Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
31. okt 2009

zuzi - kukuricna krupica je zomleta kukurica na polohrubo a nosim si ju z SK 1 sacok vydrzi straaasne dlho mam ho skoro rok a este mam stvrt sacku, tu som ju nevidela ale je pravda ze som ani nepozerala 😅 takze neviem ci ju v UK dostanes

veronika 😀 nesmejem sa, bola som v takej situacii ako vy vsetky zacinajuce 😅 akurat som sa do toho obula a zbierala info 😀

zamerala by som sa bud na krupicu ale ja pouzivam vlocky tiez su velmi dobre, celu lupanu by si musela varit a potom mixnut co je zbytocne komlikovane a zdlhave, vlocky staci zaliat vriacou vodou, krupicu troska povarit vo vriacej vode takze sa sama rozhodni co je pre teba jednoduchsie 😉 krupy budu dost velke a hrube tiez by si musela mixnut 😎

veronika81
31. okt 2009

saška, ďakujem 😉 Ja ťa budem asi ešte dlho otravovať 😀 😀

saska.t
31. okt 2009

😉 veronika kludne ak viem poradim 😀

janocka77
2. nov 2009

ahojte! 😉
Idem vas tu zase trosku pootravovat 😀 uspesne papame uz mesiac a vcera sme pridali masko a druhy prikrm ovocie na olovrant . Zacala som 100% hruskovym pyre- vyzivou. No tvari sa pri tom kyslo ale zjedla aj vcera aj dnes polovicnu davku - teda polovicku 125g vyzivy. Rozmyslam ci mozem jej dat zvysok poharika napriklad vecer? Alebo je to uz povazovane za dalsi prikrm??
Masko -morcacie som tiez dala z vyzivy lebo si nie som ista pripravou. Uvarit so zeleninkou ako polievku a rozmixovat? kolko masa na jednu davku?
Vidim, ze sa bavite o kukuricnej kasi. Ja som tu zatial nasla len kukuricnu muku - je to na velmi hladko pomleta zlta mucka. AJ z toho sa da robit ta kasa alebo to musia byt vlocky?

saska.t
2. nov 2009

janocka - no daj zvysok poharika vecer ak ti to spapa 🙂
mäsko normalne uvarit so zeleninkou zliat vyvar mixnut a podla potreby vyvar dodavat do prikrmu na pozadovanu hustotu, 1 davka mäska je 20 g tj kocka cca 2x2 cm samozrejme odhadom ziadne meranie 😀
Kukuricna kasa moze byt aj z kukur. muky, medzi mukou a krupicou je min. rozdiel vo velkosti pomletia😉

janocka77
2. nov 2009

diik saska! niekde som citala, ze masko sa ma prvy tyzden dat raz, druhy 2x a tak az sa nedosiahne 6x do tyzdna. Robite to takto nejako?
Inak som dostala super radu ako robit ryzu pre babo. Este surovu - suchu pomlet v mlinceku na kavu (vtedy je uplne hladka mucka) alebo v multisekaci na hrubsiu muku - cely sacok ryze. Priprava potom bude velmi jednoducha a rychla: salku vody priviest do varu, pridat 2 velke lyzice ryzovej mucky a varit na miernom ohni cca 10 min za staleho miesania. Mozte pouzivat aj hnedu ryzu. Takto pripravenu pridat ako prilohu alebo s ovocim a mlieckom - MM alebo UM.

saska.t
2. nov 2009

janocka - nie je potrebne takto zaradovat mäsko, ja som ho dala ako sa mi hodilo v priemere 3 x tyz. ani teraz ho nema vzdy 6x tyz. niekedy 4x niekedy 5x ako sa mi proste hodi akurat treba dodrzat na zaciatok iba biele mäsko - kura, morka kralik 😉 neskor hovädzinka a uplne nakoniec bravcovibka 😉

matja
2. nov 2009

dievčatá, pripravoval niekto z vás amarant - napríklad ako kašu?

kisska
2. nov 2009

ja uz len doplnim, ze spolu s maskom mozete pridavat aj vajecny zltok - poriadne uvareny 😉 tiez staci 1x do tyzdna...

pancake
2. nov 2009

co je amarant?? 😕

matja
2. nov 2009
pancake
2. nov 2009

zase som o nieco mudrejsia. 😉

matja
2. nov 2009

len neviem, ako ho pripraviť, kdesi som sa dočítala, že samotný amarant nie, iba v kombinácii s niečím. Vie niekto, či je to naozaj tak?

pancake
2. nov 2009

ja robim iba quinoa,pseno,pohanka,vlocky...
toto som doteraz nepoznala 😒

pancake
2. nov 2009

ryzove slize este. a uz hadam ani nic vynimocne... 😉

matja
2. nov 2009

quinoa nepoznam zase ja, nikdy som o tom nepočula 😀

kisska
2. nov 2009

matja docitaj ten clanok, co si dala link 😉 vyzera to super, hlavne v kombinacii s psenicnou mukou. Aj ked predpokladam, ze amarantova muka sa bude dat zohnat len v specializovanych obchodoch pre celiatikov.

Ci sa da pripravovat ako kasa to neviem, asi skor by som ho pridavala ako muku. Ale urcite dievcata v teme celiakia budu vediet viac 😉

matja
2. nov 2009

kisska, u nás sa dá kúpiť amarant v potravinách so zdravou výživou. Ešte som sa dočítala, že amarant je dobrý na tvorbu a vývoj mozgových buniek 🙂 Asi ho budem zamiešavať do kaše z ovs. vločiek 🙂

apna
2. nov 2009

ahojte, 🙂
chcem sa spytat,ci uz mozem malej davat brav.maso?kedy ste zacali vy?a este na cerstvu zeleninu ako uhorky,paradajky a tak 🙂 dakujem
budeme mat rok o chvilku,viete mi poradit nieco nove,co by sme uz mohli?zatial davam klasika biele maso,prilohy,zeleninu,snazim sa obmienat,syr este nedavam,uz ho ochutnala,sunku davam morcaciu,sem tam na chlebik...
a este ake koreniny sa mozu potom uzivat?co vy pouzivate?solit nebudem,ale nejake ineal.bylinky pomaly asi budem davat .
dakujem 🙂

pancake
2. nov 2009

ja som davala br.uz od 10teho mesiaca. uvarila, pomixovala a zamrazila do vyrobnika ladu. a zajtra zacnem s mletym.
ale samozrejme ze nedam vela. len tak aby citil ze je tam masko 😉
po roku mozes zacat davat aj paradajky. su alergen ale po roku uz sa mozu.
mojemu zacali chutit az teraz. ale ich osupem a vyberiem jadierka.
ostatnu zeleninu nechce,lebo to nema ako pokusat. mame len 8 rubov. a ak odkusne kusok tak vypluje lebo ho z toho natahuje. 😝
uhorku nastruhaj na jemnom struhadle a daj na chlieb s maslom. ja by som sa bala ze sa bude dusit.
a pouzivam sladku papriku,majoranka,oregano, bazalka,vnatka a obcas ked varim pre vsetkych dam aj stipku cierneho korenia.ale nesolim 🙂

apna
2. nov 2009

pan diky 😉 takze uz potom aj do varenia pridat paradajku a tak.a uhorku uz moze aj teraz hej?a co paprika?my mame len 2zubky.tak zajtra bude mat prvy krat bravcove.. 🙂
a este baby ake davate pecivo?viem,ze biele je lahsie stravitelne,tmave zas zdravsie 😕 co davate vy?
a cestoviny?a muku?napr.dnes som robila malej masko so zeleninou v omacke na cestoviny a zahustila som ju trochu kukur.mukou.myslite,ze je lepsia celozrna?
pan a este co je to to quino,co pises vyssie?a kupujes to tu?
dakujem

pancake
2. nov 2009

ja zahusujem solamylom alebo nicim.len to rozmixujem ponornym mixerom. mne maly nechce uhorku ani papriku. tie supky nevie prehltnut. alebo ked si subkami kusticek odhryzne tak to potom vypuje. tak isto to mame aj s ovocim. kupila som taky drziak na ovocie. je to taka sietka. do nej das stvrtku jablcka a zatvoris to takou ruckou. maly vycuca stavu a duzina zostane v nutri. ak chces napisem ti v ktorom regali to najdes. 😀

apna
2. nov 2009

😀 😀 😀 co ten drziak na ovocie ci to quinno? 😀 😀 😀

pancake
2. nov 2009

drziak. guinou mam z domu. 😀 😀 😀

saska.t
3. nov 2009

apna - v podstate uz mozes vsetko co si popisala 😉 ci budes zahustovat kuk. alebo celozr. mukou je jedno obe su to zdrave varianty ako aj solamyl a vsetky skroby typu solamyl...
rajc., papr, uhorky mi zacalo dieta jest az pred mesiacom, nemala to cim pokusat ale teraz by to cpala od rana do vecera, s paradajkou este mesiac pockaj 😉
hovädzie a bravcove mäsko uz mozes 😉

apna
3. nov 2009

saska dakujem 🙂 este pockam s paradajkou

kisska
3. nov 2009

apna presne ako pisu babule, pozeram, ze nie si na Sk, tak mozno mas lepsi pristup k "zivej" cerstvej zelenine. U nas teraz v zime za vela nestoji 😒
A ostatne uz v podstate mozes takmer vsetko, uz vas obmedzuju len zuvacie nastroje 😉 A zdrava vyziva... aj ked uprimne - biele pecivo je chutnejsie a celozrnne zdravsie, takze ja sa snazim striedat to 1:1. Najprv skusim celozrnne a ked sa s tym moc babre, dam biele... alebo musi byt hladnejsi 😉 Muku na zahustenie velmi nepouzivam a ked, tak kombinujem a tak... Cim viac sa ti podari malu naucit na to "menej chutne" ale zdravsie, tym menej bude to nezdrave vyzadovat 😉

petreva
5. nov 2009

Zdravím vás všechny, je tu zase jedna "přemejšlivá 😀 !
Holky co myslíte?? Elenka mi vždycky k obědu snědla cca skleničku asi 200g , ale co jsem zařadila ovoce, má ho odpoledne, tak k obědu už tolik nesní. Tak v půlce začne dělat blbiny a po chvíli sice otvírá pusu, ale nijak ochotně nejí, tak jí přestanu dávat...neprotestuje . Myslíte, že to může být tím, že poznala něco lepšího? Ovoce? Nemám ho na čas vyřadit a počkat až se u oběda zase srovná??
Ovoce jsem zařadila cca něco přes tři týdni téměř čtyři po zelenině....a je fakt, že jí o poznání chutná víc 😅

Jinak už neblinká 😉 díky za rady Kisska a Saska 😉

saska.t
5. nov 2009

petreva neries to opät, ono to zasa pojde lepsie a len jej nechaj aj ovocie, je zbytocne urobit krok spät, to ze zje menej nic neznamena, ked bude hladna zje viac, urcite sa este kojite tak ju necpi ako prasiatko/cunika 😀 kym pribera a chuti jej je vsetko v poriadku 😉 dufam ze si vahu vyhodila raz a prevzdy 🙂

petreva
5. nov 2009

SASKA 🙂 😅 Váha je v koutě 😉 Dneska E. moc nedala ani ovoci...ale nechám to na ní. Asi jí rostou zoubky, tak to možná bude k tomu. Budem pokračovat tak jak jsme začaly. Ono nějak bude 😵
Jejda, já jí snad necpu 😕 . Když má dost dá to najevo a víc nedostane 😕