Príkrmy od 4. mesiaca dieťaťa. Môže to uškodiť bábätku?

dobra
8. jan 2009

ahojte,
zaujima ma vas nazor,
zacala som prikrmovat moje dieťa od ukonceneho 4 mes.
Od narodenia je bohuzial na UM, no ked som zacala s výživkami, malé uplne ožilo, zbožňuje ich.
Je to skoro?
Navyše pije od 3tt čajíky, cca 30 ml za deň, pediatrička to povolila kvoli častým štikútkam..

No a teraz mi vrta hlavou, ci som so skorými príkrmami nespravila chybu...

ako to moze v buducnosti uškodit zdraviu?

chulieta
10. jan 2009

ten pomaranc a piskoty mi odporucila detska lekarka, ale skusala som to tak ze nic ine z citrusu som ani ja nejedla v ten den aby som vedela pre pripadnu alergiu ak by sa objavila ze je to prave z tohoto a jedla to uz dva krat takze zatial je dobre.

kingstonka
10. jan 2009

... ja si tiez myslim, ze ak je na um tak s prikrmami by som v piatom mesiaci aj zacala...ale urcite by som babu varila sama (takto vies presne co papa) ...tie kupovane prikrmi len prilezitostne(ked pozorne precitas zlozenie tak su tam aj ked v malom mnozstve veci kt. by mozno este dieta nemuselo)...s prikrmami pomalicky - novu este nezavedenu potravinu az po 3-4 dnoch- ak by bola al. reakcia tak by a za tie 3 dni mala prejavit a vedla by si z coho to je....

chulieta
10. jan 2009

presne tak kingstonka, mne napr aj jedna pani odporucala hami prikrmy, ale to som odmietla kupovat, ked mame plno zeleninny doma, a aj vyzivu som robila domacu, tak preco by som malej davala nieco co neviem ake zeleniny a ovovcia sa na to pouzili, jablka mame napr zo zahrady a vobec nestriekane takze je to jednoznacna volba 🙂

annouk
10. jan 2009

mala ma 5 mesiacov a od 4. je na UM, kedy ju mam zacat prikrmovat varenou zeleninkou, od 6.mesiaca staci?
DAKUJEM ZA RADY 🙂

annag
10. jan 2009

annouk, šiesty mesiac u Vás práve začína, záleží od konkrétneho bábetka - bábetko má byť fyzicky i psychicky dozreté na papanie tuhej hrubšej - kašovitej stravy. Ak jedlo vypľúva, napína ho na vracanie, nedokáže papať lyžičkou, nedokáže sedieť s oporou - tak ešte nedozrelo a treba počkať. Bábo má mať záujem o jedlo - napr. sa dožaduje jedla,keď vidí jesť mamičku. Pokiaľ bábo dobre priberá, je spokojné, tak sa netreba ponáhľať ani pri deťoch na UM, najmä deti s alergiami - alergickou predispozíciou by mali začať papať o čosi neskôr. Aj Ty môžeš v pohode ešte pár týždňov počkať - teda do ukončeného 6. mesiaca - záleží od Tvojho rozhodnutia a zrelosti maličkej. Nie je umenie piť šťavu z fľaše, no príkrm nie je o šťavách, ale o tuhej, najskôr kašovitej, neskoršie už len posekanej strave. 🙂

annouk
10. jan 2009

ANNAG dakujem ti velmi pekne za tvoje cenne rady, myslim, ze este mame cas do toho ukonceneho 6.mesiaca 🙂 Pekny vecer!!!

zuzube
10. jan 2009

ahojte,
chcem sa len spytat...doktorka kazala zacat malu prikrmovat a to nemala este ani 5 mesiacov...povedala, ze jej mam dat banan a zeleninku...skusali sme, mala to papa, ale odvtedy sa jej tazsie kaka...mam este pockat? o 11 dni bude mat 6 mesiacov a je plne kojena...dakujem za rady 😉

annag
10. jan 2009

zuzube, môžeš pokračovať, ale zruš banán, zapeká 🙂

chulieta
10. jan 2009

mne povedala dotkorka ze banan jedine ak nekaka tazsie a ak v pohode tak mozem aj kazdy den kusocek, alebo spolu s jablckovou duzinou. tak radsej jej to davam samotny len raz max dva krat do tyzdna a jablko davam samotne aje spokojna.

annag
10. jan 2009

chulieta,
k tým piškótam a pomarančom, si mamička a určite chceš pre svoje dieťatko to najlepšie, informácie si treba získavať z rôznych zdrojov a potom vyhodnocovať - zvoliť najlepšie riešenie, nie je dobré spoliehať sa len na jeden zdroj, samozrejme, je dobré sa poradiť s lekárkou, ale nič nedáš za to overiť si informácie aj niekde inde, aj lekár je len človek, pediatri mávajú veľa práce, deti sú často choré, niekedy nestíhajú toľko ďalej študovať , získavať nové poznatky v lekárskej oblasti , ich rada nemusí byť vždy tá najlepšia - ako všade, aj tu platí heslo dôveruj, ale preveruj

chulieta
10. jan 2009

annag, neboj zase taka nie som aby som vedome skusala svoje dieta.. preto som chcela byt opatrna tak ze som nic ja nejedla z citrusov a malinkej som dala len dve lyzicky a teda nic sa nestalo. aj ked je pravda ze alergia sa moze objavit aj o tri roky a nic s tym nenarobim.. je to jednoducho alergia ale dufam,ze to nas pripad nebude.

annag
10. jan 2009

chulieta, myslíš, že piškóty sú pre Tvoju malú to najlepšie z prvých príkrmov?

- piškóty sú v podstate cukrovinka, nevýživný zdroj kalórií, plný cukru, alergických vajec, múky obsahujúcej lepok. Dieťa má papať chuťovo neutrálnu stravu - teda bez sladenia a solenia

- pomaranče, citrusy sú vhodné pre deti stredomoria, ich imuniný systém ich má osvojené, pre deti z našej oblasti sú citrusy jedným z najväčších potravinových alergénov, moderná pediatria sa zhoduje v tom, že sa podávajú deťom od 1 roka aj to veľmi opatrene - potravinová alergia sa nemusí prejaviť hneď, ale oneskorene, keď sa hladina alergénov zvýši nad únosnú hranicu konkrétneho dieťaťa, imunita Tvojho dieťatka sa ešte len vyvíja, každý takýto zásah je pre organizmus dieťatka obrovská záťaž - nielen imunitná, ale aj celého trávenia - obličiek, pečene, celého bruška, príkrmami v prvom roku dávaš bábetku základ od celého života, no nič, je to Tvoje dieťatko, ale aj tak verím, že prelistuješ internet so stránkami pre mamičky, prajem Vám veľa zdravia 🙂

luciauk
11. jan 2009

dobra, určite je to ok, i ked súhlasím, ako tu už bolo povedané, že čím neskôr, tým lepšie. deti na UM môžu byť aj do 6mesiacov. ja som tiež začala s príkrmami od 4 mesiacov. ale koliesko banánu na den je myslím ok.
detičky na MM nemusia nič iné aj do roka, ale málokto to tak dlho potiahne, zväčša len mamičky, ktoré majú v rodine silných alergikov a astmatikov. ja som syna, ktorého kojím začala prikrmovať ale ľutujem to, lebo na nočný spánok to nemalo žiaden vplyv, aj tak papáme každé dve hodiny a až teraz, v 8 mesiacoch som pocítila, že mu MM nestačí, tak sme mohli počkať až do teraz.

nemám rada reči typu, šak mne dávali slaninu a paradajkovú omáčku a nič mi nie je....všetky orgány majú svoju životnosť 😉

luciauk
11. jan 2009

ja som tiež myslela, že banán len zapeká, ale potom som niekde čítala toto a naozaj to funguje a praktikujem to na svojich deťoch podla potreby: nedozretý banán zapeká a starší, prezretý a mäkký preháňa.

stvura
11. jan 2009

Ahoj kocky, doporucujem precitat:
http://www.kojeni.net/prikrmy.php

Mi sme boli na kontrole s malym a doporucili mi zacat az niekedy v plovici siesteho mesiaca s prkrmami i ked povodne som mala zacat skor. Mlay ma coskoro 5 mesiacov a ma 5600g, tak sa to zdalo sestricke malo.
Akurat vcera som sa musela smiat, ze chcel pit so mnou z pohara {mala som tam Lucku}, tak som mu troska dala, no viac mi tam pustal slinky ako pil...hlavne ze mal z toho radost... 😎

chulieta
11. jan 2009

annag ja moju malu prikrmujem o 4 mes, teraz bude mat 6, doteraz zjedla asi 4 piskotky a inak je pocas celeho dna kojena

sirinka
11. jan 2009

stvura jasne...aj u nas mala preferovala pohar pred roznymi flaskami, asi ze bola iba kojena... 🙂

chulieta nerozmyslala si nahradit tie piskotky kukuricnymi chrumkami napr.?

monkula
11. jan 2009

no a moju malú, som začala prikromovať až od siedmeho mesiaca, dovtedy boal len a len dojčená, žiadne čajíky, malinovky, štavičky, len MM 😉 a dojčíem dodnes 😉

chulieta
11. jan 2009

sirinka ake kukuricne chrupky myslis? prosim ta napis mi konkretny nazov. dakujem
jasne ze by som bola rada ak by som malej nemusela davat cukrove veci
monkula my sa tiez kojime a aj od smedu davame len mm, ziadne cajiky. a teda okolo toho obeda malej davam jeden prikrm a zapije ho trosku z mlieckom a spinkame 🙂

sirinka
11. jan 2009

chulieta s prikrmamy to robis dobre...

vola sa to kukuricne chrumky, su solene, jemne solene a nesolene...takze na to pozor. daju sa kupit co viem ja v bille alebo v jednote, byvajo to take velke sacky.

chulieta
12. jan 2009

aha uz viem co myslis sirinka, take hadiky zlte. diky za radu

estella
12. jan 2009

moj maly ma 4mesiace ale je len cisto kojeny a ja zcnem prikrmovat az od ukonceneho 6mesiaca...ja si myslim ze sa nemam kam ponahlat a to je kojenie je taky pezproblemovy sposob jedenia ze si to vychutnavam tym nechcem povedat ze som leniva a nechce sa mi pripravovat pre malinkeho prikrm ale ja si chcem co najdlhsie uzivat ten pocit ze je mi malicky tak blizko....inak je to riadny maco ma uz urcite aj 8kg zajtra mame poradnu tak som strasne zvedava kolko vazi...a to mi uz strasne vela ludi povedalo ze takemu velkemu babu by som uz mala nieco dat papat ale nech si hovoria co chcu ja si budem robit podla seba.... 😉 😉

sirinka
12. jan 2009

estella to milujem, ked si niekto mysli, ze velke babo potrebuje nasup nejakej potravy, ze MM mu nestaci... 🙄
ved sa ich treba opytat, ze co myslia, z coho tak pekne pribera, zo vzduchu??? to je ako keby sme korpulentnemu cloveku povedali, ze ma jeste este o polovicu viac, aby nahodou nehladoval a jeho telo malo dost energie...
len si pekne uzivajte dojcenie, na prikrmy je naozaj casu dost 🙂

lulu723
12. jan 2009

ahojte no ja som zacala z prikrmovanim tiez od 4.mesiaca.najskor som davala malej ryzove kasicky potom aj z prichutou banana a strasne sa jej to lubilo.aj sa pekne naucila papat z lyzickou.teraz jej davam na obed zeleninkovu kasu za tym sa ide zblaznit jak to strasne lubi a poobede jej davam vyzivu.tiez je od zaciatku na UM.a strasne vela cajiku vypije.moja mama povedala,ze cim rychlejsie sa nauci papat z lyzickou tym lepsie a mne sa to potvrdilo,ze ma pravdu,lebo mala uz pekne vsetko prehlta a uz jej nechavam aj kusky zeleninky,aby sa naucila aj kusat. 😉

sirinka
12. jan 2009

lulu to s tou lyzickou nejako nechapem 😉 ja som malu zacala prikrmovat od ukonceneho 6. mesiaca a nema a nemala s lyzickou problem.
podla tej teorie cim skor, tym lepsie, by si mala mozno potom aj UM od narodenia podavat lyzickou 😝 prepac, ale nedalo mi...kazde dietatko ma inu rychlost vyvoja a potrebuje rozne dlhi cas aby sa nieco naucilo alebo si na nieco zvyklo 🙂

chulieta
12. jan 2009

estella no je super ak budes maleho prikrmovat az od siesteho mesiacka, je to pravda nemas sa kam ponahlat, ja som ale musela pretoze moja mala bola ocividne nervozna a nespokojna a ked som jej dala nieco tak to hned papkala a potom bola ovela kludnejsia tak to je jasne ze bola hladna a moje mliecko jej uz nestaci, ved to sama budes vidiet kedy ti maly zacne pytat nieco navyse a mliecko mu uz stacit nebude.

beelinka
13. jan 2009

Nasej doktorke syn odmietal mliecko nemal alergiu ale cele stzri mesiace len plakal a plakal. Po stvrtom mesiaci ho zacala prikrmovat a potom jej uz mlieko vobec nechcel. Je to na kazdej mame kazda chceme pre svoje dieta to najlepie aj my sme davali ale len mrkvicku kvoli bolavemu brusku skor

lienka79
13. jan 2009

ci chybu, to ti nikto nepovie, moze sa to u neho prejavit az v nesk. veku,nejaka potravinova alergia, ekzem alebo pod...Ale objavit by as mohlo,aj keby si zacala s prikrmami,tak akosa ma..to sa uz asi nedozvies.
Nas maly je tiez od anrodenia na UM a nedavala som na rady pediatricky, papkat vsetko od 4 ems..polievocky a pdo...
Zacali sme pekne so zeleninou od uk 5m

lienka79
13. jan 2009

A tiez suhlasimz,e stravovacie navyky ( a povedali to aj mudrejsie hlavy) sa vytvaraju v detsve..do 2-3 rokov..
Takze ak budeme deticky gniavit vsetkym mozny v intervale pol hodina...maju naozja sancu na cukrovku,obezitu a pod..
Mna ide vyrutit, ked je maly najedeny a starka sa ho snazi,chudacika, este niecim pchat....aby neumrel od hladu 😠
Naco pchat dieta, kt. este nema na to usposobeny traviaci trakt kasami,masom a pod?
Ved to bdue ejst do konca zivota...
A navyse u ans as vobec neosvedcilo,ze ked spapkal kasu,ze spal dlhsie...Ked prosre chcel spat, spal aj na mlieku do rana a ked nie, tak nie..kasa tomu iste nepomohla..su to pdola mna len obchodne triky..Mozno u velkych hladosov to ma zmysel

chulieta
13. jan 2009

lienka79 presne tak aj ja si myslim,ze ak je dieta najedene a je kludnucke tak je zbytocne davat este nieco navyse, je velmi dolezite co bude dieta jest do troch rokov a ked ho budem prejedat kazdym dnom tak je velmi mozne ze bude mat obezitu alebo ine komplikacie z prejedania. moja mala napr cez den si ocividne pyta papat, ale vecer ju nakojim pred spankom a je tak az do rana a spinka v kuse nalokedy sa mi preberie ze je hladna.