Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kisska
2. apr 2010

Ahojte babulky, pozeram, ze sa pekne rozpapavate, ste sikulky 😉
bobocka - ja pouzivam mrazeny spenat, ktory je lisovany do takych guliciek - nemusim rozmrazovat celu kocku, je to rovno porcia. A vacsinou robim spenat na pare, je hotovy velmi rychlo, staci ho len prehriat. So zemiakmi a (pre vas) so zltkom a par kvapkami oleja je to mnamka 😉
Vacsinu (vlasnte asi len okrem spenatu, ktory by sa nemal znovu ohrievat) mozes uvarit na 2 dni, pripadne ak sa ti podari este viac, daj do mrazaku(bez oleja a mlieka). Urcite sa ti neskor zide 😉 A zohrievala som vo vodnom kupeli, ak sa dalo na sporaku. No a ked sa naozaj nedalo, tak aj v mikro, ale to som sa snazila co najmenej.
A kolko toho ma babo spapat? No vacsinou kolko chce. Ale niekedy je to naozaj par lyziciek a niekedy by to bolo aj 200ml. Zalezi ako sa ti podari a aj aky je hlad 😉 Taketo male deticky este maju mieru, takze este vedia, kolko im je treba. Preto netreba nutit ani o lyzicku viac ako si dieta povie, ze dost. Mierka "plna miska/tanier/poharik" je ta najvacsia hlupost. Akurat ze niekedy sme to uz detom pokazili (najma nekojenym), takze tie sa vedia prejest tak, ze potom prilis priberaju, alebo sa hned po jedle zgrckaju...
Ak etse kojis, ziadne ine tekutiny dietatu netreba. Ale pomalicky zacinaj ponukat, aby ste si zvykali. Ide leto, postupne vam aj vodicka bude treba. Cajiky ani nic sladene netreba 😉 Drzim palce, ste sikulky 😉

bobocka
3. apr 2010

dakujem kisska 🙂 vyskusame teda spenat mrazeny 🙂

magda29
5. apr 2010

Ahojte prosim vas chcela by som sa spytat odkedy nemusim uz dcerke prevarat vodu na pitie ked jej robim cajik alebo ine?

A druhe ze krupicnu kasu jej uz mozem davat na vecer? aA moze byt z plnotucneho mlieka ci to sa este neodporuca? A ta krupica moze byt obycajna v tom priesvitnom sacku?

Moc vam dakujem ak mi poradite. Pekny den velkonocny prajem.

saska.t
5. apr 2010

magda - vodu nemusis prevarat po roku a klasicka krupica sa odporuca najskor po roku aj ked som niekde citala ze az po 3. roku, co sa mi zda prehnane, ja davam malej bezne krupicne halusky v polievke.... plnotucne mlieko na varenie tiez az po roku, na pitie po 3 roku 😉

magda29
5. apr 2010

Dakujem ti saska uz som mudrejsia. 😀

aktak12
6. apr 2010

Ahojte, Chcela by som Vas poprosit o radu...chystame sa na par dni na dovolenku a zistila som, ze nasej malej vobec nechutia tie kupovane 'pochutky'. Skusala som rozne znacky, ale neuspela som. Spapa iba take domace. Neviete mi poradit, ci je mozne taketo domace kasicky zavarit, aby som ju na dovolenke nemusela trapit s kupovanymi? Dakujem.

15natalinka18
6. apr 2010

aktak12 stači dat tie gebuzinky do chladničky a maš na tyžden o jedlo postarane

aktak12
6. apr 2010

Tak nejako by som to aj riesila, akurat tatinko nam vybral dovolenku hotely a tam tu chladnicku nebudem mat k dispozicii ☹ Takze musim vymysliet nejaku bezchladnickovu alternativu 🙂

ivkaivka
6. apr 2010

ahojte, pozeram chcem sa opytat, ci nemate nejaky receptik, kde mozem pouzit cviklu, resp. s cim je ju najlepsie namixovat.

saska.t
6. apr 2010

aktak - da sa normalne zavarit 😉

ivkaivka- kocky ju davaju normalne k zeleninke, ktoru prave varis, a viem ze ju varia zvlast a potom pridaju k ostatnej zeleninke 😉

ivkaivka
7. apr 2010

sasja.t-vdaka. Dnes som jej to namixovala, no nelmi ju to nenadchlo. Zajtra skusime opat a uvidime
Este sa chcen opytat, ked rozmrazim uvarenu zeleninu, resp.zeleninu s maskom, ohrejem a mala to nezje, mozem to supnut do chladnicky a daj jej to dojest na druhy den?

saska.t
7. apr 2010

ivka - uz by sa to nemalo 2x ohrievat, takze z rozmrazeneho odober pribliznu cast, ktoru spapate a ohrej len tu, ostatok nechaj v chladnicke do dalsieho dna, ak by nestacilo ohrejes aj druhu cast... dufam ze som to napisala zrozumitelne 😅

ivkaivka
7. apr 2010

saska, vdaka

klara_klara
8. apr 2010

ahojte potrebovala by som poradit co take mam davat 9 mesacnemu dietatu na desiatu, olovrant a veceru...uz mi dosla inspiracia...dakujem za tipy 😉

saska.t
8. apr 2010

klara a co papate teraz, ono ten jedalnicek je v tomto veku obmedzeny ale detom to nevadi, kedze nic ine nepoznaju, pockaj este mesiac a budes moct zaradit chlebik, rohliky, sunku, platkovy syr atd 😉

klara_klara
8. apr 2010

saska to sa uz tesim lebo je to fakt obmedzene...chcem sa este spytat robite niekto detom v takomto veku puding? ake mlieko pouzivate? a co davas saska napr. na desiatu...ja vacsinou len vyzivu...a na veceru kasu...na olovrant niekedy len kojim...no hroza, mne sa to zda take nijake ☹

veronika81
8. apr 2010

ahoj, dávno som tu nebola..nestíham MK ☹

Saška, chcem sa opýtať, aké potraviny sú po roku ešte tabu, resp. na čo by som si mala dať pozor? Zatiaľ malý nemal citrusy (ani nechcem dať, možno až budúcu zimu), vaječný bielok, tvaroh (ale ten už asi skúsim). Samozrejme nesolím, nesladím.. A nepil kravské mlieko, na varenie sme už skúšali. Je ešte niečo, s čím treba vyslovene počkať na neskorší vek? Aha ešte ani rybu sme nemal.
Ďakujem pekne 😉

klara, ja som napr. po ôsmom mesiaci začala dávať malému jogurt na desiatu a do toho ovocie (jablko, banán, výživa) a na olovrant domáce kaše, ktoré som striedala (ovsená, kukuričná, pšenová, pohánková) a stále dala iné ovocie. Ono to bola stále kaša, ale zakaždým iná.
Ale v podstate súhlasím so Saškou, že detičky ešte nič iné nepoznajú, tak im sa to nezdá obmedzené.
A puding som v tom veku nevarila, ani mlieko na varenie nepoužívala, ja ale stále kojím.

nellina
8. apr 2010

ahojte, neviete mi povedat preco sa UM nesmie prevarat? podla mna je to len kvoli strate zivin z neho, alebo je tam este nieco preco nie?dakujem 😉

petreva
9. apr 2010

VERU, ahoj, tak už zkoušíš tvaroh? Já zkusila včera poprvé kousek bílku. Jinak jsme ještě taky neměli nic z toho co píšeš vlastně ani mlíčko do vaření. Zkusila jsem kousek rajčátka a dobrý. Myslím, že tabu jsou zatím oříšky ap. Taky zatím med nechci dávat a vnitřnosti. Nevím, jak je to s vepřovým masem, to by mě taky zajímalo...kolikrát týdně teď dáváš masíko?

KLARI, my na dopol sváču máme jogurt s něcím...s rohlíkem, chlebíkem, ovocem, vločkama, klíčkama, křupkama...pokaždé s něčím jiným...

wewe4
9. apr 2010

aojte, pomaly sa chystáme už na prvé príkrmy...je mi jasné, že začať zeleninkou..mrkvička a tak...
ale chcem sa spýtať na nejaké tie instantné kaše? je to dobré pri mimi? a aké sú lepšie..mliečne alebo nemliečne? mi zatial plne kojíme a malý mal aj problémy s bruškom, tak potrebujeme niečo lahučko stráviteľné...
ďakujem za typy..alebo ma poprípade nasmerujte do nejakej témy..dakujeem

veronika81
9. apr 2010

ahoj petreva 😉
tak ako sa vydarila tortička? Možno si to aj písala, ale nestíham sem chodiť (diaľkovo študujem, riešim bakalárku, štátnice). A ešte dodatočne všetko najlepšie k prvému rôčiku Elenke 😵
Z toho čo si ešte spomenula sme nemali samozrejme ani med, vnútornosti, oriešky..
Koľkokrát denne dávam masíko? To myslíš mäso? 😅 Keď dám, tak jedenkrát denne ale aj to nedávam zatiaľ každý deň. Neviem, môže sa každý deň? Jedenkrát do týždňa dávam ešte žĺtok.

veronika81
9. apr 2010

wewe, ja len v rýchlosti..ak je malý plne kojený, kaše sú vám zatiaľ zbytočné. A hlavne ak má problémy s bruškom, tým instatným krabicovým by som sa vyhla úplne, bývajú ťažko stráviteľné.
Začni pekne ako píšeš zeleninkou na obed, po mesiaci na desiatu ovocie, plus k zeleninke môžeš pridať mäsko a kaše stačí zaradiť až ako tretí príkrm (tak som to urobila ja), ale aj to robím kaše domáce. Ak sa ti chce polistuj pár strán dozadu, je tu o tom už viackrát písané.. alebo ak budem mať viac času, napíšem ešte 🙂 alebo možno Saška napíše 😉

petreva
9. apr 2010

VERU, ano, je to maso...říká se, že v kojeneckém věku je dobré dávat maso každá den + jednou žloutek. V batolecím věku prý už není nutné dávat každý den...tak se ptám...
Děkujeme moc za přání! Dortík se, myslím, moc povedl. Elence chutnal a to bylo zadostiučinění 😵 Takhle nějak vypadal, bohužel jsem pozdě fotila a Elenka ho stihla už "načít" 😀 http://www.facebook.com/album.php?aid=3902&id=1...
Takhle chutnal 😉 http://www.facebook.com/album.php?aid=3902&id=1...

saska.t
9. apr 2010

ahojte kocky, rada vas po dlhej dobe vidim 😉

veronika, po roku treba davat pozor na oriesky, cokoladu a hriby, samotny bielok som nikdy nedavala ale to co uz obsahovalo cele vajicko ano...
mlieko pijeme dodnes umele ale samozrejme na varenie pouzivam normalne, citrusy som zacala davat az v 15 mes. kedze maju hlavnu sezonu v zime a my sme mali 1.rok v lete 😉
pomaly by som zacala jedlo ochucovat jemne, vegeta bez glutamatu, alebo kocky do polievky natur a samozrejme bylinky petrz. vnat, majoranka atd 😉
rybu tiez mozte papat hlavne sladkovodne, s morskymi treba cakat po 2 roku, ale taky pangasius mu nemoze uskodit takze mozte skusit.....

evka ahoooj - takze bravcove mäsko sa moze po 10 mes. nezabudnite ze len tmave mäsko je zdroj zeleza pre detsky organizmus, biele mäso len minimalne, takze ho uz treba zaradit, mäso staci jest 3-4x tyzdenne, nikde nie je napisane ze kazdy den a ani zdrave to nie je 😉
co sa tyka medu, je to alergen ale: citala som studiu, kde sa potvrdilo, ze med, ktory je zbierany v klimatickom podnebi v ktorom sa dieta narodilo nie je po roku ziadny zdroj alergie, takze treba kupovat med z vasho okolia a nie z obchodov dovezeny z ciny ci afriky, pretoze vlastne med z exotickych krajin je pre nasu europsku krv alergen, preto by som po roku kludne zaradila, ja som ho davala v zime do cajika ked bola mala nachladnuta takze mala cca 15 mes, ale je to na vasom zvazeni...

nelina - pozor mozes svojmu dietatu sposobit hnacky pri prevarani UM bola som toho 2x svedkom u kamosiek a nikomu by som to nepriala,

wewe - tak ako pisala veronika (veronika si vyborna studentka, niekedy ked pises ako keby som citala seba 😉 )
prestuduj si www.kojeni.net, mas tam vsetko krasne rozpisane ako a co zaradit 😉

ak som na niekoho zabudla tak prepac....

severankasr
9. apr 2010

ahojte babenky, mala ma 7 mesiacov, pred mesiacom sme zacali s prikrmami, so zeleninou to vobec neslo ani nejde, proste zemiaky, mrkvu aj brokolicu vypluva, takisto hami prikrmy (karotka, mixy...), zje banan, vyzivy a mliecne kase aj s prichutami, tak neviem ako jej mam tu zeleninu dat...nemali ste niektora takyto problem ze dieta stale odmietalo zeleninu a jedlo len sladke? nemate nejaky tajny tip co nakoniec zabral? poradte...dakujem.

saska.t
9. apr 2010

severanka - chyba trosku bola ze si zaradila sladke ked ste nemali zvladnutu zeleninku, je to normalne ze dieta potom odmieta vsetko ostatne , preto sa ovocie odporuca zavadzat az 3-4 tyz. po zeleninke...
treba sa vratit na zaciatok a obrnit sa trpezlivostou ono to casom pojde, niekedy to trva aj 3-4 mes, takze vy ste skusali este velmi kratky cas
dobry tip je do zeleninky nastruhat trocha sladkeho jablcka a casom ho uberat az kym nebudete mat zvladnutu zeleninku na 100%

severankasr
9. apr 2010

saska dik za odpoved. pokusime sa este, no ked mi tyzden vypluvala vsetku moju varenu zeleninu, dokonca plakala vzdy ked som jej davala zeleninu, tak som musela skusit nieco ine a kasicky zabrali ihned, tak reku nebudem to dieta dalej trapit a pozerat sa na to ako to dieta place ked jej to davam...

veronika81
9. apr 2010

saška, mám dobrú učiteľku 😉 😵
takže už aj vegetu môžeme pomaly? Bezglutamánovú používam aj pre nás, inú doma ani nemám. Petržlen a iné bylinky už dávam. A skúsime teda aj tie ryby, pomaly celé vajíčko, ďakujem za rady 🙂
Aha ešte by som mala takú otázku..za čo mám v tomto období považovať MM? Dojčím ráno, večer, plus 1-2x denne. Či má ešte takú výživovú hodnotu, že ho dokáže na 2-3 hodinky nasýtiť alebo je to skôr už len ako tekutina od smädu? Môj malý je taký zvláštny v tomto, on si nikdy papať nepýta, ani na dojčenie sa niky nepýtal, on hlad proste neprejavuje, takže sa nemôžem riadiť ním, ale dať na svoj pocit 😅
Ako čítam, ty dávaš UM, tak napríklad keď jej dáš ráno mliečko, raňajky dostane hneď potom alebo až o nejaký čas, hodinu..dve? Jaj, mám pocit, že sa nad tým až príliš zamýšľam 😝 😀

Petreva, fotky mi neukáže ☹ asi preto, že nie sme "priateľky". Máš asi blokovaný album iba pre priateľov 😉
Ešte k tomu mäsu..ja som zo začiatku dávala malému každý deň (1xžĺtok), ale potom mi to nejako nedalo a ubrala som na intenzite, ani my nejeme každý deň mäso (a to ho máme obaja aj s mm veľmi radi).

saska.t
9. apr 2010

veronika - tvoje mliecko ma pre maleho este stale velmi velky vyznam ako vyzivovy tak aj od smädu, takze ak ti neprekaza este koj aj ked samozrejme uz nema taku silu ako kedysi, ale stale je to jeho cast vyzivy
jasne vegetu po troskach kludne davaj, tiez uz mam doma vsetko bez glutamatu 😀 ...

moja mala pije mliecko rano o pol 7 a o pol 9 ma ranajky, desiatu nepapkame(to by bola precpana obcas si vypyta kusok ovocia) a okolo pol 12-12,00 ma obed... ale je fakt ze sa nad tym moc zamyslas, ale to asi vsetci, takze to rob tak aby sa vam to obom hodilo 😉

evi ani mne to fotky nevyhodilo

saska.t
9. apr 2010

severanka - kase nemaju v jedalnicku nejaky velky vyzivovy vyznam, mala sa musi naucit a prezuvat klasicku stravu tj zeleninku a ostatne zdroje vyzivy 😉
pridaj do uvarenej zeleninky trosku mliecka ktore papate, aby jej to pripominalo chut ktoru pozna, je normalne ze vsetko nove odmieta, kedze to nepozna a doteraz pila len mliecko
nejedna sa o trapenie dietata, ale urcite jej chces dat spravny zaklad do zivota aby sa neskor necpala len hamburgerami a samozrejme ste sa vyhli potr. alergiam
odporucam ti tiez pozriet stranku www.kojeni.net je tam presny postup co kedy zavadzat a vsetko o prvom prikrmovani, este stale je vo vasom jedalnicku najdolezitejsia zlozka mlieko a na obed zeleninkovy prikrm 😉