Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

martinadt
12. dec 2007

vesi ty si poklad, ďakujem veľmi krásne 😵

vesi
12. dec 2007

maťka, nemáš za čo, ked ešte natrafím na nejaké recepty tak to sem hodím 😉

patusik
12. dec 2007

Dominica, moj maly je podobny tvojmu🙂 Papame asi len mesiac, ale krasne, bez protestov, malo sa zadzabeme.A tiez ked tak pozeram, mame velke stastie, lebo niektore mamicky tu 3 mesiace bojuju, len aby ich babatko vobec prijalo lyzicku! No ti poviem....ale velmi im drzim palce. Te sladky zemiak budem musiet kupit aj ja, lebo ja mu davam do jedla jablcko, abymu viac chutilo. A od kedy ho tam ma, papa este krajsie. Napis mi prosim ta nazov toho zemiacika, aby som to tam vedela najst a aby som tam netraposila🙂))
Co sa tyka konzistencie jedla, ja tiez mam take hustejsie a presne som rozmyslala, ci by to nemalo byt redsie, ale ked som dala viac vody, kraaasne ju cedil cez kutiky ust..Takze ostali sme pri hustejsom.Pozri, ja si myslim, ze kym babetko pekne papa a neplace, vsetko je OK, no nie? Mna trapi ina vec: vobec neviem ake mnozstva mu mam varit.Ja neviem ci ma dost, ci by este chcel, lebo on stale papa a papa, neprotestuje, ale ja ho zas nechcem prepchat, aby mu nebolo zle.Podla coho mam vediet, kedy ma babo dost? A ci mu ste treba mliecko potom?
Domi, napis aj nejake inspirativne recepty, zeleninkove, lebo masko zatial nepapame.Dik.

dominica
12. dec 2007

No, začnem tým zemiakom, v Tescu ho majú u nás vyložený medzi exotickým ovocím a na ceduľke je napísané origoš sladký zemiak, a kupujem ho tam už asi mesiac a na pokliadniach nemajú stále kódy, musia volať korčuliara, už ma štvú 😠. Je taký podlhovastý a ružový a dočítala som sa, že zo zemiakom nemá nič spoločné, ale je chutný aj surový. Ináč stál 90,- Sk, ale teraz je v akcii, je aj v letáku 59,90,- Sk. Je to dosť, ale malý má jeden na dva dni ak tam pridám zeleninu a masko.

Môj malý ak má dosť, tak buď neotvorí pusu, alebo ho začne napínať na vracanie, takže nemám problém, žeby som ho prekŕmila 😀 . Povie kedy dosť, takže to ti nepomôžem.

Recepty napíšem len kombináciu zeleniny, lebo všetko varím vo vode s rascou a pomágam vidličkou a do hotového dám trošku oleja. Dúfam, že to tak bude stačiť. No a keďže ja dávam už masko, neviem, či sa to niekomu nebude zdať fádne, ale myslím, že deťom keď nepoznajú nič iné to nevadí 😀

A receptíky:
-zemiak, mrkva, cuketa, voda, mletá rasca
-zemiak, brokolica
-zemiak, karfiol
-zemiak, fazulové lusky, mrkva
-zemiak, špenát
-zemiak, mrkva, kaleráb
-mrkva, petržlen, kaleráb, brokolica
-ryža, miešaná mrazená zelenina
-cuketa, jablko
-zemiak, mrkva, kaleráb, karfiol
-zemiak, cuketa
-mrkva surová, jablko
-ryža, jablko

Proste si vymýšľam a kombinujem zeleninu. Neviem, či som ti pomohla, všetky recepty sú na jedno kopyto, ako som písala varia sa vo vode s rascou, potom pridám olej a môže sa pridať petržlenová vňať - ja na ňu vždy zabudnem.

A mám takú pomôcku, no neviem či pomôcku, lebo som tým zabila pár hodím a zistila som, že radšej uvarím každý druhý deň a mám to asi rýchlejšie.
Uvarila som si brokolicu, karfiol... a naporcovala do nádobiek na ľad, potom vyklopila do sáčka a ak niekde idem, alebo nemám čas sa zdržiavať, tak si pár kociek zeleninky vyberiem a malý má papu. No ale zemiak alebo ryžu k tomu treba uvariť, takže či sa to varí dokopy, alebo samotné, je to asi jedno. Uf, ale som sa rozpísala, dúfam, že som na niečo nezabudla.

patusik
12. dec 2007

Moja zlatá Dominica, veľké ďakujem!Konečne som našla kombinácie zeleniniek, ktoré používam aj ja, ale doteraz som nevedela, čo s čím kombinovať.
No teraz konečne mám inšpiráciu🙂)) Fak veľmi ďakujem, a zemiaky bežím zajtra kupiť, potom napišem, čo a ako, možno na IP, OK?

patusik
12. dec 2007

A este nieco, kolko vydrzia tie sladke zemiaky? Ked kupim napr. kilo, nepokazia sa?

dominica
13. dec 2007

Ja kupim vždy iba tak 3 ks a to mám na týždeň.
Napišem večer lebo mí néfúngújé klávésníca áž som sa nás...la. To mí dalo naísať tento kúsok 😀

dominica
15. dec 2007

Patusik, no čo, ako si dopadla so zemiakmi, mali ich?

Mne nejde PC, viď príspevok vyššie, asi mi odchádza a na klávesnici mi písali len niektoré písmenká, dalo mi zabrať napísať ten kúsok, ale teraz som za manželovým, nechal ho doma.
Ináč zas tu nebudem celý deň, idem našim, tak večer sem mrknem.

A ešte ohľadom zemiakov - určite sa nepokazia, ale ja ich toľko do zásoby nekupujem, mám Tesco pod nosom 😉 , tak tam hocikedy vybehnem.

patusik
15. dec 2007

Ahoj Dominica, no tak v malom Tescu ich nemali, som nechápala, aký je po nich dopyt.Ale potom som isla do Hypermarketu, a tam nastastie mali. Kúpila som asi pat kusov, mám ich v chladnicke, ale rozmýšľam, že ich vyberiem a dám normálne do tepla, do skrinky...zacíname s nimi v pondelok, lebo my kazdú novú vec co ideme papat, dávame 3 dni, aby sme zachytili alergiu, keby nieco.Teraz dávam nový druh kase, zajtra je 3 den a v pondelok dám zemiacik.Ale myslím ze nebude problém.Inac velmi si ma inspirovala tými kombináciami zeleniniek, varím len podla toho, dne sme mali zemiak, mrkvu, karfiol.Takze tak.

kili
15. dec 2007

ja všetkú zeleninu nakrájam a dám do mrazničky, potom už len vyberiem a namixujem, čo ma zrovna napadne 😎 . Len teraz ľutujem, že máme taký malý mrazák.

dominica
15. dec 2007

Ahoj patusik, som rada, že som ťa inšpirovala, ani som nevedela, že budem mať taký úspech 😀 .
Som rada, že sa ti podarilo zemiak zohnať, ja ich mám tiež len tak položené, nemám ich v chladničke.
A kaše aké dávaš? To dávaš na obed, či večeru, teraz inšpiruj ty mňa, lebo ja dávam kaše na večeru, dávam Hami banánovú a jablkovú nemliečne, keďže kojím, ale rada by som dala aj iné. Musím mrknúť do nejakej zdravej výživy, len ja ešte nedávam lepkové nič, tým že bol malý predčasne, chcem s tým radšej počkať.
A ako ste na tom s ovocím, ja nemôžem do malého skoro nič dostať, sem tam kúsok banánu, hrušky a nad jablkom sa bude ksichtiť ako keby som mu dávala citrón.

killi, to si ju popredu uvaríš, nabalíš do sačkov a potom kombinuješ?

patusik
15. dec 2007

Ajoj Domci.Takže kaše dávam tiež nemliečne, ale nerozrábam s vlastným mliekom (nechcela som odsávať),ale s Bebou HA1.Tak mi povedala doktorka. 2 mesiace som dávala iba jeden druh, a to Nestlé ryžovú nemliečnu, teraz dávam druhý deň Humanu jablčnú nemliečnu.Malý sa dosť potom v postielke hemží, ale nespájam to s kašou, hoci som na to myslela. Spapá celú dávku, robím mu 150 ml. Ja som bola tiež prekvapená, že je tak málo nemliečnych kaší.Tá banánová obsahuje cukor, však? Či nie? Sa mi zá, že som čítalana obale že hej a preto ju nedávam...ale musím sa pozrieť...no a jablčková nám chutí, zatiaľ.Potom je ešte nejaká osemzrnná nemliečna od Nestlé, ale to je sa mi zdá od 8 mesiacov.
No a čo sa týka ovocia, začali sme len nedávno, zatiaľ dávam jabko s banánom, niekedy do toho mrkvu nastrúhanú a trošku podusenú v Lucke, dala som už aj Hipp karotku s jablkom.A dávam mu sem tam aj šťavy, samozrejme zriedené.Mal mrkvovú a Sunarku banán-mrkva-jabko.Tá bola perfektná.Ani som nezbadala kedy a vypil celú fľašu.V pondelok ideme na hrušku.
Ako som spomínala, malý krásne papá, či ovocie, či zeleninu, ale sa mi zdá , že ovocie ho skôr nasýti, lebo ho napne tak ku koncu,čo asi znamená, že má dosť, čo pri zelenine sa stane len málokedy.

dominica
16. dec 2007

ahoj patusik, ty nemôžeš spávať 😕 , ja som o takom čase v najlepšom

No tie kaše, začala som dávať Hami, najprv ryžovú, potom som pridala ryžovo-banánovú a nakoniec ryžovo-jablčkovú, keďže je ich taký malý výber, ale tieto sú aj cenovo dostupné a páčia sa mi. Humanu som u nás nevidela a Hipp a ostatné sa mi zdajú buď drahé, alebo mi na nich niečo nevyhovovalo. Ináč som si tú ryžovo-banánovú a ryžovo-jabĺčkovú nakoniec zmiešala s tou čistou ryžovou, lebo boli fakt dosť sladké. Z banánovej už obal nemám, ale tá jablková obsahuje cukor, ale keď pozerám zloženie, tak to aj tak nie je bohviečo, najlepšie je predsa čerstvé, tak mi tam ten cukor ani až tak nevadí, lebo zistila som, že pred všetkými potravinami ho aj tak neuchránim a kašu jedáva max 2x do týždňa.
A dostali sme kašu France Lait Riz&Miel, ale je mliečna a je obilninová a obsahuje med, tak to mám fakt dilemu, kedy ju dať. Obsahuje plnotučné mlieko/nechcem dať pokiaľ kojím/, cukor, odstredené mlieko, sušený pomarančový prášok, ten med a zaujímavé, že je obilninová ale neobsahuje lepok, tak toto je na mňa dosť vecí, ktoré by dieťa nemalo.
No a ja robím kašu hustú, do misky a odhadom a zje mi tak pol kompótovej misky, max. trištvrte a robím buď z môjho ak je, ale už som ju robila aj z vodou, malému to nevadilo.
No a to ovocie, o surovom som písala, sem tam dáme aj výživu Hamé, Ovko, Sunárek či ako sa volá, mali sme aj Hipp, ale tie sú na mňa moc drahé a ja také nekupujem a vlastne aj oni obsahujú cukor, ale moc mi ich tiež nechce, tak ja neviem.
Má už 8 mesiacov, tak som mu chcela pridať ďalšie jedlo, to znamená, že doobeda ovocie, potom obed a večera kašička, ale nejak dobre idú len obedy a ostatné je vačšinou to moje mlieko, ale hovorím si že bol predčasne, takže akoby mal 6,5 mes. tak to nie je také zlé a pomaly sa dopracujeme aj ďalej.

No a zas som sa rozpísala, malý sa tu nudííí a ja si píííšem, musím ísť, lebo mám robotku.

kili
16. dec 2007

domanica, nie, mrazím surové a vždy varím čerstvé

dominica
16. dec 2007

ja som si niečo tiež zamrazila, ale už uvarené kombinácie, vtedy som, ale nevedela, že sa nemôže mraziť uvarený zemiak a ten už v niečom mám, ale je ho veľmi málo a malému to nevadí, popri tej ostatnej zelenine to nieje vôbec cítiť.
Ináč teraz už nemrazím, lebo som zistila, že okrájať 1 zemiak, nejakú mrkvu, poprípade cuketu, alebo čokoľvek iné mi trvá pár minút a už sa to len varí, jednoducho som zistila, že navariť malému je hotové za veľmi krátku dobu - a tak som sa toho bála. Iba maso mám v mrazáku nachystané uvarené, uvarila som viac, namrazila do nádobiek na ľad a vyklopila do sáčka. Keď uvarím zeleninu, tak si vyberiem pár kociek maska a je to hotové. Alebo si kúpim kur. prsia, nakrájam na menšie, každé dám zvlášť do sáčka a dám ho potom variť dokopy so zeleninkou.

kili
16. dec 2007

ja mám tiež namrazené nakrájano kur. kúsky, ale surové.

dnes som kúpila parák do mikrovlnky (v Tescu za 60,- 🙂 , myslím, že by to mohlo kľudne slúžiť aj ako sterilizátor 😕 ). Neviete, ako dlho sa tam robí zelenina? Prsia ale asi musím uvariť normálne, že?

dominica
16. dec 2007

neviem, ako funguje ten parák, teda ak si domyslím, tak viem, ale ešte som to nevidela, ale ja radšej uvarím, dám to do jedného hrnca a hotovo, aj s masom 🙂
Ja dokým sme nejedli maso, tak som zeleninu robila v pare, mám parák z Ikea, ale odkedy jeme maso, tak varím vo vode, lebo neviem, či by sa mohlo aj maso pariť. Parené je zdravšie.

patusik
16. dec 2007

Domci, a preco davas malemu kase len 2x do tyzdna? My papame kazdy vecer pred spanim.A inac ta jabkova humana je perfektna!
Tie Hippky sú naozaj drahé, ale kupila som si par kusov pre zaciatok, lebo sú Bio a hypoalergenne, ale co sa tyka chuti, tak je to teda riadny kentus! A mala som poukazky, takze aj preto som ich mala, ale Hipp kupim uz len ovocie, to len sem tam, kupujem Hami alebo Sunarku.
Co sa tyka mrazenia, mam namrazene len kocky cukety a kalerabiku, ktore prihodim do jedla, a ostatne mam kupovane mrazene, davam Boduelle-brokolica, karfiol, faz. struky, mrkva-Karotienka pre deticky.
Domci, a vy ako papate? Davas teda desiatu, obed a vecer kasu, alebo ti maly nechce?

mamacat
16. dec 2007

aj ja malej zatial varim vsetko (teda na pare 😉 ) naposledy sme vyskusali tu kmbinaciu zemiak+brokolica... davam tam viac zemiaku inac malej to nechuti.. a tiez ked papa tu brokolicu tak stale "kasle" ako keby sa jej tie bodky z brokolice zadrhavali v hrdle 😕

kasu davam kazdy den, ze vraj je to dobre kvoli zelezu. kojene deti mavaju casto nedostatok zeleza...

dominica
17. dec 2007

Kašu dávam preto 2x do týžna, lebo medzitým sa mu snažím dať ovocie, ktoré aj tak nechce a niekedy nám výde jedenie tak, že akurát má ísť spať, tak to mu dám moje mlieko a on pri tom zaspí, ak by som dala kašu, čo by som robila s mliekom?
Tú Humanu musím niekde popozerať, kde ju kupuješ? Lebo ja chodím len do Tesca a Kauflandu a tam som to nevidela, pozriem asi niekde v lekárni a možno v DM.
No, doteraz sme papali obed a večeru, ale keďže už má 8.mes., tak som chcela zaviesť aj doobedné jedlo, ale nechce mi, lebo som chcela doobeda ovocie, potom obed a večer kašu, medzitým mlieko, ale s tým ovocím sa nevieme pohnúť, tak ja neviem.

misa1
17. dec 2007

ahojte tie recepty mi nejdu otvorit .ta alinka.poradte

patusik
17. dec 2007

Ano,tu kasu dostat v DMku,inde som ju ani nevidela. A skus aj tu osemzrnnu nestle.my sme dnes papali hrusku,resp.hruskovu vyzivku a v poho. Sranda Domci,ze maly nechce ovocie,to vacsinou detom chuti...skus mu nejak maskovat do ryze,zemiakov,napr.broskynu a stale pridavaj a odoberaj ostatne.ale uz si asi vyskusala vsetko,ze?

dominica
17. dec 2007

raz som mu dala postrúhané jabĺčko do jedla a skoro da dogrckal, neviem, ešte to možno skúsim, ale on nechce nič čo je sladké, okrem kaše, zo všetkého sladkého ho napína.

katusha
17. dec 2007

baby a ake davate drobcom maso? kuracie prsia? ci aj nejake ine? 😕
dominica a skusala si presnidavky?

dominica
17. dec 2007

alinka prerobila stránku, je to tam iné, ale keď si klikneš na ten link, čo som dala, tak na pravo máš Rubriky, v nich recepty pre deti a potom je to rozdelené podľa mesiaca bábatka. Ak si klikneš na recepty od napr. 5 mes., tak to hodí zeleninové pokrmy, polievky atď. a už si tam nájdeš čo potrebuješ.

dominica
17. dec 2007

skúšala som presnídávky, ani to nechce, iba sem tam pár lyžičiek, ale vačšinou nie.
Maso dávam kuracie, teraz máme zajačie - dostali sme a telacie som mu dala 2x v kúpenej Hami zeleninke.Vlastne môže sa kuracie, morčacie, zajačie, telacie.

kattom
17. dec 2007

dominica -nas maly odmietal jablko asi mesiac a pol. a potom ho zrazu zacal papat. tiez som bola nestastna - vobec mu nechutilo a to som skusala vsetko - kupovanu vyzivu cisto jablckovu, domacu cisto jablckovu, surove jablcko, uvarene jablcko, jablcko som sa snazila zamaskovat a primiesat mu to k mrkve/bananu/slivkam/s bielym jogurtom -activia nesladena.. vzdy to odmietal. tak ale skusala som mu kazdy treti den od odmietnutia znova dat jablcko - vzdy som mu to zamiesala s niecim inym - najskor viac toho druheho a postupne som uberala a davala viac jablcka. teraz uz druhy tyzden spapa aj samotne jablcko. treba len skusat, neboj. a ked nechuti, tak nedavat na silu - tak to aspon robim ja.

inak pre babenky, ktorym deti odmietaju papat z lyzicky - teraz som citala v jednom clanku, ze babatko odmietalo papat z lyzicky a nakoniec dosli na to, ze pri kojeni dostavalo takou lyzickou lieky - takze kupili novu lyzicku inej farby a zacali pouzivat na lieky tiez iba jednu farbu, aby malo babo vizualne spojene "zle" lieky iba s jednou lyzickou a podarilo sa to a zacala im papat.. tak mozno to niekomu pomoze

katusha
17. dec 2007

jeej, ja to tak s lyzickami robim a ani som o tom necitala 😀
jedna je na zeleninu, jedna na ovocie a jedna na lieky 😀

dominica
17. dec 2007

No, malého som asi trošku prechválila, nejak posledné dva dni babre obedy, moc toho nezje, ale je soplavý, tak neviem, či to je tým, lebo soplavý je už minimálne a keď bol viacej, aj zjedol viacej, teraz má soplu len tak trochu 🙂 a takú trochu aj zje 😠.
To ovocie, skúšame stále, skoro každý deň, snáď mu po čase zachutí, len neviem, čo mu dať jesť, lebo podľa mňa by už mohol mať 3 chody. Mne sa to tak páčilo, že doobeda ovocie, potom zeleninka a masko a večer kaša. Zuby nemá, takže hocičo mu nemôžem dať a hocičo ešte ani nepapáme, idem radšej pomalšie, veď teoreticky má 6,5 mes. A všetko čo má sladkú chuť mu moc nešmakuje, tak ja neviem, jediné nesladké je zelenina a tú nemôže jesť 2x za deň, ani mne by to nechutilo.

mamacat
17. dec 2007

rybu ste davali niektora? citala som ze niektore morske ryby, s bielym jemnym maskom sa mozu davat zmixovane uz od 8-10m