Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
15. jan 2009

No kocky dnes to tu flakame 😀

3558
15. jan 2009

ja kukam, ale nic nepisete, tak cakam.... 🙂

dididi30
15. jan 2009

no saska nehnevaj sa, ale pozri kedy som napisala ja a kedy ty 😀

saska.t
15. jan 2009

vidim, ze mas novu fotecku gali, no ale ty si tu dnes nebola skoro cely den 😎
dnes som varila gulas a mala kukala ako keby si dala 😀 aj ked chuda moje ma stale zlu naladu, zubky su svinstvo ☹
a ja som uz pisala pred tebou tak sa nechval 😀
beruska,kisska daska - no kde ste? zuzka a ty necakaj a tiez pis ....

dididi30
15. jan 2009

saska mnam gulas, aj ja urobim....aj thomasko slinta, ked nas vidi papat, ale ja mu dam furt omrvinku, aby mu nebolo zle 😉
sasi a uz mate zubok ci nie?? bo my malemu kukame furt a veru nic...

baby, tak ja idem hajat, bo to tu viazne 😀

saska.t
15. jan 2009

gali - ziadny nemame ale dufam ze coskoro vyjde lebo je to katastrofa 😀
idem aj ja do hajan t 😀 kze zajtra na plne oplatky ... 😀

joana206
15. jan 2009

Mamičky chcem do stravy pridať cviklu, dajte mi nejaky tip na prípravu alebo receptík. A ešte ma zaujíma ako často dávate hladošom za deň niečo iné okrem mliečka. My prikrmujeme dva mesiace a prebieha to takto:
ráno mliečko, potom desiata z ovocia, potom je obed, ale ten sa nám skoro nikdy nepodarí dojesť celý, potom dáme zase nejaké to ovocie a potom mliečko alebo kašu. Dúfam že to takto stačí a kedy mám pridávať Ďalšie chody?

kisska
15. jan 2009

Ahojte babulky 😉 jaaaj nerobte chute s tym gulasom 😝

joana - u nas to vyzera velmi podobne, akurat na desiatu davam jogurt s vlockami, alebo pecivo. Myslim, ze teraz uz staci pridavat dalsie chody vtedy, ked na ranajky MM nestaci a potom uz viac pridavat netreba 😉
Ja by som sa s cviklou tolko neponahlala. Ja ju tiez zboznujem, hlavne stavu, viem ze je skvela na krvotvorbu a podporu imunity, ale treba by s nou opatrni,lebo je dost agresivna. Onko pacientom sa odporuca len v obmedzenom mnozstve. Takze by som ju pridala do jedla ako doplnok, ale urcite nie vo velkom mnozstve. A najlepsia je asi uvarena v supke, osupana, najemno nastruhana a pridana k jedlu so zemiakmi, mrkvou, maskom a pod.

kisska
15. jan 2009

libka - najlepsia asi cervena, dostat ju v DM, Organic v Tescu, alebo v lekarnach kde predavaju taketo potraviny 😉

pekacka - tymto padom moze tvoje dieta papat takmer vsetko - vsetko co obsahuje obilniny, muku a vyrobky z nej. My sme zacinali detskymi piskotami v ovoci, ovsenne vlocky v jogurte, pecivo s maslom, zasmazky do polievok, cestoviny(nevajecne), obilniny (krupy, proso...) ako priloha k jedlam, obilninove kase... 😉

kisska
15. jan 2009

marhulka - lupana sosovica nenaduva, takze ju mozes dat trosku skor ako ostatne suche strukoviny. Zeleny hrasok (najlepsie mrazeny) a fazulka su tiez super.
jogurty pre nasich drobcov najlepsie smotanove s min. obsahom tuku 10%. Najlepsie su asi staroceske v skle, ale su aj najdrahsie, Dobre su aj napr. Zvolensky, Tami a ine, kde najdes pozadovany obsah tuku. Tieto plnotucne jogurty staci vymenit za obyckove az po dvoch rokoch. Mliecny tuk je totiz dolezitou zlozkou pri rozvoji mozgu a nervovej sustavy.

joana206
15. jan 2009

takze kisska mozem dat malemu kludne biely jogurt? Myslela som ze to az tak po roku alebo este neskôr :o. A s tymi ovsenymi vlockami, davas ich cele alebo ich pomelies? lebo toto mi drobec asi tazko spapka, prosim o hocake info, lebo nemam moc casu behat po nete, tak som vdacna za kazdu radu.

kisska
15. jan 2009

joana - ja som zacinala nejak vo vasom veku. Na prvykrat sa sice maly zatvaril, ze blue, ale po par dnoch ho uz zbastil a dnes zje na desiatu skoro cely 😉 . Vlocky najprv preplachnem horucou vodou, ta ich trosku rozmoci, takze su makke a nema potom s nimi problemy. Kupovala som aj jemne, ale v nich som nasla viac bordelu (supky a ine veci), naposledy som kupila Bio v DMku a som spokojna. Mozno zo zaciatku skus len jednu novu vec, keby sa malemu nepacilo, tak nech vies, co to je 😉

mukky
16. jan 2009

ahojte,dievcata papame 9ty den,mali sme postupne mrkvicku,zemiak a kalerab..chuti vsetko 😀 akokeby papal od narodenia takto,mixovala som len prvy den,druhy den a tareaz uz len pucim.Co by ste mi odporucili ako dalsiu yeleninku...a kolko asi davate mnozstva..ja napr.maly zemiak a jednu petinu kalerabu..mne sa to zda trosku vela,no malemu zjavne nie...mame 7.6OO vahu.A davate napr.zapit zemiaky pocas jedla vodou?Myslim ze to neni spravne,ale dala som par hltov prevarenej vody sa napit,mala som pocit ci mu to neni suche...dakujeeeem

libka1
16. jan 2009

My sme davali po mrkve a zemiaku brokolicu, karfiol, kalerab, spenat, petrzlen, por, zelenu fazulku, nedavno kukuricu, teraz sa chystame na hrasok a cviklu pomalicky.... Zhruba v takomto poradi 😉 urcite som nieco zabudla ale teraz ma viac nenapada...
mna by zaujimal zeler, ten sa asi nemoze do roka, ze?

beruska2x
16. jan 2009

holky nejak nestiham, malej ma zase teplotu, je protivne jak cinze, jak ho polozim knoura, asi fakt ty zuby ☹
a k tomu mame jet na vikend pryc 😠 tak se mejte, zas sem mrknu 😀

pekacka
16. jan 2009

prosim mohli by ste mi poradit nejake receptiky co mozem malemu davat od 10 mesiaca???

saska.t
16. jan 2009

Caute kocky 😀

mukky - davam pit vodicku po kazdom prikrme a pocas celeho dna, kedze obedik uz papa potom je bez mliecka az do vecera, niekde tie tekutiny musime dohnat, takze ked na obed pila 200 ml mliecka teraz zje 150 - 180g prikrmu a vypije cez den tak 100ml vodicky viac zatial nedokazeme vypit 😀

kisska- naozaj bol ten gulas dobry, moj muz by ho najradsej supol cely do seba ale zakazala som 😎

beruska - som ti to hovorila, aj nasa mala je teraz katastrofa ale my teplotu chvalabohu nemame ale tiez knura cely den a sama ani zaboha!!!

gali - kde zasa trcis? 😀

marhulka88
16. jan 2009

chcem sa este raz opytat na jogurt ... odkedy ho davat a aky? 🙂
a este...neskusali ste niekto baklazan? vraj je velmi dobry pre dietatko ale neviem ho pripravovat..citala som ze mava nahorklu chut tak neviem .. poradite?

beruska2x
16. jan 2009

saska... jsem uplne vyrizena, uz to trva od toho utery, jeste ze jedeme k nasim a mamka si hi vezme jsem dost groggy, manza pomaha to jo ale je v praci a pak blbnou 😉 ale taky si musi oddechnout, brzo vstava....

doufam ze to brzo prejde 😅

balkazan je lilek ne?? ten bych uddelala s bramborou nebos ryzi a treba masicko... jako cuketu nebo dyni, jde to skoro se vsim, horky je stary, chce to male...

joana...vlocky maji i jemne mlete, uvarim je a pridam ovoce a rozmixovat, my s nima budeme zacinat ted ale kasi si delame i my s manzou, jen nemixovanou 😉

saska.t
16. jan 2009

berus - tiez som uz na mrtvicu .::

marhulka kisska vyssie opisuje aky jogurt a kedy tak urob kuk 🙂

marhulka88
16. jan 2009

jaaj saska dakujem za upozornenie ja som dnes nejaka slepica slepa 🙂 🙂
este ak by ste mi vedeli poradit....mame 9mes. a papame rano mliecko desiata (jedno jabko) obed (180ml kase zeleninovej s masom) olovrant-mliecko vecera-kasa (podla navodu 160ml vody cca3-4lyzice kase) a druha vecera mlieko a martinko dost pribera a ja sama mam pocit ze vkuse je ... je to v pohode? 🙂

daskak
16. jan 2009

ahojte kocky,
sasi nedrazdi s tym gulasooom... mnaaam 🙂 🙂 🙂

my sme dnes boli u dr. a mame antibiotika ☹ a sirup od kasla ☹ ... takze nam okrem mliecka nic nepasuje... takze ani nic nepapkame....este poobede skusime nejake ovocie...
inak vcera ked sme vecerali tak maly uplne hypnotizoval chlebik ktory papkal jeho starsi brat... myslite ze uz by som mu maly kusocek mohla dat?

inak citala som ze na zaciatku prikrmovania je dobre aj avokado,co vy na to?
zatial papa ideme sa trapit s odsavackou na sopliky 😖 😖

saska.t
16. jan 2009

marhulka v 9 mes. staci ak babo papa 500 ml mliecnych vyrobkov, to znamena spocitaj kolko papate vy a zniz mliecnu davku a nahrad ju prikrmom nielen kasami a mliekom ale viac zeleninky ovocia mäska

dasi kusom chlebika kludne moze 😀 , teraz som citala ze avokado medzi 8-10 mes. tak je to na zvazenie 😀

mywiel
16. jan 2009

Mozte hodit nejaky link ako sa ma zacat a kedy davat olej asi do prvych prikrmov nie ze? Diky. 🙂

saska.t
16. jan 2009

www.simeshop.sk -zaciname prikrmovat, a dava sa olej do kazdeho prikrmu kedze vitaminy sa vstrebavaju s tukom a omega kys. 😀 najlepsie pouzit olivovy, repkovy slnecnicovy-proste ciste oleje za studena lisovane a ked precitas tuto temu trosku spät najdes tu vsetko 😀

kisska
16. jan 2009

dobre info je aj na http://www.rodinka.sk/index.php?id=1155, najdete tam navody aj pre kojene, aj nekojene deticky. Olej sa spomina hned od 7. mesiaca (ukonc. 6.). Saska dobre pise, vitaminy A, D, E, K su rozpustne v tukoch, takze aj mrkvicka by mala byt s par kvapkami kvalitneho oleja.

dasi - skus radsej namiesto chlebika pecivo. V rozkoch nie su vajicka a v chlebiku ano. Ale kusok mu samozrejme neublizi 😉

marhulka - skus na obed vymenit zeleninovu kasu za dusenu/varenu zeleninu so zemiackami/ryzou/cestovinami... a masko. Da mu to v mensom objeme vacsi podiel zivin, ale nie tolko energie a nebude toho musiet spapat tolko. Zbytocne mu to roztahuje zaludok a potom ho to nuti viac papat. Inak su tie mnozstva podla mna v poriadku 😉 Baklazan sa zbavi horkosti ked ho na chvilu nasolis - pusti vodu a tym aj vlhkost. Kvoli tomu ho bude treba poriadne oplachnut predtym, ako ho pripravis malemu. Ale nemoze to byt zle. V zime asi nezozenies mlady...

kisska
16. jan 2009

mukky - ako pise libka - brokolicu, spenat... Zeleninu so zemiakom davaj v pomere 1:1, kludne pridaj ryzu (trochu bude zapekat, najma s mrkvou).
Vodu takto malinkym detickam kludne davajte aj pocas jedla, vzdy ked si vypytaju. Ked nemaju pocit smedu je dost tazke do nich dostat tekutiny, takze treba "zalievat" vzdy ked maju chut a ponukat, ci ju nedostanu. 😉

dasi - avokado som este neskusala, neviem ho poriadne spravit ani pre seba 😒 . Ale ked najdes nejaky sposob, daj vediet... 😉 Teraz ked ste chori treba rozmaznavat mnamkami, lahke a chutne 😉 U nas tiez ale najviac ficalo MM, ako keby sme mali novorodenca 😉

marhulka88
16. jan 2009

saska na obedik papame samozrejme kasu obsahujucu pomixovane cerstvo uvarene zalezitosti ziadna susena kasa 🙂 v podstate ani na veceru nedostava krabickovu kasu..len sem tam ;)
ja som taka blba ze vsetko varim sama...na obed mu mixnem zeleninu so zeleninovym vyvarom v podstate je to ako hustejsia polievka a masko mu nasekam nech ma aj kusky na zuvkanie hehe...robim to tak preto lebo ma problem so stolicou a tiez nefrologicka nam odporucila tento sposob...dnes som to aj prevazila na gramaz tak som kludna lebo 180ml nasej kase (resp. polievky) je 180g 😀
o avokade som pocula aj ja ze je velmi vyzivne ale trosku sa obavam predsalen je to exotika ;) ale opytam sa dokyny
kisska spravne by dieta malo pit pred jedenim pol hodku pocas jedla nie a medzi jedlami....ale kazdemu ako chuti a da sa ;)
dakujem za rady o baklazane asi to vyskusam ked bude horky tak ho urobim pre nas ... o tom nasoleni som pocula ale pre martinka solit a umyvat nebudem .. 😉

3558
16. jan 2009

ahojte.tak dnes som zohnala tu pohanku, len som zabudla ako ju pripravovat. viem ze sa to tu uz niekde pisalo, ale akosi to nemozem najst.
kisska a mozem to davat na olovrant s cerstvym ovocim, nie? namiesto kupovanej kase. je to hadam bezlepkove, nie? a mozem to davat aj ako prilohu k masku a zalenine? ani nie, co?

daskak
16. jan 2009

ahojte:
kisska: no mi sanaozaj rozmaznavame mlieckom 🙂 .. ale spapkal aj bananik a vyzivku apiskotky s cajikom....
no avokado ja robievam k lososovi a je celkom fajn...
zuzi: kludne mozes
sasi: aj ja som citala dva clanky o tom avokade a kazdy iny 🙂 .. jeden ze hned ked sazacina prikrmovat, davat ho ako banan... a druhy ze od 9mes.....hmmm tak neviem