Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kisska
23. jan 2009

lenocka - staci len zmenit pomer jablka a hrusky. My ked davame na desiatu banan, tak sa snazim dat na obed spenat, ten nas trosku urychluje 😉 . Piskoty hned ako sa rozhodnes davat lepok, ak kojis, mozes uz, MM vraj chrani sliznicu pred ucinkami lepku 😉

kisska
23. jan 2009

teri - aj ked ste na UM, nemusis sa ponahlat, pozri str. 93, ak nie je Filipko este pripraveny na nemliecnu stravu, nema ziadny vyznam zbytocne ho nahanat, len mu to moze ublizit. Netreba sa riadit tabulkami a kalendarom, ale individualnou zrelostou babetka. Kludne chod jeho tempom, vobec sa nemusite nikam ponahlat. Skus pridat tiez trochu mliecka do mrkvy, mozno mu bude viac chutit...

dzanka3
24. jan 2009

kisska ale my uz prikrmujeme od ukonceneho 4 mesiaca....tak hadam je to OK?
lebo papa UM 😵

saska.t
24. jan 2009

Dobre ranko kocky 😀

u nas ziadna zmena,stale sme ujacany, ale co uz ...
v pondelok mame polrocnu prehliadku, som zvedava co nam Dr. povie, na 3 mes. sme mali ledva 4 kg a v 6 mame 7 kg 😀 najprv sa mu zdala chuda teraz nam urcite povie ze sme dost pribrali 😀

jeeej vidim ze aj dididi tu bola, takze uz sa konecne zacni zapajat do debaty a netrucuj 😀 😀 😀

teri3
24. jan 2009

kisska, vďaka za odkaz, prečítala som, ale ak by som mala čakať na túto podmienku - tak, ako si to tam napísala:

"Do 6. mesiacov kojene dieta nepotrebuje nic ine, len MM, ani vodu, ani caj. Dokonca aj niektore nekojene deti vdrzia len na mliecku a caji do 6. mesiaca. S prikrmami by sme mali zacat, ked dieta sedi (aj s oporou), vypije viac ako 1000-1200ml UM denne, alebo je kojene viac ako 12-15x denne a prejavuje zaujem o stravu dospelych."

tak by som čakala asi do roka, lebo môj drobec vypije okolo 700ml denne, niekedy aj menej. Strašne sa krúti pri papaní, hlavne cez deň, takže viem, že je to vedomé. Tak som skúsila začať s príkrmami a už tretí deň papal mrkvičku a dnes to vyzeralo celkom nádejne, nerátala som, koľko lyžičiek, lebo však to išlo aj bokom. No ale potom až za pol hodinu vypil asi 25ml mliečka 😲 a o chvíľu mu skúsim dať znova. Takže ja skúšam dávať preto, aby som zistila, či mu to bude viacej chutiť. Však ja s ním nemôžem ísť von na viac ako hodinu, keďže približne hodinu a pol až dve papá a o chvíľu pýta znova 😒 . Chcela som sa ešte spýtať, ako dlho nechávate príkrmy v chladničke.

saska.t
24. jan 2009

teri ja nechavam tak 2 dni ale Dr mi povedal ze do 3 dni ...

inak prikrm mu staci ochutnavat 1 x denne este je malicky aby si to skusala castejsie .... nemas sa kam ponahlat ... 😀

kisska
24. jan 2009

jaaaj dzanka, prepac, ospravedlnujem sa aj pani doktorke, ja som precitala, ze vam ako prve kazala vyzivu so susienkami - moja chyba 😅 . Potom jasne, ovocicko je fajn, ale zase sa skor priklanam k cerstvemu, pripadne zozaciatku doma povarenemu, je tak lahsie stravitelne a znizuje sa tak riziko alergie. Ak ked didi ti povie, ze ona dava zavarane a je to tiez ok, takze zalezi len od teba 😉

teri a aky je velky(dlhy a tazky)? Je skor narodeny? Nema/l reflux?To vyzera ako keby mal velmi malicky zaludok, preto papa malo a casto. Ono to nie je naskodu, ale potom to znamena casto ponukat 😉 Ked zacnete s prikrmami tak sa to casom upravi, hlavne ked zacnete s lepkom a vlakninou. Splna ostatne podmienky? Hlavne ten zaujem - aby to pre neho tiez nebol boj, ale potesenie. To sedenie je hlavne kvoli bezpecnosti...

Cerstvo uvarene by sa nemali skladovat viac ako 48 hodin, ale tiez ich treba rychlo schladit a tak uskladnit. Konzervy (flasky) velmi podobne - odoberies davku a az to potom zohrievas. Zvysok ulozis do chladnicky do dalsieho dna.

kisska
24. jan 2009

sasi - teraz by mala mat Ellka dvojnasobok porodnej vahy. My sme mali ledva, ledva + 0,05kg nad limit aj to sme sa vazili o dva tyzdne neskor 😉 . My sa uz zaciname chystat na rocnu - to by mal mat 3x PV a to bude tiez LTT.

lenockaaa
24. jan 2009

dakuje baby skusim zmenit pomer a primiesat aj veeelmi male mnozstvo babanika a uvidime co to spravi.... 🙂

saska.t
24. jan 2009

kisska - PV bola 2560g 😀 takze mame 3-nasobok PV 😀 tak preto som zvadava co nam povie 😀

beruska2x
24. jan 2009

ahojky holky,jsme na navsteve u rodicu tak nechci sedet u PC ale uz se na vas zitra mooooc tesim 😉
zdravim vsechny a saska pevne nerviky preju
😵

teri3
24. jan 2009

saska, ja som mu mrkvičku dala len raz - to, čo som napísala "o chvíľu mu skúsim dať znova" - som myslela mliečko. Ja mám aj knižku o príkrmoch, len sa uisťujem o nejakých veciach, ktoré tam nie sú...

ďakujem aj za odpovede ohľadom uskladnenia, myslela som si (dúfala som), že to bude tak nejak, ako s tými kupovanými. Viem aj o tom zohrievaní - odložila som do VIA pohárika, potom som odobrala čistou lyžičkou a čo nespapal - hádajte? 😀

kisska - drobček nie je až taký drobček - pred 2-ma týždňami mal 67cm a 6600g (pri pôrode 51cm a 4200g). Reflux nemal, iba také občasné vygrcnutie, teraz možno 2x v týždni trolinku. Bude to asi tým malým žalúdkom. No a dnes dokonca otváral pusinku a ani veľa nevypľúval, včera určite vypľul viac... 😅 😵 Ešte raz vďaka

saska.t
24. jan 2009

teri - tak to som zle pochopila 😀

berus - dakujem budem ich potrebovat, ale cez vikend je to lepsie kedze manza je doma 😀 tak som mu ju troska zavesila na krk a ja som si upratovala 😎 , dokonca s nim je trosku lepsia asi je to tym, ze ho cely tyzden poriadne nevidi tak je pre nu vzacny ... 😉

kocky kde ste? ja teraz relaxujem pri PC a dietatko krasne spinka ... 😔

3558
24. jan 2009

neviete mi poradit maly je stale vyhadzany. vyhodila som tie prirmy pre istotu lebo v utorok ideme k doktorovi. nemam poprosit dokora o HA mlieko? ja mam psoriazu a manzel exem. myslite ze by som mala malemu zmenit mlieko? a moze sa to vobec? ked 4 mesiace mal cov&gate /to je ako na slovensku nutrilon/

dididi30
24. jan 2009

zuzka a nezuzlal nieco co nema, napr nemas puzzle na zemy, vraj su skodllive...moze to mas skludom z niecoho co zuzlal....
no a ked mate exemi tak je to dedicne, takze treba ist k lekarke......
tiez mam exem, astmu, muz je alergik.....mala ma exem....maly je chorlavy, tak sa necudujem, geny su hnusne ☹

inak caute 😀

junovka
24. jan 2009

zuzi, pokial si vedela , ze obaja mate ekzemy, tak si mala UM HA davat hned ako si prestala kojit, nakolko ekzemy su vacsinou prejavom nejakych alergii.Pisala som ti aj v tvojej teme na Babetkach 🙂 😉

kisska
24. jan 2009

teri aku mas knizku? ste sikulky, pekne vam to pojde 😉

vanilka32
25. jan 2009

ahojte, citam ze ste tu spominali piskoty, nasa Simonka ich vobec nechce ☹ ani tie Sunarka keksicky ani tie Slatinske piskotky, mozno to bude tym ze nema este ani jeden zubok.

A velmi jej chuti ruzickovy kel, pekne pri papani spieva to mi tu tiez tusim niektora z vas poradila vyskusat dat papat 🙂

saska.t
25. jan 2009

vanilka - jasne viedli sme tu debatu o ruz. kele nam tiez chuti ... 😀 piskoty som este neskusala, mam pocit ze mala ma na to este cas,.... 😀

inak, dobre ranko, tak dufam ze dnes sa tu stretneme v pocetnejsej skupine ako vcera 😎 ...

teri3
25. jan 2009

kisska, mám knižku od Dagmar von Cramm - Varíme pre dojčatá.Dnes som mu dala mrkvičku s petržlenom a dohromady spapal asi za dve lyžičky - teda toho, čo sa dostalo aj do bruška 😎

inak som tu zahliadla aj debatu o kupovaných príkrmoch a v tej knižke sa odporúča zo začiatku dávať kupované, pokiaľ sa bábo nerozpapá. Zo začiatku by sa to finančne hádam aj oplatilo, ale ja mám domácu mrkvu, petržlen, zemiaky. Používate aj mrazenú zeleninku? Ja tam mám dáku zmes, tak by som povyberala karfiól, brokolicu.

dididi30
25. jan 2009

teri ja davam od zaciatku prevazne kupovane 😉

inak nieje to dost skoro , v tvojom pripade prikmovat?? a otvara ti pusinku? uz ti aj pekne sedka?...

3558
25. jan 2009

teri aj ja som zacala prikrmovat ked mal maly 4 a pol mesiaca, ale uz by som to nerobila. mame cas. ved on este ani sam nesedka.papa pekne ale aj tak 😝

teri3
25. jan 2009

dididi, malý je na UM od narodenia, donedávna ešte kombinovane s MM. Pusu otvára, poomieľa to, troška aj prehltne. V kočíku sedká, aj normálne, keď ho za ruky držím, ale sám sa stavia, to úplne výska od radosti. Ty si kedy začínala s príkrmami?

saska.t
25. jan 2009

teri - tiez som zacala kupovanou mrkvickou a islo to lepsie ako varene a v dnesnej dobe idu obe varianty super a bez problemov, ked sme doma varime, ked sme na dovolenke alebo na navsteve papame hippky.
Davam aj mrazenu zeleninku ale tu, ktoru si sama zamrazim a cerstvu kupim, lebo v tych zmesiach su pridavky soli niekedy konzervantov na to musis davat pozor ... 😀

dididi- co dneska papate ? My sme mali prave zemiaky s ruz. kelom (mala ho fakt miluje) a stehno z morky 😀 a docela nam to slo ... 😀

zajtra mame polrocnu prehliadku tak nam drzte palceky 🙂

erika107
25. jan 2009

ahojcek mamulky som tu na skok nestihla som si vas este vobec precitat ... ale musime sa pochvalit

mame prvy zuuuuuuuuuuuuubok 🙂

tak zatim pacek

beruska2x
25. jan 2009

ahojte kocky 😉 tak uz jsme doma, varim malymu kralika a ryzi a spenatem tak snad bude chutnat 😎

eri... moooc gratulujeme k zoubecku, uz se taky tesime

saska.t
25. jan 2009

aj my gratulujemeeee, my este nic ale spravanie ako keby sme ich mali plnu pusu 😀

beruska2x
25. jan 2009

holky vcera jsem si dala asi vic jak roce...3 panaky, to byl spanek 😀

vanilka32
25. jan 2009

tak neviem co sa deje, ani vcera mi mala nechcela jest prikrm, ani dnes....ani ovocie, ani varene ani kupovane 😢 aj u vas boli take dni? a ucim ju znakovu rec a ked som do nej davala tu zeleninku zacala plakat a ruckami mi ukazovala ze chce mliecko 😀 no tak sme sa kojili ale zato ze prvykrat ukazala prvy znak si to zasluzila 🙂

misaela
25. jan 2009

Ahojte, my sme s prikrmami zacali od siedmeho mesiaca ovocnymi kasickami a mrkvou doma robenymi ale po prvych dnoch maly zacal odmietat vsetko aj to co predtym s chutou zjedol. tak som mu skusila kupit hippku ale nula bodov. takze momentalne ani domace ani kupovane, ani ryzove mileko, ani susienky. len MM a nic ine. uz som z toho dost zufalka, lebo nutit ho nechcem a po dobrom to nejde. tak mi baby poradte prosim ☹