Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

tymothy
27. jan 2010

Jo jo, na ty večerní. Instantní nekupuju a nedokážu si představit, že by mi M. snědla vodu zahuštěnou krupičkou...Vlastní mléko bych na jednu kaši odstříkávala tak týden a normální mléko dát nemůžu.

magda29
27. jan 2010

Tak dakujem timothy za vysvetlenie 😉

tymothy
27. jan 2010

Není zač. A také by mi ta kaše vařená jen z vody nepřipadala moc výživná. 😉

magda29
27. jan 2010

A ako to je ja jej mozem striedat mliecnu kasu s nemliecnou?

tymothy
27. jan 2010

Určitě můžeš 😉

magda29
27. jan 2010

Vdaka 🙂

veronika81
27. jan 2010

tymothy, je to úplne bežné robiť s vodou, veď na každej tej krupici (aspoň čo mám ja doma) je aj v návode na prípravu napísané, že s mliekom alebo vodou uvariť 😉 Môj malý to ľúbi 😵 vždy mu do toho pridám ešte nejaké ovocie, príp. výživu.
Akurát ideme papať kukuričnú krupicu 🙂

tymothy
27. jan 2010

Verčo, mě tam ta voda nějak nestačí. Možná je to jen můj pocit, ale přijde mi, že to prostě není vůbec výživné. Té krupičky tam zas nedávám tolik, abych to mohla brát jako alespoň obilné jídlo.
Já to UM neberu jako náhražku mateřského, spíš jen jako další surovinu, kterou můžu obohatit jídelníček. Myslím, že dneska už jsou ta mléka tak kvalitní, že se člověk vůbec nemusí bát je dítěti podat.
Ale záleží na každé matce, jak to cítí, co jejímu děťátku vyhovuje víc. 🙂

magda29
27. jan 2010

Timothy ty davas ake UM?

A veronika do akych davas ovocie a vyzivu do ryzovej, kukuricne a este akej kase?

veronika81
27. jan 2010

tymothy, jasné 😉 ja som len napísala svoj názor a spôsob, ako to robím ja.
Nemám potrebu dávať mu UM, keď ho dojčím. A aj samotné zavádzanie tuhej stravy je o tom, aby si dieťatko zvykalo na nemliečnu stravu (teraz som múdra, ale mám to naštudované odtiaľto 😀 ). Samozrejme pri podmienke, že dostáva potrebné množstvo mliečka vzhľadom na svoj vek. Ja dojčím 4-5x denne, tak si myslím, že mu to bohate stačí, plus papáme jogurty a syry.
Tej krupice tam dávam od oka, do 150ml vriacej vody sypem a sypem, kým to nezačne hustnúť a chvíľu ešte varím, potom to má konzistenciu hustejšej kašičky, papáme to normálne lyžičkou.

Magda, už som to tu písala nedávno a aj iné baby..ak sa ti chce prečítaj pár strán dozadu, je tam popísané o týchto domácich kašách. Ja konkrétne mám krupicu kukuričnú, ryžovú a už aj pšenovú (všetko varím s vodou) a potom robím kaše ešte z vločiek a tie mám ovsené, pohánkové a prosové (to iba zalievam prevarenou vodou, ono to zmäkne a pridám ovocie, resp. výživu).

inak..neviete náhodou či proso a pšeno nie je to isté? 😝 😅

tymothy
27. jan 2010

Pšeno je oloupané proso. 😉

veronika81
27. jan 2010

zase som múdrejšia 🙂 dík

ma_jus_ka
27. jan 2010
saska.t
28. jan 2010

suhlasim s veronikou, zavadzanie prikrmov je hlavne o nemliecnej strave aby si dieta zvyklo na ine chute konzistenciu atd. samozrejme netvrdim ze obcas do kasi nemozete dat mlieko ale podavat, kojenemu babu UM v kasi je mi proti srsti, je pravda ze UM su uz kvalitne ale stale obsahuju vysoke % BKM takze stale su zataz na oblicky 😉 vyzivnost domacich kasi je o tom z coho su (kukur. pohanka pseno atd. ) a nie o mlieku v nej 😉
tym nikomu nechcem vnucovat moj nazor 😉 kazdy si z toho zoberie co chce...

tymothy
28. jan 2010

Sasko, ono záleží na věku, na tom, kolik toho to dítě sní a kolikrát je k tomu kojené. Můj rozum mi říká, že 7 měsíční dítě bude mít jinou potřebu mléka než dítě roční. Vím, že by to uršitě šlo i bez té mléčné kaše, ale zase je to celé o dalším stravování. Třeba já se zatím chci vyhnout podávání masa (o kterém si myslím, že je daleko větší zátěž pro ledviny než UM) - takže logicky to musím nahradit někde jinde.

saska.t
28. jan 2010

tymothy- cele prikrmovanie je o zvykani na nemliecne stravu, ja som tiez mala 7 mes. dieta 😀
nesuhlasim s tebou v tom ze UM je mensie zlo ako biele mäso, BKM je nestravitelnejsia a zatazujucejsia bielkovina ako bielkoviny z bieleho mäsa okrem ineho je to velmi dolezity zdroj zeleza pre vyvoj dietata, tiez by ma zaujimalo ako nahradzas dostatocny zdroj zeleza tak malemu babu zeby strukoviny ktore ho maju dostatok ale v tom pripade ich musis davat hodne casto a len zelenina ho dostatocne nenahradi a podavat ho umelo 😅 no neviem lepsie prirodzene ako umele...
zaujimam sa o stravovanie malych deti velmi dlho a pravidelne som konzultovala s odborn. na detsku vyzivu kedze nejakym mame v rodine a su to kapacity, preto si nemyslim ze moj nazor je taky zly 😉 samozrejme kazda mam musi vediet co robit a co je naj pre jej dieta 🙂

tymothy
28. jan 2010

To železo dostává M. ze žloutku a z mého MM. Rozhodně ho nemá nedostatek - to by vypadala jinak. 😉 A krom toho, v bílém mase je železa minimum - zdrojem je maso červené (hovězí, vepřové). Jinak maso u takhle malých dětí je dost kontroverzní téma...nikdy v minulosti (ani když jsme byli malí my), se nepodávalo takhle brzo a tak časo. Začínalo se s ním kolem 1 roku v dávkách tak 2krát týdně. ...
Rozhodně mi nepřipadá dobrý nápad dávat dítěti šestkrát týdně kuřecí - podle mě mu tím akorát člověk zadělává na dnu - je prokázáno, že ji způsobuje právě nadměrná konzumace drůbeže (proto se jí také říká nemoc králů).

saska.t
28. jan 2010

tymothy - prepac myslela som celkovo mäso, nikde som nepisala a ani nedavala mäso 6x tyz. a ani teraz to nerobim... zltko je kontroverzne kedze je to velky alergen ako aj cele vajce a mäso je urcite mensie zlo.... co sa tyka "ked sme boli mali my" neviem kolko mas rokov, ale ked som bola mala ja bolo odporucane UM pred MM a kuracie polievky gulase a atd. do nas cpali od 4 mes. takze v tej dobe co ty som urcite nezila, lebo za komunistov nemali o vyz. deti ani sajnu a preto som sa vzdy vyhybala odporucaniu nasich mam a babiek ze daj dietatu to a hento 😉
co sa tyka MM, prikrmovat sa odporuca nielen koli uceniu sa prehlatat a zuvat atd. ale hlavne koli tomu ze MM uz neobsahuje tolko zeleza, a to ze tvoja mala nie je apaticka a ine veci suvisiace s nedostatkom zeleza neznamena ze ho ma dostatok, co by potvrdili len krvne testy,(samozrejme tym nechcem povedat ze ho malo ma) a prajem nech mate vsetkeho dostatok

tymothy
28. jan 2010

Sasko, nevím nevím, ale třeba moje tchýně, protože neměla mléko, musela své 2 děti živit ředěným kravským (u 3. už teda mohla dát to UM), protože sunar byl na předpis a doktorka jí ho nechtěla dát - upřednostňovala totiž kojení před Sunarem a prostě ji nevěřila, že mléko nemá. Myslela si, že kojiot nechce. Takže to, že bylo upřednostňované UM před MM, je trochu blbost. Jistě, určitě se našli i lidé, kteří upřednostňovali to UM.
Pravda, s příkrmama se začínalo dříve než dnes, ale rozhodně není pravda, že to byli guláše a kuřecí polévky...jestli to tak někdo dělal, tak byl s prominutím...a takoví lidé se najdou i dnes. U mamky jsem našla v knihovně 2 knížky týkající se výživy dětí, jedna z roku 1954 a druhá 1985 - mimo to, že se může dávat dítěti rozředěné kravské mléko, jsem tam neshledala nic tak hrozného, jak popisuješ. A v obou doporučují podávat příkrmy od 5-6měsíců (takže to vlastně tak brzo také není). Jo a také v obou upřednostňují kojení před umělým mlékem. 😉
Jinak velkým alergenem je bílek, ne žloutek. Co se týká železa, jde to poznat i jinak než krevními testy - spolehlivý ukazatel jsou bledé sliznice, hlavně spojivky...a s klidný svědomím můžu říct, že M. je bledé nemá. 😉
Ani naše dětská lékařka, která ví, že M. maso zatím nejí, na ni neshledala nic nedostatečného.

blazka24
28. jan 2010

tak dnes sme zaviedli petržlen - no nemôžem povedať že by nám to chutilo......zajtra asi dáme znova spolu s karfiolom lebo len mrkva, zemiak a petržlen nám nembral - ani tri lyžičky sme nezvládli 😒

saska.t
28. jan 2010

tymothy, neviem v akej dobe si zila ty ale v mojom detstve bolo uprednostnovane UM pred MM a deticky cpali od 4 mes. vsetkym co prislo pod ruku, staci sa spytat kociek co sa narodili okolo roku 73-79 uz sme to tu rozoberali a velmi sme sa nasmiali 😀
Kazdopadne by sme si mohli kontrovat do konca zivota, takze to nechajme tak 😉

tymothy
28. jan 2010

No, to já jsem trochu mladší. 🙂

viki.k
29. jan 2010

Mam 6 mesacnu dcerku uz tyzden sa snazim davat prikrm uvarena mrkva, zemiak a petrzlen a roztlacene vidlickou s trochou vody mala otvori pusu na lyzicku a dalej to len drzi v otvorenych ustach a nic az nakoniec to vsetko vypluje.Neviem ako ju mam naucit prehltnut to, poradte.

saska.t
29. jan 2010

viki - len ponukat a skusat a zacni mixovat na hladku riedku kasicku, po roztlaceni su tam predsa len hrudky co babatko nepozna kedze dovtedy pilo len mliecko co lahko steka hrdlom dole, mackat staci ovela neskor a hlavne netreba nasilu, staci denne 2-3 lyzicky a casom sa to zlepsi 😉 mozes do kasicky pridat trosku mliecka aby jej to pripominalo chut mliecka a ked jej to pojde mliecko prestanes davat. Nezabudni, ze kazde dietatko ma svoje tempo a netreba sa riadit ostatnymi ale hlavne svojimi pocitmi, ty predsa poznas svoje dieta 😉 Drzim palce, neboj kazde dieta sa to raz nauci 😉

moravanka
29. jan 2010

teda nevim, kdy bylo uprednostnovane um pred materskym, si to neumim predstavit. ja jsem narozena 72 a mamka nemela mleko a moc se nabrecela. kdyz jsem za dva mesice zhubla skoro kilo (ze 4 kil na 3 neco) misto abych pribirala, tak az potom ji dali v poradne rezept na feminar a pozdeji sunar. porad ji rikali, pani vydrzte kojit. a nikdy ji neporadili jak na to, ona zkousela a proste ji to neslo. a u sestry, ktera je narozena 79 to same, to si pamatuju ze mamka chodila do lekarny s takovou prukazkou a za mesic mohla dostat jen urcite mnozstvi.
ale jinak prikrmy se zavadely driv a rychleji.

kisska
30. jan 2010

jaaaj babulky, tazku debatu ste rozprudili 😉 moja mama napriek tomu, ze mala 3 deti (najmladsie v 86., ja som 78) sa velmi cudovala, ked som jej zacala davat citat clanky o vyzive - ona kojila max. 3 mesiace a este sa tesila, ze ako dlho. Sunar zarabala nie s vodou, ale s vyvarom z ovsennych vlociek a ked nas dala do jasli, na jedalnom listku nasla aj vepro-knedlo-zelo (a to uz bola zhrozena aj ona...)...

magda29
31. jan 2010

Ahojte mam otazku mozme sosovicu? Ak ano tak lupanu alebo nelupanu ci to je jedno? A s cim by som ju spravila 😕 Dakujem vam

saska.t
31. jan 2010

magdi - az po 8 mes. cervenu lupanu, ostatne strukoviny (klas. sosovica, fazula) az po roku (lusky uz mozte a hrasok podla toho ci mate problemy s prdikmi) a pripravujem klasicky ako privarok, alebo normalne ku zeleninke.
Ta cervena lupana ma vyhodu ze nenafukuje, je za 10 min. hotova netreba namacat, takze uplny ideal 😉

moravanka
31. jan 2010

cervena cocka je super. davam do ni mrkvu a bramboru a naji se dcera i ja. ta cocka se rychle rozvari, je to takove kasovite, mrkvu a bramboru varim zvlast, pomackam a pridam do te cocky. a ta cocka je mala a mekkucka, tak se uz nemusi nic mixovat.

magda29
1. feb 2010

Dakujem vam maminy 😉