Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

siouxsie
25. mar 2010

ahojte dievcata. chcela by som sa vas popytat na vase skusenosti so stolicou dietatka a zavedenim prvych prikrmov.
pred desiatimi dnami sme zacali s prvym prikrmom - mame za sebou mrkvu a zemiak. prve dva dni s prikrmami mala nasa Barborka hustejsiu, vydatnu stolicu, avsak odvtedy nekakala vobec. vyzera pokojna, cize brusko ju urcite neboli. myslite, ze je to v poriadku a jej brusko dokaze vsetko stravit bezozbytku?
dakujem za reakcie 🙂

saska.t
25. mar 2010

sioxsie - pri prikrmoch by mala kakat kazdy den, alebo kazdy druhy... to nie je ako MM ktore dokaze stravit bezozbytku 😉

zuzan11
25. mar 2010

Saska, chcela by som sa opytat, papame uz mesiac aj tyzden zeleninu na obed a ovocie na desiatu.Mliecko 3krat denne po 150ml. Nie je to malo mlieka? S vodou a stavami je to uz lepsie, neviem ci si pamatas ked som pisala, ze maly nechce pit ine tekutiny, a ked aj vypil vyvracal ich.Preto zeleninovy prikrm robim dost riedky, ako si mi poradila ( kvoli zapcham), su to skor take hustejsie polievocky. Chcela som sa opytat kolko gramov by malo byt cistej zeleninky, niekedy som zmetena ci je hladny, alebo ci place preto ze ho boli brusko a ma problem s kakanim.Kaka kazdy niekedy kazdy druhy den, i ked dost tuhe. Nechapem, ked nic tuhe v podstate neje.Od buduceho tyzdna chcem zacat s maskom. dakujem za odpoved

zuzan11
25. mar 2010

A este som sa chcela spytat od kedy mozem davat ovsene vlocky, alebo aspon tu rozvarenu vodu z nich.Uz som to skusala asi pred mesiacom a pol ( zarobit UM) a urobilo to viac zleho.Bolest bruska a aj zapcha, divne ved je to vlaknina .Asi to bolo skoro. Ci nemate s tym skusenost.dakujem

saska.t
26. mar 2010

zuzan - naozaj pijete mliecka dost malo, dieta medzi 9-12 mes. ma vypit 500-700 ml mlieka denne a vy vo vasom veku nepijete ani tolko, takze zarad este jednu davku a hlavne nepanikar podstatne je ze aspon nejake vypije 😀

cely prikrm by mal byt v kompletnej davke ( je jedno ci s prilohou alebo cista zeleninka) 150 - 200g a ste na plnej davke 😉

co sa tyka ovsennych - ak deticky trpia zapchou, tak lekari odporucia po 6 mes. a ak sa pytas na moj nazor ak netrpite v rodine alergiami, zaradila by som ich, ak ano tak az okolo 7-8 mes 😉

kessiee
26. mar 2010

ahojte maminy, urcite to tu uz niekde preberalo, len je tu uz tooolko popisaneeee... asi by som kopu casu stravila len citanim, tak vas chcem len v rychlosti poprosit o radu. co mozem syncekovi davat od osmeho mesiacika? co nove mozem zaviest? ako zavadzat lepok? a uz vobec zaviest ci este nie? papame um, moje mliecko som stratila pred stvrtym mesiacom, prve prikrmy sme zacinali medzi stvrtym-piatym mesiacom. dakujem za rady 🙂

saska.t
26. mar 2010

kessiee - www.kojeni.net mas tam po mesiaci rozpisane, co je vhodne v ktorom mesiaci zaradit vcetne lepku. samozrejme ten uz mozes zaradit, najlahsia cesta su ovsenne vlocky alebo biele pecivo do ruky 😉
z noveho v zasade mozes zaradit biele jogurty, hrasok, cervena lupana sosovica , baklazan, kukurica atd 😀

zuzan11
26. mar 2010

saska dik za odpoved, len ja mam problem este jednu davku zaradit.
Vstavame okolo 6,00 - pije mliecko, (7,30-8,30) spanok
9-9.30 ovocny prikrm, (11,00 - 13,00) spanok
13-14,00 obed- zelenina, (16,00-17,00)spanok
17,00-17,30- mliecko,
20,00- mliecko. (20.30 uz spinka a az do rana)
ak zvysim davku, grcka viac kvoli refluxu.hmm, mam namiesto ovocneho prikrmu dat radsej mlieko?
dik
.

zuzan11
26. mar 2010

este otazocka,sme sa nepochopili, viem ze prikrm by mal mat okolo 150-200g, ale je v tom uz aj voda, alebo to je cisty prikrm. teda napr. polievka by mala mat 150-200g zeleniny+maso a k tomu napr. 70ml vody?

saska.t
27. mar 2010

zuzan - moc premyslas a kombinujes 😀 ja som ta pochopila spravne a aj som ti odpovedala prikrm ma mat 150-200g so vsetkym, s vodou zeleninou ci prilohou 😉

nechaj to mlieko teda tak, ak je spokojny netreba to rozbit len koli davke mlieka 😉

kesinka
27. mar 2010

Saska mozes mi prosim poradit?.
Ja stale nechapem - ked mam robit nejaky mliecny prikrm s mliekom - to mam ako prevarat sunar? To sa moze?
A par stran do zadu som citala, ze od roka sa uz moze varit aj v mlieku. V akom? Plnotucnom? A moze byt aj krabicove?Preferujes nejake?
A uz som sa to tu raz pytala ale moja hlava derava.......dokedy treba prevarat vodu? A ktora kojenecka je najlepsia? DAkujem.

saska.t
27. mar 2010

kesinka - neviem aky mliecny prikrm mas na mysli, ale väcsinou sa tam prida mlieko po dovareni a kedze mate za kratky cas rok tak mozes varit uz s normalnym plnotucnym mliekom, znacku nemam ziadnu kedze nezijem na SK 😉 a k UM pozor umele mlieka sa nesmu varit!!!! je to napisane na krabici,ale s tym si uz hlavu nelam, kedze mozte uz varit v normalnom a kedze chces mlieko varit tak moze byt aj klasicke krabicove 😉

Voda po roku sa prevarat nemusi (samozrejme na pripravu UM ano) a ako som videla v TV (mam tu aj SK programy) tak voda na SK z vodovodu je naozaj kvalitna podla vyskumov samozrejme ak nezijes niekde, kde sa cerpa voda zo studne, tam by som prevarala velmi dlho 😉 vodu pre malu na pitie som pouzivala asi do 15 mes TOMU naturu kedze Lucka vysla v testoch dost zle tak mi ostala nesympaticka /tym ale nechcem povedat, ze je to pravda/ 🙂

kessiee
27. mar 2010

saska dakujem ti, nastudujem si to 😉

kessiee
27. mar 2010

saska este sa ta spytam na tie jogurty. ktore su na zaciatok take naj? ak mozes, tak aj znacky, aj do ip ak nechces sem, diiiky 😉 a co sa pripravy jedla tyka - stale varit vo vode alebo mozem uz aj inak?

saska.t
27. mar 2010

kessie - jogurt ma byt biely, plnotucny, moze byt smotanovy so zivymi kulturami 😉 zvolensky bol super nie moc kysely, holandia zdala sa mi velmi kysla a mala ju moc nechcela, sabi, coop - nemam vlastnu skusenost ale kocky si ich chvalili 😉 po roku mozes zaradit activiu....
jedlo zatial vo vode alebo na pare, okolo 11 -12 mes mozes normalne zacat dusit s troskou oleja....

kesinka
28. mar 2010

Saska dakujem. Mliecne jedlo som myslelal napr.- mliecnu ryzovu kasu, krupicu,......nasla som vela receptov od jednej maminy, kde napr. robila puding so sunarom ktory prevarala. Tak som ostala neista. Na krabici od kas byva napisane neprevarat ale na Sunare som to nenasla.
A ak by nahodou este mala nemohla klasicke mlieko ako sa to prejavi? BUde mat drobne vyrazocky ako pri inom jedle, ktore by este nemala ( stalo sa nam to pri brokolici - ale neskor uz OK )......alebo hnacky, vracanie?

petruskka
28. mar 2010

Ahojte maminky. Som tu nová, a hneď by som Vás poprosila o radu. Prvé príkrmy sme začali dávať len vo štvrtok - mrkvičku, celkom v pohode 🙂 Včera sme teda skúsili zemiačik, malú som dokojila a za chvíľu prúdom vrackala 😢 Teraz neviem, čo mám robiť, či zmeniť zeleninku(cukinu, brokolicu) alebo ešte raz skúsiť ten zemiačik??? Neviem, či jej bol zemiačik ťažký alebo sa len veľmi napila mliečka???Čo by ste mi poradili? Za rady vopred ďakujeeeem...

lydia22
28. mar 2010

Tak ja by som skusila este raz zemiacik a pockat cca pol hodinku a potom nakojit.mojmu sa to nestavalo aj ked som ho nakojila hned po prikrme.tak skus a uvidis.

saska.t
28. mar 2010

kesinka - ryzovu kasu urob s vodou a mlieko potom pridas, ale neboj uz ste veliky za chvilu zacne ryzovu kasu odmietat, to je len pre "malinkatych" a oni uz su "velkaci" minule som malej tiez chcela urobit a mala chytila misku a odniesla ju psom ze ble 😝 😀
puding mozes uz robit s normalnym mliekom, a co sa tyka mlieka keby mala alergiu na BKM tak uz na to pridete omnoho skor ako teraz, takze by to malo byt ok a ak sa nieco udeje, urcite na to dojdes 😉 a asi by to skor boli hnacky a vracanie, ale myslim ze mas zbytocne obavy 😉

petruskka - ako pise lydia, zrejme ste sa prejedli (velke mnozstvo naraz) takze chvilku pockaj 20-30 min a potom dokoj 😉

bobocka
29. mar 2010

ahojte maminky
my sme zacali prikrmami pred dtyzdnom a pol.najprv som dala malickemu ryzovu kasicku (s vodou rozrobenu) a to nemalo az taky velky uspech.na krabici sa pisalo,ze jedna davka je z 6 lyziciek-hahaha.prvy den mi maly spapal asi desat detskych lyziciek a ostatok sme vyhodili,tak som druhy den spravila len z jednej a pomaly som pridavala.no po piatich dnoch sme presli na mrkvicku a to malo vacsi uspech,no drobca mi riadne zapieklo.sice kakal kazdy den,no natrapil sa chudiatko.potom som pridala zemiack a to tiez jedol,no az ked som mu to poriadne zriedila s luckou,tak mu to viac chutilo a zedol celu misticku 🙂.teraz by som chcela vyskusat kombinaciu s brokolicou a spenatom,no v obchode maju vzdy taku hnusnu prehnitu zeleninu ☹.myslite,ze je ok dat aj brokolicu mrazenu zo sacku?a este sa chcem opytat,ci varite jedl pre miminka v lucke alebo v normalnej vode z vodovodu.dakujem 😉

jasminet
29. mar 2010

ja varim z norm. vody z vodovodu a zeleninu davam mrazenu.

bobocka
29. mar 2010

fakt?super!!!dakujem jasminet 😉.potesila si ma 🙂

petruskka
29. mar 2010

🙂 ďakujeme, vyskúšanééé, aj keď vydržala len asi 10 minút, lebo veeeľmi plakala, ale nič sa nedialo 😉

lunnan
29. mar 2010

mám problém s papaním, najprv mi malý začal pekne papať mrkvičku, ale zastavil nás zúbok, vtedy odmietal jest, len mliečko. Tak sme začali znova od mrkvy, ale všetko iné mi odmieta, ledva donho dostanem tri, štyri lyžičky. Okrem toho ho zapeká aj z toho mála, veľmi sa natrápi a od bolesti plače. Má 7 mesiacov

saska.t
29. mar 2010

bobocka, v zime sa bezne pouziva mrazena zeleninka je lepsia kedze je dopestovana v sezone a potom vysoko zrazena, v sezone je zasa lepsie kupovat to co je na pulte, kedze je sozona tak sa netrap a kludne rob z mrazenej kedze sezona este len zacne 😉

lunnan - zacni pridavat druhu zeleninku a vynechaj mrkvu ak to pojde, taky spenat a cukina su spustadla rozhodne nezapekaju a so zubkami sa este potrapite, takze vtedy daj 2-3 dni mliecko a potom opät skuste prikrmy 🙂 chce to len trpezlivost, neboj kazde dieta sa nauci papat, niekomu to ide hned u niekoho to trva dlhsie 😉

kessiee
30. mar 2010

saska dakujem, skusili sme zatial jogurtik, aj pecivko... zatial uspech 🙂 nachystany mam baklazan...
sasi a kukuricu aku? mrazenu z obchodu? a piskotky sem tam mozem? v nich su uz cele vajcia, tak neviem, skor asi nie, ci?

rimmel
30. mar 2010

piskotky nie! prave koli vajicku a potom je tam aj cukor ktory dieta vobec nepotrebuje 😉

saska.t
30. mar 2010

kessiee - kukurica cista mrazena, na poskoty ste este nezrely ked chced kup detske videla som od hami aj od inych znaciek, su od 6 mes 😉 cele vajcia az po roku a mozno aj dlhsie 😉

kessiee
31. mar 2010

dik baby, takuto odpoved som potrebovala pre nasu babi 😉 😀

bobocka
2. apr 2010

kocky,ako pripravujete detickam spenat?my sme na prikrmoch treti tyzden.mali sme ryzovu kasicku,zemiak,mrkvu,brokolicu a kombinaciu zemiaka, mrkvy a brokolice.chcela by som zaradit aj spenat,ale neviem ako ho pripravit.teda neviem v akej podobe je najvhodnejsi.ci pripravit tu mrazenu spenatovu dren,ci uvarit listy spenatu a zmixovat to so zemiakom napr.ci ako vlastne?a vy ked robite prikrmy,tak vzdy varite nove,alebo uvarite tak na dva dni a nechate v chladnicke? a ak,tak zohrievate na sporaku,ci aj v mikrovlnke?a kolko toho asi ma babo spapat?mne malicky niekedy zje desat lyziciek,nieked aj tridsat (za jednu lyzicku v podstate ratam polku baby lyzicky-viac sa mu do pusky nezmesti)a jeme len vecer-teda raz denne zatial.malinky je aj kojeny a vzdy po kasicke si aj mliecko vypyta-teda to sor vyzera akoby hytro co to z kase zjedol aby potom dostal za odmenu mliecko.cajiky aj vodu mi odmieta,tak mu aspon do kasicky zmiesavam aj lucku -tak ci tak to treba,inak by mu to bolo moc huste.myslite,ze je ok ked stale tak malo papa?