Prikrmovanie nedonosených detí. Ako je to s príkrmami?

bobulka34
26. nov 2007

neviete ako je to s prikrmami u tychto deticiek. Mam malu na UM a bude mat skutocne 4 mesiace (2 mesiace dosiahla podla terminu porodu)?

dominica
9. jan 2008

ako si to myslela s tým jazykom, nepochopila som to...

sofik
10. jan 2008

ahoj! Ja mam dcerku narodenu v 32tt a prikrmovat som zacala ked dosiahla 6 mesiacov od narodenia, dovtedy som ju kojila. Niekde som sa docitala ze predcasne narodene deti by sa mali prikrmovat neskor ako donosene a to takto: na UM od 4 mesiaca + tie tyzdne co mu chybali do porodu
na MM od 6 mesiaca + tie tyzdne co mu chybali do porodu po vypocitani gynekologom.
Ae ja som sa neriadila podla toho pretoze by som musela zacat prikrmovat od 8 mesiaca a mojej malickej uz moje MM nestacilo. Bola stale hladne tak sme zacali od 6 mesiaca sice pomalicky ale teraz uz papka skoro vsetko okrem paradajok pretoze je na ne asi alergicka.
Co davate vy papat svojim malickym?

kili
10. jan 2008

domi, myslela som to tak, že keď nahodím do googla, tak mi vyskočia samé zahraničné stránky, lebo u nás tradične nič nie je 🙄 .

dominica
10. jan 2008

ja csom toho trošku našla, keď si zadám stránky v slovenčine 😀

janina77
11. jan 2008

Ahojte,
takze ja hlasim nas uspesny prvy prikrm!
Vcera sme boli u doktorky a ta vyslovene kazala davat prikrmy, dokonca aj ovocie aj zeleninu, lebo maly je anemicky a s tou anemiou nam mlieko nepohne. Uz teraz berie dost maltoferu, tak aby sme skusili prikrmy.

No, 2 x som sa uz trapila s lyzickou, tak to ho vobec nebavilo, ked nieco zjedol, tak len vdaka tomu, ze som to zatlacila cumlom 🙂. Tak som sa dnes rozhodla rozmixovat redsiu kasu z mrkvy a dala som mu to cez flasu. A zazrak - jedol ako divy, chutilo mu to viac ako mlieko! Ale som sa bala dat naraz vela, tak som mu dala len 40 ml a potom sme este papali mlieko.

No, maly este nesedi, tak kym sa ho nebude dat riadne chovat, tak ostanem asi pri flasi... Alebo uvidime.

susika
18. jan 2008

ahoje.tak to tu trochu študujem.a čo ste dávali ako úplne pr ý príkrm a koľko?mne doky dala lajstro a tam stálo, že sa začína jablčkom, potom plus mrkvička a banán...nie je banán ako južné ovocie?to by sa nemalo koli alergiám.no a niekde som zasa našla, že je dobré začínať zeleninou, aby si dieťa nenavyklo na slsadkú chuť v ovocí.potom pokračovať zemiačikmi, karfiolom.......
no tak ako to je?zatail stále máme len mliečko a som zvedavá, kedy začnem, lebo malá nevypije ani 700ml denne a nie ešte celý liter tekutín za den.
a to mliečko potom kedy po tom príkrme?aby sa mi potom nepototo, ked s jej to v brušku pomieša 🙂

janina77
18. jan 2008

Susika, tak ja som zacala mrkvickou. Najskor len na cumel - ochutnat. Druhy den 3 lyzicky, boli vsade, tak som s tym skoncila. A 3 dni na to kazala dokina bezmilosti dokrmovat. Tak som mrkvu uvarila, rozmixovala, zriedila dojc. vodou a dala do flase. Prvy den vycucol 40 ml iba taky fukot, za tym hned 80 ml mlieka (do 120 ml, tak teraz papame)
Dalsie dva dni som dala 80 ml mrkvy a 40 ml mlieka. Reakcie vyborne, mrkva chuti viac ako mlieko.
Potom som uvarila mrkvu a zemiak, zas rozmixovane, a davala som asi po 60 ml + 60 ml mlieka, ale toto som nemala az take riedke, tak som to doriedila mliekom. To sme jedli aj dnes. A dalsiu davku som uz pridala ovocie. Uz sme mali 100 ml mlieko+ banan - do 120, rozmixovane.
A dnes bolo jablcko - uvarene, rozmixovane, zriedene, to som buchla hned 120 bez mlieka, a je vpohode, ale mohla som dat na prvy krat aj menej 😉 .
A zajtra varime mrkva+ zemiak+ kalerab.
Vzdy si navarim tak, ze jednu davku spapame a dalsie 2-3 dam do mraznicky. A papame dalsie dni.

A lyzicku - skusame, ale neuspesne, majviac zvladol na 3. den pri mrkve, asi 15 lyziciek, ale potom uz bol taky zlostny, suchal sa mi dole z noh, hadzal sa, vsetko som musela prat, lebo mrkva bola nie len na nom, ale aj na mne.
Takze tak ako som pisala, tvrdo ju zavedieme, ked bude sediet 🙂.

susika
19. jan 2008

janina-tak to je super.tak to som zvedavá.ja mám dosť, čšo jej dávm vitamíny lyžičkou🙂)viac je na nej ako v nej🙂)a ešte sa mi z toho smeje 🙂
no tak fajn.ja som mala z toho chaos, že ako potom to mlieko.ked hovoria, jednu dávku "strava" a dalšiu už mlieko....tak to budeme skušať teda postupne.a asi aj ja začnem mrkvou. asi počkám,, kým pojdem na 7 mesačnú kontrolu, čo doky navrhne, či už začať alebo nie.uvidíme, ako teraz začne s tým novým mliekom a možno za 2 týždne sa aj vyškriabeme na ten litera 🙂
tiež som si začala odkladať kelimky od jogurtov, že budem dávať tak malej dávky do mrazničky. je to lepšioe ako sa denne s torškami zabavovať 🙂
ozaj, to mi pripadá dobrý "blivajs" tá mrkva+zemiak a do toho mlieko.ako sa drobec tváril?ale asi fajn, ked to s chuťou spapal 🙂

janina77
19. jan 2008

Susika - tak ten zemiak+mrkva+mlieko - to mu uzasne chutilo! A nahodou - mne tieto neochutene rozmixovane zeleniny tiez velmi chutia, ja by som mu to riadne pojedla - mnam. Ale ked som to dala ochutnat drahemu, tak nechapal, ako to maly moze jest 🙂.

A este - ak budes davat flasou, kup si cumle na kasu. Ja mam 2 - jeden s takou vacsou dierkou od Babynova, a druhy s takym + od Canpol babies. Niektore kase idu lepsie s jednym, niektore s druhym.

A inak - Domco jedol menej kym bol na cistom mlieku - tak 550 - 650 ml denne, teraz je to dokopy aj so zeleninou a ovocim aj cez 700. Ale musela som mu zmenit Bebu AR1 za Nutrilon AR1, lebo Bebu uz ani do ust nechcel dat, ked ochutnal zeleninu. Ta je fakt hnusna, Nutrilon je fajny sladky 😉.

susika
19. jan 2008

janina-véd ja nič, len ten zemiak mi tam nepasoval 🙂 ja som sa už dávnejšie tešila, že ked malá bude jedávať kašičky, konečne aj ja "nabehnem" na niečo zdravé.taká mrkva s jablkom-mnam 🙂

no nutrilon je dobrý. a normálne jej chutí aj od dnes dávaná tá 2.normálne sa nevie drobec dojesť.už ju vidím, ako len čaká na čas papania 🙂

tak to sú potom skoro rovnaký. ako tak dnes počítam,tiež mi to vychádza len niečo cez 600ml na dnes, ale to jedno krmenie preskočila.Bebu si pamätám ešte od synovcom.hm, nutrilon je pre fajnovejšie detičky 🙂

janina77
19. jan 2008

Ale preco ti tam ten zemiak nepasuje? ved aj ked robis zemiakovu kasu, tak robis zemiaky + mlieko, nie? No a takto tam kydnes este kus mrkvy a fajna kasa 😀 😀 😀

susika
20. jan 2008

no, predstav si, že ozaj , ved ma to napadlo tiež. a ja vraj, ked som bola malá som zbožnovala zemiakovú kašu s výživou.mnam...zajtra idem vyskúšať🙂)

mishusha
22. júl 2009

ahojte baby, je to stara tema, ale dufam, ze mi odpoviete...
chcela by som sa opytat ako ste postupovali pri stravovanii svojich deticiek

kamoska ma synceka, narodil sa v 26tt a teraz uz ma 13mesiacov a nie je si ista, ci moze v stravovani postupovat ako pri normalnom dietati...to znamena, ci mu trebars moze dat uz tvaroh, normalne kravske mlieko, trosku osolit stravu.... ci zaviest aj alergicke potraviny, ovocie...???
budeme vdacne za kazdu radu... 🙂

rimmel
11. sep 2009

ahojte tak sa teda pytam tu mozem mojmu 6 mesacnemu narodenemu o 7tt skor davat vsetko co by ste normalne narodenym 6 mesacnym davali???? dakujeeeem! 🙂

rimmel
11. sep 2009

a este chcem pridat..prikrm najpr ze mame s nim pockat aspon dva tyzdne ale ako vieme nase mliecko po 6 mesiaci uz je iba drink, straca vyzivne hodnoty a maly pribral menej nez sa ocakavalo tak mi povedali ze uz mam zacat..len neviem ci uz mozem davat vsetko co inym 6 mesacnym, ci iba zeleninku a ovocie a taaak diki

lusilia
11. sep 2009

Rimell zacni normalne, ako keby mal tych set mesiacov, najprv zelenina, potom ovocie...treba to brat tak, ze stravuje sa uz od svojho narodenia a nie, az od kedy by sa mal narodit, takze pohoda, ale nikam sa neponahlaj, vsetko s mierou 😉

rimmel
11. sep 2009

lusilia dakujem tak idem nato..aj vidim ze maly velky jedos..uz mame za sebou zeleninu aj ovocie ale separe..tak sa tesim dakujem 🙂

lusilia
11. sep 2009

za malo 😉

monulik88
12. okt 2011

maminky mozte aj mne poradit mam taku dilemu nechcem malemu ublizit nas maly sa narodil v 35+5tt. za tyzden bude mat uz 4mesiace a kedze sa skor narodil tak neviem ci mam este pockat mesiac s prvymi prikrmami alebo uz pomalicky skusat maly vazi uz skoro 6kil a denne mi vypije 730ml mliecka UM.zatial mu ako tak staci mliecko co mu davam neni mrzuty ked dopapa a este neni ani taky pevny aby troska sedkal aj hlavicka mu troska lieta este je aj vyvojovo aj celkovo o ten mesiac pozadu tak radsej pockam asi este mesiac ved naco sa ponahlat vsak 🙂 tak dakujem za kazdu radu 🙂

bbtina
13. jan 2012

Čítala som si veľa odborných článkov a odborníci na stravu, podotýkam nie pediatri, ktorí si to tiež len študujú z letákov a niektorí dokonca idú vo všetkom po starom, odporúčajú prikrmovanie od narodenia dieťatka. Dokonca, odorníčka na výživu z Veľkej Británie uviedla, že veľa ľudí sa mylne domnieva, že predčasne narodené deti sa majú dokrmovať neskôr (t.j. počítať im to od predpokladaného dátumu pôrodu) Keď sa predčasne narodili, prišli práve o dôležité živiny, ktoré telo matky poskytuje v posledných týždňoch a tým, že už sú na svete sa im začína aj vyvíjať zažívací trakt. V každom prípade si myslím, že taký 5 mesiac je ideálny

zebra41
13. jan 2012

Ja som zacala prikrmovat 4.5mesiaca od narodenia aj na zaklade rady v rizikovej poradni aj mojej pediatricky. A tiez sa mi maly na to zdal,ze uz mozem 🙂

rybka77
13. jan 2012

Moj syn je tiez predcasne narodeny v 33tt a prikrovat sme zacali v siestom mesiaci. Podla pokynov pediatricky. Berie sa to podla skutocneho veku nie podla terminu porodu. Aspon tak mi to vravela lekarka

ninuska23
18. feb 2013

Ahojte. potrebovala by som pomocť. Mam dcéru narodenu v 30 týždni. Vážila 1120g a merala 37 cm. už mame skoro 6 mesiacov. teraz važi 4900 g a meria 57 cm. stale je kojena. ale už ju idem prikrmovať len neviem ako a kedy by som mala do stravy pridať lepok. vie mi nietko poradiť. Ďakujem. Veronika

eveenka
18. feb 2013

@ninuska23 lepok a ostatne potraviny by sa mali zaradit medzi 4-7 mes kedy ma dieta otvorenu potravinovu toleranciu. Tak mi to povedala nasa dr. Cize napr mrkva, karfiol, brokolica, kalerab, tvaroh, piskota, banan, jablcko, petrzlen, chlieb, zltok atd atd 🙂

ninuska23
19. feb 2013

Ďakujem velmi pekne za radu