Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kisska
14. dec 2009

veronika ja ho tiez davam ako desiatu, olovrant, obcas k tomu kusok kolaca alebo rohlik. Pripadne, ked ma neskoro olovrant tak ako lahsiu veceru 😉

petreva
15. dec 2009

Ahoj holky,
poradíte někdo? Jsem z toho zmatená...povětšinou vařím kašičku domácí, jen občas když nestíhám nebo tak, udělám jáhlovou instantní z DM. Na obalu je návod..150mlíčka+5lžic...dělala jsem z půlky, ALE, míchám míchám, kaše housne, ale po chvilce prostě začne řídnout až je z toho "jen" mlíko. FAkt to úplně zřídne 😕 Je možný, že je to tím jak chladne mlíko nebo já tomu nerozumím. Než E. nakrmím, je po kaši a pije mlíko 🙄
Do domácích kaší zase nedám tolik mlíčka, tak nevím, jak je to pak s mléčnou dávkou, ale to asi zase moc přemýšlím.
Elenka neměla moc dobrou reakci na jogurt, tak jsme ho vynechaly a zařadíme déle. Mylsíte, že zakysané mléko je lépe stravitelné? Můžu zkusit kyšku nebo acidko? Podmáslí je taky toho typu?? Díky a mějte hezky předvánoční čas!!

saska.t
15. dec 2009

petreva ahoj, no s tou instantnou kasou ti neporadim... ano zakysane veci (kyslomliecne) deticky velmi dobre travia, takze samozrejme acidko mozes bez problemov davat.... co je podmasli naozaj neviem?? 😅 cmar?

kisska
15. dec 2009

sasi - hej je to cmar, podobny je aj kefir 😉

petreva - mne robia kase to iste. Dnes uz robim kase od oka, davam ovela menej vody ako je v navode (priznavam, ze robim mliecne) a tak sa dostavam len potial, ze mi zacne hustnut... Adamovi viac chutia huste kase, riedke ho nebavia...

petreva
16. dec 2009

KISSKA, tak počkáš až zase kaše zřídne a doplníš sypkou směsí, kolik je potřeba?? Takhle ??
SASKA, zkusím neprv zakysaný výrobek a pak jogurt, snad se nebude opakovat Elenčina reakce...Díky holky 😉

veronika81
16. dec 2009

ahojte vy moje poradkyne 😵
mám problém..nesmejte sa mi 😀 😀 ale ako sa pripravuje baklažán? resp. čo všetko z neho sa môže zjesť? Ja som ho doma pre nás nikdy nerobila. Už na začiatku som sa pozastavila nad tým, či šúpať alebo nie, lebo tá koža je taká krásna, na zahryznutie 😅 Ale potom, keďže to ide malému, tak radšej ošúpem. Najprv som to rozkrojila a pozerám dovnútra.. začala som vydlabávať také semiačka čo tam boli (podobne ako to robím pri cukete) ale potom som to nechala tak, lebo keby som odtiaľ vybrala celé to také mäkšie vnútro, tak mi ostane asi pol centimetra baklažánu a keby som to ešte aj ošúpala.. 😒 No proste 2/3 baklažánu skončí v koši ☹
Tak to má byť??

saska.t
16. dec 2009

veronika - pre malu som len osupala a pridala k ostatnej zeleninke ale predtym som ho nakrajala na kruzky a osolila nechala 15-20 min. odstat a umyla, sol vytiahne horkost z neho 😉

ak pre dopelych ja robim takto: prepolim vnutro mäkke vydlabem, osolim pockam a umyjem, osusim. Plnka cottage syr zmiesam s troskou oliv oleja pridam pretlaceny cesnak trosku osolim, moze sa pridat aj nakrajana sunka, naplnim vydlabany baklazan a zasypem postruhanym syrom, necham piect na 180 st. na 20-25 min.
baklazan nesupem...

veronikapp
16. dec 2009

saska to znie vyyyyyyborne- musim vyskusat. Dakujem za tip 🙂

veronika81
16. dec 2009

mňam 😵 aj ja ďakujem za tip

A Saška, tá soľ nebude malému vadiť? Alebo sa to umytím zmyje? Takže baklažán je od prírody horký? No neskúšala som 😀

saska.t
17. dec 2009

veroniky 😀 dakujem je to fakt vyborne, moj muz mäsozravec, povedal ze ani nevadi ze to nie je mäso 😀

veronka 81- nebude sol malemu vadit neboj velku cast zmyjes a ta troska je zanedbatelna kedze sa este vyvari vo vode 😉 keby si to neurobila bude to mat horku pachut a pokazis cele jedlo 😉

matja
17. dec 2009

ja baklažán pre malého nesolím a keď som ho ochutnala, tak nebol horký...

saska.t
17. dec 2009

matja - to je nahoda, baklazan je prirodzene horky 😉

kisska
18. dec 2009

Ahojte, ja viem, ze niektory byva a niektory nie, a neda sa dopredu zistit - nezalezi od veku, farby alebo inych "viditelnych" znakov 😒 Viem aj, ze niektori ho len namacaju do slanej vody a potom oplachuju, ze to staci na vytiahnutie horkosti... Inak je to jedna z najzdravsich potravin, asi tak ako su cucoriedky v ovoci 😉

matja
18. dec 2009

neviem, malý nikdy neprotestuje, keď mu spravím baklažán, chutnala som ho iba raz, keď som to skúšala neosolené, odvtedy som tomu verila 😀 Ale vramím, malý mi to vždy s chuťou zje 🙂

neviete náhodou, či dostať kúpiť detskú výživu s patizónom alebo špargľou? Alebo dá sa kúpiť mrazený patizón?

saska.t
18. dec 2009

matja este som to mrazene nevidela dokonca ani tu v DE 😅 ale patizon aj spargla obsahuju vela vody a keby to zamrazili a ty rozmrazis asi by z toho ostala len mazlava kasa, takze skor by som povedala ze nie 😀

veronikapp
18. dec 2009

baby pohanka v dm- pod akym nazvom to najdem? Ja neviem ani ako to vyzera.

kisska
18. dec 2009

veronikapp - pohanka su take male pyramidky a predava sa to ako pohanka. Ja prizunava, ze v DMku musim vzdy citat cenovky, lebo v nemcine mi to nic nehovori 😉

veronikapp
18. dec 2009

Pytam sa , lebo vcera som to tam hladala, a netusim ako to vyzera, same nemecke nazvy...
Tak dakujem pekne 🙂 🙂 🙂

saska.t
18. dec 2009

veronika ja som ich kupovala tescu, vlocky su lepsie...
v DM-ke najdes pod nemeckym nazvom:

pohánka → Heidekorn, Buchweizen, ved zijem v nemecku nie??? 😀 😀 😀

ivanulienka81
18. dec 2009

veronika81, fakt máš problém 😀 😀 😀
my už baklažánik jeme dávno, iba ho umyjem, ošúpem, umyjem, nakrájam, uvarím, ... ani nenasolím, veď bubáčikovi chudí aj taký, však papá to aj s ostatnou zeleninou, napr. so zemiačikom, mrkvičkou atď. tak chudáčik ani nevie čo vlastne papá 🙂 ale dôležité je, že mu chutí 😉

ivulik2
18. dec 2009

☹ baby poradte mi niekto, moj drobec ma 6 mesiacov a začínam s príkrmami do teraz bol plne dojčený takže som mu nič nedavala, občas čajík... a teraz som začala s varenou mrkvou ale nechce ju po 3 dnoch som mu pridala k nej aj zemiak a dnes mi to všetko vyvratil a obavam sa že už to do pusi viac nevezme... od piateho mesiaca som sa mu pokušala davať kašu a tiež sa z nej zgrcal a viac nechcel ... bojim sa že takým tempom papať asi nikdy nezačneme... ako na to a čo ako prve? a hlavne ako dlho kým dalšie... ine mami už dávno davaju takmer všetko a my ešte nič... a razantne odmieta umele mlieko a ja už takmer svoje nemam ☹ je už často hladný mam prsia vyťahane skoro po pupok a chce niekedy aj každu hodinu lebo ma malo ale umele absolutne odmieta ☹ ☹

kisska
18. dec 2009

Ivulik vitaj - neboj, pokial maly stale pribera, nie je to take zle. Akurat, ze teraz moze mat dalsiu rastovu fazu, takze naozaj papa casto a chcel by aj vela. Ked vrackal, daj mu 2-3 dni pokoj a potom to skus znovu. Po troske - zo zaciatku stacia 2-3 lyzicky. Ak mu nechuti mrkva, skus mu do nej pridat trochu tvojho mliecka, ak nepomoze ani to, kludne skus inu zeleninku - cuketu, brokolicu, spenat... Maly si musi na nove chute zvykat, takze neocakavaj nejake nadsenie 😉 Prve prikrmy by mali byt jemne riedke kasicky a zo zaciatku si naozaj musi zvyknut aj na novy sposob papania, aj na nove chute... az potom ide o vyzivu. Neboj a hlavne sa neporovnavaj so ziadnymi susedovymi alebo kamaratkynymi detmi, kazde dieta je individualne, ma svoje tempo a neboj, ziadne dieta neslo do skolky len na mliecku. Len trpezlivost, lebo nutenim len narobis viac skody ako osohu 😉

veronika81
18. dec 2009

veronikpp, ja som pohánku kupovala v Hypernove, tam majú bio. Mám doma vločky, ale je aj krupica, tiež lúpaná pohánka a neviem ešte aká. Ale vločky sú najlepšie na prípravu, iba ich zalejem horúcou vodou, tak ako ovsené.

Iv81 😎 dobrá foto 😉 Tak zajtra konečne pokus číslo 2 s baklažánom, dnes mal hipp-ku 😝 lebo som nebola doma.

veronika81
19. dec 2009

takže..baklažán zjedený, chutil 😅

skúšala som minule aj acidko, dala som do neho ovsené vločky, mal to ako takú kašičku, juuuj ale tváril sa ako keby jedol citrón 🙂 ani mi to nezjedol. Skúsim ešte nabudúce, uvidíme..

a saska/kisska, kedy, aké a na aký spôsob môžeme syry? Malý má 9 mesiacov. Ď 😉

saska.t
19. dec 2009

veronika - uz mozte cottage a lucinu a tvrdy do ruky napr. tucny eidam nie udeny 😉

veronikapp
20. dec 2009

baby dakujem pekne, uz som zohnala- a teraz dalsi problem- ako a s cim to pripravit?

saska.t
20. dec 2009

na chlebik alebo na rohlik, cottage mozes aj ohriat a s cestovinkou a do toho zeleninku, alebo do uvareneho nastruhat trosku tvrdeho syra, alebo jednoducho do rucky 😉

dm1
20. dec 2009

prosim radu ako mam pripravit ovsene vlocky? mam to rozvarit vo vode a pridat ovocie? a mozem ich potom zmiesat s mlieckom a dat namiesto kase vecer?

berenika39
20. dec 2009

dm, tak je namoč rovnou do mléka 😉 , to ovoce jasně. když byl petr malej, dělala jsem kaši - vločky namočila uvařila ve vodě, pak přidala UM - plný počet odměrek na dávku mléka ale jen v malém množství vody, to vlila do kaše. A nebo jsou fajn jemné mlté vločky, myslím že je má Dm drogoška, ale i všechny ty tescahypersuper, mrkni. Ty stačí jen namočit, jdo přidat pak i do jogurtu rovnou.

veronika81
20. dec 2009

saška, asi si nás veroniky už pletieš 😀 ale ďakujem za vysvetlenie, ako papať syry 😉 Myslím, že veronikapp chcela, ako pripraviť pohánkové vločky..

veronikapp, ja pohánkové pripravujem tak isto ako ovsené, zalejem horúcou vodou, ono to vsiakne tú vodu do seba a trošku sa to ešte napučí, pridám do toho ovocie (banán, jablko, hruška.., aj výživu som zvykla alebo jogurt) a kašička je hotová 😉

Inak, skúšala som už aj to sušené ovocie, slivky nechcel ☹ marhule zjedol.