Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

petreva
25. okt 2009

SASKA, KISSKA, moc děkuju za rady. Elenka baští v takovém polosedu, nechci jí posazovat, i když si už sama i sedne, ale není to ještě pevný sed. Je fakt, že po obědě si občas ani nekrne nebo jen málo. S tím mlíčkem jsem to začala dělat, tedy, že ho přidávám až do ohřátého a musím zaklepat, že Elenka už dva dny nezvracela ani neblinkla. Mě to teda nenapadlo, když se MM normálně mrazí a rozmražuje, ohřívá a podává dítěti, že to v jídle dělá neplechu. Jen mi jde dělat šptatně kaše z brambor a rýže. Včera prvně zkusila rýži, tak jsem zvědavá jak půjde na wc 😅 Jste moc hodný 😉
TeĎ máme dost krušný noci. Dřív jsem byla přesvědčená že její buzení hlady není, ale teĎ už si tak jistá nejsem. Probouzí se kolem půlnici s hrozným pláčem, vůbec nic ji neuklidní, ani dudlík, voda, hlazení pochování, nic huláká čím dál víc. Když jí dám mlíčko, ochotně a právě že hodně pije. Pak usne a spí celkem klidně nebo stačí ten dudlík...je fakt, že kolem té půl osmé, co baští naposledy pije dost málo, asi, už nevážím 😉 ale pije jen krátce. Zařadím druhý příkrm, jestli bude víc sytá přes den a bude jít o cucnutí na noc stačit.
Ještě se optám, kdo je důležitý při posuzování alergie u dítěte?? Manžel má slabou na roztoče, což máme asi téměř všichni, tak to neřeším, ale můj taťka a sestra mají astma a manželův bratr tě taky těžký alergik, na potraviny a pyly. Posuzujeme se tedy my dva nebo se berou v potaz i příbuzní??

saska.t
25. okt 2009

veronika - tiez by som s rybou pockala 😉

saska.t
25. okt 2009

petreva alergiu neries, aj alergicky rodicia mozu mat zdrave deti len treba dodrzovat zaradovanie alergickych potravin velmi opatrne zbytocne nepokusat osud... posudzuju sa hlavne rodicia nie pribuzni 😉 a to ze chce E v noci papakat je v poriadku este je malicka aby v noci nepila, moja mala dodnes 2-3x tyzdenne vyzaduje v noci mlieko a niekedy si aj mesiac nespomenie a spi celu noc 😅

veronika81
26. okt 2009

ďakujem 😉

a saska, kisska..alebo niekto.. Ostala mi z dnešného dňa polievka zeleninovo mäsová, už je to aj zmiešané, rozpučené, nejak som neodhadla dávku 😅 ostalo mi asi 130g, dala som to zatiaľ do chladničky, môžem to zajtra použiť? Zatiaľ som varila vždy čerstvé, ale tohto bolo dosť veľa a bolo mi to ľúto vyhodiť. Pridala by som k tomu zajtra ešte jednu mrkvu, možno pol zemiak aby bolo tých 170g ako papáva, len neviem či to môžem použiť.. Viem, že niektoré maminy varia na dva dni, čo myslíte?

kisska
26. okt 2009

veronika - kludne mozes. Ak si to nemala prilis dlho vonku z chladnicky. Prisne hygienicke normy su 2+2 (po dvoch hodinach mozes jedlo jest/ulozit do chladnicky, po dalsich dvoch hodinach ho treba prevarit a potom ho mozes v klude zjest). Pres dospelakov to doma mozno netreba dodrziavat az tak prisne, ale pre babenka by som to brala ako mierku. A ak si jedlo varila dnes, tak zajtra ma len 24 hodin a to je aj pre taketo mimca v pohode 😉

saska.t
26. okt 2009

veronika jasne üridavam sa ku kiss 😀

alienka1
29. okt 2009

ahojte. som tu v podstate nova. sice si vas sem tam precitam. a teraz sa potrebujem podelit s mojim malym trapenim. mam dcerku ktora bude mat prveho 7 mesiacov. zacali sme prikrmovat 2 tyzdne pred jej 6mesiacmi. papala krasne a skoro vsetko okrem zemiakov. ale teraz neviem co sa stalo ale urcite sa jej talcia zubky tak prestala papat. je to uz 2 dni co skoro nic z prikrmov nejedla. pije len MM. mate aj vy take skusenosti s vasimi babtkami ze ked im isli zubky tak nic nepapali?
dost ma to trapi a neviem akoby som jej pomohla. asi musim len cakat kym sa zubky vytlacia a potom dufam ze sa to vrati do starych kolaji.

saska.t
29. okt 2009

alienka - je to uplne normalne, treba len vydrzat a nenasilne ponukat dalej kym pije MM je vsetko v poriadku a nic sa nedeje, takze sa nestresuj a hlavne klud ono sa to zasa spravi, chce to len cas a pevne nervy 😉

alienka1
29. okt 2009

saska dakujem. ja som sa len potrebovala utvrdit ze je to vsetko ok 😉

kisska
29. okt 2009

alienka - presne tak, s jedlom toho vela nenavymyslas - ak papa MM, tak ma zaklad, ktory potrebuje a ostatne velmi neovplyvnis. Dolezite je byt v pohode a nenutit dieta, ked nema chut. Obcas mozes skusit jednu dve varianty, ale urcite by som nevyvarala, kym si nevezme, ani neskusala prichucovat(hlavne sladit), len aby si do malej nieco dostala... Zubky prejdu a o par dni bude papat ako predtym 😉

lenka1smejka
29. okt 2009

alienka1-ahojky kde si rodila?Moja mala bude mat 2.11. 7mesiacov.No aj mi mame take trapenie ale uz sa to lepsi.Papame od 4mesiaca ale v siestom zacala vymyslat a teraz jej chuti len kupovane nic co spravim doma,neboj ono sa to zlepsi

petreva
30. okt 2009

Zdravím vás všechny!!
Holky, připravujete dětem jáhly? A jak?? V návodu je to nějaké složité, spařovat, pražit, vařit nechat dojít...jak to děláte vy??
A jak s vločkama?? Musí se pro malé děti vařit? Asi zatím jo,ne? Za pár dní bych postupně zařadila lepek, tak jsem si vzpomněla Saska na tebe 😉 , že jsi ríkala, že je to nejšetrnější cesta. Tož se jí vydáme i my.
A pohanka, vločky, se vařit nemusí? Jen zalít horkou vodou??

Saska, Kisska, Elenka od té doby, co jsem zkusila vaše doporučení neblinká 😵 , moc za ně díky!! Dělám to teĎ tak, že baští, ale často chce napít i během jídla, přestože má příkrm celkem tekutý 😕 , tak jí dám vodičku a po jídle, když chce ještě pít, tak nabídnu MM. Teď bych chtěla zkusit odpol. svačinku. Tak uvidím, co E. na ovoce.

veronika81
30. okt 2009

baby a s čo môžem dať do ovocia? Už som začala teda aj surové a v pohode..
Kúpila som sušienky Sunarka, vraj od šiesteho mesiaca a až doma som študovala zloženie a je tam pšeničná múka, cukor, soľ, vajcia 😝

Ako je to vlastne s tým lepkom?? Čo článok, to názor. Najnovšie som čítala, že zaradiť medzi 4. a 7. mesiacom, lebo potom sa ZVYŠUJE riziko alergie. Tak toto sme už aj tak nestihli 😅 Ja som z toho jeleň!

Ešte by som chcela vedieť, akú ryžu variť. Obyčajnú bielu? Lebo som chcela bio, kúpila som v DM Alnaturu naturálnu dlhozrnnú a aj po hodine varenia bola stále taká tvrdšia, nedalo sa mi to popučiť a rozmixovať tiež nie, lebo toho bolo málo.

Petreva, čo sú jáhly? 😕 😀

saska.t
30. okt 2009

petreva - jahly (pre SK dievcata pseno) som normalne pridala od zaciatku do varenia so zeleninkou a mäskom a nechala so vsetkym varit, oni sa rozpadnu na take vlocky a su hotove 😉
ovsenne vlocky ak mas male - staci zaliat vriacou vodou prikryt tanierom a za 10 min su hotove, ak mas klasicke väcsie (pre dospelakov) byvaju tvrdsie tie by som radsej povarila 😉
pohankove vlocky staci zaliat ako ovsene vlocky, ak mas celu pohanku tak varit vo vode a potom mixnut 😉 pozor pohanka aj vlocky nabobtnaju tak netreba robit vela moja odmerka bola 1 stamprla=4cl presne pre elli 1 davka 😀 😀 aby ste to potom nemuseli aj s muzom jest 😀

veronika- jahly=pseno 😉 ovocie som robila bud kombinovane pomackala banan s nastruhanym jablkom alebo hruskou, alebo s domacimi kasami - ovsennou, pohankovou, ryzovou-(kupuj klasicku bielu ryzu najlepsia na rozvarenie)
kekse - kludne mozes 1 denne dat nic sa nedeje aj tak sa cukrom, muke a ostatnym zlozkam v strave nevyhnes len treba postupovat pomaly 😉
lepok - nazory sa roznia - najnovsie vyskumi potvrdili lepok zaradit medzi 4-6 mes. deti na MM to maju lahsie MM ich chrani, ak ma dieta alergiu na lepok je vrodena je jedno ci zaradis lepok v 4 alebo 8 mes. furt ju bude mat a okrem ineho ty uz kludne mozes pomaly zacat, tiez sme v tomto veku zacinali, netreba sa bat ak nie ste vysoveni alergici je mala pravdepodobnost ze ju ma 😀

petreva
30. okt 2009

Veronika, já jsem dneska vařila rýží 😉 máme obyč bílou, takovou krátkozrnnou, rozvaří se téměř sama a pak jí ještě mixnu. Vařila jsem jí cca 25-30min.
Jáhly - proso. Saska určitě řekne slovensky 😅
S lepkem jsme to taky nestihli, ale už chci pomalu začít. Dusila jsi to ovoce zpočátku??

veronika81
30. okt 2009

ďakujem saška 😉

a ako začať s tým lepkom? Mám mu rovno dať žužlať biely rožok? 😅

Zaujímali by ma aj jogurty.. odkedy a hlavne aké? Nejaký konkrétny overený druh?

veronika81
30. okt 2009

petreva áno, spočiatku som ovocie dusila, teda parila v parnom hrnci. Síce iba jablko, lebo potom mi tu kočky poradili, že ak nie sme alergickí tak netreba, začala som skúšať aj surové (zatiaľ jablko, hruška, banán) a mal už aj jablkovo-hroznovú výživu, v lete sme robili.

veronika81
30. okt 2009

saška ako to myslíš, že "domáce kaše"?
A ozaj, ovsené vločky..skúsim časom aj to 😉 Tú ryžu dám už klasickú, bielu. Dík.

saska.t
30. okt 2009

veronika - ovsenne vlocky su asi najschodnejsia cesta s ovocim najlepsie banan s jablkom-banan tie vlocy pekne spoji dokopy 😀 jablko a vlocky zabrania zapche 😉
a jasne pomaly mozes strcit aj rozok do ruky biele pecivo 😉
jogurty - mozes zaradit od ukonceneho 8 mes. teda za 2 tyz. musi byt biely,plnotucny, najlepsie so zivymi kulturami na SK mam najlepsie skusenosti so zvolenskym aj mne dokonca chutil, dalej mozes holandia ale mne sa zdala kysela, a kocky odporucali sabi a coop v jednote 😉
v Cr som mala dobre skusenosti s chocenskym bielym 😉
jahly=pseno=proso 😀 😀 😀

saska.t
30. okt 2009

veronika- domace kase - rozvaris ryzu na kasu a pridas struhane prip. mixnute ovocie,(nie banan hrozi zacpa)
pohankova ak su to vlocky zalejes vriavou vodou nechas odstat zakryte a opät pridas ovocie, to iste ovsenna 😉 -zdrave chutne jednoduche 😉 lepsie ako instantne 😀

matja
30. okt 2009

Tiež plánujem robiť domáce kaše a budem ich dávať na raňajky (desiatu), keď zavedieme tretí chod. No keď dám takúto kašu s ovocím doobeda, potom na olovrant už asi nedám znovu ovocie. Čo teda namiesto toho?

matja
30. okt 2009

a z čoho sa dajú robiť ešte kaše? Ryža, pohánka, pšeno, ovsené vločky - čo ešte?

gloria78
30. okt 2009

matja - ja som vždy ako olovrant dávala aj dávam mliečne: jogurt (príp. termix, puding) 😉

saska.t
30. okt 2009

matia - este som zabudla aj kukuricnu robim z kukur. krupice tiez fajn..., tiez uz mozes jogurty zaradit...

matja
30. okt 2009

s jogurtami chcem ešte počkať, keďže Patrik je na MM. Tretí chod zaradím asi o 2 - 3 týždne a kaše budem striedať s pečivom. Len neviem, čo budem dávať na olovrant, keď bude ovocná kaša doobeda. Asi rožtek, nič iné mi nenapadá.

Saska, ako pripravuješ kašu z kukur. krupice? Tiež iba zaleješ vriacou vodou? A keď budem chcieť robiť mliečnu kašu, tak ju uvarím asi normálne a potom pridám MM do hotového, však?

matja
30. okt 2009

alebo budem dávať jeden druh ovocia doobeda do kaše a druhý druh ovocia poobede. Teraz je Paťko na olovrant dva druhy ovocia v jednej dávke, tak potom mu to rozdelím.

saska.t
30. okt 2009

matja - to ze je patrik na MM neznamena ze nemoze papat jogurty, su to kyslo-mliecne vyrobky dost podstatne vo vyzive dietata ale ak chces kludne cakaj chcela som tym povedat ze je to ine ako keby si davala pit kravske mlieko
kasu z kukuricnej krupice robim ako klasicku krupicu necham v malom hrnci zohriat vodu dam 2 velke lyzice krupice a varim do zhustnutia, pozor hustne velmi rychlo treba nechat po ruke trochu vody a riedit podla potreby davam do nej potom 2 lyzice bieleho jogurtu a banan, s inym ovocim je trosku ostra, samozrejme mozes pridat MM namiesto jogurtu 😉 Pozor nedavat viac ako 2x tyz. dost sa z toho pribera 😅

pancake
30. okt 2009

saska co to je zac kukuricna krupica? nevies ci to tu zozeniem??

kisska
30. okt 2009

matja - kludne mozes davat viac ako jednu ovocnu davku denne. Aj zeleniny by mali byt neskor 5 davok, takze to znamena pridavat ovocie a zeleninu ku vsetkemu 😉

veronika81
30. okt 2009

saška, pozerala som dnes tú pohánku, našla som pohánkovú krupicu, pohánkové vločky, pohánka ako krúpy a pohánka lámaná alebo lúpaná, už si presne nepamätám..
Nesmej sa mojej otázke 😀 ale čo z toho je najlepšie? Nevedela som si vybrať 😝