Prvé príkrmy a trápenie s bruškom

kristinka86
8. jún 2015

Ahojte.
Dcerka mala nedavno pol roka, tak som chcela zacat prikrmovat. Zatial bola plne kojena. Pred par dnami sme zacali mrkvickou. Zapiekla ju, bolelo ju brusko. Spapkala asi 5 mini lyziciek. Dnes som skusila petrzlenik. Zas nedobre s bruskom. Co s tym? Tekutin pije dost, kojime sa ako predtym. Syn tento problem nemal. Prikrmovat dalej, ci prestat a skusit neskor? Vdaka za kazdu radu.

ivet1371
8. jún 2015

Ja som začinala vždy štavou s mrkvy od jednej lyžičky a jazdy deň o jednu viac.až potom varenu zeleninu.

pribinak
8. jún 2015

Petržlen ma vela vlákniny, inak len tak čistý ho nežijem ani ja, bledé
Skús radšej zemiacik, cuketu alebo špenát ci sladký zemiak. Aj ked kojis, ponukni jej po jedle - prikrme pár lyžičiek fenikloveho čajíku, ale nie granulovaného

kristinka86
autor
9. jún 2015

Cajik pije stale sypany anizovofeiklovy. Mrkvicku odporucala pedina ako prvu aj pri synovi aj teraz. ☹ Zemiacik vraj neskor kvoli skrobu. 😔 Skusime cuketku. Ale uz teraz sa obavam. ☹ Dakujem za rady.

seahorse27
9. jún 2015

My sme museli uplne vyradit mrkvu a ryzu z príkrmov, ani ryzovu kasu nemozem davat, lebo ho hned zapecie. Nam pomohla jedine slivkova vyziva, ked sme presli na ovocie. Dovtedy to bolo trapenie...este mozem odporucit harmancekovy caj a vyluh z ovsených vlociek (2 lyzice ovsených vlociek zalajes vriacou vodou, nechas 10 minut postat a das vypit alebo pouzijes na zriedenie prikrmu). Ked bolo velmi zle, ze nekakal 4 dni, tak som mu dala glycerinovy cipok - zabral do 5 minut, ale to sme pouzili len raz. Maly ma teraz 7,5 mesiaca a prikrmujem od ukonceneho 5. mesiaca.

kristinka86
autor
9. jún 2015

@seahorse27 Ovocie zatiaľ dávať neplánujem, najprv chcem prejsť zeleninkami. Ale vidím, že to bude náročnejšie ako u syna. Harmančekový čaj pomáha? Nie je len na ukľudnenie? Kika keď nekaká 2 dni, už je veľmi zle. V noci sme boli hore vkuse, ráno konečne kakal. Moje krajné riešenie je použiť hadičku, ale tiež to nechcem robiť často. ☹ Ja som začala prikrmovať od ukončeného 6.mesiaca, inak je stále na mojom mliečku. U syna som začala dávať UM (+moje mliečko) a až od 8.mesiaca prikrmovať. Možno aj preto ho nezapekalo, neviem. Ďakujem pekne!

nanka3
9. jún 2015

@kristinka86 ahoj, mrkva zapeka, aj moja dcerka mala problemy s bruskom, preto cistu mrkvu som jej ani nedavala, skus pomiesat zemiak+mrkvu, petrzlen sa tak skoro vobec neodporuca, vhodna zelenina na prve prikrmy je - zemiak, mrkva, sladky zemiak (batat - ten ma nasa asi najradsej), spenat, tekvica, cuketa.

kristinka86
autor
9. jún 2015

@nanka3 OK, tak dnes skúsim zemiačik+mrkvu. Neviem prečo potom pediatrička odporúča začať mrkvou a neupozorní na zapekanie. ☹ Na nete som čítala, že začať je dobré tiež mrkvou a aj petržlen bol spomenutý. ☹ Zemiak zas kvôli škrobu pediatrička neodporúčala, nechápem. Som z toho mimo a to mám druhé dieťa. Och. ☹ Ďakujem krásne, dnes pošlem maminu na trh, nech má bio zeleninku. 😉

janickacrazy
9. jún 2015

@kristinka86 Moj malý napr. s mrkvou nemal vobec problém, takže u každého dieťatka je reakcia iná, práve preto by sa mali tie príkrmy dávať po jednom a sledovať reakciu. Čiže na tvojom mieste by som skúsila len zemiak alebo len cuketu a uvidíš, čo to urobí.

nanka3
9. jún 2015

@kristinka86 tak to neviem, mala ta na tu mrkvu upozornit, mne to dr. hned povedala, ale taktiez svokra, inak moja dr. odporuca zemiak ako prvy..... skrob podla mna problem nie je.... inak nasa zboznuje aj tekvicu, spala by v nej, uz len cakam, kedy sa budu dat kupit zlte tekvice (naslova, hokaido), bo tie biele su bez chuti, inak vseobecne sa neodporuca zo zaciatku zelenina, ktora je velmi aromaticka (petrzlen a zeler) a dobre je tiez 3 dni po sebe skusit rovnaku zeleninu a sledovat ci bude nejaka reakcia (zapcha alebo alergia)

kristinka86
autor
9. jún 2015

@nanka3 Veď ja som dávala 2 dni mrkvu a potom bum - zapieklo ju silno. Tak som nedávala. Skúsila som ten petržlen, ale to len včera raz som dala. A chutil jej, len zas bruško. ☹ Takže počkám si na bio neutrálnu zeleninku, dnes teda len zemiačik. :( Hádam nepoškodí. A zajtra bude mať už novú zeleninku, mamine som písala, nech pozháňa bio. 😝
@janickacrazy Syn s mrkvou tiež nemal problém, tak som nečakala, že dcérka mať bude. On kolikoval, ona nie. Je menej problematická ako bol on - až doteraz. 😔 Ako píšeš - u každého dieťatka to je inak.

seahorse27
9. jún 2015

@kristinka86 nam rektalna rurka vôbec nepomohla, aj teplu vodu sme mu cez nu strekli striekackou a nic...az ten cipok. 2 tyzdne po zelenine sa ma dat maso a o dalsie 2 tyzdne ovocie, najskôr varene, potom aj cerstve. Naozaj tu slivku odporucam, aj slivkovu stavu od Hipp zriedenu vodou. Ten harmancekovy caj tiez velmi pomaha a nam aj tie ovsene vlocky - teraz ich uz normalne uvarim spolu so zeleninou do makka a pomixujem, malému to velmi chuti. Zo zeleniny by som odporucila tu tekvicu, ako tu aj baby pisu, sladky zemiak, brokolicu - z toho kaka normalne. Ja mu nemozem mrkvu ani len v malom mnozstve zamiesat do prikrmu, par krat som skusala a znova ho zapieklo :/

kristinka86
autor
9. jún 2015

@seahorse27 Nám rúrka pomôže tak, že sa potom vykaká mimo ňu, ale vykaká. 😔 No vidíš. Ovocie tiež kázala doki dávať - jabĺčko, čerstvé!!! 😕 Ja som skôr dávala na upokojenie harmančekový čajík a vôbec nič to s ňou nerobilo. 😔 Len som nemala vedomosť, že aj na bruško je fajn. 😅 Brokolica nenadúva? Kázala som mamine kúpiť cuketu, tekvicu a batat. Uvidíme, čo zoženie. 😝 😀

seahorse27
9. jún 2015

@kristinka86 Z brokolice treba dat uvarit len tie ruzicky, nie hlubiky - vtedy nenaduva. Aj cuketa je fajn, casto ju varim malému...Treba ale dodzrat vzdy 3 dnovy odstup medzi zavadzanim nového druhu zeleniny.

zvolsiinylogin
9. jún 2015

My sme zacali varenou mrkvickou prepasirovanou a bebou...velmi chutne...ma,4 mesiace..

kristinka86
autor
9. jún 2015

Takže dnes sme dali zemiačik. Petržlen dávať nebudem teraz. A mamina kúpila cuketu priamo od babičky nejakej, tak tá nás počká o 2 dni. 😉
Ďakujem Vám všetkým za názory! Pomohli ste mi a dúfam, že zemiačik nám nepoškodí. 😉
@zvolsiinylogin UM ešte nedávam a mrkvičku nemôžeme. 😉

tinqua
9. jún 2015

@kristinka86 z mrkvy zapieklo aj moju, doteraz jej ju nestrávi, zemiak je istota...mrkvu jej nedávaj aspoň mesiac po tejto skúsenosti....a probiotiká daj, tie nám pri príkrmoch najviac pomohli

nanka3
9. jún 2015

@kristinka86 ono, podla mna je jedno ci ta mrkva je alebo nie je bio, zapekat ju z nej bude... Musis poskusat, co jej bude vyhovovat a co nie... Mozno ked jej das tu mrkvu o 2 mesiace, uz to bude ok, kedze traviaci system sa stale vyvija.....

nanka3
9. jún 2015

@kristinka86 inak skusila by som skor feniklovy caj, alebo rascovy

kristinka86
autor
9. jún 2015

@nanka3 Dnes som jej zaliala čisto feniklový. Inak dávam Teekane od 3 mesiacov a ten je anízovo-feniklový. Mrkvu som mamke ani nekázala kupovať. Tú si nechávame na neskôr. A po radách, ktoré tu čítam, ju asi tak skoro ani dávať nebudem. 😔 Teraz bude mať 3 dni zemiačik a ideme na cuketu. Potom asi tekvicu. A rozmýšľam aj kaleráb, ale tiež sa bojím, že nadúva. 😅

seahorse27
9. jún 2015

@kristinka86 Vies co, my sme kalerab zaradili medzi prvymi zeleninkami a v pohode, ziadne naduvanie sa nekonalo...Ono tie cajiky feniklove, rascove a anizove su prave na prdiky - aby nenaduvalo. Ten harmancekovy je priamo proti zapche, nam to odporucila dr. a naozaj funguje. A samozrejme tie probiotika tiez uzivame dlhodobo...

kristinka86
autor
9. jún 2015

@seahorse27 Vdaka. Nas nenaduva teraz, ale upchava. Tak asi musim prejst na rumancek. Je davka, ktora sa za den nemoze u babatka prekrocit? Lebo dcerka v pohode vypije pohar. Probiotika som davala dlhodobo pri synovi. Kolikoval. Dcerka nie, tak som ich neriesila.

seahorse27
9. jún 2015

@kristinka86 moj niekedy vypije aj 2 malé fľaše toho čaju denne, dokopy cca 260 ml. Nedávam mu ho každý den, len ked nekaka. My dávame probiotiká asi od 1 mesiaca, lebo tiež mal koliky, no a pokračujeme po zavedení príkrmov...

kristinka86
autor
10. jún 2015

Vcera nas este trapilo brusko, no asi z petrzlenu co som dala predvcerom. Dnes uz pekne kakala aj spinkala pocas dna, takze zemiacik chuti a nerobi nam zle. 😉 Davam aj rumancekovy cajik. Vdaka este raz za rady! 😉