Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

veronika81
25. sep 2009

ďakujem 😉
veľa žien tu spomína kašu, ale keď to nie je také dôležité, tak počkám. Malý mi aj bez toho prespí celú noc (bez zobudenia, bez dojčenia), tak sa s tým ponáhľať teda nejdem.

Tak díky, veď ja sa ešte ozvem 😉

natsa
25. sep 2009

dievčence kedy ste začalidávat tie meké syry typu lunex?Asi máme ešte dost času,že?

kisska
25. sep 2009

Ahojte - sasi pekne sa ti to tu rozrasta - gratulujem ku vsetkym spokojnym papkacom 😉

natsi - pomalicky by ste uz aj mohli papat syry, ale do 2 rokov by som davala pozor na obsah soli, taviacich soli, konzervantov a inych aditiv (ako aj v ostatnom jedle pre deticky 😉 . Takze zatial vam vychadza zerve, lucina a ine smotanovo-tvarohove syry, kde najdes v zlozeni smotanu+tvaroh (netreba sa ho bat ako inych tvarohovych vyrobkov, na chlebik ho natieras v tenkej vrstve a nedavas 75g porciu ako napr. v Pribinacikovi)+ syrydla, mliecne kultury, pripadne trochu obyc. soli. Netreba sa zase nechat zlakat reklamou typu KIRI, ked si precitas zlozenie, je to velmi podobne inym tavenym syrom pre dospelakov.

pancake
25. sep 2009

saska kolko ti mlieka vypije mala?? a ako spava? stale dva krat za den?

pancake
25. sep 2009

saska a mame tu aj nejaku stranku kde su prikrmy od roka? a prispievas???? 😕 😕

pancake
25. sep 2009

a maly chcel vyskusat nasu polievku rajcinovu, tak som mu trosku dala, a si predstav ze mu zachutila a pekne mi z nej odjedol. len som mu ju dala s malou dusickou, lebo bola urobena z pretlaku. co ty na to? ved konzervy by sa nemali davat. a maly ju uplne hltal. 😔 😔 😔

kisska
25. sep 2009

Ahoj zuzi, pretlak z konzervy je podla mna fajn a vobec neublizi. Vacsinou mas v tej konzerve paradajky a jedlu sol(kvoli tebe som zbehla do komory a precitala zlozenie, aby som si bola 100%ne ista 😉 ). Takze potom uz zalezi len na tebe, co vsetko v tej polievocke este bolo 😉 . Konzervy sa neodporucaju hlavne z toho dovodu, ze do masovych (pasteky) a do konzervovanych hotovych jedal sa davaju rozne konzervacne soli, farbiva a podobne sprostosti. Okrem toho aj samotna pasteka je zmesou bohviecoho a nielen masa a korenin.
Ako sa mate inak? Uz ta davno necitala...

saska.t
26. sep 2009

zuzi - mala pije dokopy 480ml ona ma na noc 240 ml a 240 rano ale neplas uz tolko nemusia mat ,mlieka staci ze maju dostatok ml. vyrobkov
a co sa tyka rajc. pretlaku tak ako kiss pisala nic zle na tom nevidim, mala uz tlaci aj to co my jeme akurat tolko nesolim a korenime az na tanieri kedze nechce moment. jest kvoli zubom, tak uz maleho tolko nestraz, na nic alerg. nie je ,je to spokojne babo a vyhybaj sa uz len odporucanym veciam , vsetko s mierou !!! 😀 😀
Nasa mala uz mala aj mango a kiwi

natsa
26. sep 2009

dakujem za radu ja som zatial našla odvahu na tvrde syry a na mozzarelu,tu možem,dávam ju preto že nieja slaná

pancake
26. sep 2009

kisska ahoj. som rada ze ta vidim. 😵

saska dakujem aj tebe za rady. 😉
maly mal dnes suche spagety a isiel sa za nimi zabit. vcucol ich do seba na jeden raz. ani nekusal iba prehltal. no este stale nevie prezuvat, len prehlta. ☹ preto mi nechce ani cerstve ovocie z coho som na nervy.
a dala som mu dnes aj cesnakovu polievku, a zbastil aj to. tak som rada. nemala som pre neho nic navarene, tak som si povedala ze vyskusam to co ja mam, a islo mu to. samozrejme ze bez soli. ja uz nesolim pre istotu nic, lebo ked ma vidi jest, tak chce to iste co ja. tak jeme z mojho taniera obaja.

inak mam sa 😝 prestavam pracovat, a zostavam s malym doma. o tyzden. a este ideme aj na sk, na tyzden, tak sa tesim.ked budem mat viac casu, tak napisem. to bude tak o 2 tyzdne, ked pridem z dovolenky. papapa

saska.t
27. sep 2009

zuzi bud rada, malej zacaly ist ocaky a odvtedy chce len hippky na obed nic ine do nej nedostanem ani to co my mame takze na nervy som ja, tak ako doteraz lubila len varene tak teraz opak a maminu ide slahnut 😅 v noci poriadne nespi len kvici potom je samozrejme unavena a zuriva no skoda reci 😠 tak bud rada ze zje vsetko lebo moze prist faza ze nebude chciet nic 😉

veronika81
27. sep 2009

baby, robili ste niektorá výživu z hrozna? Neviem či sa to zvykne robiť, to ma len tak napadlo, lebo naši ho majú plno na dvore (také to malé modré), vínko ani nič podobné z neho nerobia a nestíha sa jesť.. A je veľmi dobré sladké chuťovo. Mám to skúsiť?
A hlavne, odkedy potom môžem dať malému hrozno?

petreva
28. sep 2009

Taky mám otázečku.....vy co vaříte...jak? V páře? Na pařáčku? Ale ten je z kovu, ne?? Nebo máte umělý? Či ve vodě? A v kojenecký?? Nebo stačí v převařený??
A ještě...když vaříte na víckrát, to pak vážíte porce, ktré případně dáváte do mrazáku?? Když vyndám z mrazáku, vydrží do druhého dne, ne? Jak začneme s pár lžičkama, tak abych to mohla dát i druhý den. A jak ohříváte porce?? Předpokládám, že pár lžiček ani pak víc jídla v mikrovlnce ne e, tak ve vodní lázni? Netrvá to dlouho? Jůůůů to je otázek, už raděj mizím a moc děkuju za odpověď.
SASKA, koukám, že živlík ti taky dává zabrat, viď 😅 a to ten můj ještě nechodí a "nejí". Teď byla nemocná, tak jsem chtěla počkat až bude fit. Ale už začneme.

saska.t
28. sep 2009

veronika hroznove vyzivky som este nevidela, skor by som to odstavila a hrozno uz mozes davat ale bez supky a zrniecok 😉

petreva - ja som varila vzdy v normalnej vode z vodovodu (ved sa prevari) , do mrazaku som davala len obcas ale ano do druheho dna normalne vydrzi bez problemov...
porcie som ohrievala zo zac. vo vodnej lazni, trosku som vzdy odobrala a dala do vriacej vody za 5 min. to bolo ok,v dnesnej dobe ohrievam v mikrovlnke....
je spravne ze si pockala s papanim ked bola chora aj tak by to nejedla, takze vela zdaru s papanim a hlavne nie nasilu!!!! 😉

kisska
28. sep 2009

Ahojte
ja len doplnim sasku - parak je super, teda ak mas nerezovy, hlinikovy naozaj nie je velmi vhodny. Ale zo zaciatku kludne mozes aj vo vode, lebo 1. je to rychlejsie a po 2. na hladku kasicku potrebujes aj trochu vody a na to je najlepsia ta, v ktorej sa zelenina varila 😉

janocka77
28. sep 2009

Ahojte, dlho som riesila kedy a ako zacat s prikrmom az som sa dnes rozhodla, ze uz asi zacnem s kasou ako nam kazala dr. Mala mi za posledny mesiac pribrala len 170g a dnes pri kupani ked sa natiahla vo vanicke bolo jej vidiet rebra tak som sa torch zlakla..Najprv som nechcela posluchnut dr., ze pockam az do 6m. ale zlakla som sa. Zacala by som ryzovou kasou hipp (nemliecna, bez pridaneho cukru) zarobenu s MM ale nie na veceru ale na obed. A potom o 2 tyzdne by som namiesto toho zacala so zeleninkou a kasu by som uplne vynechala az do 7 mesiaca. Co si o tom myslite? Dakujem za kazdy nazor!

pancake
28. sep 2009

janocka kludne mozes este tyzden - dva pockat. 😉 netreba sa nikam nahlit. aj mojmu malemu trcia rebra. neboj sa nic.
a zacni s mrkvou. nic sladke prvy mesiac nedavaj,lebo si zvykne na sladku chut, a potom ti zeleninku bude odmietat. moj maly ma dotreaz najradsej zeleninu a chlieb. ovocie mu nejde ani presnidavky. 😒 ale zato obed zluftuje raz, dva... 😎
dnes sme mali lupanu sosovicovu polievku so zemiakom a zjedol cely tanier. 🙂

petreva ja som varila vsetko vo vode, a aj varim, ale mam teflonovy hrniec, nie hlinikovy aby tam aspon nejaky ten vitamin zostal. 😀 vodu zlejem do pohara a ked mixujem, a zda sa mi dost huste, tak dolejem. snazim sa tam dat vody co najmenej ale nie tolko aby ti to zacalo priharat.. 😝 mam hrnice vzdy zakryty pokrievkou a je to tak rychlejsie. 😉

janocka77
28. sep 2009

pancake, dakujem. Tato ryzova kasa nie je sladka, chutnala som ju..podla zlozenia je to 99,99% ryzova krupica a vitamin B1. Neveim, mozno sa mylim ale vnimam to skor ako zaleninu - ryzu v kasovej podobe. Moj muz uz tiez tlaci, ze mame zacat s tou kasou ako kazala pediatricka.

petreva
29. sep 2009

Ahoj holky, moc děkuju za postřehy!!! Já myslela, že vadí jakýkoli kov na vitamíny a on "jen" hliník?? Tak ten v kuchyni vůbec nepoužívám. Máme buď nerez nebo takové ty těžší černé hrnce uvnitř modré 😅 nevím jak to popsat, ale smalt to není 😅

saska.t
29. sep 2009

zacinam sa zamyslat nad pediatrami, ktori vobec nemaju sajnu o detskej vyzive,inak by nemohli odporucit mamickam zacinat tazkou kasou 😝
janocka- zacala by som urcite zeleninkou a nie kasou,zbytocne zatazis zaludkok, ktory vobec nie je pripraveny na takuto stravu, viem o com rozpravam tiez zijem v zahranici a odporucit kasu ako prvy prikrm je tu trend 😅
To ze pribrala iba 170g za mesiac je docela ok priprav sa na to ze uz to bude len menej a menej je to normalny jav, kym je vesela nie je apaticka atd.vobec by som to neriesila

petreva kazdy kov ubera vitaminy, tak ako aj mrazenie, varenie, struhanie, mixovanie, takze si aj tak nevyberies nikdy tam nebude 100% to by si eli musela dat vsetko v surovom stave a v celku 😀 takze sa nad tym tolko nezamyslaj, zbytocne si prirobis problemy, ktorich bude aj tak dost 😉

petreva
29. sep 2009

SASKA, 😉 jsem fakt hrozná...co se Elenky týká, tak všechno pitvám, moc ď. Vrátíte mě vždycky tak nějak na zem.
Jen pořád nějak nechápu ty negat. reakce na kaše 😅 vždyť je to čistá rýže 😅

janocka77
29. sep 2009

Petreva presne, aj ja to tak vnimam ako cistu ryzu..a ak by som ju zarobila s MM tak sa mi to zda jemny prechod na tuhu stravu. Ryza ja lahko stravitelna, vzdy je sucastou diety pri problemoch so zaludkom.
Saska,preco si myslis, ze tato konkretna kasa je tazko stravitelna a nevhodna ako prvy prikrm? Velmi by ma zaujimal tvoj nazor na to 🙂 inak presne ako hovoris...tu sa zacina ryzovou kasou a ja si pripadam ako mimozemstan, ktroy chce vsetko inak. Manzel samozrejme da velmi na nazor pediatricky lebo tato nasa patri medzi uznavane a sme radi, ze sme u nej. Vemi ma podporuje v kojieni a aj kasu hovori zarabat s MM.

saska.t
29. sep 2009

petreva- 😀 , co sa tyka kase uz je to instantna zalezitost, to znamena ze presla susenim, dehydrovanim, pomletim , preto sa mi zda nevhodne zacat touto alternativou, kedze babatkovsky zaludok vobec nie je zvyknuty na tuto stravu predsa je len zdravsie zacat zeleninkou ktora je lahko stravitelna a zdrava, ked kasu tak zo zac. domacu uvarit ryzu do mäkka a mixnut ju nie je taky problem a aspon vies co v nej vsetko, tym nechcem povedat ze inst. kase su zle alebo nezdrave obcas ich papame aj my ale urcite nie som ich zastanca a okrem oneho sa kase zavadzaju az ako 3 prikrm... 😅

hipuska
1. okt 2009

Ahojte, chcem sa spytat, ked sa davaju kase a mliecka, je mozne kombinovat rozne znacky alebo je dobre pouzivat iba jednu???

Janocka, chcela by som ta povzbudit,a by si sa nebala. Maly ma 8 mesiacov a iba 6,3 kg. Je dlhy ale rebra mu trcia od narodenia. Ja som prvych 6 mesiacov vylucne iba dojcila (aj ked bol velky tlak zo strany svokry a svagrinej, tie chceli dat krupicnu kasu s krav. mliekom na veceru uz od 4-teho mesiaca). Vzdy som vsetko ale konzultovala s dets. lekarkou a tu mam veru vybornu. Povedala mi, ze sa vobec nemusim plasit. Maly je spokojny, vesely - kludne dieta. Povedala, ze dovodom prikrmovania nie je to, aby dieta priberalo ale aby malo dostatok zivin a vitaminov, ktore uz z mater. mlieka nestacia. Mojej svokre odkazala, nech ma zbytocne nestresuju, ze ona nevidi ziaden probelm s malym. My sme isli najskor zeleninou a potom ovocie a teraz od 8 mesiaca zavadzam 3 prikrm-kasu. Ono sa naozaj nemas kde ponahlat. Pokial mala neplace a netrha sa za jedlom....

janocka77
1. okt 2009

Hipuska dik, mala je posledny tyzden dost nervozna a pyta si prso snad kazdu hodinu a pol, s uspavanim mam problem uz 2 tyzdne lebo chce este papat a mne uz nic z prsa nejde. Potom zapasime take 2-3 hodiny kym zaspi. Nacahuje sa za nasim jedlom pri stole a robi ham ham naprazdno. Zacala sa mi v noci budit a to od 3 mesiaca dokazala prespat celu noc. Cez den je plna energie, zrazu robi mnohe nove veci a mam pocit, ze asi uz potrebuje viac stravy na pokritie jej potrieb.
Tak sme vcera papali prvu mrkvicku. Dala som na vsetky vase rady a rady slovenskych pediatrov a nedala som jej kasu. Zjedla 2 lyzicky aj ked sa pri tom moc nadsene netvarli 😀 Co ma ale teraz zaujima je, ze ci je normalne aby ju potom prehnalo? ale poriadne, ze vsetko bolo mimo plienku az na sedacke..to bolo asi po dvoch hodinach. A dnes rano, cize asi po 20 hodinach som zbadala na tvari cervene flaky, ktore ale uz zmizli...o
moze to byt alergia?? neviem ako vyzeraju alergicke reakcie! prosim poradte co mam jej dnes dat na obed alebo neskor!

kisska
1. okt 2009

Ahoj janocka - no prezradim ti, ze prave prechadzate 6-mesacnou laktacnou krizou 😉 . Priznam sa, ze u nas to bolo presne rovnake. Dokonca u nas sa Adam budil v noci kazdu hodinu na kojenie, tak sme tiez zacali s mrkvickou.
Aku mrkvicku si jej dala? Kupovanu alebo vo flaske? Ja osobne si myslim, ze na uuuuplny zaciatok su vyborne kupovane v pohariku z viacerych dovodov - 1. musia splnat prisne podmienky na obsah dusicnanov v dojcenskej strave (najlepsie je bio), 2. kasicka je naozaj jemnucka (mne sa taka podarila az po par pokusoch 😉 ) 3. tato davka ti vyjde asi na 2x, co na zaciatok akurat staci.
To, ze ju prehnalo je normalna reakcia, aj ked take prudke moze byt znakom, ze jej traviaci trakt este naozaj nie je pripraveny na tuhu stravu. Dajte si par dni pauzu a potom skus znovu. Urcite sa vam po prikrmoch zmeni stolica, ale nemalo by to byt ani prudke zapekanie ani prehananie. Ta vyrazka, pokial zmizla a neobjavi sa pri dalsom pokuse nemusi nic znamenat. Ak sa objavi znovu, tak by som si naozaj preverila zdroj zeleniny a vody, v ktorej si ju varila, alebo zmenila vyrobcu, pokial je to z kupovanej. A dalsou moznostou je skusit inu zeleninu (zemiak, cukinu...)

saska.t
1. okt 2009

janocka moj nazor je ze zeleninka ako prvy prikrm da telicku vitaminy vlakninu miner. proste vsetko a co da inst. ryz. kasa? je to dehydrovany vyrobok a akurat zaplacne zaludok na dlhsiu dobu (aj to nie je vzdy pravda) a ma len min. vyzivovu hodnotu. a tebe pri prikrmovani ide predsa o to aby dostala dolezite latky, ktore uz nie su v MM a nie o zaplacnutie zaludka. Inak v ostatnom suhlas s kisskou

hipuska
1. okt 2009

janocka, ako pisu baby. Stolica sa zmeni, ale po mrkve by skor mala byt tuha. ale moze byt, ze kym si zaludok a crievka zvyknu, urcity cas potrva. Chod na vsetko pomalicky. Mne sa maly rozjedol az skoro po 2 mesiacoch prikrmovania. Dovtedy zjedol iba par lyziciek. Ale teraz uz pekne papa. Nic sa neboj, nenut babetko, ono si postupne zvykne. Viem ako to je vonku, ja som bola v zahranici dva roky, z toho som robila rok vo skolke a mala na starosti prave taketo male babetka a ich strava bola hrozna. Ale tam je to bezne.

Baby este ste mi neodpovedali na otazku, je vhodne kase a doj mlieka streidat alebo pouzivat tu istu znacku???

janocka77
1. okt 2009

dik kisska, zatial som jej este nic nedala..teraz spinka a mozno na olovrant sukusim znovu tu mrkvu. Mrkvu som kupila cerstvu v bio obchode a pravda je, ze sa mi ju nepodarilo uplne nahladko rucne vymiesat. Dnes skusim ponorny mixer. Uvidim ako bude reagovat a ak sa to zopakuje tak mrkvu vynecham. Tie cervene fliaciky na tvaricke tam boli iba par minut od doby ako som si to vsimla..neviem kedy sa jej presne vyhodili. Problem je, ze tu v obchodoch som nenasla v poharoch cistu mrkvu ale vzdy s niecim zmiesanu. Tu tieto kupovane vyzivy vobec "nefrcia"...zelenina a ovcocie sa upravuju cerstve. Ale kasicky to uz ano 😉 "Laktacnu krizu" mam uz asi 3 tyzdne a len sa to zhorsuje..napriek tomu, ze robim vsetko pre to - prikladam ju kazdu chvlku, pijem tekutiny a senovku. Mala je stale viac a viac hladna a myslim si, ze nema vyznam ju uz viac trapit.

saska, suhlasim s tebou co sa tyka vyzivovej hodnoty instantnej ryze. Ani som ju nemienila davat ako nahradu za zeleninku alebo ovocie ale iba ako prechod na tuhu stravu...teda prve 2 tyzdne kasa prave na zaplatanie zaludka ak je dietatko uz hladne a az potom zeleninka od 6 mes. aby zasobila telicko vyzivnymi prvkami ked ich uz potrebuje. No ale nakoniec som sa rozhodla zacat zeleninkou od 5,5 m. Uvidime ako bude dalej reagovat.

janocka77
1. okt 2009

kisska, ako robis mrkvicku uplne na hladko? ja som ju uvarila a umelou vydlickou rozpucila a pomiesala s vodou, v ktorej som ju varila.