Príliš časté kojenie. Čo mám robiť?

svenka
17. dec 2008

Ahojte,
chcem poprosit skusenejsie mamicky o pomoc. Moj maly je plne kojeny, ale papka kazde dve hodiny. Niekedy aj castejsie. Preto nam este nespal dlhsie ako tie dve hodiny, lebo aj ked zaspinka tak sa skoro budi a place, lebo chce papat. Ak mu hned nedam, rozplace sa tak, ze ho nevieme utisit a cmula si prsteky az ho to musi boliet. Ked ho kojim, tak papa maximalne 10 minut. Aj ho nechavam dlhsie, ale nechce a bradavku vypluva. Neviem, ci mam slabe mliecko co ho nasyti len tak nakratko, alebo on ma malicky zaludocek a nevie naraz spapat viac... Prosim pomozte. Lebo je to hrozne tak casto ho kojit - a to cez den, ako aj v noci... ☹

tanjaja12
23. dec 2008

Ahojte...Nasa Hanka je tiez papkac. V noci tak vacsinou kazde 3 hodiny papame, dokonca uz sa parkrat stalo, ze si vypytala az po 5-6 hodinach. Ale cez den je to ine. Niekedy sa mi zda, ze by chcela aj po hodine.Ale citala som ze to nie je dobre tak sa to snazim natiahnut na tie dve hodiny. Takze ked zacne byt po hodine od papania mrncava tak jej este neponuknem prso ale sa ju snazim uspat. Treba to natahovat, alebo dat kedy chce?Vraj z toho boli brusko...????

annag
23. dec 2008

tanjaja, to čo si čítala je len čiastočná pravda. Príliš časté papanie je nevhodné vtedy, ak bábetko papá toľko, že z toho grcká - má reflux a často papá,lebo si zapíja kyselinu, ktorá sa mu spolu s mliečkom dostáva zo žalúdka do pažeráka. Inak časté dojčenie nemá vplyv na bruško. Hodinový interval je už dosť dlhý nato, aby sa MM natrávilo a bábo mohlo papať ďalšiu dávku. Dojčené bábo má papať na požiadanie, pretože na rozdiel od UM nikdy nevieme, koľko mliečka bábetko práve vypilo. Tie vypité množstvá môže veľmi kolísať, lebo raz pije od smädu len pár ml, raz od hladu väčšie množstvo a raz od veľkého hladu po dlhej prestávke ešte viac. Preto pri dojčati nesledujeme hodinky a intervaly, ale dávame bábetku piť kedy chce. Niekedy môže byť bábo nervózne, unavené a na jeden raz i keď je hladné si nedokáže vytiahnuť dosť mliečka. Preto najprv zasýti najväčší hlad, potom si dá prestávku a trebárs o polhodinku - hodinku sa dopapá. Je teda bežné, že v rámci dňa bábo papá v iných intervaloch doobedu, poobede alebo večer či v noci. Dojčenie sa mení počas celého obdobia, niekedy je iné každý deň, niekedy sa mení po pár týždňoch. 🙂

lante
23. dec 2008

Annag, ja si tiež myslím, že pri dojčení nespapá bábo zakaždým rovnako. Ak cucne iba predné mlieko to je iba od smedu,takže zasýtené nadlho nebude...

flipinka
23. dec 2008

Mam sice uz druhe dieta, ale stale neviem ako zistit kedy si pyta jest 😒 Ako sa da zistit, kedy place, ze chce jest a kedy pre nieco ine?
Ked jej ponuknem, da si vzdy a rovnako hltavo ci je to po 20 minutach alebo po 2 hodinach, preto som sama nastavila interval na 1 a pol hodiny, zdala sa mi prepapana, ked som kojila castejsie, ona by jedla nonstop a potom ze ju boli brusko ☹

fifinna
23. dec 2008

annag, a co si myslis o tom, co mi povedala doktorka, ze nemam davat malemu jest skôr ako po hod a pol, aby si brusko oddychlo? Negrckaval. V pôrodnici hovorili prikladat, kedy pyta a ked som dosla domov a prisla knam doktorka tak mi kazala inak. Mozno to bolo aj dobre aspon sme mali aky taky rezim, zvykol si a aj priberal dobre.

annag
23. dec 2008

flipinka - niekedy je zistiť kedy je bábo hladné ozaj náročné.

Vo všeobecnosti by pri dobre rozbehnutej laktácii malo bábetku stačiť papať 6-12 x za 24 hodín. Tvoja dcérka je zrejme veľký hladoš, ale asi je aj nepokojná. Jej staršia sestrička je ešte maličká, určite ju občas ruší tiež. Bábetká chcú bývať na prsníku aj kvôli upokojeniu a keď ho nemajú, v pohode sa správajú ako hladné - krútia hlávkou, cmúľajú si prštek ... Dojčenie po 20 minútach by nemalo byť štandardom pri dojčení, pokiaľ bábo nie je v rastovom špurte, ak je mliečka dostatok, ak si mliečka vytiahne na jeden raz dosť.

Ak vidno, že bábetko je napapané až tak, že nestačí ku koncu mliečko prehĺtať, resp. mu už vyteká z pusinky, tak má dosť. Vtedy ho nemusíme prikladať skôr než o cca hodinu - hodinu a pol, lebo skôr si pýta prsník len kvôli upokojeniu, zapitiu záhy, častejšie dojčenie mu v takomto prípade fakt môže spôsobovať problémy ako som spomínala vyššie. Aj pri cuckaní - len za náhradu za cumeľ si bábo čo to vytiahne a môže si žalúdok preplniť až tak, že sa mu mliečko vracia späť.

Si skúsená mamina, sama si posúdila, že častejšie dojčenie nebolo pre ňu optimálne, ak je takto spokojná, je to OK.

fifina - ťažko povedať, vždy záleží od konkrétneho bábetka - či je silné, aký má sací reflex, či začalo pekne priberať , ako má mamička rozbehnutú laktáciu.

Bábetko, ktoré príde ešte len z pôrodnice domov, sa k prsníku hlási z drvivej väčšiny len kvôli hladu. Jeho neskoršie správanie je do veľkej miery ovplyvnené mamičkou, jej intuíciou a skúsenosťami. Skúsená mamička si od začiatku dokáže bábo posúdiť - nie každý plač rieši automaticky len priložením na prsník. Ak to dobre odhadne, bábo sa aj naďalej hlási na prsíčko len pre hlad či smäd.

Mamičky s prvým bábetkom si väčšinou každý plač vysvetlia hladom, bábetko prikladajú a nakoniec to skončí tak, že je bábo na prsníku skoro stále, zvykne si na prsník a má ho aj ako cumeľ. Je to v poriadku, pre bábo je prsník najdôležitejší na svete, no niekedy to mamičku potom zaťažuje. Okolo druhého, tretieho mesiaca každé bábo prestane na prsníku tráviť toľko času, lebo ho začne zaujímať okolie, hračky, iní ľudia.

tanjaja12
23. dec 2008

Ahojte. Annag dakujeme za dlllhe odpovede, si super mama... Vtedy ked som pisala o 9.44 sa mi podarilo Hanku uspat a spinkala vyse hodiny. Mohla byt aj tak umrncana kvoli hladu, ked tak "dlho" potom spala? A tiez mam este jeden problem. Vseobecne sa mi takmer vzdy spusta mliecko az po takych 15-20sekundach...Ale ked som skusala malu prilozit po mensom intervale, musela mala cuckat asi naprazdno dost dlho, ja totiz citim kedy sa to spusti. A potom je dost nervozna, ze to netecie a zacne plakat. Uz som tu citala, ze sa to da volou spustit ale nech sa snazim ako snazim, mne to nejde. Neviete mi aj v tom poradit,co by pomohlo aby sa mi mliecko spustilo skor?

annag
23. dec 2008

tanjaja,

ak maličká pekne zaspinkala a spala 2 hodiny,nebola hladná. Každá mamička si bábo pozná najlepšie, ako som písala v predchádzajúcom príspevku - nie každý plač musí byť od hladu.

Najjednoduchšie je, ak nevieme či je bábo hladné, ponúknuť prsník. Ak si ho bábo vezme a začne účinne intenzívne sať - tak je hladné, treba ho nechať napapať. Ak len vymýšľa, krátko potiahne a potom už len cucká, alebo ak nestíha mliečko pregĺgať, ak sa odtŕha od prsníka - hladné nie je. (toto platí len v tom prípade, ak sa tak správa len pri niektorých dojčeniach)

Pokiaľ je bábetko napapané a mrnčí len od únavy, malo by sa dať relatívne rýchlo uspať vo svojej obľúbenej polohe (napr. na rukách, v šatke ...). Ak je hlad väčší než únava, tak sa zdravé a silné bábetko v podstate ani nedá uspať.

Spúšťanie mliečka - prsníky máš nastavené na pravidelné cca 2 hodinové intervaly, musela by si malú prikladať takto častejšie niekoľko dní.

Nie každá mamina dokáže spúšťať mliečko svojou vôľou, najčastejšie sa s tým stretávam u mamičiek s vysokou tvorbou mliečka, u takých, čo mliečko aj odsávajú, sú pohodové a veľmi si dôverujú v súvislosti s dojčením - oxytocín sa uvoľňuje v hlave, zo zadného laloka hypofýzy - je to podmienený spúšťací reflex. Každá, čo i len maličká neistota ohľadom dojčenia ho tlmí.

U Teba prevažuje skôr reflex nepodmienený, ktorý vyvoláva bábetko svojim saním. Keďže prsníky sú nastavené na interval aspoň 2 hodiny, tak až v tomto čase je už mliečko v prsníku nahromadené a rýchlo sa aj spustí.

Mamička, ktorá si dokáže mliečko podmienene spustiť, si mliečko z vnútra prsníka vytlačí k dvorcu ešte pred samotným priložením bábetka. Tomu už potom stačí len pár ťahov a mliečko rýchlo tečie v ktoromkoľvek čase.

impka
12. aug 2010

Ahojte, prosím vás, čo si myslíte o tomto? Náš syn má necelý mesiac a pribral za dva týždne cca kilo. Nasej lekárke sa to nezdalo, odporučila mi kojiť menej, v dlhších intervaloch. Malý si pýtal každé dve hodiny a dávala som mu na požiadanie. Od návštevy lekárky sa to snažíme predlžovať, on si pýta stále každé dve hodiny, skúsila som najprv odpútať jeho pozornosť, podarilo sa mi ho aj pekne uspať a potom som ho nakojila keď sa prebudil, to bolo tak po troch hodinách. To by bolo všetko fajn, ale odvtedy je dosť nekľudný, dnes vyslovene celý deň. Lekárka nám to odporučila aj pre to, že predtým keď som ho kojila každé dve hodiny sa často nevedel vykakať a iba tlačil, aj niekoľko hodín. Ona nám vysvetlila, že to je preto, lebo jeho telo ešte nestihlo stráviť to predošlé jedenie a takto sa stále len plní a nestíha vyprázdniť....... A vraj nie je dobré dieťa prekrmovať, lebo sa mu v tomto období vytvárajú tukové bunky a môže mať potom sklon k obezite.... No lenže to takto nejde každé tri hodiny, on je z toho na nervy a ja tiež... Poraďte nám, čo s tým, ak máte podobné skúsenosti. díki

zuzkat1
12. aug 2010

@impka ahoj...sice moja tak nepribera ale papa este stale aj kazdu hodinu...myslim ze by si sa mala obratit na nejaku poradkynu,alebo sa opytaj aj inej dr...ja by som urcite netyrala dieta hladom, kazde pribera inak..... skus sa popytat aj v teme dakujeme annag...annag tam uz sice nechodi ale su tam skusene baby co ti poradia

zuzkat1
12. aug 2010

@impka priklad moja ma 7 mesiacov a necelych 7 kil a dievca co sa narodilo vtedy kedy moja ma uz 10 kil... a nikto im nekaze nechat ju hladovat... mozno len budes mat velke babo.. no a? on to vybeha ... inak kolko vazi? ak smiem vediet

zuzkat1
12. aug 2010

@impka este ti napisemmoju skusenost s dr... mala mi pribrala cca 100g za tyzden tak dr zacal ze ju mam budit! nepacilo sa mi to ale mala 2 tyzdne a ja som nevedela ze co tak som to robila ... na to mi pribrala 500g za 9dni... to mi povedal ze toto uz nie ze nech jej nedavam tolko jest... to uz som ho neposluchla a zacala som si hladat noveho dr..teraz mame dobru lekarku ktora mi povedala ze babatka priberaju rozne a ze normalne je aj 100 g za tyzden aj 500g za 9 dni ... tak preto si myslim ze skus radu ineho lekara.. najma ked vidis ze maly je hladny... co sa kakania tyka kojene deti nemusia kakat aj 10 dni... pokial ti prdka tak by to malo byt v pohode

shaula
12. aug 2010

@impka Nesmysl!!! Vyprdni se na doktorku a koj podle potřeby!!! Toto jsou vysloveně přežité názory, že má dítě jíst až po určitých intervalech... A trápit takhle malé dítě hladem je totální nesmysl 😠 Co já bych za to tehdy dala, kdyby mi kluci tak krásně přibírali... Tak se měj hezky a netrap miminko ani sebe 😉

kosmonautka
12. aug 2010

ahoj, taky přispěju svým názorem do mlýna :D. Moje ted už dvouletá Laura měla stejný návyk. Byla sem z toho hodně frustrovaná, byla u prsu skoro pořád. Do teď je taková moje závislačka ráda se pořád tulí a je samá maminka maminka 🙂 víc než ostatní děti. Nebylo to o pití a o jídle.. hodně to skutečně bylo o přitulení a o pocitu "jistoty", který u mě měla. Hodně jsem ji nosila v šátku, sála ze mě energii já jsem jí ji dávala jako máma. Je fakt, že ted bych to trochu dělala jinak, snažila sem se jí zvykat že když pláče a chce k prsu, neusí nutně k prsu, ale pochovala jsem ji, objala, nejlépe na nahé kůži, a nedala když to bylo častěji než 1x za 2 h. Otázka je, jestli je to i mimo horka a mimo léto- děti pijí i kvůli horku, když jsou hodně na sluníčku a jsou třicítky, tam bych nehleděla na čas vůbec. Ale jinak jsem byla moc ráda, pokud sem ji neměla u prsu pořád, a prodlužovala jsem pomalinku časy. 🙂 hlavně se tím nestresovat, všechno je u dětí normální 🙂, každý je osobnost a individualita, navíc si každý nesem svůj úděl 🙂 i to mimčo.

Reník

impka
13. aug 2010

vďaka za povzbudenia. Tiež som si to takto nejak napokon ujasnila. Hlavne ho nechcem trápiť, chudáčik bol určite zmätený. Tá naša lekárka, to je zvláštne s tou jej radou, lebo inak je to osoba, ktorá vyznáva kontaktné rodičovstvo a všetky tieto prirodzené veci... @zuzkat1 keď sme boli naposledy na poradni (10.8) mal 4200 gramov. Narodil sa 3200g. To ešte prve dni 200 g schudol a na piaty deň mal zase 3175g. Čiže za 18 dni pribral 1025g. @shaula súhlasím, že je to zastaralý názor, ale fakt je, že Jerguš nekakal a aj celú noc dokázal tlačiť tak, že bol celý červený, nespal a trápil sa. Lekárka sa preto nazdáva, že keď ho budem kŕmiť menej, lepšie to strávi. Tak je z toho človek jeleň....@kosmonautka nosím ho v šatke, medzi kojenim mu dávam občas aj trošku prevarenej vody, lebo je fakt strašne teplo. Keď píšeš, že si pomaly predlžovala časy, čo ti pomohlo? Zabavila si ju? Alebo ako sa ti to podarilo?

januarova
13. aug 2010

impka, to ze sa ti maly puci nemusi byt znak toho ze chce kakat. moze mat trosku problem, ze sa mu vracia mliecko naspat do pazeraka a babatka to prejavuju takto. ma to vacsina deti v prvych 3 mesiacoch. kludne koj dalej maleho tak ako si pyta, MM je lahko stravitelne. ja som moje dve deti kojila aj kazdu hodinu, ked pytali. A mensia sa teraz koji castejsie ako ked bola malinka 😝

zuzkat1
13. aug 2010

@impka moja prve tri mesiace prakticky preplakala kvoli brusku a dost aj grckala a napriek tomu som ju kojila ako chcela ona..teda aj kazdu hodinu a ked som mala fakt pocit ze ju prdiky trapia tak pouzila rurku..rektalnu aby sa vyprdkala staci tak na cm hlboko ak chces nech kaka tak aj hlbsie (ale to sa moc neodporuca)... no aj tak si myslim ze to bude proste velke babo,ale ide hlavne o to aby bolo zdrave a spokojne a ked place ze chce cicik tak asi spokojne nie je ked ty mu ho musis odmietnut lebo mudra pani dr povedala... je teplo on moze byt aj smadny.. MM je aj miesto pitneho rezimu...a on zacne behat a vybeha to..podla mna problem z obezitou sa neriesi kym sa babo koji...

impka
13. aug 2010

@zuzkat1 hej hej, pravda

nellqa1
15. dec 2012

dobry den ja sa chcem spytat moja drobcek ma 6 tyzdnou . mi tiez casto papka a niekedy si namyslam ze mam slabe mliecko ... ☹ ale v nocii mi spi pohode .. zobudi sa cca asi 2 krat ... a cez den mi tolko ani nespi .... spinkaa cca asii pol hodka v postelke aj to je vela .. na rukachh budespat aj 2 hodkz ale hned ked sa len prebudi cnued ce cicke ... uz na volaju krava milka ☹ co stym .. aj too ke idem niekde do obchodu tak sa bojim ze sa prebudii a bude plac ... co stym

divadmar
15. dec 2012

ahojte,ja to mám celkom v pohode cez deň ,malý má 4 a pol mesiaca na obed mu dávam zeleninkové príkrmy a ostatok len kojenie v kočíku niekedy prespí aj 2 a pol hodiny,no cez noc je každé 2 hod.na prsníku.je to vyčerpávajúce ale čo už-stojí to za to, všetko sa dá vydržať veď sme sa o neho snažili 3 roky strašne ho ľúbime a už sa tešíme na vianoce-budú pre nás po 11-tich rokoch druhé najkrajšie-aj vám prajem všetkým šťastné a veselé,

divadmar
15. dec 2012

ozaj som zabudla-nellqa1,slabé mlieko neexistuje,keď ti v noci spí v pohode tak máš mlieka dosť🙂)

riverparkdanceschool
13. mar 2014

Milé budúce mamičky a čerstvé mamičky! Nenechajte si ujsť vynikajúcu prednášku na tému JA A MOJE BÁBÄTKO - 10 PREKVAPIVÝCH FAKTOV O DOJČENÍ a získajte najcennejšie informácie podľa najnovších štúdií! Prednášať Vám bude odborníčka a poradkyňa v oblasti podpory dojčenia a vzťahovej výchovy, autorka knihy Praktický návod na dojčenie a mnohých článkov o dojčení - ANDREA POLOKOVÁ. Každá účastníčka naviac získava 1x vstup na GRAVIDJOGA a BUBLIFIT CVIČENIE PRE DETI v Riverpark Dance School ZDARMA.
Kedy: 20.3.2014 v čase 11:15 - 12:45 hod.
Kde: Riverpark Dance School (Dvořákovo nábrežie 4, Bratislava)
Tešíme sa na Vás!
Rezervácie na: recepcia@riverparkdanceschool.sk, alebo 0910 373 373. Cena: prednáška 8 €, prednáška+obed 13 €. Tešíme sa na Vás!

iinuska
13. mar 2014

Ja som kojila prveho syna 7 mesiacov, druheho syna 2 roky. No treba len vydrzat. Najma pri druhom to bolo narocne najma v noci, budieval sa aj 7x za noc, potiahol a zaspal. Neriesila som to vobec...

0940372788
11. máj 2014

moja mala mala tiez problemi s papanim tak ze mi jedavala kazdu hodinu no a nakoniec viskytlo ze mame malo mlieka takze asi len dokrmovat

patkaza
24. okt 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

nekojte ho až tak často a on si postupne zvykne na systém že počas jednoho kojenia sa napije viac a dlhšie vydrží bez kojenia potom http://akoapreco.com/ako-casto-dojcit-novorodenca/

akimira
24. okt 2015

@nellqa1 asi ti to už niekto spomenul, ale šatka alebo nosič by pomohli, dieťa sa môže v pokoji napapať kludne aj v obchode 🙂 a ty môžeš byť v klude že nebude plač a celý ten stres okolo....