Prevažne sladká strava

11. dec 2021

Poraďte mi čo jedia vaše deti lebo svokra mi vyčíta že maly preferuje sladké veci a že z toho bude mat vysoký cukor a vypestuje si cukrovku ale ja fakt neviem čo už mu mam dať jest. Keď jedlo nie je jeho obľúbené tak je to celkom slabý jedák takze preferuje skoro stale to iste len mu to nejak striedam (keď ma pečivo na ranajky, nema ho na veceru, keď ma jablko doobedu, poobede ho nema atd)

Jeho jedálniček je:
ranajky -pecivo so šunkou, praženica, ovsena kasa, cerealie, rozok s dzemom
Desiata -jablko, jogurt, brejky (sladké mlieko),
Obed - to čo je navarené
Olovrant - výživa, jablko, puding, tvarohové buchty, kolac
Večera- pečivo so šunkou, chlebík vo vajicku, griska, cereálie s mliekom, niekedy polievka z obedu, briošky, croissant s maslom, obcas Pizza

Viem že je tam naozaj dosť sladkých jedál ale ja fakt neviem že čo iné mu mam dať tak prosím poraďte čo jedávajú vaše deti

marci77
11. dec 2021

a kolko ma maly rokov?

andreakotesova
11. dec 2021

Čo by som ja za to dala, keby moje deti jedli denne toto všetko 🙂

deedol
11. dec 2021

u nas v podstate podobne, ale davam viac ovocia a rozne druhy, nie len jablka. ak ma sladke ranajky, musi mat slanu veceru (a naopak). obedy nemame nikdy sladke - vzdy ma polievku s velkym mnozstvom zeleniny a druhe podla toho, co varim.

jaskolka
11. dec 2021

Mne sa nezdá ze by jedol nejako extra veľa sladkého. Ak teda pomedzi to nepojeda nejaké čokoládky, keksíky, džúsy a podobne.
Normálny jedálny lístok... Ak to striedas, nevidím zvlášť problém
Možno prípadne viac druhov ovocia, pripadne dáku surovú zeleninu, mrkva, kaleráb, pochrumat...

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oblecenie99
11. dec 2021

Môj (2 roky) má také obdobia, že nechce NIČ. Seriózne rozmýšľam nad tým, že niekoho zaplatím, kto dokáže pri ňom sedieť a kŕmiť ho. Baby sitting na kŕmenie. Neexistuje jedlo, ktoré by nemal rád, rovnako však neexistuje jedlo, na ktoré by som dokázala odpovedať tak, že áno, toto je jeho obľúbené, toto má rád. Buď zje všetko, alebo nič. Jeho rekord boli 3 dni bez omrvinky - vtedy bol aj v nemocnici a chorý, tak jasné že mu nechutilo, ale aj vo všeobecnosti je extrémne zlým jedákom. Keby mi takto jedol aspoň polovicu toho, čo si napísala aspoň ako tak pravidelne, skákala by som dva metre nad zemou od radosti. Desiata a olovrant? Nehrozí. To by sme už potom fakt ozaj nič nerobili, len sedeli pri jedálenskom stole.

didi2102
11. dec 2021

Ja mám 3.5r a teda dosť slabý jedál,na ranajky ma vždy jogurt s guličkami,potom až obed-snazim sa vždy polievku + druhé,mäso nemá veľmi rád a ani zemiaky,tak striedam špagety,palacinky,buchty,rezeň,halušky a také .... Olovrant má jablko/banán a na veceru-chlebik vo vajci,alebo so synom,croasant ... Pije prevažne čistu vodu,občas mu dám neake arašidové chrumky,tyčinky ... Tvoj jedálniček mi pride ok

emv
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
enoula
11. dec 2021

Večere by som nedávala sladke, najma ak ma poobede cosi sladke... A mozno viac druhov kasi zaradila, pecivo s domacimi natierkami.. ak je puding a buchty domace, tak to je fajn, vies odkontrolovať zlozenie, množstvo cukru... určite lepšie ako kupovane sladkosti
Este mozno nejake sušené ovocie pridat

autor
11. dec 2021
autor
11. dec 2021

Pomedzi to ma aj sladkosť vacsinou za odmenu keď pekne zje obed ale nie nejako vela buď jeden oreo keksik alebo lizatko alebo kinder cokolada, cukrík. Ale je pravda že pije vacsinou len sladený čaj a raz za deň ma pomarančový džús. Cistu Vodu pije iba v lete

eeffka
11. dec 2021

Sladkosti sa nedavaju za odmenu 🤦‍♀️ o ked mu das kombo ramo kasu, obed aky je poobede sladke a vecer daku vianocku tak spanombohom. Tu nejde o to co si napisala ale co si nenapisala v 1.prispevku. naco je mu presladeny caj, sladke mlieko, sladky dzus a do toho sladkost za odmenu... nejak sa to zbiera. Ako mne je to jedno, kludne ho krm cim chces, len nemaj predstavu ako malo sladkeho davas.

autor
11. dec 2021

@eeffka presladeny ho nema, do veľkého čajnika dávam 1 lyžicu cukru, džús ma capri sone čo by malo obsahovať menej cukru ale tomu moc neverím. A sladkosť dávam len vtedy keď si ju “zasluzi” čiže ano za odmenu keďže s obedom sa vacsinou trápime, ma aspoň motiváciu. Jednu za deň

luliu
11. dec 2021

Zmenila by som hlavne tie vecere - briosky, croissant a pod. to nie je vecera. Plus vynechala by som pitie sladkého, od malička pijú moje deti len vodu

brankovamama
11. dec 2021

Môj bude mať o 2 mesiace 4 roky a ma 13kg. Jedáva 7-8x za den. Na raňajky striedam kukuričnú alebo špaldovú kašu, bez cukru a ozaj len poprášim grankom. Na desiatu má banán, alebo jablko a potom obed hlavne polievka, to zje porciu ako ja a druhé jedlo, ak máva pred spaním, tak len slané. Ak su druhým jedlom palacinky napríklad, tak dostane až po obednom spaní. A po polievke tak dostane suché pečivo namiesto druhého jedla. Prvým olovrantom je zmes ovocia, jablko, banan, mandarínka, čučoriedky, proste to čo je doma. Druhý olovrant je buď jogurt alebo niečo sladké. Buď upečené alebo ak kupované, tak dostane napríklad lentilky, z každej farby po 2ks, 1/3 deli alebo niekedy aj celú horalku, ak nemal cez den nič sladké. Večera je slaná. Buď pečivo so sunkou alebo zemiaky s niečím a tak. Alebo obyčajnú bielu krupicu, tiež bez cukru. A po večeri pri rozprávke je ešte suchý krajec chleba alebo rožok 🤦‍♀️ Na pitie dostáva čistú vodu, má možnosť aj nesladeného čaju, lebo máme stále uvarený. Džús dostane tak raz za týždeň, ale to ma namiesto porcie sladkého. Sladené mlieko ešte nepil asi, obyčajné mlieko je podľa mňa sladké. Ale ja to mám jednoduchšie, lebo syn je ozaj jedák. Niežeby nevymýšľaľ, že toto nechce, toto je fuj a to nemám rád. Ale vždy sa dohodneme, že sladké už nemôže a prečo. Že bacile majú radi cukor a keď papá veľa cukru, tak získajú bacile prevahu a biele krvinky sú oslabené a nevedia bojovať so soplíkom potom. Pozerávame Bol raz jeden život, a to nám pomáha.

vilma7
11. dec 2021

Ja na tvojom určite neobmedzim ovocie, ale tie sladené nápoje, a koláč , buchty zredukujem na minimum. Tak maxim.2x týždenne, ak vôbec.

miadi
11. dec 2021

V podstate je dost vela cukru denne. Nechapem ked mà sladke mlieko ( preco nie normalne?) preco k tomu ocukreny caj? Preco pije cistu vodu Iba v lete? Toto zavadzas nezdrave navyky. Voda cista by mala tvorit aspon 70% jeho dennych tekutin. Tvoja svokra asi nesudi podla vsetkeho co ten maly denne zje Ved to nevidi Iba ak byvate u nej., ale moze sa jej vnuca zdat priliž buclate. Davas glukozu fruktozu hore dole cukor mas skoro vo vsetkom. No Rob ako myslis.

lucia147852
11. dec 2021

Podľa mna má toho cukru ozaj dosť. Moja bude mat 5 a teda toľko cukru nemá. Sladené nápoje by som úplne vylúčila, čaj vieš kúpiť aj proridzene sladsi napr roiboos. Najlepšia čistá voda. Zvýšila by som príjem ovocia a zeleniny. Obmedzila buchty, koláče, pudingy… to sú prázdne kalórie.

luci310
11. dec 2021

Mne minule dcéra hovorí, že na obed mali akýsi divný čaj, cukríkovy v škole :D áno, bola prekvapená z cukru v čaji a robievame len bylinkové a maximálne citron a troska medu :D a ziadne dzusiky a takéto (možno od Mikuláša keď dostane), buď čistá voda alebo normálny džús z pomarančov, ale to je všetko o takých dlhodobých návykoch, že človeku potom ten sladký džús a čaj ani nechuti…

annm81
11. dec 2021

Podľa mňa je tam naozaj veľa sladkého. Mám doma dobrého jedáka, ale chápem, že sú deti, čo viac vymýšľajú. Neviem aký máte obed, ale nevidím žiadnu surovú zeleninu ani strukoviny. Zeleninu schováš do smoothie, mrazené ovocie rozmixuj s trochou mlieka a máš domácu zmrzlinu. Sušené ovocie je dobrou alternatívou sladkých buchtičiek. Od môjho muža mám typický snack ktorý v detstve jedával ako každé americké dieťa - zeler naplnený arašidovým maslom, za tým sa ide potrhať.

My máme asi takýto jedálniček:

raňajky - sladké pečivo a ovocie, chlebík s nátierkou (hummus, tuniaková, mrkvová, cesnaková, tekvicová), alebo maslom a zeleninou, biely jogurt alebo mlieko s celozrnnými vločkami, puding s ovocím
desiata - surové ovocie, alebo zelenina (najčastejšie jablko, banán, mango, mrkva, uhorka, kaleráb, karfiol)
obed - doma, alebo v škôlke - 3x týždenne vegetariánske, 1-2x ryba, 2-3x mäso (hydina, hovädzie, králik)
olovrant - 2-3 druhy ovocia alebo zeleniny a dezert, napr. hlávkový šalát, špenát, rukola, paradajky, brokolica, kukurica, hrášok, repa a potom pečivo, čokoláda, pizza, zeler s arašidovým maslom, chlieb s džemom, sušienky, koláč, výživa, syr, orechy, kokos
večera - polievka, hrachová kaša, šošovica, zeleninový šalát s hriankou, praženica so zeleninou

Na pitie voda, mlieko, občas ovocná štava (odštavené ovocie bez ďalšieho cukru, nie z koncentrátu)

alexandra2468
11. dec 2021

Svokra ma pravdu, zial.
Pravda je taka, ze deti jedia/piju to, co ich naucime. Preco pije super sladke brejky a sladke capri sone? Lebo si mu ho zacala niekedy davat, to bola chyba.
To, ze je nejake dieta lepsi/horsi jedak, to neovplyvnis. Ale to, co je, aj ked je to malo, je na tvojej zodpovednosti.
Rozok s dzemom? Ved si moze dat rozok s maslom, zeleninou, natierkou.
Sladkost za odmenu? To si dieta nevymyslelo same, to si ho naucila.
Pomarancovy dzus raz za den znamena dufam cerstva pomarancova stava a nie capri sone “pomarancove”.

Nie som ziadna super bio eko raw sugar free matka 😃ale viem, ze za stravovacie navyky nasich deti sme vzdy zodpovedni my, rodicia.

alexandra2468
11. dec 2021

A priklad jedalnicka mojej dcery:
- ranajky: jogurt s vlockami (ovsene, psenove), ovsena/psenova/ryzova kasa s cerstvym ovocim a arasidovym maslom, pecivo s maslom/avokadom so sunkou/syrom/prazenicou a surova zelenina
- desiata: ovocie vela, podla sezony. Ale teraz napriklad jablko, banan, mandarinky, pomelo, mango, cucoriedky, hurmikaki
- obed: do tyzdna 3x maso, 1x ryba, 1x strukovina, 2x vegetariansky obed, priloha ryza/zemiaky/zelenina/cestovina
- olovrant: ovocie, obcas upeciem kolac
- večera: podobna ako obed, len menej, alebo skor by som povedala lahsie na zaludok.

Cez den pije cistu vodu, rano caj nesladeny.

pralinka25
11. dec 2021

suhlasim so svokrou. kiez by v tomto aj moja taka bola
moje deti jedavaju cez tyzden sladke ranajky. z coho niesom nadsena ale nic ine tak skoro rano nezjedia a bez jedla nechcem aby sli. mavaju vianocku alebo cerealie alebo jogurt alebo domaci kolac (ja davam do nich o polovicu menej cukru ako byva v recepte). cez vikend ale mavaju slane normalne ranajky, toust, pecivo, chleba ....
u nas sa na obed nejedavaju polievky a druhe. zvacsa zjedia druhe a polievku maju na olovrant alebo veceru.
desiatu mavaju ovocie alebo ovocne smoothie ktore im vyrabam ja. bez cukru.
prevazne piju cistu vodu ale sem tam mierne osladeny caj medom alebo vystiskany pomaranc alebo citronadu (len voda a citron) v lete bylinkovu vodu.
poobede niekedy mavaju mini sladkost naozaj max polku kinderka alebo jeden keksik ale to oni uz maju 6 a 11 rokov a podvahu.
vecera byva vzdy slana. vynimocne ak nemaju rano sladke ranajky ani nijaku inu sladkost tak spravim palacinky alebo lievance.
jedavaju 5-6x denne

didi2102
12. dec 2021

S tou vodou a sladkosťami je to už aj na mňa dosť,snaž sa aspoň rozdeľovať že keď dáš napr brejk na olovrant,tak slane raňajky,poobede pokrájané jablko a napr uhorka ? Zje čo chce,na večeru občas keď dám croasant sladký pokrájame znovu uhorku,paradajku,ja úplne chápem že si rada že je ... Pretože ja sa tiež hrozné trápim s jedlom,no povedala som si že žiadne sladkosti navyše,Max pár chrumiek 1-3x za týždeň a tým pádom môže mať aj viac ,,sladkého,, v bežnom jedle, niektoré dni sú vždy horšie,niektoré lepšie ...

andreatytler
12. dec 2021

Neda sa sudit bez toho aby clovek videl zlozenie jedla.
Napriklad tie cerealie. Kolko maju cukru? Daju sa kupit take s malym obsahom cukru alebo aj take kde je vela cukru.
Briošky, croissant davaj len velmi zriedka. Kludne davaj radsej kazdy den chlieb. Aj ked to bude monotonne, je to zdravsie ako toto nezdrave pecivo.
Ale na prvy pohlad by som povedala ze tam je privela cukru, Ak ma tvoj syn pocas dna rozok s dzemom, dzus, sladkost a buchtu, tak urcite zjedol minimalne 50-60g cukru. Odporuca sa pre 5 rocne dieta aby malo menej ako 25g cukru denne!!!!
Tu mas orientacne mnozstva cukru v sladkych potravinach co podavas. Okrem toho je cukor aj v nesladkych potravinach. Sice ovela menej ale tiez to prida k celkovej hodnote.
1 croissant - 4g cukru, ale ma vela zleho tuku
1 polievkova lyz. dzemu - 7g
1 buchta, kolac - 15-22g
1 pohar pudingu - 15-30g
1 sladkost 10 - 20g
miska cerealii - 10-18g
griska -podla toho kolko lyzic cukru davas - 1 pol. lyzica je 12g
osladeny caj - neviem aky velky je cajnik a kolko poharov vypije denne... to si musis ty prepocitat.
250ml Capri sonne dzus - 20g!!!!!!! toto urcite okamzite zrus.

autor
12. dec 2021

@didi2102 ano samozrejme to takto rozdeľujeme aby nemal cely deň len sladké jedlo aj to píšem že mu to striedam keď ma sladké ranajky ma slanu veceru atd. Zeleninu som nenapisala lebo to ma ku tomu pecivu ale zje len uhorku a paradajky a papriku. Z ovocia zje len jablko banán obcas stavu z mandarínky.

autor
12. dec 2021

A paradox je že na ten cukor v pití ho naučila svokra. Dokonca keď nechcel vobec piť vodu tak mi kázala aby som mu do čistej vody dala lyžičku cukru. To som teda nastastie neurobila. Capri sone mu tiež kupuje len ona. Tiež som najskor nebola zastanca sladkosti ale to som si vypočula že mu odoberám to na co ma v detstve “narok”. A teraz to obracia proti mne keď je už maly zvyknutý (najmä od nej) Bývame spolu takze…

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mabenn
12. dec 2021

svokra nech si trhne nohou, tiez mame u 3,5r podobne zlozenie, ja by som mozno trosku olovrant pozmenila na nesladke pecivo, ak ti zje natierky napr, alebo toast, pagac...na veceru sa snazim nedavat vobec sladke jedla (obed napr niekedy dam ako veceru, alebo ryzu v mlieku, mlieko s rozkom), inak tiez nevidim nejaku katastrofu ako aby pisali vacsinou...

mabenn
12. dec 2021

mne sa este na veceru osvedcili jedla ako varene vajicka s chlebikom s maslom, prazenica, cestoviny s tvarohom, rychle bryndzove halusky (bez zemiakov), pecene zemiaky s troskou kecupu...to uz ty vies ci je viac masovy typ alebo nie