Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
15. jan 2010

kessie - postup je v zasade vzdy rovnaky - uvaris napr. ryzu az do rozvarenia nechas trosku vody a mixnes na kasu pridas nastruhane ovocie a mas ryzovu kasu ak je husta podla potreby doriedis bud vodou alebo MM ci UM a tym padom mas aj mliecnu kasu, takto sa postupuje aj pri pohankovej, psenovej ovsennej kasi 😉 a vies co davas svojmu babätku 😉

magda- ano zo zaciatku som mixovala vsetko, ale v zasade zalezi na kazdom dietati ako znasa kusky, kazdopadne vy ste este velmi maly na kusky , takze este mixuj 😉

magda29
15. jan 2010

Vdaka saska 😉

magda29
15. jan 2010

Ahojte este by som sa chcela spytat kedy by sa mohol dat pribinacik, liptanek alebo termix?

magda29
15. jan 2010

A este mozem vybrat dcerke zo zeleninovej polivky zeleninu ked sa tam daval olej?

magda29
15. jan 2010

To je zatial vsetko ale ak ma nieco napadne skocim o radu 😉

saska.t
15. jan 2010

magda - pribinacik, lipanek termix atd vsetko po 1. roku je to iba cukor farbiva konzervanty takze ziadny vyzivovy doplnok okrem ineho obsahuju tvaroh co je pre tak nezrele ladviny velmi zatazujuce a skodlive, riziko vzniku potravinovych alergii....
zeleninku z polievky moze ak tam nedavas vela soli korinin atd, ale do roku sa odporuca bez vsetkeho varit) a kvapku olivoveho alebo ineho oleja by si mala davat do kazdeho prikrmu kedze vitaminy a mineraly su rozpustne v tukoch aby ich detse telicko malo ako spotrebovat a vyuzit 😉

magda29
15. jan 2010

Dakujem Ti ahoj 🙂

certik302
15. jan 2010

pekny vecer,chcela by som sa spytat a zaroven poprosit o radu,malicky ma uz 6 a pol mesiaca a tiez sme zacali prikrmovat,mame za sebou rozne zeleninove prikrmi i doma robene i v lekarnach kupene,len som tu na modrom konikovi citala,ze uz i v tomto mesiaci dietatko moze papat jogurty napr.activiu,vie mi niekto poradit,ci to mozem skusit podat aspon zopar lyziciek?a ake kasicky mu mozem podat pred spankom,mate nieco odskusane?dakujem za rady a prijemny vecer vsetkym 🙂

saska.t
15. jan 2010

certik - jogurty sa podavaju po skoncenom 8 mes. takze urcite sa neponahlaj, nemas kam maly sa za svoj zivot este napapa 😉 boli by prenho v jeho veku velmi zatazujuce pre nezrele oblicky a tym padom aj skodlive hrozi riziko potravinovych alergii, activia je dost nevhodna pre deticky je nizkotucna, ma vela draslika a cukru...
co sa tyka kasi (instantnych)ak ste kojeni co asi ste kedze len teraz si zacala prikrmovat pockala by som obsahuju UM a tym padom tiez zataz kedze pozna len tvoje mliecko radsej sa orientuj na domace kase, recepty som pisala o par riadkov vyssie... kasa nezaruci celu prespatu noc ma skor opacny ucinok je tazka a dietatko sa v noci budi koli boleniu, staci sa opytat ktorejkolvek mamicky ci im pomohla, maloktora povie ze ano ☹
Ak mas zaujem zdravo zivit svojho maleho pozri stranku www.kojeni.net mas tam presne zavadzanie prikrmov (zeleniniek mäska atd podla veku babätka je to naozaj vyborna stranka...
ak mas dalsie otazky kludne sa pytaj 😀

silvi1985
16. jan 2010

saska dakujem ti za odpoved 😉 prosim ta, a tie cestovinky mu mam tiez rozmixovat so vsetkym ostatnym? alebo len nejako "rozdrobit"na kusky? aky tvar cestovin je pre babatka naj?

saska.t
16. jan 2010

silvi ja som to mixla vzdy vsetko dokopy ale nie do hladka ale nahrubo, kedze to babo dokaze rozomliet dasnami 😉 v dnesnej dobe ich ibe prepolim ked su to väcsie kolienka alebo penne 😉 ale my uz mame dost zubov a naj vyber cestovin mas v kauflande 😉

kisska
16. jan 2010

silvi - dakujem za oponenturu, mam rada argumenty, ked vidim, ze mamina sa vyzna, tiez hlada a snazi sa vybrat pre svoje babo to najlepsie(to myslim vazne). Vazne som rada, ked ide o "suboj" nazorov bez hadok primitivnych obvineni odveci 😉
Podme pokracovat... Co sa stane ak posunies zavadzanie prikrmov o mesiac neskor? V zaklade sme len dali nezrelym crevam a zaludku babetka viac casu na dozretie, aby sa lepsie mohli vysporiadat s novymi potravinami a zatazami. Babo v tomto veku rastie velmi rychlo, tvori si svoju vlastnu imunitu a robi za par tyzdnov neuveritelne pokroky. Ale zase na druhej strane, zavedena nevhodna potravina o par tyzdnov skor moze urobit skody, ktore by neskor neboli. Nastastie vo vacsine pripadov plati, ze pokial dieta nema predispozicie na potravinove alergie alebo neznasanlivosti, nemusis ani zbadat, ze nieco bolo zle. Par dni prehanania/zapekania, bolesti bruska sa pri dojcenskych kolikach schovaju...
Kedy lepok? Uplne najnovsie vyskumy uvadzaju, ze pre kojene deti co najskor - kym sliznicu creva chrani MM pred ucinkami lepku. Osobne by som urcite nedavala lepok ako jednu z prvych potravin, kedze zavadzanie prikrmov je hlavne o tom, aby si dieta zvykalo na novy sposob krmenia sa, a trva par tyzdnov, kym zacne vyuzivat aj vyzivovu hodnotu prvych potravin. Podla mna je minimalne 7.-8. mesiac tak akurat, ale ako pise saska, je na kazdej mamine, aby zvazila, co je pre jej dieta a pre nu najlepsie (aj ked to nie je vzdy to najpohodlnejsie 😉 )

silvi1985
17. jan 2010

kisska - podobne 😉 vies, co sa tyka babatka, tak som v tom takmer novacik, tak sa snazim, hladam, citam, pytam sa koho mozem 🙂 nechcem robit chyby, ale nikto nie je neomylny, len som rada, ak ma na ne aj niekto obcas upozorni, aby som sa nieco naucila do buducna.
co sa tyka zavadzania lepku - ten 7. - 8. mesiac si myslela pre kojene deti? a co nekojene? mne sa zial nepodarilo dlho kojit, len do 3. mes. 😔

saska dakujem za radu, aj za tip 😉 tak tento tyzden skusime aj cestovinky 😉

baby nestalo sa vam, ze vam deticky zacali odmietat vami pripravovane jedlo a uprednostnili poharik z obchodu? neviem, ci je to len nahoda, este sa nam to nestalo, dnes po prvykrat... väcsinou alexikovi varim sama, ale obcas mu dam aj zeleninku s mäskom z pohariku (hami). snad malickemu len nechutilo, co som mu "ukuchtila" (kuraci vyvar so zeleninkou), alebo sa mu nechcelo a nabuduce mi to uz spapka. dufam...

kisska
18. jan 2010

silvi - mne sa stavalo opacne - ked som raz zacas potrebovala aby mi dieta spapalo kupovane, tak sa tvaril, ze blueee. Nastastie v kazdej domacnosti sa najde aspon jeden zemiak, mrkva a vajicko, tak sme to aj na navsteve zachranili 😉 Ale saskina Ella bola jeden cas vysadena na kupovane 😉 A to ze sa mi nie vzdy podari uvarit mnamku sa mi stava aj teraz... ked je najhorsie, zachrani to chleba so syrom... a uz som sa naucila, ze sosovicovy privarok za ziadnych okolnosti nespapa😉

saska.t
18. jan 2010

silvi - hej hej ella mala jedno obdobie asi 2 mes. ze nechcela ine ale len kupovane ale samo to preslo a teraz papa len varene /ale by si videla ake nervy som mala no nakoniec som to vzdala a jedla 2 tyz. len kupovane a potom som opät skusila varene a tak to slo dokola) dokonca som prekladala moje varene do skleniciek a tak to celkom zjedla mrska jedna 😀

magdusska
18. jan 2010

ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu. Mam 6 mes. synceka a zaciname s prikrmami. Najprv som mu davala kupene, Hipp, Hami...ale teraz mu robievam aj sama. Niektore maminy si urobia viac papanice a zamrazia, tak som to skusala aj ja. Ale podla mna je to nejedle, pusti to kvanta vody a vyzera to ako umela hmota, prinajlepsom. Baby poradte mi prosim. ako ste to robievali vy? Alebo so mam dat len do chladnicky? dakujeeem

saska.t
18. jan 2010

magdusska - varila som len na 2 dni lebo ako hovoris, po rozmrazeni to vyzeralo dost nevabne a ani chut to nemalo rovnaku.... takze ja som nemrazila 😉

magdusska
18. jan 2010

ahoj saska, asi to budem robit takto ako si napisala. pretoze jednu davku z tych na mrazenie som si nechala v chladnicke na druhy den a papkal to v pohode. dakujem a pekny vecer 🙂

iinuska
18. jan 2010

ani ja nezamrazujem uz hotove, ako pise saska, varim na 2 dni . Zamrazenu mam len cerstvu zeleninu a masko

silvi1985
18. jan 2010

baby tak dnes som znova varila, a zo zaciatku to vyzeralo, ze "mnam, mnam" tak som sa v duchu tesila, ale po par lyzickach sa uz zacal hnevat, drobec jeden 😒 skusim este zajtra, a ak sa to bude opakovat, skusim to ako ty saska. dame "kupovanu pauzicku" a potom budem varit znova. len tych kupovanych poharikov nie je az tak velmi na vyber - teda od uk. 4., resp. 5. mesiaca... neviem... budem skusat, ine mi nezostava 😅

co sa tyka toho zmrazovania - tiez nezmrazujem, ale ani neodkladam, co zostane vyhodim - niekde som citala, ze by sa nemalo odkladat 😕 vy teda nechavate jednu uvarenu papanicku aj na druhy den?

kisska
18. jan 2010

silvi v pohode mozes davat aj na druhy den - treba to len rychlo schladit (nemalo by byt viac ako 2 hodky vonku)a na druhy den to nema ani 24 hodin 😉

renatica
19. jan 2010

Ahoj maminky,ráda bych se k vám přidala-mám doma chlapečka ted máme půl roku.Bohužel není kojený,takže s příkrmama jsme začali už ve 4 měsíci. je to šikulka,zeleninku zvládl na jedničku a ted už má na oběd masozeleninovou skleničku!!! Ráno teda dávám mlíčko,kolem desáté přesnídávku okolo 12 masozeleninovou skleničku,pak mlíčko a na večer mu vždy namočím dvě lžičky krupice,pak to provařím ,zaleju UM a doufala jsem že bude spát. vydrželo mu to týden a zase se mi budí kolem 23hod a kolem 4 ráno!! nevím co mu dát aby ho to lépe zasytilo!! Ráda bych začala vařit sama-ty kupované skleničky mi přijdou skoro stejné chuti a úplná kašička: Mudr. mi doporučovala ,že už ho mám pomalu zvykat na nové chutě a větší kousíčky-prý už můžeme rýži,těstoviny,samozřejmě brambor a občas i knedlík!! Ale zajímalo by mě jak co vyříte!!! Nějaké recepty,abych ho moc nezatěžovala ale zase na druhou stranu NA NOC něco po čem bude spinkat!! Už měl období co spal celou noc tak proto doufám,že se to brzi vrátí!!
Doufám,že se najde někdo kdo poradí,předem moc děkuji 🙂

kisska
19. jan 2010

renatica vitaj - no nechcem ti brat iluzie, ale univerzalny recept na nocne spanie veru neexistuje. Keby ano, tak vynalezca by bol velmi bohaty clovek 😉 Bohuzial castokrat to byva naopak, ked v snahe dat babu co najsytejsiu veceru, babo ma akurat bolenie bruska a spinka este horsie ako predtym. Skus sa pozriet na to, co si robila inak v tom obdobi ked spinkal celu noc - nielen strava. Ale byva to aj tak, ze nenajdes nic, rezim babenka sa meni cca kazde 2-3tyzdne, takze vsetko funguje len na chvilku a budenie sa 2x v noci je uzasne. Ja som sa prvy krat vyspala celu noc, ked mal Adam 13 mesiacov... Treba len zistit, ci je to budenie naozaj od hladu, alebo kvoli niecomu inemu - skus mu dat na miesto mliecka len vodu, pokial mu to bude stacit, neskor zisti, ze sa mu kvoli tomu neoplati vstavat a bude spinkat. Ine je, ak sa budi kvoli tomu, aby si zavolal maminku a nechal sa pomojkat...
A papate podla mna pekne a az na ten knedlik, mozes pridat vsetko podla odporucania mudry, cestoviny bezvajecne a bezlepkove. Ale na kusky mate este cas - vyskusaj a uvidis, co drobec na to povie 😉

renatica
19. jan 2010

kisska- moc děkuji!! Noo když mi krásně spinkával tak to bylo období,kdy jsem od hami koupila Sytíci mlíčko na noc,tak možná ta změna chvíli působila. Pak si na to ale zvyknul a ted i když už mu dávám Hami 2 hajajá tak se budí. Za začátku jsem mu právě dával jen čaj,že má jen žízen,ale asi po týdnu jsem to vzdala udělala mlíčko a málem snědl i mě!! Tak jsem zkusila udělat to mlíčko s krupičkou a na týden byl klid a zase se budí. Když se ho snažím sklidnit jen čajem tak ponocujeme i dvě hodiny-když dám mlíčko nají se a spí. tak to budeme muset asi vydržet-vím,že na tom nejsme špatně. Jiné maminky by za to třeba dali kdo ví co,ale když už mě nechal vyspat tak se mi to zalíbilo a chi zase. 😀

copak jste kdo dneska vařili pro mrnousky 😉 ???????šup sem s inspirací!!!

saska.t
19. jan 2010

renatica - len davaj v noci mliecko prcek je este maly na to aby ho v noci nepil moja mala ma 18 mes. a mlieko v noci pije dodnes a tiez sme uz mali obdobie 2-3 mes. kedy spala celu noc a vidis zasa ponocuje 😀 ale myslim ze sa mliekom ukludnuje kedze jej stale idu zuby 😉
v zasade s kisskou suhlasim, ale knedlik urcite nie este ste malicky a takych veci sa naje za zivot este dost!!! 😀

erika160669
20. jan 2010

Ahoj Renatica.Ani ja maleho nemozem dokrmit cajikom.Ked je hladny po hodine tak je hladny a musi sa napapat a potom uz je spokojny.Trvalo mi tiez nejaky cas kym som na to prisla ze preco aj kratko po jedle krici.

blazka24
20. jan 2010

ahojte babule, tak prikrmujeme tiež, už sme zbaštili mrkvičku, zemiačik, kalerábik aj karfiol, čo by malo nasledovať teraz? a ako to pripraviť? mrkvičku sme vylúčili z polievočky lebo nás začalo zapekať a tak babo raď...........

bmmz
20. jan 2010

blazka napr. brokolicu cukinu

saska.t
20. jan 2010

blazka - na www.kojeni.net mas postupnost zaradovania zeleninky podla mesiacov tak urob kuk ale moze byt spenat, cukina ,patizon, brokolica, petrzlen,
co sa tyka pripravy mozes bud varit vo vode alebo na pare a mixnut s troskou vyvaru na hladku kasicku kedze ste len zacali, casom mozes iba tlacit vidlickou 😉

paola.o1
21. jan 2010

ahojte dievcata, poradite niekto, odkedy mozu deti papat zazvor a kuracie pecienky a morske plody? dikes