Prikrmovanie nedonosených detí. Ako je to s príkrmami?

bobulka34
26. nov 2007

neviete ako je to s prikrmami u tychto deticiek. Mam malu na UM a bude mat skutocne 4 mesiace (2 mesiace dosiahla podla terminu porodu)?

tamia
26. nov 2007

ešte netreba prikrmovať. Až keď bude mať 5 mesiacov podla pôvodného termínu pôrodu.

kotenko
26. nov 2007

Ja si tiez myslim ze nemusis dokrmovat, az odvtedy ako pise Tamia (inak ahoj), ale pre istotu sa spytaj vasej obvodnej lekarky/lekara, oni ti povedia viac a tvoju dcerku pozna..

dominica
26. nov 2007

Môj malý je tiež predčasne, o 6 týždňov skôr, ale je kojený. Dr. v nemocnici - ináč známa, kázala prikrmovať od ukončeného 6 mes. v skutočnosti, takže podľa termínu pôrodu mal 4 mes. A tiež som sa všade dočítala, že príkrmy sa dávajú podľa skutočného veku, ale ide aj o to, ako je na tom tvoje bábatko. Ja som si povedala, že nejaký ten mesiac počkám, malý by mal teda v skutočnosti 7 mes., ale nedalo sa, lebo jemu už MM nestačilo a papal by stále, tak sme začali zo zeleninkou a myslím, že mu to vôbec neuškodilo.
Bobulka, sprav ako uznáš za vhodné, podľa mňa sa nie je kam ponáhľať, ale záleží, ako ste na tom a akú máš hladošku.

dominica
26. nov 2007

Bobulka a nechodíte na nejaké prehliadky do nemocnice, lebo my áno a tam mi dr. vždy povie čo treba, niektoré obvodné sa v tomto až tak nevyznajú, tak ja sa riadim skôr podľa dr. v nemocnici.

tamia
26. nov 2007

ahoj kotenko,

čo máte nové a ako sa vám darí?

marorlinko
26. nov 2007

moj sa tiez narodil o 6tyzdnov skor a prikrmovat sme zacali,ked mal 4mes(od kedy sa narodil)por. asist. mi kazala,ze kludne mozem, zacat s deckou ryzou, jednu lyzicku potom zvysovat, rovnako aj zeleninove pyre.tak asme aj robili.nevidim dovod nedat mu.

tamia
26. nov 2007

marorlinko,
tráviaca sústava je ešte nezrelá a nie je pripravená prijímať tuhú stravu.
V konečnom dôsledku si to môžu odniesť obličky.
Prečo sa potom normálne narodené deti začínajú prikrmovať až v 5. mesiaci?
Pôrodnú asistentku by osm určite nepočúvala, čo je ona viac ako lekár. Toť môj názor.

Inak takáto téma je rozoberaná aj v Nedonosenatka a jejich vývoj a trápení.

melory
26. nov 2007

nas nedonoseny mal odporucene co najdlhsie sa kojit a co najcastejsie, proste ked si vypytal mal dosta, lebo taky slaby nevytiahol ako ine deti a tuhu stravu sme zacali az od pol roka a aj to len ako sa pise pre ostatne deti, cize zeleninove prikrmy.

bobulka34
autor
26. nov 2007

moja obvodacka je onicom, ona sa skor mna pyta 🙂)) chodime na antolsku. Inak ja som tiez chcela tak, ze ked som mala termin koncom septembra, zacnem az vo februari prikrmovat, lebo nekojim. takze tam je to od ukonceneho 4 mesiaca.

marorlinko
27. nov 2007

tamia, tuha strava je nieco ine, pokial nevies, ja som zacala s pyre, co je riedke, decka ryza je urcena od 4mes a zacina sa jednou lyzickou iba koli priznakom, ci alergii, zeleninka rovnako, je to iba raz za den,ta jedna lyzicka,mlieko pil 6x za den.
maly je zdravy a silny. ta porodna asist. je odbornicka a je sefkou odd, nema 20, poradila mi vela veci a ma vela skusenosti. nic zle neradila, takze asi tak. mylis s pojem tuha strava a prikmovanie, to je rozdiel.

katrin
27. nov 2007

ja som začala s príkrmami od ukončeného 4-tého mesiaca (chalani sa narodili 8t pred termínom). Začínala som po lyžičkách, normálny príkrm mi zjedli celý až keď mali 6 mesiacov. Nekojila som, od začiatku boli na UM. Treba skúšať veľmi pomaly, pokým nahradíš celú dávku za príkrm, mne to takto poradili traja doktori nezávisle od seba

katrin
27. nov 2007

a samozrejme to záleží aj od toho, ako priberá dieťa, ako sa mu darí, to ale všetko musí povedať lekár. A popritom všetkom treba dávať pozor na reakciu dieťaťa (stolica, vyrážky,... či náhodou nemá nejakú alergiu).

Ja som počula názor, ževraj žalúdok nedonosených detí sa vyvíja tak isto ako u donosených, takže aj s tými príkrmami môžeš postupne a pomaly začať

tamia
27. nov 2007

marorlinko,

moja malá sa narodila o 3 mesiace skor a to som ju mala začať prikrmovať keď by podla správneho termínu pôrodu mala jeden mesiac. Podla toho čo sa tu píše asi hej. No neviem ako by to dopadlo.
Vôbec ma nemusíš poučovať čo je príkrm a tuhá strava. Vobec nelutujem, že som moju malú začala prikrmovať až ked mala 8 mesiacov, nič som nezmeškala. Takže každý nech si to robí podla vlastného uváženia. Hoci by bolo na mieste poradiť sa z odborníkom a to určite nie porodná asist. ale gastroenterolog.

dominica
27. nov 2007

Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať na názor na príkrmy u predčasne narodených detí. Kedy by sa mali začať, malo by sa rátať od pôrodu alebo od termínu pôrodu? Mám dvojičky narodené v 27tt, teraz sú im 4 mesiace, jeden má 3kg a druhý 1,7kg. Začínam mať málo mlieka pre oboch. Obaja majú reflux, ten väčší strašne silný, musím mlieko dosť zahusťovať sv.chlebom. Problém je v tom, že UM sú slabo zahustené a aj tak sa mu vracia, treba ho 2 hodiny po jedle držať, aby sa nepogrckal a na to nebudem mať čas, keď príde domov aj druhý. Menší UM odmieta piť (aj keď, možno je to tým, že mu dávali UM pre predčasne narodené deti a to je dosť hnusné). Menší zajtra príde domov z nemocnice a to už nebudem mať toľko času na odsávanie a tak pomaly asi budem o mlieko prichádať. Sestričky v nemocnici mi radili, začať väčšiemu dávať príkrmy, že už je dosť starý, ja ho ale stále beriem ako mesačné bábätko (aj keď aj na to je malinký), a tak mi to nepríde správne. Zajtra sa na to spýtam aj doktorky, ale rada by som mala viacero názorov. Moc ďakujem za odpoveď.

Tím pediatrov MEDIFERY:
Dobrý deň,
začatie podávania príkrmov sa počíta od skutočného pôrodu, nie od termínu pôrodu. To znamená, že ak Vaše detičky majú už 4 mesiace a sú prikrmované dojčenským mliekom, tak už môžete bez obáv začať s príkrmami ( aspoň u toho silnejšieho určite ). Ak majú deti reflux, tak určite je namieste podávanie antirefluxného mlieka, ktoré je hustejšie ( Nutrilon AR, Beba AR ), nie obyčajného mlieka. Zahusťovanie mlieka chlebom sa už neodporúča.
Protirefluxové mlieko môžete podávať obom, aj menší sa ho naučí piť, len mu treba nechať čas, aby sa to naučil - je ešte príliš maličký, preto odporúčame, aby ste ho ešte dojčila a zároveň prikrmovala protirefluxovým mliekom. Uvidíte, ako zvládnete starostlivosť o dve deti. Ak sa Vám naozaj začne znižovať tvorba materského mlieka, tak odporúčame silnejšie dieťatko začať prikrmovať a podávať mu protirefluxné dojčenské mlieko a materské mlieko ponechať len pre menšie dieťatko, ktoré môžete dokrmovať taktiež protirefluxovým dojčenským mliekom. Dôležité je však požiadať o pomoc pri starostlivosti o deti príbuzných, aby ste si dokázala aj oddýchnuť.
Všetko dobré Vám želá Medifera

tamia
27. nov 2007

dominica,
ako si si už prečítala o tom sa tu dohaduje. Každý má na to iný názor.

dominica
27. nov 2007

Ja ti tvoj názor ani neberiem a práve preto, že sa tu o tom dohaduje, tak som sem dala toto.
Podľa mňa je najlepšie pýtať sa rovno lekárov a to viacerých a utvoriť si vlastný názor a spraviť si už podľa seba. Ja som to tak tiež spravila, marorlinko, katrin a ostatné tiež, ale ak by som bola na tvojom mieste, tak samozrejme nedám tak skoro príkrm a hlavne ak jej stačilo UM, lenže napr. môj malý je kojený a jemu už MM nestačilo, bol by jedol aj každú hodinu a to sa už nedalo, takže my sme začali papať keď mal podľa TP 4 mes. a to sa kojeným deťom takisto neodporúča, ale myslím, že tráviacu sústavu už vyvinutú v tomto veku diaťa na to aby mohlo prijímať tuhú stravu má - to je môj názor a nechcem ani teba ani nikoho iného týmto poučovať, tak to neberte v zlom 😀

marorlinko
27. nov 2007

tamia, prepac vobec si ma nepochopila, ja som len pisala, o svojom dietati, on sa narodil v 34tt, takze ja chapen ten rozdiel v tvojom dietati, ja som len napisala, co mi poradila moja por. asist. co sa tyka mopjho dietata, navyse som reagovala na tvoj prispevok, ktory bol mieneny mne,co sa tykalo prikrmu.takze neber to osobne.

emjee
8. jan 2008

bobulka34 • Dnes o 09:43
uz som tu spominala tuto temu, ale nebolo mi nejak poradene, mam s tym problem, pretoze lekari sa nevedia zhodnut, kedy zacat. Je na umelom mlieku. Neviete mi poradit nejake clanky, alebo osobne skusenosti. Moc dakujem

janina77 • 1d • Dnes o 10:38
Ahoj,

ja to prave tiez riesim. Na nas drobec je na UM, ma 5 a pol mesiaca, ale korigovany vek 2 mesiace. Ma 4 kg.

V Specialy Mama a ja o vyzive som sa docitala, ze prikrmovat sa zacina:
-ked ma dieta aspon 6 kg
-ked dieta je denne 900-1000 ml mlieka a aj tak je hladne
-ked vie sediet s dopomocou
-ked udrzi hlavicku vo vzpriamenej polohe.

No a este tam pisu, ze sa prikrmuje podla korigovaneho veko.
Ale nam doktorka na neonatologickom povedala, ze podla skutocneho veku 😲

Takze - ja som zacala davat malemu ochutnavat varenu mrkvu - predvcerom zjedol 2 lyzicky, ale bola to taka riadne vodava rozmixovana mrkva. Vcera nic a dnes alebo zajtra budeme ochutnavat zas. Tak mi to poradila aj nasa pediatricka, a tak to budem skusat. Zjavne mu to ziadny problem nesposobilo 🙂.

bobulka34 • Dnes o 10:58
dakujem ti za odpoved moja mala ma korig. vek 3 mesiace a skutocny 5 a vahu asi tak medzi 5600- 6000g. No ja som myslela, ze zadnem od ukonceneho 4 mesiace korigovaneho veku, cize od februara. Denne nevypije ani 900ml. Mne tiez povedali, ze ju mam prikrmovat, ale nasledne som citala, ze nic sa nezmeska, lebo sa skor moze tym uskodit.
a v ktorom t si rodila?

janina77
8. jan 2008

Ja som rodila v 27. tt, ale maly bol vyvinuty na 24.tt.
Ono tie prikrmy je dobre davat aj kvoli tomu, ze v mlieku nie je dostatocne mnozstvo vsetkych latok - mineralov a stopovych prvkov, vitaminov, bielkovin, atd. Ja by som na tvojom mieste uz asi dokrmovala 🙂.

kili
9. jan 2008

dominica sem dala moju otázku 😀 nikto si to nevšimol?

ja som začala prikrmovať Samka, keď mal od TP 3m a skutočných 6m, ale skončili sme v nemocnici (nie kôli tomu), tak som to odložila, stihla som dať asi 4 dni pár lyžičiek. A potom som už až o mesiac neskôr, takže mal od TP 4m. Lyžičkou sa ale naučil až o mesiac, možno aj viac. Adamka ešte neprikrmujem, hocičo dostane na jazyk (aj mikromnožstvo) a vyblve aj to, čo mu v brušku zostalo ☹ No ale čo tu dala janina s Mama a ja, tak zatiaľ máme čas. Do 6kg ďaleko, pije síce denne vyše 800ml, ale sedieť s pomocou tiež ešte nevie. No hádam na mlieku do školy nepôjde 😔

Nám tiež dr. s nedonoseneckej hovorila, že sa prikrmuje podľa skutočného pôrodu. Ale fakt si neviem prestaviť, či sme mali preisť z nedonoseneckého mlieka rovno na príbor 😀
V čechách je to zas opačne, prikrmuje sa od TP.

dominica
9. jan 2008

kili, prepáč, aj som ti chcela dať vedieť, že som to použila, ale nejak som sa k tomu nedostala, dúfam, že ti to nevadí 😉

kili
9. jan 2008

jo, a pridávam potraviny tiež podľa TP, však to už je hádam jedno.

Len by ma zaújmalo, kedy pridať obilniny. Normálne sa môžu od 7m, ale to hovorí každý inak, tak neviem. Ja asi počkám do roka od TP. Vy ste kedy začali dávať lepkové potraviny?

dominica
9. jan 2008

ja som dala piškótu asi pred mesiacom - napínala ho. Tento piatok dostal do ruky chlebík a v nedelu sme to skúsili s tou dlhou piškótou, čo to možno zjedol, ale ten bordel 😀 . A kašu Nestlé osemzrnnú papá asi 3 týždne, ale len tak 2-3x do týždňa, striedam to s inými. Má už 2 zúbky, tak chcem, aby sa pomaly učil používať ich a čo mu viem dať do ruky? Nemôžem zohnať kukuričné šúlance nesolené - teda ak chápete, čo to je, lebo neviem, ako sa to volá.

dominica
9. jan 2008

kili a švagriná má syna narodeného v termíne a lepok začala dávať až po roku, síce nechápem prečo, keď rybu dala do roka 😀
Niekde som čítala, že najviac sa vyskytuje celiakia u detí, ktorým bol lepok podaný pred 4 mesiacom a po 8 mesiaci, takže asi by sa mal dať niekde medzi tým, ale v tvojom prípade korigovaného veku, nie skutočného, teda, ja som sa tak snažila urobiť. Síce piškútu dostal skôr, ale len preto, že som nevedela jak doňho dostať ovocie, ale nedostala som ho ani tak, tak sme počkali.
A nechápem, prečo potraviny pre deti, napr. piškóty obsahujú vajcia, veď je to určené pre deti a bielok nesmú do roka. Neviem, prečo všetky potraviny určené deťom neprejde nejaká špeciálna kontrola a nezakáže ich, alebo nedá návrh na výrobu len takých, ktoré obsahujú to, čo deti môžu. Veď trištvrte kaší, výživ a pod. obsahuje samý sajrajt a človek nevie, čo má dať dieťaťu jesť.

kili
9. jan 2008

a kde si to čítala s tým lepkom? to by som ho potom mala už vo Februári dať.

dominica
9. jan 2008

ja už ani neviem, ale niekde na nete, keď si sestra myslela, že malá má celiakiu. Sestra hladala všetko možné, a vlastne to objavila ona. Skús si dať do googla celiakia a možno tam niečo nájdeš. Pôjdem mrknúť aj ja, len teraz idem do obchodu.

kili
9. jan 2008

domi, no ja neviem iný jazyk ako materský, aj ten len dosť obmedzene 😝 😀

dominica
9. jan 2008

to som nepochopilááá...?
ale kuk sem, síce sa to trošku líši, od toho, čo som napísala
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

kili
9. jan 2008

takže keď to "po 7 mesiaci" myslia ako 8 a neskôr?

a ako je to asi z nedonosenými? 7 m od pôrodu som už prešvihla ☹

dominica
9. jan 2008

no neviem, ako to je s nedonosenými, ale ja som sa riadila v tomto korigovaným vekom, možno nie úplne do bodky a nie úplne presne na deň, ale približne 😉
Človek si aj tak spraví, ako sám uzná za vhodné, darmo mu bude niekto radiť 😀 , ale radšej ho zaradím neskôr, ako skôr 😉