Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

andrejka77
1. feb 2010

dnes som bola u doktora koli mliecku na recept a mila zlata doktorka ze nemam velmi davat malemu ako prikrm zemiak lebo obsahuje vela skrobu a to je vlastne sacharid atd.hlavne ze ako prikrm sa udava po mrkve zemiacik ,este ze mi nic nepovedala na mrkvu bo ma uz trafi...co doktor to mudrlant 😀

magda29
1. feb 2010

Ahojte maminy idem o radu ja malej davam oklo 8hod presnidavku alebo ovocie okolo 12stej obed a okolo 18stej kasu tu kasu mam ratat ako 3ti prikrm ci nie? Ak ho mam ratat ako 3ti prikrm tak kedy so stvrtim a co by to malo byt? 😕

Inac dnes som bola u detskeho lebo mala mi sala som to stopla jednu minutu a totom ked som ju dala na 2hy prsnik tak tiez tak aj mrncala. Je to normalne ze by iba tak kratko papala ked je uz prikrmovana?

Tak nam detsky dal Nutriilon na vecer ☹ uz som zufala z toho kojenia ona my od zaciatku nepapa pekne nikdy to nebolo ani 7minut. ☹

Chcem sa spytat nato ked kasu davam jej okolo tej 18stej tak mam ju vynechat a dat jej UM alebo kasu normalne dat a potom UM?

Moc vam dakujem a prajem pekny zbytok dna.

saska.t
1. feb 2010

magda - kasa je 3 prikrm a na vas vek je to uz vela takze 4 prikrm staci okolo roka a je na tebe co to bude a hlavne sa nikam neponahlaj mate dost casu

co sa tyka kojenia - ak saje 1 min. intenzivne,z kazdeho prsa, v jej veku si je schopna dost vytiahnut a kludne prsa prestriedaj viac krat a kludne napis v babätkach anneg urcite ti vyborne poradi... vobec by som sa do UM nepustala ak mala pribera a koji sa je to zbytocne zatazovanie a prides o kojenie uplne ☹ co by bola skoda, kedze pre nu je este velmi podstatne 😉 takze len nadalej koj....

vitana
1. feb 2010

ahojte. mohli by ste mi poradit s prvymi prikrmami? Malinky ma 6 mesiacov. Zacali sme varenou mrkvickou, zemiakom, kalerabikom, budeme este pokracovat inou zeleninkou..este toho nespapa vela, je to len skoro 2 tyzdne, co sme zacali. Kedy mam zacat s tymi zeleninovymi a maskovymi polievkami? Mam najskor este vyskusat ovocie a na vecer kasicky a potom skusit tie polievky alebo v akom poradi ste to skusali. dakujem za radu

magda29
2. feb 2010

Ahojte. Saska ja som annag pisala len neodpisala ☹ skusim este teraz. A dakujem za odpoved. Ahoj

tymothy
2. feb 2010

Vitano, nejdříve by se měla zavádět samotná zelenina, potom k ní přidat to maso, souběžně s ním ovoce a nakonec kašičky...

klara_klara
3. feb 2010

baby ako dlho varite zeleninu na prikrmy? a este otazka zatial sme presli vsetkou zeleninou...teda mrkva, zemiak, karfiol, brokolica, spenat...mrkva nam ale zapeka...tak musim asi davat pozor na jej mnozstvo ked niektore zeleniny miesam dokopy...chcem sa ale spytat ked ste zacali davat ovocnu desiatu, o kolkej asi a co ste davali, dava sa aj desiata zapit mliekom? ja kojim ta neviem ako na to s tym zapijanim. dakujem za rady.

saska.t
3. feb 2010

klara - zelenina asi 20 -25 min podla toho aka.....
kedy desiata ? zalezi kedy ranajkujete ale rozdiel medzi jedlami 2-3 hodky(hlavne jedla)zalezi ako dobre papate a ak len kojis a nedostava ine pitie tak aj po desiate keby mal smäd potiahne predne mlieko a keby aj hlad dotlaci sa zadnym mlieckom

kisska
4. feb 2010

klari ja myslim, ze ked zacinas s novym prikrmom, tak je dobre zacat davat par lyziciek - je to stale nova chut a pripadna (alergicka) reakcia nebude taka burliva. Takze zozaciatku urcite dokojit a neskor spapa tolko, ze uz mliecko bude mat max. od smadu, ak nezacne pit nieco ine a postupne ti dalsi prikrm nahradi jedno kojenie...
Ja som ovocie zacala davat ako olovrant, kedze som mala pocit, ze do vecera sa mi nestiha tvorit tolko mliecka, kolko drobec potrebuje, tak malo viac casu na "dotankovanie". Je to len na vas ako vam to vyhovuje...
S tou dobou varenia - naozaj zalezi od toho aka zelenina - napr. mrkva trva najdlhsie a ked ju robis na pare, tak je to minimalne 30 min. aj ked je na kolecka. Vzdy tak, aby bola makkucka a dalo sa s nou dobre "pracovat". Spenat kolkokrat staci len prehriat.

severankasr
5. feb 2010

ahojte babenky, tato tema je pre mna uplne nova. mam 5 mesacne babo, je na UM. chcem zacat s prikrmami tak do mesiaca. neviete poradit? cim ako prve? ako najlepsie varit a ako dlho? ako budem vediet ci nema alergicku reakciu? aky cyklus mam zvolit? napr. zemiak tyzden a potom prejst na mrkvu? s tym UM ako potom? zacat davat prikrmy na obed? nemate niektora skusenosti, co davate UM a zacali ste s prikrmami? dakujem vam za rady. pomozu.

saska.t
5. feb 2010

severanka - zacina sa obedom zeleninkovym, cyklus trva 3-4 dni tj. 3-4 dni mrkva dalsie 3-4 mrkva a zemiak atd. po dopapani dokrmis UM az kym neprejdete na plne davky co je 150-200g prikrmu potom uz UM nedavas ale pitie samozrejme ano. Alergia sa prejavuje väcsinou vyrazkami /vyhadzanim/

vyborneho pomocnika najdes na www.kojeni.net najdes tam zaradovanie zeleninky a potravin podla mesiacov ako aj navod ako zacat a postupovat 😉

petreva
10. feb 2010

Ahoj holky,
tak nějak přemýšlím, Sasi, viď 😀 , nad tím, že máme "jen" tři příkrmy...možná by to chtělo dopol sváču. Elence teda kojení stačí, ale říkám si, že bychom se asi měly hnout. Popravdě se mi moc nechce, je to poslední krásný kojení...my tak bojovaly, abychom to zpočátku vydržely, tak se mi to nechce opouštět...ale je už velká holka, a to je fakt, no ☹
Kdy jste přidávaly čtvrtý příkrm? Pamatujete si??

saska.t
10. feb 2010

jaaaaj petreva uz zase? 😀 😀 😀 mas cas my sme zaradili asi ako 14 mes. ale malej vobec nechyba takze niekedy ranajkuje a potom az obed, len sa pekne kojte mas min. 2 mes. cas 😀 😀 😀

petreva
10. feb 2010

SASI, já věděla že tam přijde smajlík 😀 . Zatím jsem pro nezařazovat snídani. Ráno kolem páté má mlíčko, tak jsem si říkala 😅 že místo devátého kojení zařadíme svačinku, ale nějak se mi do toho nechce. To víš, zase si říkám, aby měla dost vitamínků z ovoce, když na odpol sváču to má tak nějak na střídačku, ale už "brzdím" s myšlenkovýma pochodama 😀 Fakt jste čtvrtý příkrm zařadily až ve 14 měsících 🙂

saska.t
10. feb 2010

petreva ano aj to nema dopo svacu vzdy, lebo by jednoducho bola prejedena a nezvladla by to.. my papame ranajky o 8,30-9,00 potom papa obed o 12,00 ide spat okolo 15,00 ma odpo svacu a potom veceru, medzitym si samozrejme vypyta bud banan, alebo jogurt mrkvu atd a v noci este pijeme uz UM takze urcite by si dosla na to ze Elenke nieco chyba ale ak je spokojna nie je co riesit 😉 tak moc nepremyslaj a riad sa malou 😀 😀 😀 dufam ze vahu si uz predala 😀

perla200
10. feb 2010

baby aj ja potrebujem radu....mala mi nechce na olovrant ovocie - proste neberie jej ani výživa ani jablko ani banan čo jej môžem dávat? nejakú tú kašičku čo predávajú v DM??? alebo?

saska.t
11. feb 2010

perla a ako dlho uz prikrmujes? ste na MM alebo UM?

magda29
12. feb 2010

Ahojte chcela by som sa spytat ked chcem dat malej spenat tak to moze byt aj mrazeny 😕 neviem a ako ho pripravit len na masle? Dakujem

blazka24
12. feb 2010

magda ja maslo vôbec nedávam len tak trošku prevar alebo normálne len napar - ja všetko preváram ...........

malému nejak neberú kaše, kúpila som nestlé a tam sa mi robia hrudky idem ma šlak trafiť, malý nie a nie sa naučiť že už potom nedostane mliečko, stále si o hodinu vyžaduje mlieko ako keby tú kašu alebo ovocie ani nemal 😖

saska.t
12. feb 2010

magda - vo vasom veku by si nemala davat pretlak kedze uz obsahuje normalnu smotanu a je soleny, jedine mrazene listy alebo cerstvy sparit mozes pridat mlieko ktore pijete a mixnut ja som to riesila spenatovou hippkou a trosku masla pridat mozes

blazka nie vsetky deti lubia a beru im kase bud zacni robit domace alebo ich jednoducho vynechaj z jedalnicka a davaj mliecko este ste malinky a na mliecko ma narok 😉

blazka24
12. feb 2010

saska tak máme obrat, do mliečnej kaše som šlahla malého mlieko aj ked je na návode len voda a pekne sme papali takže som rada, jablku sme moc nedali ale ved to sa tiež nejak dostane do normálu ........
a aké máš na mysli domáce kaše? okrem krupičnej inú nepoznám 😉

tymothy
12. feb 2010

Já teda nevím jak je to jinde, ale u nás 90% protlaků, které tu prodávají, jsou jen semleté nebo nasekané listy - bez přídavku jakékoliv smetany, soli, koření nebo jiných ochucovadel.
Mě se třeba z mražených špenátů osvědčil Ardo v biokvalitě - je nasekaný a naporcovaný na špalíčky. Ne, že bych byla nějaký úchylák na biovýrobky, ale zrovna špenát bych pro dítě normální nekoupila - ani čerstvé listy - je to zelenina, která je pověstná nejvyššími obsahy dusičnanů...
Co se týče toho vaření - většinou ho přidávám do polévky a jen ho vařím - samotný Magdalence nějak nešmakuje.

blazka24
12. feb 2010

tymothy ja špenát nemusím a tak som ho nedala ani malému - ja to robím tak čo lúbim ja dávam malému a čo mi neberie tak to mu nedávam........

tymothy
12. feb 2010

U nás je to spíš naopak...máme každá úplně jiné chutě. Jen se děsím toho, jak to uděláme, až vyroste a bude jíst s námi... 😀

saska.t
13. feb 2010

blazka - domace kase urobene zo samostatnych surovin - ryzova z ryze (uvaris do rozvarenia mixnes s trochou vyvaru a mas ryzovu kasu, pridas nastruhane ovocie alebo vyzivku a mas a takto mozes robit ovsennu, pohankovu, psenovu, atd. ak budete mat potrebu mozes pridat do nich mliecko a budu aj mliecne 😉
a ty si dala do mliecnej kase mlieko, ved ta by mala mat uz v sebe susene mlieko alebo sa mylim? na to davaj pozor, ak je uz v nutri susene mlieko a zarobis to mliekom velmi velka koncentracia bielkovin, mozes malemu ublizit 😅

tymothy ja sice nezijem na SK ale aj ked som doma ak kuknem na spenat. pretlak na krabici je napisane pridavky soli a smotany a tu v DE tiez.. 😕

magda29
13. feb 2010

Ahojte este by som sa chcela spytat ked robim kasu nemliecnu tak dam do prevarenej vody UM a potom 4lyzice alebo kolko je napisane tej nemliecnej kase? Tak? 😕 Dakujem vam

saska.t
14. feb 2010

na krabici mas presne napisany navod, ale normalne ano 😉

veronika81
14. feb 2010

ahojte,
viete poradiť nejakú tortu alebo koláčiky, ktoré by som mohla upiecť (urobiť, ak to bude nepečené..) malému na oslavu 1. narodenín? Niečo nesladené a z takých ingrediencií, čo ročné bábätká môžu 😉

petreva
15. feb 2010

VERONIKA, máme skoro stejně staré děti, tak se ráda přidám a počkáme si na receptík 😉 Já přemýšlela, že udělám nepečený dortík t přesnídávky. Přivedla bych ji k varu a přidala puding, proložila sušenkama (Hero vyrábí bez cukru) a ozdobila ovocem. Nebo něco podobného z jogurtu. Tak sjem zvědavá, co holky napíší 🙂