Príkrmy z obchodov. Aké sú vaše skúsenosti?

aa1111
7. nov 2008

Ahojte ake su vase skusenosti s prikrmami z obchodov? Ja obcas malej dam a potom mam vycitky svedomia.Stretavam sa totiz z roznymi nazormi.Malej chutia le fakt neviem.
Popiste papa

norik1
26. nov 2008

Sorry heppu, ale ked uvarim zemiak a rozmixujem ho s brokolicou a mäsom, tiez nema chut a hovor si co chces, je to tak. Kym to neochutis, je to divne.

Vsetky tu detom varime,ale Hipp mame v zasobe na situacie "keby nieco"... 😉

blau
26. nov 2008

Dobre ranko, ja som malemu uvarila hrusku a nechcel ju 😖
No tak som vytiahla zahradne ovocie od Nestle a sup hrusku do toho a to uz mu chutilo, potvorka jedna...
Keby len vedel 😅

zuzka1.
26. nov 2008

Prihriavate detom ovocie??ja som to robila, teda aj robim ,ale nemali by si uz zvykat aj na normalnu teplotu??nemylsim studene, ale take v izbovej teplote???? 😀
blau dnes mame lenivy den my, co mas navarene???cakam ci mi katmi posle nejake recepty na tie polievocky.

norik1
26. nov 2008

Zuzi urobis malemu mlieko - MM alebo UM - a rozmixujes v nom uvarenu broklicu a zemiacik. Budes mat polevku a aj davku mliecka v jednom 😵

Ja teraz uz len postruham ovocie (jabko a banan bude dnes) a ked je z chladnicky tak ho prihrejem tak, aby nebolo studene. AK ho nezabudnem vybrat z chladu a ma izbovu teplotu, tak mu to dam take....a chuti mu to 😵

Ale dnes musim daco fajne vymysliet - dnes mame pol roka 😵 😵

zuzka1.
26. nov 2008

vy mate pol roka??????????????gratulujem my 13.12.
maly sedka?????

norik1
26. nov 2008

😵 Sladká kaša z ovsených vločiek

(dojčené dieťa od 6 mesiacov)

Suroviny: 150 g ovsených vločiek, 200 ml dojčenského mlieka, 1 jablko

Postup: Jablko ošúpte, nakrájajte ho na malé kúsky a spolu s mliekom a ovsennými vločkami dajte do hrnca. Za stáleho miešania varte 30 minút. Uvarte na jemnú, hustú kašu a odstavte z ohňa. Nechajte vychladnúť.

😵 Zelená fazuľka so zemiakmi

(dojčené dieťa od 9 mesiacov)

Suroviny: 50 g zelenej fazuľky, 2 zemiaky, petržlenová vňať, 3 polievkové lyžice mlieka, lyžička rastlinného oleja

Postup: Z fazuľky odstráňte konce a tuhé časti, nakrájajte ju na malé kúsky a varte v pare 20 minút. Zemiaky očistite, nakrájajte a uvarte. Uvarené zemiaky vymiešajte s mliekom na kašu, pridajte uvarenú fazuľku, posekanú petržlenovú vňať a rastlinný olej. Môžete podávať aj ako prílohu k mäsovým pokrmom.

😵 Bylinková ryba

(dojčené dieťa od 9 mesiacov)

Suroviny: 50 g rybieho filé, vňať mladej cibuľky, petržlenová vňať, bazalka, 2 lyžičky olivového oleja, 1 zemiak, rasca

Postup: Zemiak nakrájajte na malé kúsky a uvarte vo vode spolu s rascou, sceďte a roztlačte. Rybie filé spolu s cibuľkovou vňaťou, bazalkou a petržlenovou vňaťou pokvapkajte olivovým olejom a zabaľte do alobalu. Pečte vo vyhriatej rúre cca 15 minút. Podávajte s roztlačeným zemiakom.

😵 Kuracie prsia v mlieku

(dojčené dieťa od 9 mesiacov)

Suroviny: 50 g kuracích pŕs, 1/2 šálky mlieka, 1 lyžička rastlinného oleja, petržlenová vňať, 1 trojuholník taveného syra

Postup: Kuracie mäso nakrájajte na malé kúsky a uvarte vo vode. Vodu zlejte a k uvarenému mäsu pridajte mlieko a tavený syr a posekanú petržlenovú vňať. Za stáleho miešania povarte všetko spolu ešte 3 minúty a podávajte s vareným zemiakom alebo ryžou.

😵 Kuracie mäso s hráškom

(dojčené dieťa od 9 mesiacov)

Suroviny: 50 g kuracích pŕs, 2 polievkové lyžice čerstvého alebo mrazeného hrášku, 1 lyžička citrónovej šťavy, 1 lyžička rastlinného oleja

Postup: Na malé kúsky nakrájané kuracie mäso uvarte vo vode a rozmixujte ho spolu s rastlinným olejom a citrónovou šťavou. Hrášok uvarte vo vode a pridajte ho k mäsovej zmesi.

😵 Mäsovo-zeleninové jedlá 😵

😵 Morčacie mäso s brokolicovou omáčkou

(od ukončeného 7. mesiaca, nedojčené deti od ukončeného 5.mesiaca)

Suroviny: 5 dkg uvareného morčacieho mäsa, 5 ružičiek brokolice, 100 ml materského alebo dojčenského mlieka, 2 lyžičky rastlinného oleja, 1 malý zemiak

Postup: Brokolicu rozoberte na ružičky, umyte ju pod tečúcou vodou a uvarte v pare spolu so zemiakom. Uvarenú brokolicu a zemiak roztlačte vidličkou, mäso nakrájajte na drobné kúsky, pridajte ho k zelenine a zamiešajte. Do hotového jedla primiešajte mlieko a rastlinný olej.

😵 Pečené rybie filé s mrkvou

(od ukončeného 12. mesiaca)

Suroviny: 50 g rybieho filé, 3 lyžičky rastlinného oleja, malé množstvo dojčenskej vody na podlievanie, mletá rasca, kúsok mrkvy uvarenej v pare

Postup: Rybie filé umyte, pokvapkajte rastlinným olejom a posypte mletou rascou. Pečte v rúre vyhriatej na 180o C cca 20 minút, občas podlejte vodou. Upečené rybie filé roztlačte vidličkou, odstráňte kosti. Mrkvu uvarenú v pare roztlačte vidličkou a podávajte k rybe.

😵 Špenát so zemiakom a kuracím mäsom

(od ukončeného 7. mesiaca, nedojčené deti od ukončeného 5.mesiaca)

Suroviny: 1 zemiak, niekoľko čerstvých špenátových listov (pozor, nepoužívajte zmrazený špenátový pretlak), 5 dkg uvareného kuracieho mäsa, 2 lyžičky rastlinného oleja

Postup: Zemiak olúpte a uvarte vo vode alebo v pare. Špenátové listy niekoľkokrát dobre prepláchnite pod tečúcou vodou a potom ich varte cca 8 minút vo vriacej vode, pod pokrievkou. Uvarené špenátové listy rozmixujte spolu so zemiakom a uvareným kuracím mäsom, pridajte rastlinný olej a premiešajte.

😵 Kalerábová kaša s kuracím mäsom

(od ukončeného 7.mesiaca)

Suroviny: 5 dkg kuracieho mäsa, kúsok mladého kalerábu. 5 polievkových lyžíc dojčenskej ryžovej kaše, petržlenová vňať, lyžička rastlinného oleja

Postup: Kaleráb očistite, umyte a uvarte ho domäkka vo vode alebo v pare. Kuracie mäso uvarte vo vode. Podľa návodu si pripravte cca 5 lyžíc dojčenskej ryžovej kaše. Kaleráb spolu s mäsom rozmixujte a primiešajte k ryžovej kaši. Do hotového jedla pridajte lyžičku rastlinného oleja a posekanú petržlenovú vňať.

😵 Rybie filé, zemiaková kaša, mrkvovo-jablkový šalát

(od ukončeného 8. mesiaca)

Suroviny: 10 dkg rybieho filé, 1 väčší zemiak, 50 ml dojčenského mlieka, 1 lyžica rastlinného oleja, mletá rasca, kúsok mrkvy, polovica jablka

Postup: Rybie filé umyte pod tečúcou vodou a uvarte ho vo vode s malým množstvom mletej rasce. Z uvareného rybieho filé odstráňte kosti. Zemiak olúpte, nakrájajte na malé kúsky a uvarte ho vo vode. Uvarený zemiak roztlačte a spolu s malým množstvom vlažného dojčenského mlieka ho vymiešajte na kašu. Kašu zmiešajte s kúskami uvarenej ryby. Do hotového jedla pridajte lyžičku rastlinného oleja. Jablko a mrkvu očistite, postrúhajte najemno a zmiešajte, podávajte spolu s jedlom.

😵 Zeleninové jedlá

Kalerábová omáčka

(od ukončeného 7.mesiaca)

Suroviny: 1 menší kaleráb, 4 lyžice dojčenskej vody, 2 lyžičky sušeného dojčenského mlieka, 1 lyžička rastlinného oleja, kôpor, 2 lyžičky kukuričnej múky

Postup: Kaleráb olúpte, postrúhajte na jemno a poduste s dojčenskou vodou do mäkka. V malom množstve vody rozmiešajte kukuričnú múku, sušené dojčenské mlieko a pridajte to za stáleho miešania ku kalerábu. Všetko spolu varte ešte 5 minút. Pridajte rastlinný olej a posekaný kôpor.

😵 Karfiol s vaječným žĺtkom

(od ukončeného 7.mesiaca, nedojčené dieťa od ukončeného 5.mesiaca)

Suroviny: 4 ružičky karfiolu, 1 vaječný žĺtok, petržlenová vňať, 2 lyžičky rastlinného oleja

Postup: Karfiol dobre umyte a uvarte v pare do mäkka. Roztlačte ho vidličkou, dajte na panvicu s malým množstvom rastlinného oleja a za stáleho miešania ku karfiolu pridajte rozšľahaný vaječný žĺtok. Miešajte až kým žĺtok úplne nestuhne. Hotové jedlo posypte nasekanou petržlenovou vňaťou.

😵 Hrášková omáčka

(od ukončeného 9.mesiaca)

Suroviny: 50 g čerstvého hrášku, kôpor, 2 dl dojčenskej vody, 2 lyžičky sušeného dojčenského mlieka, 2 lyžičky maizeny, 2 lyžičky rastlinného oleja

Postup: Čerstvý hrášok vylúpte a varte ho vo vode až kým nie je úplne mäkký. Uvarený hrášok sceďte a prepasírujte cez sito. Prepasírovaný hrášok zmiešajte s vodou , v ktorej sa hrášok varil a za stáleho miešania pridajte sušené dojčenské mlieko. Z rastlinného oleja a maizeny pripravte zátrepkou, ktorou zahustíte omáčku. Hotovú omáčku posypte posekaným kôprom.

😵 Nové zemiaky s uhorkou

(od ukončeného 6. mesiaca)

Suroviny: 2 stredne veľké nové zemiaky, petržlenová vňať, 2 lyžičky rastlinného oleja, kúsok uhorky

Postup: Zemiaky uvarte v šupe, olúpte, roztlačte vidličkou a zmiešajte s rastlinným olejom, posekanou petržlenovou vňaťou. Uhorku olúpte a nahrubo postrúhajte. Zmiešajte so zemiakmi.

😵 Kaleráb, zemiak a vaječný žĺtok

(od ukončeného 7. mesiaca, nedojčené deti od ukončeného 5.mesiaca)

Suroviny: 1 zemiak, kúsok kalerábu, ? vaječného žĺtka, 100 ml materského alebo dojčenského mlieka, 2 lyžičky rastlinného oleja

Postup: Zemiak a kaleráb olúpte, umyte pod tečúcou vodou a nakrájajte na stredne veľké kúsky, ktoré uvaríte v pare domäkka. Vajce uvarte natvrdo, odstráňte bielok a polovicu žĺtka roztlačte vidličkou. Zemiak a kaleráb roztlačte, primiešajte materské alebo dojčenské mlieko a roztlačený žĺtok.

😵 Zemiaková kaša s čínskou kapustou

(od ukončeného 12 mesiaca)

Suroviny: 2 menšie zemiaky, 1 lyžička rastlinného oleja, 1 lyžička dojčenského sušeného mlieka, 2 polievkové lyžice prevarenej horúcej vody, kúsok listu mladej čínskej kapusty (alebo hlávkového šalátu)

Postup: Zemiaky očistite a uvarte vo vode. Roztlačte ich vidličkou. Do prevarenej horúcej vody pridajte sušené dojčenské mlieko, premiešajte a pridajte k roztlačeným zemiakom. Čínsku kapustu (alebo šalát) najemno postrúhajte a pridajte k horúcej zemiakovej kaši.
Dobre premiešajte.

😵 Ovocné jedlá 😵

😵 Jablčná kaša

(od ukončeného 7. mesiaca)

Suroviny: 4 polievkové lyžice jablka nastrúhaného najemno, 1 polievková lyžica krupice, 100 ml dojčenského mlieka

Postup: Dojčenské mlieko uvarte podľa návodu. Do horúceho mlieka (nie vriaceho) postupne pridávajte krupicu a za stáleho miešania uvarte stredne hustú kašu. Nechajte mierne vychladnúť a zmiešajte ju s nastrúhaným jablkom. Na obmenu chuti môžete namiesto jablka pridať roztlačený banán, hrušku, broskyňu či iné ovocie.

😵 Jablková žemľovka

(od ukončeného 8. mesiaca)

Suroviny: 1 grahamový rožok, 1 jablko, štipka škorice, 150 ml dojčenského mlieka, 2 lyžičky rastlinného oleja, 1 vaječný žĺtok

Postup: Grahamový rožok nakrájajte na malé kocky a zalejte ho vlažným dojčenským mliekom. Z namočeného pečiva vytlačte prebytočné mlieko, rovnomerne primiešajte vaječný žĺtok. Jablko postrúhajte a premiešajte ho so zmäknutým pečivom, pridajte štipku škorice. Zapekaciu misku potrite rastlinným olejom. Vložte do nej pripravenú zmes a pečte v rúre vyhriatej na 180? C cca 30 minút. Po upečení nechajte vychladnúť.

😵 Miešaný kompót

(od ukončeného 6. mesiaca, nedojčené deti od ukončeného 4. mesiaca)

Suroviny: polovica sladšieho jablka, polovica hrušky, 150 ml dojčenskej vody

Postup: Jablko a hrušku olúpte, odstráňte jadrovník a pokrájajte ovocie na menšie kúsky. Spolu s dojčenskou vodou poduste ovocie cca 3 minúty pod pokrievkou. Potom ovocie vyberte a roztlačte vidličkou na ovocné pyré.

norik1
26. nov 2008

mozte sa inspirovat maminky 😵

Ked ho posadim, tak sedi, sice tackavo, ale sedi. Ale sam sa este neposadi.....zato lezanie ho kvalitne rozculuje 😵

daniela84
26. nov 2008

No ja som tiez sem tam kupovala z obchodu ked som nestihala ale varili nam aj babky prikrmy, no teraz neviem ako si to budeme vsetko moct dovolit, kedze nasavlada to takto poriesila vsetko

norik1
26. nov 2008

Ideme trosku vonku - u nas je nadherne, tak ideme trosku na prechadzku. Tatik si aj dovolenku zobral dnes... 😵 Potom sa ozveme 😵

adena222
26. nov 2008

katmi chcem ti podakovat za ten link,co si mi poslala,dost mi to pomohlo,aspon mam nejaky tip,ako zacat,myslim,ze zacneme s mrkvickou,uvidim,ako bude maly reagovat,uvidime.uz sa na to tesim,s lyzickou si myslim,ze nebudeme mat velke problemy,lebo vigantol mu podavam s nou,tak si myslim,ze je na ten tvar aspon trosku zvyknuty.

blau
26. nov 2008

Teeda Norik, dakujeme si sa tu rozpisala 😉
Nas je dnes extra protivkovy uz neviem co s nim mam robit, aj vonku sme boli.
Zuzi dnes bol vegeteriansky den ryza, mrkva, brokoli, a zltok a jedol no ale pit nechce ani mliecko asi ho to boli, furt si pcha nieco do ust. A nechce ani spat ☹
No uvidime, kazdy den nemoze byt nedela ze?
Pekny dnicek prajeme 🙂

amarelka
26. nov 2008

ahoj Norik super receptíky,len si to mohla hodiť do témy prvé príkrmy.....

dnes som kúpila hippku, zelenina s jahnacím, aby malý dostal už aj masko..a v zložení píšu, že sa tam nachádza aj sol, cibula a rozmarín..to je ok?ved všade premožne sa píše o tom ako nesoliť 😒 😖 mala si lepšie prečítať, zloženie, 😔 ..no a máme aj sunárek,ten je bez soli 😎 ale inak sa chystám variť ...proti príkrmom z obchodu nič nemám, ked nevychádza čas na varenie je to dobrá vec, ..len škoda, že treba čítať zloženie, napriek tomu, že to označia určitým mesiacom a vetou prísne kontrolované, treba to aj tak okotrolovať 😒

norik1
26. nov 2008

Ahoj Amarelka, trosku som si precitala posledne prispevky v Prvych prikrmoch/Recepty, a poviem ti pravdu velmi sa mi nechce tam prispievat - na moj vkus je tam prilis vela mudrych maminiek, ktore su presvedcene o svojej pravde a tak to radsej necitam, aby som nebola nutena prispiet 🙂 Zltko od roka, zltko od mesiaca? Ja viem tak a tak mi kazala aj doktorka - zltko od 5.mesiaca, bielko najskor od roka...
Ale kedze mas pravdu, tak tam idem tie recepty hodit, aby aj ine maminky hladajuce par receptov nasli to, co hladaju... 😵

norik1
26. nov 2008

Bozinku, aj tak som to tam napisala....som hrozne slaba povaha 😵

My sme dnes papali brokolicu s kuracim mäsom v mlieku, zahustene ryzovou kasou s pertzlenovou vnatou a olivovym olejom... uz ked mal tie polnarodeniny 🙂

katmi
26. nov 2008

kocky prominte.. zuzka1.. ja som cely den rozlietana ze az..
idem to hned naklepat.. 😉

dididi30
26. nov 2008

heppu, no tak my si tu tak pekne vychadzame a ty takto napises, sak ako pise norik aj take je nechutne aj ake, lebo je to neochutene, tak mas zajedno ale je to na kazdom ci da hippku ci varene alebo skombinuje 😉

norik diky za receptiky, len skoda,ze su tam mamlo od tych 5-6 mesiacov 🙂 ale aj tak sa tesim, aspon ako taky prehlad mam 😉

juj baby ale ste toho popisali 😵

inak ahojte, joj som to ja ani vas nepozdravim 😀 🙂 🙂

dididi30
26. nov 2008

balu a preco varis ovocie? 😕 😕 inak viem,ze sa to niekde pise,ze sa to ma, ale sak to potom co dam dietatu? sak tam neostani nic z vitaminov 😕
ja som za surove ovocie, to je lepsie, osupes a rozmixujes a hotovo 😀
inak ja som malemu kupila aj piskotky je na nich od 4-6 mesiacov, tak som ich kupila a nastruham vzdy kustik do ovocnej vyzivky a mu to chuti 😉
a neze ma za tie piskoty ukamenujete 😠 😀

dididi30
26. nov 2008

jemine nie balu ale blau to bolo 😀 😀

dididi30
26. nov 2008

heh a filipkovy gratulujeme 😵

sorry za moje pisanie na etapy 🙄 😀

katmi
26. nov 2008

ZEMIAKOVA POLIEVKA
1 stredne velky zemiak,1 stredne velka mrkva,1koliesko petrzlenu, 200ml teplej vody alebo vyvaru, niekolko kvapiek olivoveho oleja (z obchodu,nie z lekarne 😅 😀 ), 1 vareny zltok

Zeleninu ocistime,umyjeme,vlozime do masoveho alebo zeleninoveho vyvaru a uvarime do makka.Do vriacej polievky vmiesame rozdrobeny zltok, prevarime a vsetko prelisujeme alebo rozmixujeme.Pridave kvapku oliv.oleja, premiesame, podavame 🙂

ZAKLADNA ZELENINOVA POLIEVKA
mrkva,petrzlen,kocka zemiaku, 200ml teplej vody,1 lyzicka olivoveho oleja

Ocistenu,umytu zeleninu nakrajame na drobne kocky,zalejeme teplou vodou a varime do makka.Ak je potrebne,pocas varenia dolievame vodu.Vsetko rozmixujeme,pridame olej,premiesame a podavame.Celkove mnozstvo polievky je cca 200ml.

KURACIA POLIEVKA
20g kurata bez koze
100g korenovej zeleniny (okrem zeleru)
lyzicka olivoveho oleja

Ocistene a dobre umyte kura uvarime zaroven so zeleninou v 200ml vody do zmaknutia.Vyvar,cast zeleniny a cast masa bez koze rozmixujeme a pripravime polievku. Pridamej do nej olej, prevarime a podavame.

KURACI PRIKRM
30g vareneho hydinoveho masa bez koze
70 varenej zeleniny (mrkva,zemiak,cuketa,petrzlen)
1zemiak, 1/2 lyzicky oliv.oleja

Osupany,umyty zemiak nakrajame nadrobno a rozvarime v 200ml vody. VLozime do mixeru spolocne s masom a zeleninou a rozmixujeme. Pridame olej a pred podavanim mierne prehrejeme vo vodnom kupeli.

dididi30
26. nov 2008

katmi , fajne receptiky, susim ja uz toto vajicko, neda mi to, kupim mu nejake bio a bude 😉

norik1
26. nov 2008

Dididi ja este dajake vyhrabem aj take skorsie, ok? 😵

katmi
26. nov 2008

didi 😉

inak kocky,viem,ze sme sa tu tusim vcera o tom bavili.. davate krpcom vareny zltok?? do prikrmov?? norik.. co?? nechce sa mi to hladat kde sme to pisali vcera.. 😝

norik1
26. nov 2008

hej, vareny zltok od 5. mesiaca, bielok od roka 😵

katmi
26. nov 2008

norik ale ci ho davas do hotoveho prikrmu.. to som chcela vediet.. 😉

norik1
26. nov 2008

noooo...uvarim vajce, rozlupnem ho a zltok rozmixujem spolu s mäsom a zeleninou co som uvarila - takze ano, do prikrmu. Ale do kupovaneho som nedavala, ziadna znacka nema prikrmy so zltkom....tak neviem. Ale do domaceho bezne robim...

zuzka1.
26. nov 2008

no caute baby, my sme boli dnes skoro cely den vonku!!!!!
Katmi a Norik dik za recepty, ulozene v compe, nachystane na varenie. Ja dam malemu zajtra zltok, 1.krat, nech mame to zeliezko ako s apatri.
Didi ja sa neviem dockat, kedy dam malemu tie baby susienky a piskoty!!u nas maju len od 6.meisaca, lae asi o tyzden predbehnem dobu.
a Amarelka, ja som malemu dnes predsa dala to jahnacie, zlupol to na sup a zatial nic, neymslim, ze by tam bolo nejake prehnane mnozstvo, zeby uskodilo, uvidime teda.
A marhulova hippka je stasne kysla, pre male babo!!!!!aj pre mna bola

dididi30
26. nov 2008

no ok norik tesim sa 😉

katmi, ja tiez skusim vajicko teda zltok, 🙂

zuzka fiha to tak teplo mate?ze cely den vonku, sice aj my sme cele dni vonku

😀
a s cim das to vajicko?

zuzka1.
26. nov 2008

uvarim normalne zeleninku zajtra, teda zemiak, mrkva, broko, masko a dam ten zltok a este hrasok.
Nie je moc teplo, ale svietilo cely den slnko, a boli sme poobliekani riadne, tak bolo fajn, potom sup k nasim napapt a zase von 😀

dididi30
26. nov 2008

zuzka hrasok je fajn ale od kedy mal nas maly v pape sosovicu , tak koniec.....
ja uz len take dietne mu budem davat 🙂

inak nas maly ten nema konca kraja na papanie, on rano vstane dam mu cici, potom po hodke mu dam ovocnu vyzivku, spapa polku, potom cici a potom obedik spapa 3/4 a potom cici a zase ovocie a cici a kasa, on normalne nema dna a furt otvara pusinu, no a potom ho boli brusko co je taky najedeny ci neviem od coho, ja uz neverim ze zuby, bo ich nema vobec navrete 😒