Príkrmy - vo všetkom je cukor

gucciok85
9. jan 2014

Ahojte.
Buduci tyzden by som chcela davat synovi 1.zeleninovy prikrm. Bude mat 6 mesiacov.
Problem je tam,ze svokrovci mu kupili mliecnu Hami kasu,ze aby som mu to zacala davat na obed alebo vecer.
Ja ale nechcem. Uz aj kvoli tomu,ze je tam cukor a dalsia vec,ze chcem zacat zo zeleninou..
Svokra mu aj spravila vyzivy,ze to je zdrave, jablko zo zahrady,bio. To je vsetko pekne ale tam tiez davala ten cukor.
Tiez podostaval maly caje,kase,vyzivy a vo vsetkom je ten cukor. Vadi mi to lebo ma len par mesiacov a nechcem aby na to navykol hned od mala. Aj ked asi od toho ho neochranim.
chcela som mu ja robievat doma kase ked pride nato cas ale kedze byvame u svokrovcov. A u nich budeme este kym bude maly 9mesiacov tak nechcem sa s nimi kvoli tym kasiam,vyzivam,piskotam pohadat. Nechapem preco musia davat do vsetkeho cukor.
Co si o tom myslite?

Co by ste robili na mojom mieste?

bucko
9. jan 2014

Ahoj..úplne ťa chápem že to máš ťažké, ale je to tvoje dieťa a rob si po svojom..🙂 Aj my sme toho veeľa podostávali, ale ja som mu to tiež nedávala...najprv som si varila zeleninové príkrmy, potom ked už pekne ňamkal som začala s ovocím a kašami ale nikdy som mu nedala tie hotové-kúpené(akože aj bio) príkrmy...🙂to je môj názor...držím palce..paa 🙂

anshelia
9. jan 2014

tak na tvojom mieste by som mu tie sladené a kupované nedávala, radšej by som urobila také bez cukru. tie čo robila tvoja svokra sa nepokazia, vydžia a neskôr budú dobré, lebo tomu cukru sa nejako nevyhneš, či sa ti to páči, alebo nie 🙂

luba28
9. jan 2014

odloz co ti nakupili a rob po svojom,.....povedz,ze vyskusas neskor,.... 🙂 ze este len zacinate s jedlom a vela toho by nebolo dobre,ze postupne budes pridavat,.....

fialkaa
9. jan 2014

Mliecnu Hami kasu si odloz na neskor. Tym sa prikrmovat nezacina, mliecne kase sa zavadzaju myslim az od nejakeho 8/9 mesiaca. Zacina sa zeleninkou, neskor sa pridava ovocie a masko. Ovocne vyzivky od svokricky si tiez odloz, ked zacnes davat ovocie, davaj prioritne cerstve a ked niekam pojdes, vezmi so sebou vyzivku od svokry. Troska cukru nezaskodi. Rob si po svojom a co si dostala ,si nechaj na horsie casy, na cesty apod. Hlavne si poriadne nastuduj, ako sa prikrmuje alebo sa porad s detskou lekarkou. Vela stastia!

moni244
9. jan 2014

a možno dopadneš ako ja a tie mliečne kaše ti nebude chcieť 😀 😀 kupované príkrmy dávam raz za čas, keď cestujeme vlakom 3 hodiny, alebo keď sa zdržíme niekde a nestihnem jej navariť. Väčšinou varím doma a obdeň a prvý krát som tie kupované príkrmy dala asi až v 8-9 mesiaci, ale mne to nechcela, tak som to dojedala ja 😀

liuba84
9. jan 2014

@gucciok85 normalne podakovat a odlozit a ked sa bude pytat, tak povedz ze das ale neskor, a ked budu vyhrady tak pouzi argument konzervantov ze co v tom asi je ked to vydrzi rok, a co sa tyka domacich vyziv je lepsie zacat cerstvo uvarenym ovocim a hned skonzumovat ako zavaranym, povedz ze si musi zvyknut na pravu chut ovocia a nie ocukrenu a hotovo 😉

dejka77
9. jan 2014

Davaj mu to co chces ty, jednoduche. Svokre povedz, ze zacinas zeleninou a co budes davat potom. Popripade jej povedz nech ti spravi vyzivu bez cukru, cisto len z ovocia 😅 .

kitty88
9. jan 2014

@gucciok85 ja som bola v podobnej situacii, tiez sme u svokrovcov a svokra iniciativne takisto nakupovala kadejake prikrmy, robila vyzivu z jablk (a kilami cukru 🙄 ), ja som to pekne odlozila a aj tak nedala 😀 😀 😀 😀 😀 zo zaciatku som varievala zeleninove ci zeleninovo-masove prikrmy, samozrejme bez soli a ovocie takisto bez cukru som davala, comu sa vzdy kazdy cudoval (nechapem preco), ze ci to malej chuti take "hlupe"??? 🙄 a preco by jej nemalo? nepoznala chut soli ci cukru, jedla take, ake som jej dala a neprotestovala 😉 radim ti vykaslat sa na blbe rady a stat si za svojim, svokrovci uz svoje deti vychovali, tak nech nezasahuju do tvojej vychovy (tymto ja vzdy argumentujem). ak kupia nejake prikrmy, podakuj a odloz "na neskor" 😀 😀 😀

cottoncandy
9. jan 2014

Svokrovcom by som slušne vysvetlila, že svojmu dieťaťu zatiaľ nechcem dávať tony cukru a že chcem príkrmy pripravovať z čerstvej zeleniny a ovocia sama. Ak sú to rozumní ľudia, pochopia to. Aj to, že 6-mesačnému dieťaťu kaše a piškóty netreba. Ja som sa s mojimi rodičmi aj svokrovcami dopredu dohodla na pravidlách a keď aj doma narobili ovocné výživy, prešli najskôr mojim schvaľovaním, čo v nich môže byť a čo nie. Samozrejme, že sme od známych podostávali kadejaké presladené instantné kaše, čaje a spol., ja som pekne poďakovala a posunula ich ďalej kamarátkam. Dokonca mi prišli domov dve krabice umelého mlieka aj kadejaké vzorky, to som zase zaniesla našej pediatričke, nech to posunie niekomu inému.
Skús s nimi túto tému prediskutovať a poďakovať sa im za záujem o vnúča, ale neboj sa presadiť si aj svoje. Oni to myslia dobre, keď porobili aj domáce príkrmy z jabĺk, len treba jemne nastaviť pravidlá. Držím palce 🙂

ichbinich
9. jan 2014

Bude svokra fyzicky pri tebe, ked budes davam malemu jest? Potom to budes mat tazke 😉
Ak nebude, tak ho prikrmuj tak, ako uznas za vhodne TY. A svokre daj pripadne precitat nejake clanky o tom, ako sa prikrmuje v dnesnej dobe a nie pred 30 rokmi 😉
Uplne sa cukru nevyhnes. Ale mozes regulovat mnozstvo. Ked mu das raz za par dni par lyziciek svokrinej vyzivky, synovi sa nic nestane a svokra bude pysna. Ono ten cukor je tam aj ako konzervant, bez neho by sa to muselo varit dlhsie, a tym padom by sa zabilo este viac vitaminov. Takze iba nadavat na cukor a hladat na silu nahrady je takisto nevhodne ako pchat do seba a deti vsetko bez kontroly zlozenia.
Mozej jej povedat na rovinu, ze chces zacat zeleninou, takze za kasu dakujes, ale budes ju podavat neskor. Pekne v klude normalnym tonom, aby sa neurazila. Alebo najlepsie budes, ak povies, ze ti lekar kazal zacat so zeleninou a davat pozor na cukor. To co povie lekar, byva zvycajne dobre 😉
Ja som sladene kase riedila cistymi ryzovymi/prosnymi/inymi vlockami. Dostat aj take instatnte, a dala som asi polovicu davky kase a polovicu tych cistych vlociek. Nebolo to take sladke a pridala som aj nieco celozrnne.
Ked bude chciet svokra kupit piskoty, tak ju posli kupit baby piskoty bez vajec a s minimom cukru. Napr. v DMku, najma od Alnatura, tej bioznacky, maju rozne keksiky, aj z roznych druhov obilia. Ja som kupovala a kupujem vzdy nejake ine, aby bola zmena. Raz Milupa, raz Hipp, raz Alnatura, syn jedava aj klasicke okruhle Opavia piskoty.
A mas pravdu, hadat sa kvoli takym malickostiam nestoji za to. Radsej ju popros o konkretne veci: nech da do vyzivky malo cukru, nech kupi take a take vlocky, take a take keksiky, a podakuj sa. To, co si uz dostala, si jednoducho odloz na neskor, ako pisu aj ostatne.

vendulka80
9. jan 2014

Presne ako pisu baby vyssie, cukru sa nevyhnes, mozes ale korigovat mnozstvo. Ja som tiez robila vyzivu z domacich jablk a davala som trstinovy cukor ale ten prirodny, maju ho v DMke. Ked sa mi to zdalo malo sladke kvapkala som javorovy sirup. A dosypala vselijake klicky, vlocky a podobne veci 🙂
Na internete je kopa receptov ako sa to da aj zdravsie, skus to svokre ukazat a popros, ci by to tak nespravila. Pripadne jej kup aj suroviny, ked to uz bude kupene, musi to tam dat 🙂

linda20111
9. jan 2014

@gucciok85 Cukru sa nevyhnes tak ci tak.. Ale nemusis tie kase a vyzivy davat hned, az neskor, kludne zacni tak ako si si naplanovala so zeleninou a tie kasicky a vyzivy das o par mesiacov.

lorela
9. jan 2014

@gucciok85 Pri 6 mesačnom bábätku by som ani na sekundu neuvažovala, či mu dať cukor alebo nie. Je to veľké jednoznačné NIE . Svokrine výživy sa určite rok, možno viac nepokazia, prípadne chutné sú aj na mlsanie pre dospelých 😉. Nedalo by sa so svokrou rozumne porozprávať? A, samozrejme, že cukru sa pre niekoľkomesačné bábätká vyhnúť dá, dokonca aj pri tých starších detičkách. Stačí čítať zloženie... Dobrým začiatkom je mať doma zdravé sladidlá namiesto bieleho rafinovaného cukru.

klincek
9. jan 2014

@gucciok85 urob si po svojom. svokrovcom vysvetli svoj postoj s tym, ze vyzivky par mesiacov vydrzia a kase nech nekupuju vôbec. ak su rozumni, nebudu s tym mat problem. ak nie su.. tak maju smolu 😉

ada510
9. jan 2014

@gucciok85 nechaj si riadiť život od svokrovcov vieš vtedy to tak bolo a prosto ich názor nezmenis len sa pohadas mne tiež babka takéto rozumi dávala prosto vtedy to bolo správne teraz je to inak a o 20 rokov to bude zase ine ...daj mu to o čom si ty myslíš že je vhodne ale poviem tí že aj v tvojom mlieku je cukor takže dieťa tí tu zeleninu môže odmietať ja som to robila tak zr som zo začiatku dávala štipku cukru aby to ziedol a postupne som prestala teraz zje všetko bez cukru...;)

lorela
9. jan 2014

Sacharidy v materskom mlieku (prevažne laktóza) sa predsa s repným cukrom nedajú porovnávať 😨

veronicka1901
9. jan 2014

Jedla, co mu nechces davat, hod do bazarika 🙂. A zacni naozaj so zeleninou, je to najlepsie. Ak zacnes s kasou, ktora je sladka, pravdepodobne bude zeleninu odmietat.

gucciok85
autor
9. jan 2014

@ichbinich no ved to,ze ona bude pri mne. Aj ked so svokrou nebude taky problem ako zo svokrom. Dakujem ti za rady. Tie kase neskor vyskusam co si mi poradila.

gucciok85
autor
9. jan 2014

@lorela svokra skor pochopi ako svokor. Ale vysvetlim im, ze vsetko ma svoj cas.

minqea
9. jan 2014

tie detske vyzivy s cukrom zjedz ty, mne chutia🙂 ale dietatu by som to nedavala a ani neplanujem zatial davat. tiez budeme mat sest mesiacov a nejaku tu zeleninku sme v ramci imunologickeho okna uz dali. co sa tyka kasi(psenicnych) tak vo vseobecnosti nie su zdrave ani pre dospeleho cloveka a nemali by byt podla nasho nazoru podavane dietatu kazdy den, napr. na veceru ako to odporucaju mnohi detski lekari. maju rychly glykemicky index, to znamena, ze inzulin rychlo vystreli a potom klesne, cize dojde k hladu a potrebe jest.. 🙂 no a z takychto jedal vznika obezita 🙂 cize kase by som davala (a aj budem davat) striedmo. gro je zeleninka, masko a trochu ovocia. vsetko postupne a bez cukru a soli. vela stastia a trpezlivosti 🙂

tajka1986
9. jan 2014

Nam svokra tiez nakupila pribinakov,termixy, brumiky a ine hovadiny, narovinu som jej povedala ze toto jej davat nebudem aspon zatial, ved budeme mat len 8 mesiacov 😠 ona by ju napchala uz vsetekym, vytaca ma a ked je toho uz moc tak jej to jednoducho poviem, niet nad otvorenu komunikaciu🙂🙂

jankastubka
9. jan 2014

Ja som starkej mojho mm povedala, ze ak chce aby tu vyzivu mala jedla, musi spravit bez cukru. Najprv nechcela a potom sa privolila. Robila som si vyzivu aj sama a aj bez cukru je vyborna. Nastastie zijeme sami a malej mozem davat co uznam za vhodne.

iwesska
9. jan 2014

Aj nasa svokra aktivistka malemu urobila ked mal par mesiacov domacu vyzivu z jablk a broskyn a ze ochutnaj a sladke ako cukrik 😝 A najlepsie bolo ze sme prisli akurat v case obeda, kedy som mala pre neho nachystany zeleninovy prikrm a dedo hovori babke ze: Dones tu vyzivu, chcem vidiet ako mu chuti. Hovorim nie, teraz nebude nic chutnat, mame tu zeleninu a bude jest to. Tak sa zduli, ale prestali s ponukanim. Potom moj muz mame taktne vysvetlil ze do roka mu nic s curkom davat nebudeme a chceme aby to respektovali. Tak potom celu tu vyzivu posunuli dalej mojmu svagrovi so zenou a zjedli to oni sami, lebo nemaju deti 😀 Svokra sa uz odvtedy neaktivizovala v tomto smere a zvykla si na to, ze vacsinu stravy ma BIO, doma varenu podla mojho najlepsieho uvazenia a rozhodujeme o tom len a len my. Dnes bude mat 3r. a boji sa mu ponuknut nieco bez toho ze by sa spytala, moja mama to iste 🙂 Takze dobre sme si ich naucili 🙂

silvinuska6
9. jan 2014

ja ked som zacala maleho prikrmovat dobre ze v 5 mesiaci sa nesnazili vnucovat aby som mu davala krupicu a ine hluposti kase som mu davala zacala som vsak vyzivami no po vacsine som si pripravovala vsetko doma sama byvame sami takze s tym som problem nemala ale tiez sa kazdy staral a cudoval ze co take halo robim z toho ze aj tak bude jest sladke veci tak ako si napisala jasne tomu sa neda ubranit ale aspon prve mesiace som si dala zalezat na tom co mu davam ked sa jeho zaludocek este len snazil vsetko spracovat

veriiii
9. jan 2014

@gucciok85 no veru,takym malym detom sa cukor nema davat..maju ho dost v mliecku, prirodzene sa vyskytujuce cukry v ovoci atd..
odloz si tie kase na neskor-kase stacia od 7. mesiaca ..raz denne(ale nezabudni medzi 6-7 mesiacom uviest lepok, napr rieducku krupicu, cestovinky,)..,urcite tie kase maju dobru expiraciu a zacni ako ty chces.napr mrkvickou-nezabudni pridat trosinku slnecnicoveho alebo kvalitneho repkoveho oleja vzdy o kazdeho zeleninoveho prikrmu alebo nemliecnej kase).popripade zjedzte tie vyzivky od svokry nenapadne vy a malemu urob ine.alebo ich zje ,ked bude trosku vacsi, vsak ak je to cerstvo urobene, urcite to nejaky cas vydrzi?

veriiii
9. jan 2014

@lorela ale su stale zdroj energie, o to tu ide, nie?

reni1512
9. jan 2014

ahoj 🙂 ja mam pol rocnu malu, stale kojim a zacala som prikrmovat.. nedavaj mu to, cukru sa naje este v zivote dost, poznam mamicky co davaju vsetko zaradom, lebo dieta im to zje, ved jasne ze to zje, ked je to sladke, alebo chutne, ale tu nejde vobec o to, ide o to ci mu zatazis organizmus somarinami uz odteraz.. jasne ze vo vyssom veku sa tomu nevyhne, ale cim dlhsie vydrzis tym lepsie, na tvojom mieste mu kazdy den urobim cerstvu zeleninku, skusaj podla knih, mixuj, popuč, striedaj podla veku co moze, neskor zacni pridavat ovocie a potom masko, docitas sa vsade tade ze co kedy sa dava, vyziva moze kludne byt z cerstveho ovocia-bez cukru! najdes aj na konikovy recepty, ona sa da aj tak zasterlizovat, ak svokra bude mat nejake reci, tak sa obran, je to tvoje dieta a jednoducho si to neprajes. Navar mu stale dopredu ked k nej pojdete. Ja som sa rozhodla ze budem davat aj bezlepkove piskoty atd do roka urcite, odporucila mi to lekarka z detskej onkologie, aby som sa tomu radsej vyhla kym je malicka 🙂 Ani kravske mlieko nedam zatial, az od 2-3 rokov, ani jogurt az od roka aj to ovčí.. Existuje nahrada mlieka značka Holle, alebo Topfer, my odtial mame bio kaše zo švajcu, nemliečne, ryžové, čo jej dávam teraz na večer, riedim s dojč.vodou, vo všetkom je dnes hnus, ale da sa troska tomu este predist, ked ti babo nepapalo este nikdy nic. Ak uz raz ochutna, potom sa tomu nevyhnes. Rob tak aby si ty bola spokojna a maly zdravy 🙂.

sense
9. jan 2014

podakuj a odloz na neskor, a nie JE CUKOR AKO CUKOR

ishani
9. jan 2014

Za zdravie tvojho dietata nesies zodpovednost Ty a nie svokra. Aj keby tvoje argumenty nepochopila a urazila by sa, jej city nie su dolezitejsie ako zdrave zubky a telicko tvojho dietatka a jeho kvalitne stravovacie navyky. Mam uz deti vacsie, ked susedia ponuknu sladkosti, podakujem a dam do tasky. Doma to skladujem, kym to v podstate nevyhodim. Rovnako od svokrov a od mojich rodicov. Mama sa ma minule spytala, ci to nechcem darovat susedovie detom. Hm, ale mam moralny problem darovat nieco, o com si myslim, ze je to v podstate zle. A ked to nedoprajem svojim detom, lebo myslim, ze to pre nich je skor skodlive, ako to mam ponuknut inym?

gucciok85
autor
10. jan 2014

Dakujem vam zienky za rady. Velmi ste mi pomohli🙂