Príkrmy od 4. mesiaca dieťaťa. Môže to uškodiť bábätku?

dobra
8. jan 2009

ahojte,
zaujima ma vas nazor,
zacala som prikrmovat moje dieťa od ukonceneho 4 mes.
Od narodenia je bohuzial na UM, no ked som zacala s výživkami, malé uplne ožilo, zbožňuje ich.
Je to skoro?
Navyše pije od 3tt čajíky, cca 30 ml za deň, pediatrička to povolila kvoli častým štikútkam..

No a teraz mi vrta hlavou, ci som so skorými príkrmami nespravila chybu...

ako to moze v buducnosti uškodit zdraviu?

elize
8. jan 2009

dobra nemyslim, ze je skoro. Ak je dietatko na UM tak sa moze zacat prikrmovat uz od 4.teho mesiaca. A ak dietatku chuti, nema problem so stolicou a pod. urcite je vsetko OK 😉 Len by som sa radsej drzala pravidiel typu: tvaroh po roku, psenica po 8 mesiaci, ... Nemyslim do dňa a hodiny, ale priblizne 😉
Neboj, ak by nebolo tvoje dietatko na prikrmy pripravene da ti to najavo 😉

bambusko
8. jan 2009

dobra, ak ste na um, dobre si urobila 🙂

http://www.provita.sk/Vyziva2005-2.htm

dobra
autor
8. jan 2009

fu, to mi odlahlo. dakujem!
lebo okolo seba mam rozne nazory /tak skoro??? / mala si az od polroka.../..
co sa tyka tvarohu a psenice, to neplanujem davat skor, zatial ficime na ovoci a zeleninke hami, hipp, hamanek.
do toho 6 mes. chcem davat pre istotu len vyzivky od 4 mes.

mozem kombinovat rozne znacky?

elenita
8. jan 2009

No co sa tohto tyka, mne kazala doktorka dojcenu dcerku aj synceka, ktory je na UM, prikrmovat od 4,5 mesiaca, vraj je to podla najnovsich vedeckych dokazov najlepsie. Tak si vyber.

saska.t
8. jan 2009

dobra - v zasade sa nic nedeje ak je mala v pohode aj ked podla najnovsich studii by malo dieta na UM byt prikrmovane po skonceni 5 m ale nema vyznam teraz s tym skoncit tak si nerob starosti. Aj my ako deti sme uz papali ovela skor a zijeme bez problemov 😀 Ak jej zbytocne nebudes hned zatazovat ladvinky vecami,ktore sa neodporucaju naozaj v tom nevidim problem ... 🙂

sirinka
8. jan 2009

dobra je to ok...dolezite je dodrziavat postup pri zavadzani prikrmov, nikam sa neponahlat. pises, ze si zacala s vyzivkami, neviem, co presne mas na mysli, ale najvhodnejsie je zacinat zeleninovym prikrmom, na zaciatok vzdy iba jeden druh zeleniny a az po mesiaci zaviest ovocny prikrm a masko.

vanish1
8. jan 2009

tiež by som začala najprv zeleninkou, po mesiaci mäskom a až potom ovocím
čo sa týka tých výživiek rôznych značiek, je to jedno, ale s cukrom by som nedávala
bez cukru je napr. hamanek neslazená (rôzne ovocie) - v tescu pri dia výrobkoch
ovko bez cukru (jablko, broskyňa)
hami frutapura (niektoré druhy)

stvura
9. jan 2009

Pokial je dieta na UM to nie je skoro. Dokonca mne tiez doktora doporucila kvoli nizkej vahe maleho zacat skor prikrmovat, takze zvazujem ze niekde na zaciatku jeho siesteho mesiaca zacnem i ked sa mi do toho velmi nechce, lebo takto je to jednoduchsie...
Fakt ze mi sme ako deticky uz v tretom mesiaci sukali do seba polievky...

xyxy
9. jan 2009

Ahojte.ja som malemu zacala davat prikrmy od ukon.4.mes.Popritom ho kojim ale vecer mu davam UM.Zacala som s ryzovou kasou a postupne budem davat stavy(mrkvovu,jablkovu...) a od 6.mes. mu chcem uz dat polievku.
Je to v dnesnej dobe hrozne,z kazdej starny idu nejake informacie a clovek sa z toho nevie vysomarit. Uz tyzden sedim pri nete a studujem co moze a nemoze papat a z kazdej stranky sa docitam nieco ine.
Nase mamy a stare mamy nemali taketo info,riadili sa instinktom a tu sme.Nic nam nie je.V dnesnej dobe decko nesmie krupicu,lebo je tam lepok,nesmie to lebo je to alergen atd...Decko to este ani nevyskusalo a uz ma byt na nieco alergicke?
Ja sa tak strikne nebudem pridrziavat rad dokt. a tzv.odbornikov.Budem robit tak ako vyhovuje mojmu dietatu.
Som jeho matka a najlepsie viem ake je moje dieta a co potrebuje.

evitkamalicka
9. jan 2009

ahojte,
moj syncek ma 3 mesiace a 1tyzden a kedze je velky hlados, mame uz povolene davat mu nemliecne kase a nema ziadne problemy, pekne kaka a prespi tak celu noc

evitkamalicka
9. jan 2009

a este som zabudla dodat ze sme na UM

bambusko
9. jan 2009

len jedna poznamka k tomu - a tu sme

obezita, cukrovka, vysoky tlak, cholesterol... 😖

saska.t
9. jan 2009

bambusko ale to je hlavne o zivotnom style tejto generacie ako o prikrmovani a myslim bude este horsie ... 😀

bambusko
9. jan 2009

saska, zaklad je v detstve, jednak vsetkych civilizacnych chorob a aj zivotneho stylu a stravovacich navykov. pristup "a sme tu" nie je najlepsia volba pre zdravie

sirinka
9. jan 2009

saska ja suhlasim s bambusko...zaklad vsetkeho si vytvarame v detstve.

pre mamicky ktore dojcia...ak maju pocit, ze ich babo je velky hlados a MM im nestaci, je lepsie zacat skor prikrmovat zeleninkou ako pridavat do jedalnicka UM.

livika
9. jan 2009

Ahoj dobra!!!
aj my sme boli skoro od narodenia na UM,prikrmovat sme zacali v 5 mesiaci a sme tu 😵

stvura
9. jan 2009

Ja som si prave pozrela ze zacat treba mrkvickou, cuketou, hraskom alebo tekvicou ako prvymi prkrmami u dietatka. Stavy nemaju vyznam pre dietatko, lebo jemu chyba vlaknina a zelezo. Je lepsie zacat zeleninou aby si dietata nenavyklo na sladke ovocie a uz zeleninu neprijme.
Bambusko ma pravdu, treba predsa len daco dodrziavat, lebo ved ide o nase deticky a nechceme aby boli obezne a mali vysoky krvny tlak alebo cukrovku!
Manzelova neterka do seba sukala ako 4 mesacna uz milaciky a ovocie, teraz nezje absolutne ziadnu zeleninu, je alergicka na polovicu potravin a to nehovorim ze ma pred sebou vysetrenie cukrovky!

lotty
9. jan 2009

Ahoj dobra, ja som malého do 4.m iba kojila. Raz bol poobede strašne zlý a ja som už nevedela čo s ním, tak som mu nastrúhala čerstvé jablčko a to zjedol (asi 3 lyžičky - ale keby bolo na ňom, tak to "zláduje" všetko naraz...) a potom cca koncom 4 mes. sme začali s polievočkami - uvarila som mrkvu a zemiak vo vode, roztlačila a spapali sme to - ako najlepšiu vec na svete 🙂 Takže ja som prakticky začala s ovocím, ale malý mi papá krásne všetko, čo mu dám. Prvé polievočky som rozmixovala na kašičku a teraz už iba roztlačím vidličkou, aby si zvykal aj na hrudky.
Myslím, že by sme každá mala zvoliť "zlatú strednú cestu". Nič nepreháňať a riadiť sa aj radami lekárov a odborníkov, a vložiť do toho veľa materskej lásky a inštinktu. Ja si do dnes myslím, že môj maličký si prvý príkrm vypýtal sám 😵 Určite mu neublížiš, ak mu budeš dávať zdravú a pestrú stravu 😉

slavica2
9. jan 2009

my o chvilu skoncime 5. mesiac a tiez sa chystame na prikrmy, studujem vela, ale tiez myslim, ze sa budem riadit vlastnym instiktom, lebo vsade je tolko info 🙂 ale rozhodne zacnem zeleninkou 🙂
Inac zacina sa obedom alebo ranajkami? neviete mi poradit?

lotty
9. jan 2009

Slavica, my sme začali papať polievočky na obed - niekde som čítala, že takto sa bábo učí aj stravovacím návykom rodiny.

chulieta
9. jan 2009

ahojte, no ja mam male dievcatko, ma teraz 5,5 mesiacka, prikrmovat som zacala styri dni pred 5 mesiackami, len mala je kojena.. ale to chcem povedat tym, ze najprv bola v pohode, napapala sa a neskor som videla ze sa najedla, a potom asi za pol hodku bola taka nespokojna, uplackana, nervozna. myslela som si najprv ze ju brusko boli, ale prdkala a aj stolicu mala v pohode, a tak som len tak skusila jej dat duzinu z jablcka trosku, vymrdzala sa ale zjedla to, dalo sa to cakat ked to jedla prvykrat. no a ked to spapkala tak bola kludnucka, a zaspinkala bolo dobre nieco vyse troch hodin, a teraz uz jej vzdy davam prikrmy na obed, sa to snazim planovat, ale je niekedy aj to ze jej dam neskor, ale raz sa mi stalo ze sme boli cely den prec, a vecer ked som prisla tak uz som jej nechcela davat,aby ju brusko nebolelo, lebo raz som jej dala o siestej vecer a v noci bola velmi zla.. ako by ju to brusko ozaj bolelo,lebo som jej ho aj masirovala a zaspinkala potom.
no a davam jej momentalne pyre,mrkvu,pomaranc stavu, jablkovu stavu, jablko, banan, piskoty, vyzivu,ale tu len tak velmi malo, vyvar jemny hydinovy, zemiakovu polievku. zatial vsetko

vanish1
9. jan 2009

ja by som teda pom. šťavu určite nedala, citrusy sú veľký alergén, v piškótach je vajce a múka, tak to tiež nie a výživu určite bez cukru, ale je to tvoje dieťa

sirinka
9. jan 2009

chulieta tiez si myslim, ze na stavy a zvlast pomarancove mate este vela casu...citrusy vedia byt zakerne ☹
a piskoty su v tomto veku takisto zbytocne, sice sa najnovsie hovori, ze je dobre zavadzat lepok do stravy skor, ked je babatko este dost vela kojene, ze je tym lepsie chraneny traviai trakt a je nizsie riziko vzniku precitlivenosti, ale su vhodnejsie potraviny ako piskoty.

annag
9. jan 2009

evitkamalicka, to Ti kto povolil po 3. mesiaci kaše? výhradne mliečna výživa je bez ohľadu na to, či ide o dojčené bábo alebo bábo na UM do ukončeného 4. mesiaca, teda si mala výhradne dávať UM ešte ďalší mesiac. Všetky bábetká majú pred 5. mesiacom tak nezrelé črievka, pečeň a obličky, že je iné jedlo pre ne obrovská záťaž. To sa neprejaví hneď viditeľne, len chúďatká tie orgány - takýto štart do života si nezaslúžia, veď majú fungovať desiatky rokov 😒

chulieta - fakt pomaranč a piškóty nie sú správna voľba ☹

bambusko
9. jan 2009

annag, tu uz skoda daco pisat ☹ 1000x o tom istom 😖 kto chce, najde si info a na tych ostatnych - skoda drat klavesnicu 😔

annag
9. jan 2009

bambusko - nejdem drať, idem spať

jancia
9. jan 2009

dobra co tak skusit nejaku zeleninku uvarit a pomagat namiesto kupovanej vyzivy? 😕

monkula
9. jan 2009

dobra, aj môj Jarko bol na UM a s príkrmami sme začali ako ty, ad 4. mesiaca...
mudrlantov ignoruj...

digysa
10. jan 2009

Zasada je- cim neskor, tym lepsie. Babatko nema dostatocne mnozstvo ENZYMOV na spracovanie potravy. Preto sa aj stava, ze ak sa zacne s prikrmami, tak deti dlhsie vydrzia cez noc spat. Ale to nie je preto, ze maju plne bruska, ale preto, ze maju PREPLNENE bruska a su doslova "opite" z jedla. Ved to poznate z vlastnej skusenosti- ked sa prejete, tak co by ste najradsej robili? Vyvalili sa na gauc a dali si slofika

A vsetky problemy zo zleho stravovania sa ukazu az za 20-30 rokov v dospelosti. Verte mi.

digysa
10. jan 2009

dobra- inak tie 4-5 mesiacov som aj ja pocula, ze je normalne.

V ziadnom pripade nezacinajte s prikrmami od 3 mesiaca, lebo vase dieta je velke, alebo baculate....