Prvé príkrmy pre skoro 6 mesačného chlapca

ivanizna
9. aug 2020

Ahojte mamičky 🙂 môj výhradne dojčený synček bude mať už čoskoro 6 mesiacov. Párkrát sme mu už dali rozpučený zemiačik a mrkvičku a už by som pomaly rada zavádzala prvú stravu. Poradili by ste mi prosím konkrétne receptíky na prvé príkrmy, či ste napríklad k zemiačiku pridali nejaké maslo alebo mliečko, aké recepty máte na prvé polievočky, prvé mäsové príkrmy, a aj ako často ste svoje ratolesti kŕmili a ako ste objem stravy zo dňa na deň zvyšovali. Žiadam najmä o radu pre tento a budúci mesiac, aby som sa do toho ľahšie dostala. Tiež kedy ste začali bábätku dávať aj piť nejakú vodičku. Ďakujem! Pekný dnik

smejko25
9. aug 2020

@ivanizna ahoj tak vzdy do prikrmu pridavam olivovy olej (lepsie sa prijme strava aj vitaminy) a vodu som hned zavadzala s prikrmami 🙂

margaretka_
9. aug 2020

Ja som nevarila ziadne zlozite jedla, bud jednodruhove pyre zo zeleniny, postupne som kombinovala. Ziadne maslo, ani mlieko, ked tak trosku kvalitneho oleja.

pribinak
9. aug 2020

Mlieko aj maslo ešte nedávaj, radšej daj lyžičku kvalitného oleja.
Mizes kombinovať kopec zeleniny, napr bataty, cuketu, tekvicu, ruzicky karfiolu a brokolice, môžeš to kombinovať s maskom či vajecnym zltkom, bielok až po 1.roku.

ludkka0407
9. aug 2020

Ja som zavadzala prikrmy takto:prvy mesiac na obed zelenina (jednodruhova),vzdy tri dni za sebou pre pripadne reakcie (zemiak,mrkva,cuketa,tekvica,karfiol,kalerab,petrzlen,pastrnak,batat,spenat),uvarila vo vode,mixla a davala ochutnavat aj s kvapkou kvalitneho oleja. Po mesiaci som pridala k obedu maso,zasa po tri dni jeden druh. Po asi dvoch tyzdnoch som pridala na desiatu ovocie (s mojimi to bol boj,kedze ovocie zasadne len v surovom stave,trochu mi trvalo,kym som na to prisla),z ovocia jablko,banan,hruska,marhula,slivka,broskyna.a potom uz mix aj napr.s ovsenymi vlockami.od cca 10teho mesiaca za lyzicku bieleho jogurtu do ovocia. A nasledne po zavedeni vsetkych potravin som skusala polievky,napr. vyvarila kusok maska,pridala zeleninu,spolu povarila,pridala vnat pertzlenovu,nakrajala masko na drobne kusky a spolu zo zeleninou davala😀drzim palce

ukulela
9. aug 2020

@ivanizna ako rádia vyššie. Jednodruhove prikrmy. Keď vyskúšaš viac druhov a vylúčia alergiu, môžeš vyskúšané kombinovať.

ukulela
9. aug 2020

@ivanizna ako radia vyššie. Jednodruhove prikrmy. Keď vyskúšaš viac druhov a vylúčis alergiu, môžeš vyskúšané kombinovať. Maslo mlieko ešte nie. Kvalitný olej pár kvapiek áno. Prvý mesiac zelenina a ovocie. Potom mäso, tiež len uvariť so zeleninou. Plus žĺtok. Striedať, 1* do týždňa žĺtok, vtedy mäso nie. Potom môžeš dávať aj pár lyžíc bieleho jogurtu. Ja som od začiatku po malikinko dávala aj lepok. Ovsené vločky, kus kus, štipku špaldovej kaše a tak .... Bez soli a korenia. Do roka len kyslo mliečne výrobky, žiadny tvaroh, ani obyc mlieko, zaťažuje to deťom obličky. Tiež bielok je alergén. Nečakaj žiadne zložité recepty. Uvar / napar zeleninu s mäsom a rozmixuj/roztlac, podľa tvojich preferencii. Ja mám dobré skúsenosti s batatmi, prepelicimi vajcami, špenátom a kasami od Ravity(špaldová, ryzová, ... Robila som ich s vodou a ovocím a jogurtom.)

andreatytler
9. aug 2020

Treba zacat s jednoduchymi prikrmami aby si otestovala ci ma alergiu. Ak mu das 2 druhy ovocia na ranajky a 2 druhy zeleniny na obed a on sa vyhadze, nebudes vediet z coho. Tiez nebudes vediet co mu chuti a co nie. Babatka v tomto veku nemaju velmi chutove bunky a tak im je jedno ze je jedlo monotonne a bez chuti. Ale mozu mat niektore veci radsej ako ine a niektore nejest vobec. V nasom pripade ide hlavne o konzistenciu.

Ziadny med kym nema 1 rok.

ivanizna
autor
10. aug 2020

@ludkka0407 Super, ďakujem Ľudka 🙂, výborne napísané, to znie ako ideálny plán aj pre mňa. Ešte by som mala otázočky, používala si ponorný mixér alebo stačí to rozpučiť s vidličkou? S tým mäskom, to bolo tiež rozmixované so zeleninovou kašičkou? Aaaa ešte to ovocie, banán sa dá rozpučiť, ale ako si pripravila tvrdšie ovocie ako jablko, marhuľu? Tiež tie ovsené vločky, v celku alebo nejako špeciálne zjemnené? To sú také prváčikovské otázky, no ale neviem 😁 Ešte raz ďakujem za radu

ivanizna
autor
10. aug 2020

@ukulela Ďakujem 🙂 zaujímalo by ma ako pripravujete ten žĺtok. A tiež ako často v priebehu týždňa ste dávali bábätku mäsko. S tým pridávaním lepku, myslím si, že je to výborný nápad, ale znovu, mám ho nejako primixovať do stravy nejako zjemnené (napríklad tie vločky). Len sa bojím, aby sa bábätko nedusilo s malými kúskami, čo myslíš? Tie kaše sú super tip, ďakujem 🙂

ludkka0407
10. aug 2020

@ivanizna na zaciatku som mixovala uplne,mala som smoothie mixer z lidlu za par e.mozes skusit pretlacit vidlickou,niekt.babatkam to staci,moje obe sa drhli😁a marhule aj broskyne ci slivky uplne makke sa dali krasne roztlacit na kasu(odporucam zaviest az po zelenine,kedze maju vyrazne sladku chut a vacsina deti potom nechce zeleninu).maso som tiez mixla v mixeri.a co sa tyka ovsenych vlociek,zaliala som napr.jednu lyzicu vriacou vodou,potom uvarila na kasu na sporaku a hotovo.z masa som zacinala kralikom,kuratom a morkou,zo zltkom som sa neponahlala,lebo malymi to v 7,8 aj 9tom mesiaci nestravil,bolo mu tazko.a sem tam som mu supla napr.trochu korky chleba do ruky alebo rozok,vyslovene na zuzlanie a sledovala,aby neodhryzol velky kus.

ludkka0407
10. aug 2020

@ivanizna jaj a jablko som osupala,nastruhala na struhadle🙂pripadne mozes aj uvarit v troske vody a mas vyzivu

ivanizna
autor
10. aug 2020

@ludkka0407 Jeeej, super, ešte raz ďakujem za podrobné vysvetlenie! Zajtra začíname 😉

ludkka0407
10. aug 2020

@ivanizna drzim prsty a netreba sadivit,ked prvych parkrat zje len par lyziciek.v tomto veķu je to vsetko skor o novych chutiach a zvykani si na jedlo

malaga
14. aug 2020

Ešte nebolo spomenuté, tak dopĺňam, že ovocie zavádzame najprv tepelné upravené, až potom v surovom stave 🙂 pohrajte sa s konzistenciou/hustotou, aj to je doležité a veľa krát kľúčové, či bäbatko zje, alebo nie.

ivanizna
autor
15. aug 2020

@malaga Ďakujem za tip, pre mňa každá rada drahá 🙂 Už začíname so zeleninkou, naozaj spapá iba pár lyžičiek, dúfam, že sa to pomaly rozbehne