Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

jajka78
14. apr 2009

baby, kupila som bio vajcia 6ks, 2 uz som pouzila ale trvanlivost je do 14.4. myslite, ze uz nebudu tie ostatne dobre? pouzivam ich kvoli zltku, raz do tyzdna.

beruska2x
14. apr 2009

uvar je manzelovi nebo upec zitra buchtu ale prckovi bych je asi nedala, ono jim nic nebude, vydrzi 100% dyl oni se hoodne sichrujou, prehaneji to ale klid duse... 😉

saska.t
14. apr 2009

je bezne pouzivam vajcia tak cca 3 tyz. ked varis prckovi urcite ich nechas cez 10 min vriet nie? takze najblizsie dni este pouzi a potom to kludne s manzelom dojedzte aby ste prckovi nahodou neublizili 😉

beruska2x
14. apr 2009

ja ale vis jak jsou stara?? tam je datum snasky u bio?? ja je nikde ani nevidela ale my mame od babi tak taky skoro bio 😀

saska.t
14. apr 2009

no my mame aj datum vyroby 😀 (znesenia) 😀 aj koniec spotreby 😀 samozrejme len na bio u ostatnych je len datum spotreby 😉

helulicek
14. apr 2009

Beruska díky za radu 🙂

mamkabubka
15. apr 2009

Ahojte,moja mala pomaly konci 8-my mesiac,papame zeleninu,ryzu,maso,zltok,bananik.Ovocie-hrusky,jablka, len ak to do niecoho pridam,samotne nechce,ani uvarene,ani surove.Okrem bananu.Zatial papame doobeda a cez obed.Ostatne ma MM.Co mozem zacat pridavat?Co na veceru?Uz ma papat aj veceru?

saska.t
15. apr 2009

ja osobne by som ostala na MM ale mozes jej urobit domace kase pohankova, ryzova kukuricna a kludne aj s ovocim na veceru a potom dokojit ak bude mat zaujem 😉 ak mas zavedeny uz lepok tak aj ovsennu, je to na tebe moznosti je vela 😉 😀

mamkabubka
15. apr 2009

a mozem jej uvarit polievku z mrazenej kukurice? 😕

saska.t
15. apr 2009

mamka - ak nie je v ziadnom naleve a cisto len mrazena tak ano urcite jej bude chutit kedze je sladka 😀

mamkabubka
15. apr 2009

saska dakujem,a jogurty ,syry,kedy mozem zacat davat?Ake su najlepsie?

saska.t
15. apr 2009

mamka- jogurty uz mozes, najlepsie ciste biele rozhodne nie nizkotucne, smotanove so zivou kulturou a vysokym obsahom tuku, baby na slovensku kupuju zvolensky a sabi jogurty a ked nezozenies tak activiu bielu a pridat ovocie, vyhybaj sa dochucovanym jogurtom 😉

co sa tyka syrov - urcite nie mäkke ale tvrde syry aj ked ja by som min. do 10 mes. cakala su zbytocne slane a tym padom zatazuju oblicky a tiez nie nizkotucne 😉

levik82
15. apr 2009

ale sa tu dozvme veci 😉
inak ja stale tiez riesim vecere. kedze maly ma 6 mesiacov a 9,5 kila a 74cm 🙂 tak s kasami velmi nechcem zacinat vobec a rozmyslam co budem davat na veceru ked zacneme. ale teoreticky s vecerou budeme zacinat az okolo 8mesiaca predpokladam tak to uz sa bude dat aj jogurt, ci? ale co este okrem jogurtu ak nie kasu??? ryzu s ovocim alebo co??? 😕 dajte nejake tipy co si zase zapisem do mojho debilnicka 😉

beruska2x
15. apr 2009

helulicek neni zac, ja je taky budu letos delat, na zimu bodou dobre 😉 nasi maji na zahrade jablicka a hrusky, boruvky uskubnu v lese za chalupou a merunky a broskve nejake koupim, pak v lete jsou i mistni a neni to takova palka a ta chut 😉

u nas je rad i manza tak se nebojim ze by zustaly 😀

3558
15. apr 2009

levik ja tiez nedavam kase na veceru ale davam pomrvenu piskotku a presnidavku. a pred spanim mu davam vzdy mliecko. 😉

beruska2x
15. apr 2009

levi to mi mame na 8m 9,5kg a 75cm, a to mi rikaji jak je veliky 😀

ja davam porad na vecu UM a staci mu to.. spi celou noc tak to zatim neresim... ale muzes pak doma verenou kasi jak pise saska.. nebo maji i sytiva mlika na noc myslim od Nestle - ryzove a tak..

my jeste ani zub takze chleba se syrem treba dlouho nehrozi 😀

patricia1971
15. apr 2009

mamka mne poradili cottage chess biely, alebo lučinu,tiež som sa o to zaujímala,a annag, to je dobrá poradkyňa mi poradila tieto 🙂

berus tak to musím urobiť aj ja, si to tu naštudujem, lebo zavárať neviem,ale ty mi určite poradíš,že? 🙂 🙂 🙂

3558
15. apr 2009

este k tym vajickam :::ja ich sice este nedavam, ale ak budem /od roka/ tak ked ho uvarim na tvrdo, tak mu hned v ten den aj dam zltko malemu do jedla. myslim ze sa nemaju varene uchovavat v chladnicke. 😝

patricia1971
15. apr 2009

berus zubky prídu, tie moje dve staršie deti mali prvý zúbok až v 13 mes, a to bolo super,lebo vtedy už chodili a vôbec sme netrpeli zúbkami......zato Lili je uvrešťaná a idú jej zas horné zúbky,tak trpíme....takže buď rada,že zúbky ešte nie sú 🙂

3558
15. apr 2009

a zabudla som dodat, ze vajicka v chladnicke maju byt spicatou stranou dolu. koli tej vzduch.bubline ony potom vydrzia dlhsie. 😉

beruska2x
15. apr 2009

Přesnídávka jablečná:
1) jablka umýt, okrájet, vykrojit jádřince
2) dát do kastrolu, uvařit ( v páře nebo podlité vodou na prst vysoko)
3) rozmixovat nebo rozšťouchat (mačkadlem na brambory)
4) naplnit do skleniček, zavíčkovat

Přesnídávka jablko s mrkví:
(na 1kg očištěných jablek dávám 1/2kg očištěné mrkve)
1) udělat jablečnou přesnídávku
2) mrkev umýt, okrájet, uvařit (v páře nebo podlité vodou na prst vysoko), rozmixovat nebo propasírovat (já ji umelu na masovém mlýnku s hustým sítkem)
3) smíchat jablka s mrkví
4) naplnit do skleniček, zavíčkovat

Přesnídávka jablko s příchutí:
(na 1kg očištěných jablek dávám 100g jiného ovoce - maliny, ryngle, švestky, broskve, prostě co zrovna vyroste)
1) udělat jablečnou přesnídávku
2) udělat podobným způsobem přesnídávku z jiného ovoce
3) smíchat
4) naplnit do skleniček, zavíčkovat

Zavařování přesnídávek:
(zavařuji do skleniček 370ml s víčky omnia nebo do skleniček se šroubovacími kovovými víčky (ty nové s umělými víčky se mi neosvědčily - nedrží)
1) do vyššího hrnce položím na dno hadřík (aby skleničky nestály na holém dně)
2) narovnám do něho skleničky tak, aby se vzájemně nedotýkaly
3) hrnec naplním vodou tak, aby sahala 1cm pod okraj víček
4) přivedu k varu, udržuji v mírném varu 20min
5) skleničky vyndám na prkénko, nechám vystydnout

Skladování přesnídávek:
1) nezavařenou uložím v lednici a spotřebuji do 24h
2) zavařenou skladuji ve spíži (máme tam okolo 15-ti stupňů celsia), vydrží i déle než rok, po otevření ji uložím do lednice a spotřebuji do 24h

Konzumace přesnídávek:
1) jíme je tak jak jsou
2) přidám do ní vařenou rýži, jáhly, pohanku, ovesné vločky, krupici
3) s bílým jogurtem, tvarohem
4) přidám do ní banán nebo jiné čerstvé nebo zmrazené ovoce
5) vmíchám do ní pár lžiček dětské instantní nemléčné kaše nebo dětské instantní rýžové krupice
6) nadrobím do ní sušenky pro děti

patricia1971
15. apr 2009

berus dík, idem to okopírovať a uložiť si do mojich vecí 😵

zuzi to fakt??? mám akurát bio vajcia, svokor mi dal,tak ich tak aj poukladám 😵

saska.t
15. apr 2009

ja som predsa netvrdila ze varene vajcia uschovavat v chladnicke 😕 ale surove!!!! 😀

beruska2x
15. apr 2009

proc se nemaji varena vejce davat do lednice??

daskak
15. apr 2009

ahojte holciny
co mama robit s malym ked mi vobec nechce zeleninu, resp. obedy zelenina a masko ☹ .. ovocie zje v akejkolvek podobe, vlocky, ryzu, to ano, jogurty miluje ale zelenina 😠 😠 😠 ??

beruska2x
15. apr 2009

pridej jablicko do zeleniny snad to pomuze a pomalu pomery vyrovnavej az prejde na zeleninu 😉 hodne holcinym system pomohl a za zkousku nic nedas 😉

levik82
15. apr 2009

berus, ja som dnes objavila prve 2 dolne zuby 😅 este moc nevidno, ale uz su ostre 😵 hej, my sme velki, uz porodna vaha bola velka 4.000g a 53cm 😉 a prespi tiez celu noc. asi 2 tyzdne. prislo to samo ani neviem ako 😅 predtym sme kojili kazde 2 hodky 😅

beruska2x
15. apr 2009

tak levik pokud mu to staci a nebudi se hlady tak bych to zatim tak nechala, urco je to pohodlnejsi i pro tebe 😀 ...

beruska2x
15. apr 2009

tyjo 2 zoubky... ja uz bych chtela taky azuritka 😀 😀 😀 😀 😀

levik82
15. apr 2009

aj to bude neboj 🙂