Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

dominica
9. jan 2008

cake nie je zač, ináč ja tiež dávam po ovocí mlieko, teraz síce už pomenej, lebo spapá viac ovocia, ale malý je v poho, síce dnes do obeda kakal 3x, ale mlieko po ovocí nemal 😀 a sem tam dám po ovocí aj čaj ak pýta a fakt nikdy nič.

patusik
9. jan 2008

Cake, este ku tym kasiam: este su nemliecne od Nestle: ryzova-bez cukru a osemzrnna s cukrom.
A k tomu HA mlieku: mne sa tiez niekedy zda, ze moja doky dost prehana, ale stale ju pocuvnem na slovo 😒
Proste idem podla toho, co mi povie a neviem to porusit!!! Uz tolko veci som mu chcela dat (bez dovolenia, hi,hi) ale radsej pockam, predsa sme este len vcera zacali 7 mesiac. Ci HA mlieko, ci neHA, nejak to neriesim. Snad po vysadeni ziadna alergia nebude....zatial uz toho papame pomerne dost a v poho.Dnes a vcera som mu dala cucoriedkovu vyzivu, velmi mu chutila, ziadne alergie, aj ked sa cucoriedky do roka, ci ako nedoporucuju.Ale je to fakt individualne.Doky hovorila, ze mu mozem davat maliny napriklad, ale bez kostok. Tieby sa tiez nemali davat do roka. K malinam teraz pristup nemam, ale davam aspon stavu a cajik.
Domci a ako chuti nemliecna kasa len s vodickou? Je to velky rozdiel, ako ked to rozrobis s mliekom?

mamacat
9. jan 2008

patusik mojej malej nemliecna kasa s vodou moc nechuti. najradsej ju ma s MM.. ale uz tolko neodsajem do rezervy, tak jej tie kase miesam s ovocim.. tak jej to chuti viac.
moj pediater mi povedal ze je jedno kedy deti papaju ovocie vs. zeleninku, ci rano ci vecer alebo na obed. a tiez babatka maju radi nove chute- niektore ovocie zmiesane so zeleninou, co by nam vobec nechutilo. 😕

mipako
10. jan 2008

junovka- sorry ze tak oneskorene,,myslela som ci je ta beba ha zla ked sa nad tym alergologicka rozculovala

junovka
10. jan 2008

mipako, nemyslela, ze beba HA je zla, ale , ako som pisala vyssie, ze ona je proti tomu, aby sa davali preventivne mliekaHA detickam, pretoze, ak bude dieta naozaj alergicke, tak potom uz mu to mlieko HA nemusi pomoct vobec. 😉

mipako
10. jan 2008

jaaaj som to predtym zle pochopila.... 😅

nelika666
10. jan 2008

ved mlieco HA nie je "liecebne" ale "preventivne".. ono ako-tak nelieci ani nezlepsuje uz vzniknutu alergiu, ono vlastne len obsahuje latky, ktore mozu pomoct pri ziskavani imunity, nie? 😅

junovka
10. jan 2008

to uz len alergologici vedia, preco to neodporucaju a aj sama som to pocula v telke na CTV, kde dokina alergolog, tiez dovravela ze nie je spravne davat dietatu mlieko HA preventivne.
Zober si, preco potom matky nedavaji preventivne aj mlieka AR?aby im nahodou deti nevracali! 😕 Matka da dietatu AR mlieko vtedy, ked uz naozaj vidi, ze dieta ma problem s udrzanim normal.mliecka, nie?A tak isto by to malo fungovat aj pri alergiach.A alergo uplne suhlasim.Moj manzel je alergik aj Timeika starsia dcera.Nelka , zatial nie su /klop-klop/ziadne priznaky alergie.Ja tiez nemam.Preco by som mala uz odteraz do nej pchat HA? 😎 😉

kili
10. jan 2008

podľa mlieko HA je len drahšie a preto nie je pre všetky deti. Jeho výroba je so soje a nie s kravského mlieka. Mne dr povedala, že je podobnejšie MM.

nelika666
10. jan 2008

junovka, ja som tiez alergik, len sa mi to proste nezda celkom logicke 😅 ale ti je mozno mnou 🤐 😀 😀 😀 ale to co si napisala ma urcitu logiku 😉

dominica
10. jan 2008

patusik, podľa mňa je tá kaša s mliekom a bez mlieka 100 a 1, ale keď malému chutí...
Hovorila som to doki a ona povedala, že to robím dobre, síce kúpila by som mu aj mlieko, ale asi by to boli zbytočne vyhodené peniaze, lebo klasické neodporúča a HA je drahé a vlastne, nemá to význam, ak mi to papá takto.
Ináč, najviac mu chutí tá Humana jabĺčková a Nastlé osemzrnná, čo si mi poradila 😀 .Tie sú mňam, mňam aj s vodou, ale teda ja by som to aj tak nemohla.

kili
11. jan 2008

prosím vás, ako môže jesť dieťa chleba s nátierkou, keď nemá zuby? moc tomu nerozumiem, si neviem predstaviť, že žujem bez stoličiek 😕

junovka
11. jan 2008

kili,uz okolo 8-9 mesiaca by sa mali deticky ucit zut dasienkami, samozrejme, chlieb musis mu davat minimalne kuska, co najmensie zo stredu chlebika 😉

kili
11. jan 2008

náš Samko neznesie žiaden kúsok ani mrkvičky, tak si to fakt neviem predstaviť. Keď bude už môcť, tak mu budem dávať do ruky piškótu, tak sa hádam na to naučí.

junovka
11. jan 2008

vsetko sa deticky postupne naucia, killi neboj 😉 Timeike tiez nic ine neostavalo, len sa naucit zut dasienkami,nakolko prvy zub jej vysiel na 11 mesiacov 😉

cake
11. jan 2008

ahojte, moja mala tiez este nema zubky a ked jej dam nie uplne roztlacene masko, tak robi take grimasy akoby ju napinalo na vrackanie, takze si tiez este neviem predstavit davat ine ako kasicky..... 😅

a inak, davate uz aj surove ovocie? ja este stale jabcko aj hrusku trosku povarim, ci mozem uz davat aj surove?
ste tu nejaka, co vam je babatko alergicke na nejake ovocie alebo zeleninu? moja sa napr. vyhadzuje po marhuliach a kyslejsich jablkach, takzer kupujem iba zlte a tie golden delicious...

dadulka19
11. jan 2008

cake,ja som nikdy nedávala povarené ovocie,len "surové"....a dávam len jablko,hruška,banán...Iné zatiaľ neriskujem,v lete bude čerstvé a lepšie to ovocie 🙂

junovka
11. jan 2008

cake, a odkial mas marhule?Ja som davala surove, ale potom mi odmietala, tak trocha obvarim jablko+hrusku a to mi spapa.Klop-klop zatial ziadna alergia 😉

junovka
11. jan 2008

my papame jablka cervene-klasicke.Citala som, ze cim zltsie jablka, tak je v nich viac alergenov...co ja viem 😕 😖

kili
11. jan 2008

ja som zatiaľ nevarila, ale dávala som kupované presnídavky. zataľ som dávala banán, ten má Samko moc rád, zje celý a ani nemrkne, a raz som mu dala jabĺčko, no tváril sa, akoby jedol citrón 😀 , ale trošku zjedol aj z neho. A niekedy mu dám do ruky mesiačik, ale z toho moc nadšený nie je.

cake
11. jan 2008

junovka, mne totiz dr.povedala ze mam (mozem) malej davat hocijake ovocie co mam doma ako domaci kompot, ze mam odkvapkat a kludne dat. zatial som vsak dala takto oba marhule, ine som dajak neskusala, ale ako som pisala sa mi z nich vyhadzala, rovnako aj z kupovanych presnidavok kde boli marhule...
ja som inak tiez citala, ze cervene jablka maju menej alergenov , ale moja sa paradoxne prave z cervenych vyhadzuje ( dokonca v speciali o vyzive mama a ja je pisane ze sa nema davat moc cervene ovocie, teda aj jablka)
ale asi je to individualne, ktoremu dietatku co zapasuje 😉

dominica
11. jan 2008

ja robím presne to isté čo dadulka 19 a to doslova, aj s tým ovocím - jablko, banán a hruška.

patusik
11. jan 2008

Ja z ovocia davam jablka, banany a hrusky cerstve, nedusené, len postruhane na umelohm. struhadle. Banan puceny. Z vyziv som dala broskynovu a cucoriedkovu.Zatial bez alergie.A este chcem casom dat marhule a slivky, ale to este pocka, lebo nesukam mu ovovcie hned po 3 dnoch po odskusani jedneho druhu.Tak, kazdy tyzden zavadzam 1 druh.
A stavicky malinovo-hroznovu.Moj maly stavicky miluje, pil by ich na hektolitre. Ale ja mu ich dost riedim a aj napriek tomu ich lubi. Jabka davam zlte, lebo ja som naopak citala, ze cervene maju viac alergenov, ako pisala cake.

dominica
12. jan 2008

to o tých červených jablkách som počula aj ja, ale my ich papáme, lebo malý zelené a žlté nechce, síce stále ho papá v kombinácii s banánom. A už papá pekne, zje celý banán s jablkom a ani nemrkne 😀 a jak som sa bála, že nechce.
Patusik a koľko šťavy, myslím čistej, nezriedenej mu dáš za deň? Samozrejme, že aj ja riedim, ale neviem koľko toho môže za deň vypiť. Ja som dala tak max 30ml a riedim +50ml vody, riedim odhadom, ale vždy dám viac vody, nie je to 1:1.

patusik
13. jan 2008

Ja davam tak 60 ml.Malu 175 ml. flasticku si rozdelim na 3 dni. Davam Hami stavicky.NO napr.teraz som bola s mamkou na velky nakup, drobcek bol s nami a uz nemal cajik, tak som mu kupila jablkovu Hami a som mu ju preliala do flasticky, neriedenu, lebo som nemama vodu...ale to sa stava len raz za cas.V podstate sa aj tak nic nemoze stat, lebo oni nekazu to riedit, ale podla mna je to dost pecka, ked je to pre male babo nerozriedene.Ja tiez riedim od oka, viac vody.

dominica
13. jan 2008

díky patusik, lebo ja som nemala šainu, koľko dať, aby som ho neprevitamínovala, ja mu síce šťavy nekupujem, sem, tam dám mrkvovú, tú si odšťavím sama a chcela som dať aj jablkovú, ale neviem, či to má význam, keď zje denne celé jablko.
Švagriná dávala malému denne 1dcl pomarančovej šťavy, teda až po roku a zostal alergický na vitamín C a nesmie často citrusy, celý sa chudáčik vyhádzal, mysleli najprv, že to je atopický ekzém, ale našťastie nebol.

jujka
13. jan 2008

ahojte, chcem sa spítať odkedy môžeme začať s papaním keď malí je na UM? keď ukončí 3mes. a začína sa 4., alebo keď končí 4. a začína sa 5. čo znamená od ukočenia 4. možno blbá otázka, ale ja to fakt nechápem 😒

cake
13. jan 2008

caute baby, tiez uvazujem dat malej stavicku, zatial pijeme len cistu vodu (absolutne bez problemov) a feniklovy cajik....
inak, ako skladujete maso? predsa tie porcie co deticky zjedia su malicke.....mate nejake dobre tipy a triky? 😉 😉

junovka
13. jan 2008

jujka, zacni pd 5 mesiaca,zeleninou 😉

cake, ja kupim napr. 2 kur.stehna/cca 500g/ a z nich naporcujem asi 10-12 davok.Priblizne jedna porcia ma 50g.To uplne staci,nakolko pridas k masu aj zeleninu a ryzu ci zemiak 😉

patusik
13. jan 2008

Jujka, ked zacne 5 mesiac, vtedy je ukonceny 4