Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

matja
21. nov 2009

baby, prečo sa pre malé detičky neodporúčajú čisté ovocné šťavy? Mám na mysli doma odštavené ovocie. Aký je rozdiel medzi nastrúhaným a odšťaveným jabĺčkom?

saska.t
21. nov 2009

matja su velmi agresivne v koncentrovanom stave telu nic nedaju akurat zatazia nezrele ladviny 😉 ked je ovocie s duzinou uz to nie je koncentrat... ak zriedis velmi vodou je to ok samozrejme zalezi na veku dietata...

veronika81
21. nov 2009

saška, včera mi kamoška požičala jednu knihu o stravovaní, sú tam aj recepty (Receptár zdravej výživy pre dojčatá a deti, D. Ostertágová). Zbežne som to prebehla, vyberiem si odtiaľ čo sa mi hodí a čo považujem za správne, lebo nie som všetkým tam súhlasím..
Ale sú tam celkom zaujímavé recepty, rôzne kombinácie, tak poskúšam. Len ma zaráža, viackrát je tam spomínané mlieko (pri rôznych zemiakových kašách, fučka a tak..). Myslí sa tým UM? Kravské hádam nie 😕 Alebo keď sa prevarí, tak sa môže dať do príkrmu? Napríklad materské sa môže variť, resp. prevariť? A spomínajú aj sójové mlieko? Čo ty na to? Nemyslím na pitie, stále dojčím, iba do príkrmov pár lyžičiek.

A napr. takú kukuričnú krupicu, to by som ako mohla urobiť?

saska.t
21. nov 2009

veronika - do roka by sa malo davat mliecko ktore pijete ale pozor nikdy sa nesmie varit ani druhy krat ohrievat takze treba ho pridavat do porcie ktoru potom spapate ak zostane tak rozhodne vyhodit, po roku moze babo do vreneho jedla dostat normlane kravske najlepsie plnotucne mlieko
soja je alergen takze aj sojovemu mlieku by som sa do roka vyhla....

kukuricnu krupicu robim takto dam 2 lyzice kukur. krupice pridam trochu vody asi pol cm nad krupicou a necham pomaly zovriet az zhustne (pozor ide to velmi rychlo), pridam 3 lyzice bieleho jogurtu a roztlacim banan 😉 to uz mozte aj vy papat a mala to velmi lubi dodnes 🙂

jasminka
21. nov 2009

ahojte, viete mi poradit, ako mixovat zemiak, ryzu...vzdy sa mi z toho urobi taka lepkava kasa 😝

saska.t
21. nov 2009

jasminka - nechaj si vyvar a vzdy dodas dostatocne mnozstvo a ono sa to prestane lepit 😉

matja
21. nov 2009

jasminka, musíš mixovať? Už máš veľké dieťa 🙂 Ja zemiak iba popučím vidličkou a ryžu zamiešavam do jedla celú. Iba keď bol náš drobček menší, tak som ju trošku viac uvarila, aby bola úplne mäkká. Alebo ju chceš robiť na ryžovú kašu (napr. s ovocím)? Tak potom si kúp ryžové lupienky, tie sú na to vhodné.

jasminka
21. nov 2009

mixujem stale, aj ked viem, ze uz by som mala pomaly prestat, ked ma trosku vacsie kusky, napina ho a vypluva a pre mna je podstatne, aby mu chutilo pekne sa napapal...

veronika81
21. nov 2009

ďakujem, vyskúšame 😵

saska.t
21. nov 2009

jasminka ja obcas mixujem dodnes aj ked nahrubo, inak podla poslednych vyskumov nemusia deticky jest cele kusky az kym nemaju min. 10 zubov co my este nemame takze sa nie je kam ponahlat, kludne mixuj aj ked samozrejme kusky mensie nechavaj 😉 podstatne je aby dieta jedlo a nenapinalo ho, kazde dieta treba brat individualne a nie podla toho co napisal nejaky mudrlant 😉 lebo to niekde pocul 😀

kisska
21. nov 2009

matja ako pise saska s tymi ovocnymi stavami - je to len sladke, sice od prirodneho cukru, ale stale len cukor a vyzivovo (okrem tych par vitaminov, co tam zostane) takmer na nule. Ale doda to dietatu pocit sytosti, takze potom poriadne nepapa to, co ma. Nehovorim, ze sa nemaju detom davat, ale az neskor, ked sa rozpapaju a velmi riedene vodou. Urcite som alergicka na rady starych doktoriek, ktore radia davat ovocne stavy do flasiek dobrezenie od narodenia...

veronika - kravske mlieko je naozaj vhodne neskor a len ako doplnok do varenia. Ja tiez dodnes varim skor s jogurtom ako s mliekom 😉

veronikapp
21. nov 2009

tak mi uz piaty den nic... mala nevyzera byt nespokojna, zeby ju bolelo brusko. Je taka ukricana, ale to od narodenia- prve dva mesiace pekelne- takze nemyslim ze ju boli brusko 😒

baby mi sme tu tekvicu dnes nikde nezohnali ☹ uz je po sezone? som sklamana lebo ja som tekvicu tiez este nikdy nejedla... 😀 😀 😀 Tak sme si uvarili karfiol so zemiakom a do toho kvapku olivoveho oleja, a zrobila som to take riedsie 🙂 mlieko tam nedavam lebo neodstriekam tolko, tak tam bola len ta vodicka v ktorej sa to varilo. inak dakujem za rady. A dufam ze karfiol nezapeka 😠

dnes som citala na jednej stranke ze pre babatka nie su vhodne cervene jablka, len zelene a zlte- som ostala prekvapena trochu 😲

kisska
21. nov 2009

veronika - tiez uz som videla podobne odporucania. Ale myslim si, ze su dolezite len pre veganov, pretoze sa v nich vraj lisi objem bielkovin a sacharidov(dovtedy som netusila, ze vobec obsahuju bielkoviny 😅 ). Kedze nase deticky maju toto ovocie len ako doplnok k inej strave, tak je pre ne dolezite, aby boli jablcka zdrave a chutne 😉 . A kludne mozes kupit namiesto tekvice aj cukinu. Je sice dovozova, ale ked je cerstva, svieza, nie gumena a nahnila, tak je dobra. 😉

pancake
21. nov 2009

saska ja musim mixovat stale. maly mi nepohryze ani ovocie. jablcko si odkusne, a prehltne cely kusok lebo to nevie a potom sa povracia. 😝
ja este stale mixujem, alebo pucim vidlickou co najviac. ved sa este nahryze dost. a cim drobnejsie,tym menej bolesti bruska. 🙂
teda nas nebolieva vobec brusko.

matja
21. nov 2009

saska, kisska, ja viem, že sa šťavičky deťom nemajú dávať, samozrejme ani nedávam, ani dávať ešte dlho nebudem a tiež nemám rada otázky, či nechcem dať malému odšťavené ovocie. Len som sa včera zamyslela, že prečo vlastne, akosi mi uniká dôvod a stále neviem ten rozdiel medzi nastrúhaným jabĺčkom a odšťaveným, aj keď ste mi to napísali.
Totiž argumenty, že telu nič nedávajú, že je tam iba pár vitamínov, okrem toho už iba prírodný cukor - však to isté je aj v nastrúhanom jabĺčku, v tomto sa nelíšia.
Jediné, čo mi dáva trošičku zmysel je to, čo napísala saška, že ovocie s dužinou už nie je koncentrát a chápem to tak, že v koncentrovanom stave asi prekysľujú organizmus. Ale je to iba môj výmysel, odôvodnenie, ktoré som si našla, aby som bola spokojná, že už poznám odpoveď 😀 😅

veronikapp
21. nov 2009

matja ty mas zaujimavo prekombinovane komplikovane myslienky 🙂

saska.t
21. nov 2009

matja naozaj ides na to velmi komplikovane ale v zasade si to pochopila dobre 😀 stavicku mozes davat ale velmi riedenu ja napr. robim tak ze mala ma flasu na pitie 4,5 dcl dam asi 2-3 cm stavy a doplnim vodou asi 4,2 dcl tym padom to je trosku ochutene a mala to pije 😉

petreva
22. nov 2009

Tak už jsem tu zas 😅
SASKA, ještě jsem ti chtěla poděkovat spolu s Kisskou, že jste mě vyburcovaly schovat váhu! Byla to to nejlepší, co jsem pro klid duše mohla udělat! Je fakt nejdůležitější pozorovat svoje dítko a řídit se jím...
co jste zařadily jako třetí příkrm?? Pořád váhám mezi svačinou dopoledne a nebo večeří. Na večeři jeslti dobře chápu tak nejspíš kašičku nebo co jiného dáváte?? Polívku? Zeleninku? A na svačinku kromě jogurtu??
Máme zařazený masozeleninový obídek a sváču odpol jako ovoce.

saska.t
22. nov 2009

petreva ahoooj 😀 a preco uz chces zaradit 3 prikrm, Eli ma stale hlad?? 😀 my dopolednu svacu nepapame o 6-7 rano mame mliecko a potom o 9,00 ranajky a o 11,30-12,00 mame obedik, ale je to na tebe ak uz chces zaradit ,sama musis vediet kedy sa vam to najviac hodi 😉 veceru mozes davat aj kasu aj zahustenu polievku aj prikrm z obeda ak ti ostane aj to je na tebe, ty eli najlepsie poznas 😉

matja
22. nov 2009

saska, veronika, máte pravdu, je to so mnou komplikované, ale chcela som vedieť rozdiel 😀
Saska, malému ešte nepotrebujem dávať riedené šťavičky, po obede pije vodu a počas dňa (a noci 😀) stále dosť MM.

petreva, ja som sa tiež dlho rozhodovala, čo a kedy zaradiť ako 3. príkrm. Zaradila som ho od 9. mesiaca, dovtedy papal obed a olovrant. V 9. mesiaci som zmenila olovrant na desiatu a priradila večeru. Teraz teda papá desiatu, obed a večeru. Olovrant som vymenila za desiatu z toho dôvodu, aby nepapal od obeda do večere iba príkrmy, ale aby tam mal zahrnuté aj mliečko. Na večeru striedam zeleninové príkrmy, polievky a doma robené mliečne alebo ovocné kaše. Napr. dnes bude na večeru kuskus so zeleninkou.
Je úplne jedno, čo zaradíš ako 3. príkrm, rozhodni sa podľa toho, čo najlepšie vyhovuje tebe a tvojej malej 🙂

kisska
22. nov 2009

matja kedysi som nasla celkom dobru teoriu o prikrmoch, ak si spomeniem na zdroj, tak ti dam aj link. Skusim teraz len par zakladnych bodov preco, kedy a ako prikrmovat. Je to jedna z mnohych teorii, takze netvrdim, ze je uplne najspravnejsia, ale mne pripada ako celkom rozumna, logicka a hlavne aplikovatelna v praxi a u nas 😉
- prikrmovat zaciname ak dieta vypije denne 1000-1200ml UM, alebo sa koji 12-15x denne
- sedi vzpriamene s oporou a prejavuje zaujem o dospelacku stravu
- zaciname jednodruhovym zeleninovym pyre, jemnou kasickou z varenej zeleniny
- prikrmujeme vzdy lyzickou v polosede alebo sede (radsej sede kvoli bezpecnosti). Lyzickou okrem ineho aj preto, aby sa dieta naucilo pouzivat usta a jazyk inym sposobom ako sanim. Preto nie je vhodne podavat detom prikrmy (ani riedke kase, polievky a pod.)vo flasi, pretoze tak to do dietata len "vlejeme", co je sice pre dieta/maminu jednoduche, ale neukaze nam to, ci je dieta na prikrmy pripravene, nemame moznost odhadnut spravnu davku pre dieta (skor ako sa dieta zbada, flaska je prazdna) a okrem toho neprebehne dalsie "cvicenie".
- prikrmy neprichucujeme - ziadna sol, cukor, koreniny, aby si dieta zvykalo na prirodzenu chut zeleniny. Niekto odporuca ovocie, ale to ma sladku chut, takze dieta by potom mohlo odmietat nevyraznu chut zeleniny. Dokonca aj dr. Babinska (inak skvela odbornicka) odporuca ako prvy prikrm polievocku, ale z vlastnej skusenosti viem, ze babo ma zo zaciatku problem so spracovanim pevnej a tekutej zlozky spolu, takze polievka, pokial aj tak nakoniec nie je rozmixovana na kasicku, nema vyznam 😉 .
Nechcem sa velmi rozpisovat(lebo vacsinu z toho uz vieme a je samozrejmostou😉) , ale v podstate odtialto sa odvija vsetko dalej - aj preco nie ovocne stavy, ale nastruhane ovocie 😉

veronikapp
22. nov 2009

Dalsi krasny slnecny den za nami 🙂
Na maso mame sice este nejake 2 tyzdne cas, ale mna uz reraz zaujima, ake je najvhodnejsie. Doktorka mi povedala ze mamicky v milnej predstave, ze svojim detom davaju to naljepsie -cize hydinove- ukracuju svoje deti o zelezo, ktoreho tam je pomenej. Takze dalsim vhodnym maskom by mohlo byt mlade cervene, ale aj - v malom mnozstve- chuda bravcovina.
Tym sa dostavam k mojej otazke ci je pre dojcata vhodne bravcove maso.
Ja som o nom citala ze je nevhodne do 3 rokov, preto som ho nedavala ani starsej dcere, dokonca som sa stretla s extremnym nazorom ze je nevhodne az do 7 rokov 😝

saska.t
22. nov 2009

veronika - najzdravsie mäso pre dieta je biele mäsko tj. kuracina, morcacina, kralik a odporuca sa aj telacina a neskor hovädzina 😀 bravcove mäso je vo vasom veku este tazke, takze tvoja doktorka ma aj nema pravdu... viem ze kocky davali bravcovinu okolo 9-10 mes. ja az po 11 mes. 😉 (mala som akusi averziu voci nemu) ale v dnesnej dobe ho mame zaradene v beznom jedalnicku , mäska treba striedat kvoli tomu ze kazde obsahuje ine vyzivove zlozky ktore priaznivo posobia na organizmus a strava ma byt rozmanita kvoli vitaminkom 😉
to ze je nevhodne do 3 az 7 rokov je uplny extrem a zbytocne by si svoje dieta ochudobnila o podstatny zdroj vo vyzive 😎

matja
22. nov 2009

veronika, ja sa vyjadrím ku kuracine, bolo by dobré, keby si mala nejaký zdroj domáceho chovu alebo bio kurence. Kurence z obchodu sú totiž kvôli spôsobu chovu nevhodné pre malé detičky, to už radšej morka z obchodu ako kura.
a doplním ešte, môže sa dávať aj jahňacina.

saska.t
22. nov 2009

no ja len doplnim ze jahnacina len z kontrolovaneho zdroja nie z domaceho moze obsahovat svalovca, alebo premrazit na -30 az -50, alebo ho velmi dlho varit to je jedine co ho zabije, inak moze byt velmi nebezpecny 😅

kisska
22. nov 2009

Ja sa tiez pridavam k tej kuracine (morcacine, kralikovi) - nakolko je to lahko stavitelne. Cervene masko sice obsahuje viac zeleza, ale tazsie ho uvaris do makucka a moze obsahovat ovela viac skryteho tuku ako hydina 😉 Vela dobreho zeleza najdes napr. aj v zltku a v roznej zelenine. Takze dolezite je druhy striedat a pouzivat tie najlepsie zdroje 😉 a zase som nenapisala nic nove 😉

petreva
22. nov 2009

Holky díky za odpověď.
SASKA, taky baštíme podobně, Elenka má mlíčko kolem 4-5 a pak kolem 9 (to je teoreticky čas dalšího příkrmu, je jedno jestli to nazvem snídaně nebo svačina 😉 ), ve 12 obídek a ve tři svačinu. Kolem 18 mlíčo - to je potenciální večeře a před spaním kolem půl osmé mlíčko. Zatím na další příkrm nechvátám, Elenka prospívá a je pořád stejně ukňouraná 😀 takže hladík asi nemá.
MATJA, takže do ukončeného devátého měsíce jste měli dva příkrmy? A co myslíš ovocnou kašičkou?? Po obědě máte tedy svačinku, pak večeři a ještě kojení před spaním?? Zase si říkám, když je už příkrm zařazenej tak ho pak měnit jinam...jak to Patriček přijal, dobrý? Stačilo mu pak mlíčko na tu odpol svačinku??
ADD masíko, nám Dr. přímo řekla, ať E. baští červené maso, že je chudokrevná...mě se to taky nezdálo a měla zatím králika, kuřecí a dvakrát hovězí, což asi zatím není nejlepší, což??

iinuska
22. nov 2009

ahojte,veronika ked spominas to zelezo, tak prave dnes som citala, ze v morcacom masku je ho dost.

matja
22. nov 2009

petreva - ako ovocnú kašičku som mala na mysli hocijakú obilninovú kašu s ovocím. Keďže striedam zeleninovú večeru a kašičky, robila som zatiaľ iba dve - pšenovú s jabĺčkom a ryžovú s banánom a MM. Ale budem robiť ešte aj z ovsených vločiek, z pohánky a z kukuričnej krupice. Kúpila som aj amarantové perličky, ktoré do kašičiek primiešavam.

áno, do uk. 9. mesiaca sme mali iba 2 príkrmy, Paťkovi to stačilo. Možno by mu to stačilo aj naďalej, ale už som sa chcela pohnúť s tretím príkrmom. Medzi obedom a večerou mu mliečko tiež postačuje. Večeru mávame o 17.30, o 18.30 má druhú večeru pred spaním - mliečko. Ty sama zistíš, čo vám najviac vyhovuje. Ja som sa rozhodovala do posledného dňa, čo zaradím a čo presuniem a stále to menila a nakoniec na 9. výmesačie dostal Paťko odo mňa ako darček varenú večeru 😀

Myslím si (môj názor, možno sa mýlim), že 8-mesačné dieťa už hovädzinu raz za čas môže. Malému cvikla nechutí, preto ju musím poriadne zamaskovať 😀 a spomínam si, že raz som mu ju zamiešala do hotového kupovaného príkrmu, v ktorom bola hovädzina 🙂 No na častejšiu konzumáciu by som uprednostnila radšej teľacinu.

saska.t
23. nov 2009

petreva - neboj nic sa jej z hovädzieho nestane netreba to ale prehanat vsetko s mierou, zarad cervenu lupanu sosovicu tiez obsahuje vela zeleza uz mozte 😉
a to tvoja dr. robila testy malej ze je chudokrvna ale len tak od oka ako to v poslednej dobe zvyknu robit?? 😅