mliecka nestaci, ale nechcem davat UM. Skus ryzovy odvar vecer, aby si sa vyspala. Cez den nie je problem dojcit na poziadanie kedykolvek 🙂

janinna11
4. nov 2013

@seemani inak je diskutabilne, kedy zacat s prikrmamom. Kazde dieta je ine, niektore sedi s pomocou uz v 4 mesiacoch a niektore az v siestich. Ja som citala, ze na prvy prikrm je cas, ked uz dieta drzi stabilne samo hlavicku, zdvojnasobilo svoju porodnu hmotnost a dokaze s oporou sediet.

mariannah81
4. nov 2013

určite by som začala zeleninou. Radšej ju priprav sama ako kupuj výživy. Ale ak máš pocit, že máš teraz málo mlieka, po pridávaní príkrmov ho budeš mať ešte menej.
Ako dlho sa ti takto budí? Mne povedala naša doktorka, že časté budenie nie je o hlade, ale dieťa potrebuje cítiť mamu. Skúsila si nejaké homeopatiká na tvorbu mliečka? More milk plus alebo Ricinus communis? Skús vydržať, možno má iba rastový špurt ...

sense
4. nov 2013

@seemani urcite sa mu nic nestane ked zacnes aj od ukonceneho 4 mesiace po par lyzickach a vzdy dokrmis mlieckom, aspon si zvykne na nove chute....a nebudes mat neskor problemy zeby ti prikrmy odmietal....inak moja po prikrmoch nespi lepsie ako predtym ma 6 mesiacov a stale sa budi v noci na krmenie...

zuzik307
4. nov 2013

@seemani mne odporucila pediatricka zacat s prikrmami, mala bola vylucne dojcena, len je od narodenia vacsia a slabsie priberala...mali sme cca 4,5 mesiaca, povedala, ze radsej zacat s prikrmami ako davat UM...tak som to este chvilku potiahla a od toho 5. mesiaca sme zacali so zeleninkou na obed...mrkva, zemiacik, atd...k tomu nocnemu budeniu: bola som natesena, ked sa okolo 2. mesiaca budila raz za noc 😉 ale zivot je zmena, neskor sa zacala budit kazde dve hodiny, kazdu hodinu / jedno s druhym, nove podnety cez den, neskor zubky/ 😖 ...teraz ma 13 mesiacov, stale dojcim a budi sa cca 2 x za noc... 🙂

linda20111
4. nov 2013

@seemani Necitala som celu diskusiu, ale za seba mozem povedat, ze som zacala od 4-4,5mesiaca postupne davat detsku vyzivu (maly bol kojeny), najprv som chcela len tak na ochutnanie po jednej lyzicke, ale bol taky hladny ze zjedol hned tretinu flase, viac som sa mu bala dat 🙂 ale nic sa mu nestalo, neublizilo mu to vobec... Tiez niesom ucebnicova mamicka, vidis dala som najprv ovocnu vyzivu nie zeleninovy prikrm a nemalo to ziadny vplyv na dieta, bol velky papac, chcel aj zeleninu aj ovocie... neskor som do vyzivy dala popucene piskoty 🙂 Takze podla mna sa dietatku nestane nic, kludne skus....