Prvé príkrmy pre skoro 5-mesačnú dcérku

lussinka7492
4. mar 2019

Ahojte viem je tu vela diskusii o prikrmoch ale mam z nich zmetok tak zakladam novu. Mame doma dcerku 4 mesiace a 14 dni a chceme zacat s prikrmami poradte prosim ako najlepsie zacat? Zacat zeleninou alebo kasami? Ak zaleninou tak kupit, uvarit alebo prva lyzicka?A ako kombinovat? Kedy podavat kase, zeleninku, ovocie?

lorela
4. mar 2019

@lussinka7492 V prvom rade sa poraď s pediatričkou, či už odporúča začať.
Začínaš zeleninou - jeden druh 3 - 4 dni (zemiak, mrkva, petržlen, karfiol, brokolica, baklažán... a potom ich vzájomné kombinácie). Zhruba po mesiaci pridáš mäsko (morčacie, teľacie, domáce kuracie, a raz do týždňa žĺtko). Potom môžu nasledovať nemliečne kaše na večeru a zhruba po 2 - 3 týždňoch ovocie na desiatu (jablko, hruška, banán...).

lussinka7492
autor
4. mar 2019

@lorela Doktor nam odporucil v polke piateho mesiaca co je myslim uz teraz. Myslis ze je lepsie varit alebo kupovat? Nejde o financie skor o zdravotnu stranku z toho dovodu ze mame okolo seba iba billu tesco lidl kaufland a tam o nezavadnej zelenine pre babo by som asi pomlcala.

charmanderis
4. mar 2019

@lussinka7492 ahoj ja tiež ešte len začínam ale robím to tak že dám uvariť trebárs mrkvu (iba malu alebo len polku mrkvy) pokrájanú na kolieska nech to ide rýchlejšie a potom k tomu pridám trošku prevarenej vody trebárs 2PL v čom sa varila mrkva a rozmixujem ponorným mixérom a necham vychladnúť a je to ... zatiaľ to robím len tak od oka keďže bábo ti toho nespapá veľa, maximálne jednu lyžicu 🙂 a určite to je lepšie takto varené ako tie kupované kaše na to je ešte čas, pediatrička mi odporučila začať takto zeleninkou a ako lorela vyššie písala plánujem ďalej pokračovať 🙂

lussinka7492
autor
4. mar 2019

@charmanderis ja som to naprv tak rozmyslala ale neviem. Kde kupujes zeleninu?

charmanderis
4. mar 2019

@lussinka7492 taká klasika kaufland, jednota lebo to mám najbližšie alebo v núdzi keď nie je v jednote tak mame pod bytovkou biopotraviny ale to je zbytočne predražené

lussinka7492
autor
4. mar 2019

@charmanderis veris dnesnym potravinam? Napr v kauflande som videla zeleninu z talianska holandska a spol ale nie zo slovenska

charmanderis
4. mar 2019

@lussinka7492 nejak to neriešim, keď potrebujem kúpim alebo máme zeleninu od dedka, babky, mamy a t ď...

beky1813
4. mar 2019

Kupovala som noemalne v retazcoch, ak to mas takto riesit, daj kupovane

lussinka7492
autor
4. mar 2019

@charmanderis no my praveze nemame odkial ju brat cize by mi ostaval len obchod a to rovno mozem kupit uz hotove a bezpecnejsie si myslim ako zeleninu z talianska grecka....

bobula46
4. mar 2019

@lussinka7492 a veríš kupovanej detskej výžive že tam nie je niekde zhnité jablko prípadne dovezené z Talianska?

lussinka7492
autor
4. mar 2019

@bobula46 detske vyzivy tak isto ako kojenecke mlieka su prisne kontrolovane cize tam nieje mozne zhnite jablko a spol. A ty veris v ovocie a zeleninu ktora je vhodna pre dospelych a deti a nie pre dojcata ? Zelenina a ovocie dovezene obsahuje latky pre dojcata skodlive nakolko ich oblicky do jedneho roka nejsu schopne bojovat s tolkymi chemikaliami ktore sa nachadzaju v pesticidoch. Ja sa pytam na uplne zaciatky a nie na dlhodobe. V dnesnej dobe ovocie zelenina obsahuje pesticidy pripadne olovo med atd co normalny clovek znesie ale dojca nie. Mäso ako take obsahuje rastove stereoidy a antibiotika pripadne rozne dalsie urychlivace rastu a to dojca do roka nema sancu zvladnut. Volakedy ked sme my boli maly taketo veci neboli. Sliepka rastla normalne a nie vdaka steroidom je za par mesiacov s kuriatka sliepka. Momentalne sa nachadza na trhu bravcove mäso obrezane zo skazeneho a v kuracim je salmonela a antibiotika a to mi chces povedat ze mam dat dojcatu?

zuzipolo
4. mar 2019

@lussinka7492 ahoj,ja kupujem malej zeleninu z Kauflandu majú bio mrkvu a jablká a ešte nejakú zeleninku/ovocie a potom z billi tiež aj tam maju bio zeleninku,mala zbožňuje bataty a tie kupujem tam..niečo nám dá aj babka a svokor,no teraz sú už iba jablká takže tiež musím kupovať.a potom este objednávam zo svetbedniciek.sk,tam majú aj bio mäsko a zeleninku/ovocie..snáď som pomohla 🙂

bobula46
5. mar 2019

@lussinka7492 tak pokiaľ si trváš na svojom tak kupuj. Máš to bez roboty pretože otvoríš viečko a máš hotovo. Môj syn má deväť mesiacov a teda detskú výživu mi ešte nejedol. Všetko mu varím doma. Síce väčšinu máme zo záhrady ale sú veci ktoré nedopestujeme čiže mu normálne kúpim špenát z Lidla. A čuduj sa svete, stále je živý a zdravý. Pokiaľ je ale tvoje presvedčenie že všetko je pre dojča nebezpečné nikto ti ten názor nebude meniť ani sa snažiť vytĺcť z hlavy. Pokojne môžeš dávať dieťaťu detské výživy, umelé kaše... Veď takých detí chodí milióny po svete a nič im nie je rovnako ako tým ktorých matky dávajú deťom zeleninu, ovocie, mäso z Kauflandu, Lidla, Tesca....
A na tvoju ďalšiu otázku, začína sa od zeleniny, neskôr sa pridá ovocie, žĺtko, mäso a až potom sa dávajú nejaké kaše a podobne.

mint_blossom
5. mar 2019

@lussinka7492 Pokial je dieta dojcene, nemas sa kam ponahlat.

beky1813
5. mar 2019

@lussinka7492 vies co. Ty ostan pribkupovanej strave. Len sa potom necuduj, ked dieta v 2 rokoch nebude chciet ine ako pomixovane a nebude vediet, ako vyzera jedlo. Pri tolkom stresovani to este budes mat tazke

mogaa
5. mar 2019

@lussinka7492 ty si naozaj myslíš že to kupované je lepšie? vážne si myslíš že tam dávajú biozeleninu alebo domácu zeleninu?o spôsobe prípravy račej pomlčím.....

lorela
5. mar 2019

@lussinka7492 Rozumiem o čom píšeš...
Našťastie, aj v tých tebou vymenovaných reťazcoch sa dá vybrať lepšia kvalita. Niektorá zelenina a ovocie pochádzajú zo Slovenka (tiež prešli nejakou tou kontrolou), uprednostňuj tie a, samozrejme, sezónne. Nastávajúce obdobie tomu praje 🙂. Prípadne v bio kvalite - nieže by som mala ilúzie o tom, aké je to 100% nezávadné a absolútne zdravé, to určite nie, ale som presvedčená, že je to menšie zlo ako bežná zelenina v reťazcoch.
No ak spomínaš zeleninu, ovocie a ostatné potraviny na úplnom začiatku v období prvých príkrmov, kým je dieťatko maličké a jeho organizmus ešte nedokáže dostatočne bojovať s chemikáliami, tak odporúčam vyhľadať aj iné zdroje, ako sú reťazce. Malých farmárov, pestovateľov atď. Rozhoď siete, popozeraj po vašom okolí, popýtaj sa známych, či nemajú babky s domácimi jablkami, zemiakmi, či nechovajú sliepky, zajace.
Hotové výživy by som neuprednostnila pred ničím, nakoľko sú to vlastne "konzervy", ktorých výživová hodnota čo do vitamínov a minerálov je veľmi nízka a kvalita jednotlivých ingrediencií tiež nie je zaručená. Nie je nad čerstvo pripravený voňavý obedík z kvalitných a vybraných ingrediencií 🙂. A to sa týka aj extra panenského oleja a byliniek ako ďalších, ktorými onedlho budeš príkrmy obohacovať.

lussinka7492
autor
5. mar 2019

@beky1813 ako vies co ja hovorim o prvych prikrmoch uplne a ty basnis o dietati co uz ma aj daky zub. Ja hovorim o prvom pol roku vyzivy kde sa odporuca bud kupit alebo lokalny chovatel kvoli skodlivinam ktore detske nevyvynute oblicky nefiltruju

deedol
5. mar 2019

@lussinka7492 zjavne mas na vec svoj nazor (to nemyslim v zlom), tak sa nim pokojne riad. ja sa napr. snazim davat krpcovi bio, ale nie vzdy mam. chodim na nakupy do rakuska, kde je vacsi vyber bio zeleniny aj masa, ale pozeram, ze si z malaciek, tak to ti asi moc nepomoze :-/
inak z kupovanych vyziv odporucam dm bio a babylove, pripadne hipp. v niektorych inych znackach je cukor, sol, konzervanty...

lenzas
6. mar 2019

@lussinka7492 Osobne ja verim viac kupenej vyzive ako "plastovej" a "voskovanej" zelenine z obchodu, v zime ona ani chut nema. Aj ked veru vadsina napise, ze nieco co ma zaruku rok nemoze byt dobre. Ale vyziva v poharikoch aspon obcas kontrolovana na disicnany, ktore su nebezpecne pre male deticky, beznu zeleniny pochybujem, ze niekto kontroluje a ked aj ano, tak tam su uplne ine normy, ako pri detskej vyzive. Ale inac treba aj citat zlozenie vyzivy, lebo niekedy skrobu a cukru je tam viac ako ovocia a zeleniny. Takze ja som ako prve prikrmy davala vyzivu Hipp a Hami, domacu zeleninu a zeleninu z biobchodu, aj ked musim uznat, ze neverim velmi bio potravinam, ale verim a dufam, ze je to o nieco lepsia ako to, co sa predava v obchodnych retiazcovh.

jankastof
10. mar 2019

Zdravim vás, chcem sa pripojiť, nenajde sa tu nejaka mamicka, kt. Ma doma tieto knihy, a chcela by predat? Alebo nekake ine o prikrmoch? Dakujem

veroni_21
10. mar 2019

@lussinka7492 Nechcem byť hnusná ale moja pediatrička by ťa poslala do "análneho otvoru" keby si jej povedala že chceš dávať kupované príkrmy 👎 a never tomu,že je to až tak prísne kontrolované. A keby aj bolo, nikdy by som nekúpila dcére stravu ktorá je vystavená 24 hodín denne v osvetlených regáloch 🤒 úprimne, také nič by som ani ja nezjedla.

jankastof
10. mar 2019

Ja nechcem kupovať prikrmy z obchodu.... Chcem knihu o detských prikrmoch, kde by som nasla kedy co babatku zavadzat, a nejake recepty na prve jedla....

beahavala
19. nov 2021

dávaj najprv len jeden druh zeleniny/mäsa nech si zistíš či náhodou nemá alergiu, až potom kombinuj